respublika.lt

Uodai - įkyrūs, nemalonūs, pavojingi...

(0)
Publikuota: 2018 birželio 30 17:17:00, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Uodai - įkyrūs, nemalonūs, pavojingi... Epa-Eltos nuotr.

Vasara - iškylų metas. Bet net puikiausią iškylą į gamtą gali sugadinti uodai.

 

Uodai - įkyrūs vabzdžiai, bet su savo ypatybėmis. Pavyzdžiui, žinoma, kad uodai daugiau puola moteris, o iš jų jiems labiausiai patinka blondinės. Su uodais susiduria visi: kiekvienas, susiruošęs miegoti, nors kartą gyvenime tamsoje yra girdėjęs būdingą zyzimą. Būtent jis praneša apie galimą šių smulkių kraujasiurbių puolimą. O susidūrimas su jais daug kam turi nemalonių pasekmių. Kai kuriuose regionuose šių vabzdžių antplūdis normalų gyvenimą paverčia pragaru ir košmaru. Kaip kovoti su šiais vabzdžiais, nepakenkiant sau?

Kas kanda

Uodai žmones kandžioja ne šiaip sau, o su konkrečiu tikslu: paprastai tai daro kiaušinėlius dedančios uodų patelės, kurios maitinasi žinduolių krauju. Uodų patinėliai tenkinasi vegetarišku maistu - augalų sultimis ir gėlių žiedadulkėmis. Patelėms toks mitybos variantas netinka, nes tada jos nebegalėtų dėti kiaušinėlių. Nuo suvartoto kraujo kiekio ir galimybės atnaujinti atsargas tiesiogiai priklauso palikuonių skaičius. Per vieną kartą patelė padeda 30-150 kiaušinėlių, o kiaušinėlius ji deda kartą per 2-3 dienas.

Ką renkasi

Seniai įrodytas faktas: uodai nekandžioja visų iš eilės, jie turi savo pomėgius. Yra nemažai hipotezių apie kriterijus, pagal kuriuos uodų patelės renkasi aukas. Vienas galimų parametrų - kraujo grupė. Juk uodus domina baltymas, kurio yra tam tikros grupės kraujyje kalbama apie pirmąją grupę. Taip pat uodus gali traukti žmonės su trečiosios grupės krauju, o štai antroji kraujasiurbiams patinka mažiau. Taip pat yra versija, kad uodus vilioja anglies dvideginio, kurį iškvepia žmogus, kvapas. Taigi kuo dažniau kvėpuojate, tuo didesnė tikimybė sulaukti būdingo dūrio. Manoma, kad būtent dėl tos priežasties - dėl dažnesnio kvėpavimo - uodų taikiniu dažnai tampa vaikai.

Uodus gali dominti ir kvapai, būdingi medžiagų apykaitai. Kuo ji spartesnė, tuo aukštesnė kraujo temperatūra, dėl intensyvumo sustiprėja rūgščių - šlapimo ir pieno - taip pat amoniako ir prakaito kvapas. Visa tai labai patinka uodų patelėms. Alkoholio kvapas taip pat žmogų paverčia patrauklia auka. Juk ne tik pats etanolio „aromatas“, bet ir dėl jo vartojimo padidėjusi kūno temperatūra, tiesiog kviečia uodus pasivaišinti. Rizikos grupėje - ir nėščios moterys. Jų kūno temperatūra dėl padidėjusio kraujo tūrio ir greitesnio jo tekėjimo kraujagyslėmis taip pat yra aukštesnė, dėl to jos ir dažniau kvėpuoja.

Kuo pavojingi įkandimai

Ir vis dėlto viskas būtų ne taip jau ir baisu - vieni mėgautųsi, o kiti to nepastebėtų, jeigu uodo įkandimai nebūtų pavojingi. Tiesa, ne visiems. Kai kurie žmonės alergiškai reaguoja į vabzdžių įkandimus. Mat kąsdamas uodas suleidžia seilių su baltyminėmis struktūromis, kurios nuskausmina ir neleidžia kraujui krešėti. Tai yra būtina, kad žmogus nespėtų jo laiku pastebėti ir nesunaikintų. Būtent šis baltymas žmogaus organizmui yra pagrindinis dirgiklis: kūnas suaktyvėja, kad kuo greičiau jį pašalintų ir kiek įmanoma sumažintų žalą. Taip ir išsivysto būdinga alerginė reakcija.

Alergija uodų įkandimams gali pasireikšti stipriu niežuliu arba iššokti ruplė, kuri vis didėja. Taip pat gali sureaguoti nervų sistema: tai ir vėmimas, pykinimas, net anafilaksinis šokas ir sąmonės praradimas. Tokie reiškiniai būdingi daugiausia suaugusiems žmonėms, vaikai paprastai atsiperka didele pūkšle ir niežuliu.

Netikėta reakcija į uodo įkandimą gali išsivystyti pasikeitus klimatui, pavyzdžiui, staigiai atsidūrus kitoje laiko juostoje, dėl esamų patologijų, imuninės sistemos pokyčių. Dažnai tokia problema atsiranda, kai organizme yra kirmėlių. Suaugusiems neįprastai aktyvi reakcija galima turint piktybinių auglių.

Jeigu suaugusį žmogų ištinka tokia reakcija, kai patinimas ir ruplė didėja, savijauta prastėja, sąmonė drumsčiasi, jam būtina suteikti pirmąją pagalbą: duoti antihistamininių preparatų, prie įkandimo vietos pridėti ką nors šalta ir perrišti, kad reakcija neplistų.

Jeigu tokia ūmi reakcija nepraeina per parą arba simptomai stiprėja, būtina kreiptis į gydytoją. Jeigu ruplė išlieka savaitę arba jos vietoje susidaro sukietėjimas, taip pat vertėtų apsilankyti pas specialistą. Pasirodyti gydytojui reikia dėl to, kad sunkios vietinės reakcijos gydomos hormoniniais tepalais, o jų paskirti gali tik specialistas. Jei pernelyg aktyvi reakcija išsivysto pirmosiomis paromis ir niekaip nenuslopsta, reikia skubios pagalbos - suleisti adrenalino arba prednizolono, kad organizmas sustabdytų šią perteklinę antikūnų gamybą į organizmą patekus alergenui.

Uodams nepatinka:

* aukštesnė kaip 28 laipsnių šilumos oro temperatūra. Tokiomis sąlygomis jie nepajėgia būti aktyvūs;
* žemesnė kaip 12 laipsnių šilumos oro temperatūra - jie negali nei skraidyti, nei kąsti.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s