respublika.lt

Šarlatanai lobsta iš nelaimių

(0)
Publikuota: 2016 liepos 01 12:15:07, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Šarlatanų gydymas trumpina kelią į kapus. Eltos nuotr.

Vėžio iki šiol mokslas neperprato, tad toli gražu ne visada gydymas baigiasi paciento pasveikimu. Pasitaiko, kad medikai tegali pasiūlyti simptominį gydymą ar paliatyvią pagalbą - tada žmonės griebiasi bet kokio šiaudo, ir tai galima suprasti. Tačiau sunku suvokti, kodėl tų „šiaudų“ griebiasi tie, kuriems šiuolaikinė medicina gali padėti.

 

Tiek užsienyje, tiek Lietuvoje kartkartėmis pasklinda „sensacinga“ informacija apie naujas vėžio kilmės teorijas ir naujus vėžio gydymo būdus. Problema, kad neretai tos „naujovės“ pacientus tik greičiau nuvaro į kapus.

Nacionalinio vėžio instituto Imunologijos laboratorijos vyresnysis mokslo darbuotojas Marius Strioga balandį susidūrė su vienu tokių atvejų. Vyrui, sergančiam išplitusiu prostatos vėžiu, buvo paskirtas hormoninis gydymas, liga lyg ir stabilizavosi. O tada jam kažkas pasiūlė nutraukti gydymą ir rinktis alternatyvų būdą.

„Žinote, ką jis darė? Savaitę į veną lašinosi sodą. Per tą laiką jo vėžio žymenys pakilo dvigubai. Agresyviu ligos progresavimu vadinamas žymens dvigubėjimas per tris mėnesius, o šis pacientas tai „pasiekė“ per savaitę, - pasakojo M.Strioga. - Aš jo klausiau: kodėl sau tapote priešu? O jis aiškino, kad šis būdas labai paplitęs, daug kas taip daro. Taip, buvo tokia banga 2011 m. - maniau, jau aprimo. Tačiau pasirodo, kad šis mistinis gydymas keliauja iš lūpų į lūpas, dalį prikuriant, o tikrąjį poveikį nuslepiant.“

Gydytojo teigimu, liūdniausia, kad valstybė pacientams finansuoja brangius, efektyvius vaistus, o žmonės savo noru nusprendžia jų atsisakyti ir užsiima savigyda. Būklė dėl to tik blogėja, pakenkiama visam organizmui.

Anot jo, skelbti įvairiausias egzotiškas teorijas nėra uždrausta. Vieniems jos kelia juoką, kiti galbūt tiki viskuo, ką skaito. Tačiau visiškai kitokia situacija, kai skelbiamos nepagrįstos medicinos teorijos ir jomis remiantis siūlomi „teisingi“ gydymo būdai, atsisakant tradicinės medicinos pripažintų, moksliniais tyrimais pagrįstų.

Tą, deja, daro italų gydytojas dr. Tulio Simončini (Tullio Simoncini). Jis neigia bet kokią chemoterapijos naudą gydant vėžį ir siūlo „puikią“ alternatyvą: geriamąją sodą, kurią, pasak jo, galima lašinti į veną, dar geriau - į pagrindinę naviką maitinančią arteriją, o geriausia - tiesiogiai į naviką. Atsiranda tuo patikinčių žmonių ir net skelbiama apie „išgijimo“ nuo vėžio atvejus.

„Geriamosios sodos neigiamas poveikis navikinėms ląstelėms yra iš tiesų žinomas. Pavyzdžiui, ji neutralizuoja rūgščią naviko terpę, kuri „patinka“ navikinėms ląstelėms ir didina jų agresyvumą, tačiau yra pražūtinga imuninės sistemos ląstelėms. Taigi nenuostabu, kad gydantis soda gali pasireikšti tam tikras poveikis navikui, tačiau tikrai ne toks, koks visiškai sunaikintų piktybinį naviką ar jo polinkį plisti į kitus organus“, - sako M.Strioga.


Apie tai, kodėl vėžiu susirgę žmonės nusprendžia gydytis patys, „Vakaro žinios“ kalbėjosi su Nacionalinio vėžio instituto Spindulinės ir medikamentinės terapijos centro vadovu, gydytoju onkologu-radioterapeutu dr. Eduardu ALEKNAVIČIUMI.

- Ar jums dažnai tenka susidurti su atvejais, kai žmonės, kuriems diagnozuota onkologinė liga, atsisako medikų rekomenduojamo mokslu pagrįsto gydymo ir renkasi abejotinus metodus? Kuo jie tai argumentuoja?

- Žmonių, kurie atsisako gydymo, pasitaiko, bet nedažnai - mano praktikoje tokių per metus būna 2-3. Dažniau šalia paskirto arba standartinio gydymo taikomi vieni ar kiti alternatyvios medicinos metodai. Dažniau alternatyvios medicinos griebiasi ligoniai, kuriems tradicinė medicina nebeturi ko pasiūlyti arba taikomas gydymas neefektyvus. Manau, kad iš esmės tai - problema atskiros grupės žmonių, kurie iš prigimties ar dėl kitų priežasčių netiki tradiciniu gydymu.

- Apie kokias vadinamąsias alternatyvias gydymosi priemones jums yra tekę girdėti ir kuo tai baigėsi?

- Per 35 darbo onkologijoje metus buvo visokių „bangų“. Buvo stebuklingas Čiumako vanduo, buvo AU-8 ir kiti jo variantai, buvo mumijo, žibalas, želmenys, rupūžės, paskutinį dešimtmetį - grybai, ryklio kremzlės, kamieninės ląstelės, elektrofototerapija, hileriai... Tačiau faktas tas, kad nė vienas iš šių metodų negali išgydyti vėžio. Pacientams visada sakau: jeigu šie metodai veiktų, visi juos rekomenduojantys „specialistai“ dirbtų JAV ir ES bei gydytų milijonierius.

- Kokie dažniausiai būna tokio pasirinkimo rezultatai?

- Išeitis visada viena - ligos progresavimas ir grįžimas pas onkologus, dažnai tokios būklės, kai gydytis būna sunku arba net nebeįmanoma.

Būna atvejų, kai alternatyvūs metodai veikia priešingai, t.y. mažina gydymo nuo vėžio efektyvumą arba skatina naviko augimą. Dažnai taikant alternatyvius metodus ligonio bendra būklė laikinai pagerėja - tai vyksta dėl to, kad stimuliuojami vieni ar kiti organizmo regeneracijos mechanizmai. Tačiau tai skatina ir vėžio ląstelių regeneraciją, augimą. Susidaro situacija, kai subjektyviai vertinant žmogus lyg jaučiasi geriau, tačiau realiai skatinamas navikinio proceso progresavimas.

- Įvairūs burtininkai, bioenergetikai ir kitokie „gyduoliai“, kiek teko girdėti, dažniausiai ir „nusitaiko“ būtent į žmones, sergančius onkologinėmis ligomis. Kodėl? Tai - pažeidžiamiausia ligonių grupė?


- Sunku pasakyti - reikėtų atskiro tyrimo. Gali būti, pavyzdžiui, išskaičiavimas, kad tie pacientai nebetiki tradicine medicina arba ji nebeturi ko pasiūlyti, vadinasi, jie greitai mirs ir neliks „pareiškėjų“, galinčių kreiptis į teisėsaugą.

- Kaip sergančius žmones nuo tokios „pagalbos“ apsaugoti? Ar pavyktų nelaimių išvengti, jei už tokią veiklą būtų numatyta baudžiamoji atsakomybė?

- Manau, draudimai ir baudžiamoji atsakomybė situacijos nepagerins. Juk nesiūloma uždrausti peilių pardavimo dėl to, kad tai dažnas žmogžudystės įrankis.

Reikia aiškinti žmonėms. Bet vis tiek bus dalis tų, kurie norės išbandyti tokius metodus. Juk visi žinome, kad čigonės ateities neišpranašaus, bet vis tiek atsiranda norinčių „išsiburti“ ateitį.

Apsaugoti pacientus galbūt padėtų ilgesni medikų pokalbiai su ligoniais, bet tam reikia mažinti gydytojų darbo krūvį, kad pacientui būtų skiriama ne 10-15, o bent 30-45 minutės. Kitas variantas - skleidžiant informaciją būtina keisti akcentus.

Dabar lyg ir norima pateikti „neutralų“ požiūrį, o realiai - reklamuojami alternatyvūs metodai.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s