Seimas nusprendė apmokestinti ir cigarečių skystį be nikotinonuotraukos (1)

2018 birželio mėn. 28 d. 11:32:26 Perskaitė 893

Seimas ketvirtadienį priėmė įstatymą, kuriuo bus apmokestintas elektroninių cigarečių skystis - ne tik su nikotinu, bet ir be jo.

 

Tam pritarė 100 Seimo narių, prieš buvo 2, o susilaikė 18.

Iki šiol kaitinamojo tabako produktai buvo apmokestinami kaip rūkomasis tabakas, o elektroninių cigarečių skysčiui akcizai apskritai nebuvo taikomi.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga posėdyje sakė, kad, apmokestinus skystį tik su nikotinu, padidėtų administracinė našta.

„Toks apmokestinimas ne tik, kad būtų apribojęs galimus surinkimus į biudžetą, bet ir būtų sukūręs didelę administracinę naštą“, - posėdyje teigė A. Veryga.

Įsigaliojus įstatymui, nuo kitų metų kovo kaitinamojo tabako akcizas siektų 68,6 euro už kilogramą. Vienas mililitras elektroninių cigarečių skysčio - 0,1 euro.

Praėjusį penktadienį Seimas po svarstymo pritarė Akcizų įstatymo projektui, kuriame skystį su nikotinu siūlyta apmokestinti 0,12 euro už mililitrą, tačiau antradienį Biudžeto ir finansų komitetas pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos ir Andriaus Palionio pataisoms, kuriose siūloma visą skystį, įskaitant ir be nikotino, apmokestinti 0,1 euro už mililitrą. Taigi akcizas priimtas mažesnis, tačiau bus taikomas visam skysčiui.

Lietuvos elektroninių cigarečių asociacija skambina pavojaus varpais dėl siūlymo apmokestinti skystį be nikotino, nes, anot jų, tai skatins gyventojus rūkyti įprastas cigaretes.

Tačiau Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian nesutinka su Elektroninių cigarečių asociacijos pozicija. Kaip Eltai argumentavo departamento atstovė, skysčiuose be nikotino yra priedų ir tirpiklių, kurie gali būti karcinogeniški kaitinant, tai yra gali sukelti vėžį.

Taip pat padidinti akcizai kitiems tabako gaminiams. Skaičiuojama, kad pakelis, kuriame yra 20 vnt. cigarečių, vidutiniškai pabrangs apie 0,11 euro (pakelis pigiausių cigarečių - 0,15 euro), atitinkamo svorio cigarilių pakelis (kuriame yra 10 vnt. cigarilių) - apie 0,12 euro, o 30 gramų rūkomojo tabako - apie 0,30 euro.

Finansų ministerija skaičiuoja, kad dėl akcizų rūkalams didinimo biudžetas kasmet gaus per 10 mln. eurų daugiau.

Praėjusį penktadienį siūlymui apmokestinti elektroninių cigarečių skystį su nikotinu pritarė 79 parlamentarai, prieštaraujančiųjų nebuvo, o susilaikė - 16. Idėjai apmokestinti ir tą skystį, kuriame nėra nikotino, antradienį pritarė Seimo Biudžeto ir finansų komitetas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net