respublika.lt

Vaikams tai baisiau nei alkoholizmas

(0)
Publikuota: 2015 lapkričio 26 08:01:27, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarizinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Lietuvą pasiekė vaikus žalojantis virusas. Eltos nuotr.

Prieš keletą metų UNICEF tyrimo rezultatai skelbė, kad Lietuvoje tėvai vaikams per parą vidutiniškai skiria tik 7 minutes dėmesio. Šiemet Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad tėvai Lietuvoje jaučia stiprų emocinį ryšį su vaikais, bet ne visada randa jiems pakankamai laiko. Tokių tėvų ir vaikų santykių rezultatus mato medikai - jiems vis dažniau tenka gydyti paauglius, kurie tampa priklausomi nuo kompiuterinių technologijų.

 

Kompiuteris - ne žaislas

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė klinikinė psichologė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentė dr. Viktorija Grigaliūnienė, priklausomybė nuo kompiuterinių technologijų - ne fantastika. Tai XXI amžiaus liga, turinti tas pačias stadijas kaip ir priklausomybė nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų ir galinti pasibaigti blogiausiu - savižudybe.

„Natūralu, kad mūsų gyvenimą vis labiau užvaldančių kompiuterinių technologijų nepavyks išvengti, tad reikia žinoti, kaip su jomis elgtis ir kaip nuo žalingo jų poveikio apsaugoti vaikus“, - sako specialistė.

Anot jos, tėvams kompiuteris neretai būna išsigelbėjimas - kol vaikas įnikęs į virtualų pasaulį, jis nereikalauja tėvų dėmesio. Tačiau tėvai vis dėlto turėtų pagalvoti, kuo tai gresia. Geriausia iš karto pradėti riboti laiką, kurį vaikas gali žaisti kompiuterinius žaidimus.

Jeigu jau taip neįvyko, yra keli pagrindiniai požymiai, į ką reikia atkreipti dėmesį. Reikėtų sunerimti, jeigu vienintele vaiką dominančia veikla tampa kompiuteris, jeigu jis stengiasi labai greitai paruošti ar apskritai išsisukti nuo pamokų ruošimo, kad kuo greičiau galėtų sėsti prie kompiuterio, jei ima prastėti rezultatai mokykloje ar vaikas apskritai vengia į ją eiti. Dar vienas labai informatyvus „testas“ - jei tėvai važiuoja ten, kur vaikai paprastai mėgsta važiuoti, pavyzdžiui, į prekybos centrą, kviečia vaiką važiuoti kartu, o jis atsisako. Tai ženklas, kad vaiko nebedomina jokia kita veikla, išskyrus kompiuterį.

„Minėtas elgesys - labai rimtas signalas, kad kompiuteris vaiką pradeda „užvaldyti“, bet jei tėvai atkreips į tai dėmesį, imsis priemonių ir kreipsis pagalbos, rimtesnių problemų dar galima išvengti“, - teigia V.Grigaliūnienė.

Tačiau tokį momentą pražiopsojus po kurio laiko pasiekiama stadija, kai vaikas gulasi su kompiuteriu ar net visai neina miegoti, keliasi naktį ir sėda prie kompiuterio, o jei kompiuteris išjungiamas, jis blogai jaučiasi, tampa neramus. Vaikas gali net kliedėti, pulti į isteriją, neadekvačiai vertinti situaciją, painioti virtualų pasaulį su realybe. Vaikui visas jį supantis pasaulis išnyksta - lieka tik tas jo susikurtas virtualus pasaulis. Ir tai jau yra priklausomybė - rimta liga, kai be specialistų pagalbos nieko nebeįmanoma padaryti.

„Tėvai, nesuvokdami problemos gilumo, dažnai galvoja, kad pakaks atimti iš vaiko kompiuterį ir viskas praeis. Tačiau tokioje stadijoje bausmė - ne išeitis, - sako psichologė. - Kadangi vaikas jau yra priklausomas nuo kompiuterio, atėmus jam sukeliamas tik dar didesnis diskomfortas, nerimas ir tai gali net paskatinti vaiką pakelti ranką prieš save.“

Dirba komanda

Su tokiais vaikais, kaip ir su bet kuriuo priklausomu žmogumi, turi dirbti specialistų komanda - vien psichiatro ar medikamentų nepakaks. Anot V.Grigaliūnienės, nėra tabletės „nuo blogo gyvenimo“ - nereikia tikėtis, kad psichiatras paskirs vaistų, vaikas išgers piliulę ir viskas praeis.

Esant kompiuterinei priklausomybei atsiranda nerimas, afektiniai nuotaikos sutrikimai - simptomatika, labai panaši į depresiją, kurią reikia gydyti medikamentais. Su vaiku ir visa šeima dirba psichologas, užimtumo terapeutas, socialinis darbuotojas. Visų jų pagrindinė užduotis - atitraukti vaiką nuo žalingos aplinkos.

„Tokiu atveju, kai pasiektas jau tas paskutinis laiptelis, geriau, jei vaikas gydomas stacionare - be stacionaro pasiekti rezultatų labai sudėtinga, - aiškina V.Grigaliūnienė. - Patekus į aplinką, kur nėra visų tų technologijų, vaikui prasideda abstinencija, jis tampa piktas, trankosi, puola į isteriją. Psichologas moko jį susitvarkyti su savo jausmais, emocijomis, adaptuotis, pamatyti gyvenime pozityvių dalykų ir išmokti tai vertinti.“

Tėvų kaltė milžiniška


Analizuodama, kokie vaikai linkę į priklausomybes, V.Grigaliūnienė konstatuoja: visų pirma tie, kurių savivertė yra žema. Vaikai, kurie nesijaučia mylimi. Jie gali labai turtingai gyventi, bet jei nėra kontakto su šeimos nariais, tą kontaktą jiems pakeičia kompiuteris.

Su vaiku dirbantis psichologas mėgina pakelti jo savivertę, kad vaikas pradėtų pasitikėti savimi. Tada jis pamato, kad pasaulyje yra ir įdomesnių dalykų, suvokia, kad jis gali ir kitur save realizuoti, įdomiai leisti laiką.

Priklausomybės nuo kompiuterio gydymas, anot specialistės, yra sudėtingas, jis gali trukti metus, pusantrų ir dar daugiau. Negana to, su vaiko priklausomybe susidūrusios šeimos gyvenimas turi pasikeisti iš esmės - kompiuteris tokios šeimos namuose privalo tapti nepageidaujamas.

V.Grigaliūnienės teigimu, geras psichologas, psichiatras tikrai gali atrasti raktą į vaiko širdį. Tačiau tokioje situacijoje tenka dirbti ne tik su vaikais, bet ir su visa šeima.

Ir čia susiduriama su dar viena didele problema: jei vaikas dar nėra rimtai „įklimpęs“ - nekalba apie savižudybę ir jo dar neteko traukti iš kilpos, tėvai nesuvokia problemos rimtumo. Jie galvoja: „Paaugs, susipras.“ Jie tiesiog nemato reikalo skirti vaiko sveikatai laiko ir pinigų, kol tampa per vėlu.


Gabrielius LIAUDANSKAS, dainininkas, dainų tekstų autorius, kompozitorius, auginantis 17 metų dukrą ir 11 metų sūnų:

Mano vaikai niekada per daug kompiuteriu nesidomėjo - naudojasi juo tik tiek, kiek būtina.

Jie tam nelabai ir turi laiko, nes yra gana užimti ir turi daug visokios veiklos. Kiekvieną dieną mokykla, būreliai, dar pamokas reikia paruošti. Jei ir lieka laisvo laiko, kad galėtų į kompiuterį „įlįsti“, - tai daugiausia valanda. Manau, tai tikrai nieko baisaus.


Renata NORVILĖ, manekenė, grožio konkursų laureatė, dainininkė, auginanti 11 metų dukrą ir 5 metų sūnų:

Mūsų vaikai kompiuterio neturi, o ir poreikio tokio nėra. Stengiamės susirasti kitokios veiklos. Turime nusipirkę įdomią užduočių ir žaidimų knygą, kuri tinka tiek tėveliams, tiek vaikams ir yra puiki priemonė atitraukti vaikus nuo televizoriaus. Įduoti vaikui į rankas kompiuterį, kad netrukdytų, - paprasčiausia, bet ne geriausia išeitis. Geriau tiesiog pasiūlyti jam kitokios veiklos.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s