respublika.lt

Širdies ligas galima atpažinti laiku

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 29 16:52:33, VŽ informacija
×
nuotr. 1 nuotr.
Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Širdies ir kraujagyslių ligų centro gydytoja kardiologė Gintarė Bieliauskienė .Martyno Rudzinsko nuotr.

Širdies ir kraujagyslių ligoms būdingi tipiški simptomai, apie kuriuos sužinoma vis daugiau. Tačiau kai kuriems žmonėms gali pasireikšti ir tokie pojūčiai, kurių su širdies ligomis įprastai nesietų. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Širdies ir kraujagyslių ligų centro gydytoja kardiologė Gintarė Bieliauskienė tikina, kad savo kūno siunčiamų ženklų ypač turi klausytis į rizikos grupes patenkantys asmenys, o juos pajutus - nedelsiant kreiptis į specialistus, nes uždelsus gresia negrįžtami širdies raumens pakitimai.

 

Širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvoje - viena iš vyraujančių mirties priežasčių, tačiau ne visi žino, kaip atpažinti net pačias dažniausias ir ūmiausias ligas. „Krūtinės angina ir miokardo infarktas, kurį mes vadiname ūminiu koronariniu sindromu, reikalauja greičiausios diagnostikos ir gydymo. Todėl tokiais atvejais labai svarbu nedelsti, neignoruoti atsiradusių simptomų, bet juos stengtis atpažinti“, - sako kardiologė.

Kai kurie pacientai simptomų nejaučia visai

Daugelis žmonių žino, kad intensyvus, spaudžiantis, banguojančio pobūdžio skausmas krūtinėje, suintensyvėjantis fizinio krūvio metu, gali būti krūtinės anginos arba miokardo infarkto simptomas.

Tačiau G.Bieliauskienė teigia, kad kartais širdies ir kraujagyslių ligos gali pasireikšti neįprastais - atipiniais - simptomais, kurių nesietume su miokardo infarktu. „Atipiniai simptomai labiau būdingi moterims, bet gali pasireikšti ir vyrams. Neįprasti miokardo infarkto simptomai yra apatinio žandikaulio, kaklo, pečių, abiejų rankų, nugaros skausmas.

Skausmas gali būti spaudžiantis, tarsi užgulimas, sunkumas, užspaudimas, banguojančio pobūdžio - atslūgstantis pailsėjus ir suintensyvėjantis fizinio krūvio metu, nesusijęs su padėtimi ar kvėpavimu“, - vardija G.Bieliauskienė.

Pasak jos, dar vienas dažnas simptomas, kurį žmonės ignoruoja, yra pykinimas: „Jis gali būti lydimas vėmimo, sutrikusio virškinimo, skausmo duobutės srityje. Jei toks skausmas atsiranda staiga, užsitęsia ir nepraeina nuo spazmolitikų ar kitų analgetikų, o ypač jei plinta krūtinėje, reikėtų pagalvoti ne tik apie skrandžio ligas (opaligę, gastritą), bet ir apie širdį.“

Tačiau kai kurie žmonės gali nejausti ir jokio skausmo. Dažniausiai - tai sergantieji cukriniu diabetu. Tokius atvejus specialistai vadina „nebyliąja“ krūtinės angina, o susirgę miokardo infarktu jie skausmų nepatiria.

„Šiuo atveju reikėtų atkreipti dėmesį į kitus simptomus - staiga atsiradęs neįprastas dusulys, oro trūkumas, bendras silpnumas, galvos svaigimas, alpimas. Kartais gali atsirasti keli simptomai, pavyzdžiui, didelis bendras silpnumas su prakaitavimu ir dusuliu arba nualpimas su prakaito išpylimu ir dusuliu“, - dėmesį atkreipia gydytoja.

Išvadas palikite specialistams

G.Bieliauskienė tikina, kad rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis didėja su amžiumi. Vyrams rizika didėja perkopus 40-45 metus, moterims - sulaukus 50-55 m. amžiaus.

„Taip pat reikėtų įvertinti ir kitus rizikos faktorius - padidėjęs cholesterolis, rūkymas, antsvoris, mažas fizinis aktyvumas, kitos ligos, ypač negydomos (arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas), paties žmogaus jau persirgti infarktai bei kardiovaskuliniai įvykiai šeimoje“, - sako ji.

Net išmokus atpažinti širdies ir kraujagyslių ligų simptomus, nereikėtų skubėti ligos diagnozuoti savarankiškai: „Nėra vieno rodiklio, kuris padėtų atskirti, su kuo susiję simptomai, todėl nereikėtų ligos nustatinėti pačiam, remiantis internete rasta informacija. Tokiu būdu gali būti uždelsta ligos gydymo pradžia.

Kartais reikia visos eilės tyrimų, kad būtų galima išsiaiškinti, su kuo susijęs atsiradęs negalavimas. Taigi jei staiga iki tol buvusiam sveikam žmogui atsiranda neįprastų simptomų, reikėtų jų neignoruoti, o kreiptis į gydytoją, kad būtų galima atlikti reikiamus tyrimus, nustatyti susirgimą ir tinkamai jį gydyti.“

Laikas - labai svarbus

Ypač svarbu laiku kreiptis dėl ūminių širdies ligų, dažnai gresiančių net mirtimi. „Uždelsus ir nesikreipus pagalbos arba ją gavus per vėlai, jau būna įvykę negrįžtami pakitimai širdies raumenyje. Miokardo infarktas įvyksta, kai širdies raumenį maitinanti kraujagyslė dėl tam tikrų priežasčių užsikemša ir nebegali aprūpinti krauju širdies raumens.

Kuo ilgiau širdies raumuo būna be kraujotakos, tuo labiau jam pakenkiama. 

Kuo greičiau nustatome miokardo infarktą ir atstatome kraujotaką pažeistoje kraujagyslėje, tuo daugiau širdies raumens išgelbėjame“, - pasakoja kardiologė G.Bieliauskienė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s