respublika.lt

Tariamoji mirtis

(0)
Publikuota: 2015 gegužės 13 13:16:27, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Tariamoji mirtis. EPA-Eltos nuotr.

Istorijoje žinoma nemažai atvejų, kai užmigę letargo miegu žmonės per stebuklą nebuvo palaidoti gyvi. Žodis „letargija“ iš graikų kalbos verčiamas kaip „tariamoji mirtis“ arba „mažasis gyvenimas“. Mokslininkai iki šiol nemoka gydyti šios būsenos ar tiksliai įvardyti priežastis, išprovokuojančias ligos priepuolį. Tarp galimų letargijos priežasčių medikai nurodo didelį stresą, isteriją, smarkų nukraujavimą ir bendrą išsekimą. Pavyzdžiui, Astanoje buvo atvejis, kai mergaitė užmigo letargo miegu, kai mokytoja padarė jai pastabą.

 

Tie, kas yra ne kartą užmigęs letargo miegu, tvirtina, kad prieš priepuolį jiems pradeda skaudėti galvą ir jie jaučia raumenų silpnumą. Pasak atsibudusiųjų, miegant letargo miegu jie girdi, kas vyksta aplinkui, tiesiog jaučiasi per silpni, kad reaguotų. Tai patvirtina ir gydytojai. Analizuojant letargo apimtų pacientų galvos smegenų elektrinį aktyvumą buvo nustatyta, kad jų smegenys dirba taip pat, kaip ir būdraujant.

Kaip letargo miegas atpažįstamas ir atskiriamas nuo mirties? Esant lengvai ligos formai žmogus atrodo miegantis. Tačiau sunkios formos letargo apimtą žmogų nesunku palaikyti mirusiu. Širdies plakimas sulėtėja iki 2-3 dūžių per minutę, biologinių išskyrų beveik nebebūna, oda išblykšta ir tampa šalta, o kvėpavimas toks negilus, kad neaprasoja net prie lūpų prikištas veidrodėlis. Svarbu atskirti letargo miegą nuo snūduriavimo sergant encefalitu arba narkolepsija. Numatyti, kiek truks letargo miegas, yra neįmanoma: žmogus gali užmigti kelioms valandoms arba miegoti ilgus metus. Žinomas atvejis, kai anglas dvasininkas miegodavo šešias dienas per savaitę, o atsibusdavo tik sekmadienį, kad pavalgytų ir atlaikytų pamaldas.

Viduramžiais gyvenęs poetas Frančeskas Petrarka (Francesco Petrarka) atsibudo iš letargo pačiame pasiruošimo jo laidotuvėms įkarštyje. Renesanso epochos pradininkas nubudo išmiegojęs 20 valandų ir, didelei visų nuostabai, pareiškė, kad jaučiasi puikiai. Po to kurioziško atvejo F.Petrarka gyveno dar 30 metų ir 1341 metais už savo kūrinius net buvo vainikuotas laurų vainiku.

Tačiau žinomi ir atvejai, kai letargo miegas truko keletą metų. Oficialiai ilgiausias letargo miego priepuolis yra Nadeždos Lebedinos iš Dniepropetrovsko atvejis: 1954 m. susibarusi su vyru, ji miegojo 20 metų. Moteris netikėtai atsipeikėjo, išgirdusi apie savo motinos mirtį. Atsibudusi N.Lebedina, kuri net pateko į Gineso rekordų knygą, gyveno dar 20 metų.

Miegant letargo miegu organizmo funkcijos sulėtėja, todėl ligoniai beveik nesensta. Norvegė Augustina Lingard užmigo 1919 metais dėl streso, kurį sukėlė gimdymas, ir išmiegojo 22 metus. Visus tuos metus ji atrodė tokia pat jauna, kaip ir priepuolio dieną. Atmerkusi akis 1941 metais, ji šalia lovos pamatė pasenusį vyrą ir jau suaugusią dukterį. Beje, jaunatviškumo efektas tokiais atvejais trunka neilgai. Jau po metų norvegė atrodė pagal savo amžių.

Letargija lėtina ir protinį vystymąsi. Pavyzdžiui, pirma, ko užsimanė 25 metų mergina iš Buenos Airių, atsibudusi iš letargo - pažaisti su lėle. Mergina užmigo, kai jai buvo vos šešeri metai, ir atsibudusi tiesiog nesuprato, kaip stipriai pasikeitė. Pasitaikydavo atvejų, kai letargu sergantieji būdavo randami jau morge. 2011 m. gruodį viename Simferopolio morge vyras atsibudo po ilgo miego nuo „sunkiojo metalo“ muzikos garsų. Viena iš miesto muzikos grupių morgu naudodavosi kaip repeticijų sale, mat patalpa derėjo prie grupės įvaizdžio, ir jie galėjo būti tikri, kad jų muzika niekam netrukdys. Per vieną repeticiją „metalistai“ išgirdo riksmus, sklindančius iš šaldymo įrenginių. Vyras, kurio pavardė neskelbiama, buvo išlaisvintas. O grupė po šio atvejo persikraustė repetuoti kitur.

Beje, atsitikimas Simferopolyje - didelė retenybė šiuolaikiniame pasaulyje. Išradus elektroencefalografą - prietaisą smegenų biosrovėms užrašyti - tikimybė būti palaidotiems gyviems yra beveik lygi nuliui.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s