respublika.lt

Slaugytojų algos turi didėti

(0)
Publikuota: 2015 sausio 21 12:08:15, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė neigia pasigirdusias kalbas, kad planuojama „įvesti lygiavą“ ir mažiausiai uždirbančių slaugytojų atlyginimus didinti daugiausiai uždirbančių slaugytojų atlyginimų sąskaita.

 

Kaip R.Šalaševičiūtė teigė „Vakaro žinioms“, šiuo metu Lietuvoje yra beveik 30 tūkst. slaugytojų. Iki 2008 m. slaugytojų atlyginimai dar kažkiek didėjo, bet prasidėjus ekonominei krizei jie buvo sumažinti ir, skirtingai nuo kitų sričių darbuotojų, iki šiol nebuvo didinti.

Pernai atliktas tyrimas parodė, kad slaugytojų atlyginimų vidurkis yra žemesnis nei vidutinis darbo užmokestis - apie 2030 litų neatskaičius mokesčių. Taip pat konstatuota, kad atlyginimų dydis labai skiriasi skirtingo lygio, paskirties ir pavaldumo įstaigose.

Anot ministrės, didžiausi slaugytojų atlyginimai yra greitosios medicinos pagalbos stotyse - šiek tiek aukštesni nei vidutinis atlyginimas. O pirminės sveikatos priežiūros centruose, ligoninėse atlyginimai yra labai skirtingi. Didžiausi iš regioninių ligoninių atlyginimai yra Kelmės ligoninėje. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje slaugytojų atlyginimai yra žemiausi, nors atlyginimų vidurkis - didžiausias. Vadinasi, labai dideli gydytojų atlyginimai, o slaugytojos paliktos nuošaly. Mažus atlyginimus gauna slaugos ligoninių slaugytojos - ministrės žiniomis, kai kuriose jų slaugytojos vargiai ar gauna minimumą.

Universitetinėse ligoninėse slaugytojų atlyginimai nėra labai maži, tačiau čia pastebėti labai dideli atlyginimų skirtumai. Pavyzdžiui, vienoje didžiausių ligoninių terapiniame skyriuje dirbančios slaugytojos gauna apie 1300 litų atskaičius mokesčius, o tokio paties išsilavinimo ir tokio paties darbo stažo slaugytojos, dirbančios intensyvios terapijos skyriuje, - per 4000 litų.

Taip pat konstatuota, kad dauguma slaugytojų dirba daugiau nei 1 etatu, kitaip joms būtų sudėtinga pragyventi. Negana to, slaugytojų Lietuvoje labai trūksta.

„Todėl manome, kad reikia didinti slaugytojų skaičių, būtina kelti šios specialybės autoritetą, suteikti slaugytojoms daugiau teisių, o pradėti reikia nuo atlyginimų didinimo“, - sako R.Šalaševičiūtė.

Ministrės teigimu, šiuo metu yra ekonominių prielaidų, kurios leidžia kalbėti apie slaugytojų atlyginimų padidinimą. Mat 2014 m. pabaigoje iš PSDF rezervo gydymo įstaigoms buvo skirta 100 mln. litų kompensuoti dėl nužemintos balo vertės prarastus pinigus. Tie pinigai leido sveikatos priežiūros įstaigoms padengti kreditorinius įsiskolinimus. Gydymo įstaigų taip pat buvo prašyta dalį šių pinigų skirti jau gruodį paskatinti slaugytojus, medikus. Kai kurios gydymo įstaigos tai padarė - slaugytojoms prie atlyginimų pridėjo po 100 litų.

Planuojama, kad 2015 m. PSDF biudžetas padidės 71 mln. eurų, todėl didinama balo vertė - ji bus ne 93 centai, kaip buvo nuo 2008 m., bet 98 euro centai. SAM atstovai siūlo, kad iš šių pinigų, kuriuos asmens sveikatos priežiūros įstaigos už suteiktas paslaugas gaus papildomai, ir didinti slaugytojų atlyginimus.

Tačiau problema ta, kad SAM gali daryti įtaką tik jai pavaldžių gydymo įstaigų vadovams, nurodydama, kad jie iš PSDF gautų lėšų už suteiktas paslaugas padidintų slaugytojoms atlyginimus. Pirminių sveikatos priežiūros centrų, regioninių, rajoninių ligoninių steigėjai yra savivaldybės, tad ten sprendimus turi priimti savivaldybių ir gydymo įstaigų administracijos.

„Kitaip sakant, būtinybė didinti slaugytojų atlyginimus tikrai yra, o dabar manome, kad yra ir galimybės. Tad pagrindinis klausimas - kaip tai būtų galima padaryti, nes nei Darbo kodekso, nei Darbo užmokesčio nustatymo įstatymais, kurie reglamentuoja lėšų atlyginimui skyrimą iš valstybės biudžeto, mes taikyti negalime - slaugytojoms atlyginimai mokami iš PSDF biudžeto lėšų. Tad reikia ieškoti kitų būdų.“

Pirmas žingsnis, anot R.Šalaševičiūtės, jau padarytas - 2014 m. lapkričio 25 d. ji pasirašė įsakymą ir patvirtino kriterijus, kaip turėtų būti apskaičiuojamas medicinos darbuotojų darbo užmokestis, atsižvelgiant į išsilavinimą, darbo stažą ir kt. Jį artimiausiu laiku planuojama papildyti darbo krūvio normatyvais bei prievole atsižvelgti į darbo sudėtingumą ir darbuotojo atsakomybę.

Tačiau tam, kad įstaigų vadovai šį įsakymą vykdytų, Privalomojo sveikatos draudimo taryboje dar turi būti priimtas nutarimas Dėl balo vertei atkurti skirtų lėšų panaudojimo prioritetų. Kaip prioritetas turėtų būti įvardijamas slaugytojų darbo užmokesčio didinimas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai, kad Vilniuje šildymas vėl įjungtas, o kituose miestuose nenutrauktas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-4 +4 C

+3 +8 C

0 +7 C

+4 +8 C

+4 +7 C

+9 +12 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s