respublika.lt

Vaikų sveikata svarbesnė už darbo vietą

(0)
Publikuota: 2012 spalio 29 13:10:56, Genė SILICKIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×

Kiekviena šeima žino, kad vos tik sveikas ir linksmas mažylis ima lankyti darželį, pasiligoja. Dėl dažnų nedarbingumo lapelių mamos bijo net darbą prarasti, todėl veda į kolektyvus dar nesustiprėjusius po ligos vaikus. Ką daryti, kad ikimokyklinėse vaikų įstaigose mažiau plistų infekcijos, konsultuoja gydytoja pediatrė Ramunė PALIOKAITĖ.

 

- Kodėl mamų prižiūrimi namuose vaikai serga rečiau už lankančius darželį?

- Ikimokyklinėse vaikų įstaigose ir net mokyklose bloga socialinė aplinka. Mamos bijo darbdavių, todėl po ligos dar nepasveikusius vaikus išleidžia į kolektyvus. Dėl darbo vietos motinos aukoja vaikų sveikatą. Darželių grupėse visada būna du trys vaikai, kurie jau yra pasigavę infekciją ir netrukus susirgs, ir vienas du, atvesti į kolektyvą per anksti, kurių imunitetas dar nesustiprėjęs. Nusilpę greitai pasigauna infekciją ir vėl suserga. Šalyje jau kelinti metai išplitęs rotavirusas. Ši infekcija plinta oro lašeliniu ir kontaktiniu būdu. Jos plitimą galima stabdyti rūpestingai vėdinant patalpas, plaunant rankas. Tačiau šeimos labai taupo šilumą, neatidarinėja langų ir neišvėdina kambarių. Susirgęs rotavirusine infekcija vaikas vemia, viduriuoja. Šie negalavimai trunka 2-3 paras, bet ligonis per tokį trumpą laiką nepasveiksta, nes turi adaptuotis jo imuninė sistema. Taigi niekaip neapsieisime be dviejų savaičių namuose, juk ne veltui mamai 14 dienų apmokamas nedarbingumo lapelis. Mamos turi būti sąžiningos, atsakingos ir nevesti į kolektyvus dar nesustiprėjusių ar net tebesergančių vaikų.

- Kokias pasekmes vaikų sveikatai sukelia toks mamų skubėjimas į darbą?

- Darželių grupėse po ligos nusilpę vaikai greitai pasigauna infekcijas. Mažyliai neturi išugdytų higienos įgūdžių, todėl plinta ne tik virusinės, bet ir parazitinės infekcijos. Kadangi žaidžia tais pačiais žaislais sėdėdami ant grindų, plinta spalinės. Mažyliai nenusiplauna rankų su muilu ir kempine, todėl plinta ir kiti parazitai. Dėl kirmėlinių infekcijų vaikams skauda pilvą, nusilpsta imuninė sistema, užsikrėtus askaridėmis gali atsirasti mažakraujystė.

Darželiuose ir mokyklose vaikai suserga ir dėl ilgalaikio, lėtinio atšalimo, jeigu delsiama įjungti šildymą. Grupėse ir klasėse oro temperatūra turi būti 18-20 laipsnių, miegamuosiuose - 22.

- Įvairūs tyrimai rodo, kad nemažai vyresnių vaikų jau turi lėtinių ligų. Kodėl jos laiku neišgydomos?

- Persirgus plaučių uždegimu, bronchine astma, reikalingas sanatorinis gydymas, kad moksleivis sustiprėtų. Tačiau į sanatorijas išvažiuoja vos 1 vaikas iš dešimties. Tėvai neleidžia, bijo, kad jų vaikas atsiliks moksle, nukentės žinios. Neišgydytos ligos virsta lėtinėmis. Jei bronchinė astma paūmėja žiemą, sanatorija reikalinga po gydymo, o ne vasarą.

- Gal į darželius išleidžiami per maži vaikai?

- Gana dažna praktika, kai du vaikus auginanti mama namuose prižiūri mažesnį vaiką, o vyresnį išsiunčia į darželį. Kai paklausiu, tvirtina, kad du vaikus namuose prižiūrėti per sunku. Vaikų skaičių reikia planuoti, apmąstyti, ar užteks jėgų ir meilės dviem. Suprantu, kad ugdyti vaikus reikia, bet kuo ilgiau vaikas būna namuose su mama, tuo laimingesnė jo vaikystė.

- Artėja šaltasis sezonas. Ką galima padaryti, kad infekcijos mažiau plistų?

- Niekas nepabėgs nuo gripo, jeigu nesiskiepys. Mūsų šalyje pasiskiepija vos 4 proc. gyventojų, todėl ir plinta epidemija. Jei pasiskiepytų 96 proc., užmirštume, kas yra gripo epidemijos ir komplikacijos. Mokslininkai kasmet sukuria efektyvias, specializuotas vakcinas, Sveikatos ministerija jų nuperka ir nemokamai skiepija rizikos grupės gyventojus, tačiau žmonės vis tiek nesiskiepija. Esu mokslinės medicinos atstovė ir gerai žinau, kad tik skiepijimas suvaldo epidemijas. Tik kai buvo išrastos vakcinos ir visuotinai imta skiepyti nuo raupų, poliomielito, stabligės, difterijos, šių ligų plitimas buvo sustabdytas. Norėtųsi, kad visuomenė būtų atsakingesnė, labiau saugotų savo ir vaikų sveikatą.

- Lengva patarti mamoms ilgiau būti namuose su mažyliais, bet kaip nepaisyti darbdavių nepasitenkinimo?

- Nė vienas darbdavys nėra laimingas, kai darbuotoja praneša, kad negalės dirbti. Viršininkas turi rasti kitą darbuotoją, kuris pakeis nesantįjį, atliks jo darbą. Tačiau jokio psichologinio spaudimo ar teroro dėl sergančių vaikų ar paties darbuotojo ligos būti negali. Iš tiesų tai ne visi darbdaviai šnairuoja į sergančius. Šiuolaikiški vadovai patys pasirūpina darbuotojų sveikata. Įmonės lėšomis visus skiepija nuo gripo, sumoka už darbuotojų diagnostinius tyrimus. Taip elgiasi pažangūs vadovai. Darbuotojai kartais visai be reikalo taip baiminasi dėl savo darbo vietos ir aukoja vaikų sveikatą ar eina į darbą sirgdami patys.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s