respublika.lt

Šaldytų daržovių geriau nevalgyti

(0)
Publikuota: 2018 liepos 19 12:36:11, Aida VALINSKIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus asociatyvi nuotr.

Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba iš Lenkijos atsakingos institucijos gavo pranešimą dėl nesaugaus maisto - šaldytų daržovių mišinių, kurių sudėtyje yra kukurūzų, užterštų listeriozės bakterijomis (Listeria monocytogenes). Šia produkcija prekiaujama ir Lietuvoje, tad ją skubama išimti iš prekybos, o jos įsigiję vartotojai raginami ją išmesti arba grąžinti į pardavimo vietas.

 

Išima iš prekybos

Kaip pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Lenkijos gamintojo „Greenyard Frozen Poland“ šaldytų daržovių mišinių su kukurūzais pakuotės, pagamintos nuo 2016 m. rugpjūčio 13 d. iki 2018 m. birželio 20 d., kelia riziką dėl užterštumo listeriozės bakterijomis. Tai gaminiai, ženklinti pavadinimais „D’AUCY Vegetables Country“ 400 g, „D’AUCY Vegetables Mix Nica“ 400 g, „PINGUIN Mexicansalad“ 2,5 kg, „FELCO Mexican mix“ 400 g.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos turimais duomenimis, į Lietuvos rinką vien šiemet pateko 17 366 pakuotės šių produktų, sandėliuose dar liko 3254 pakuotės šaldytų daržovių - jos bus sunaikintos.

Lenkai pranešė, kad bakterijomis užteršta produkcija buvo išplatinta Bulgarijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Vengrijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Slovakijoje. Pateko ji ir į Baltarusiją, Ukrainą, JAV.

Į Lietuvą šią produkciją importuojanti UAB „Unilever Lietuva distribucija“, gavusi iš tiekėjo informaciją apie nesaugų maistą, prekybą šaldytų daržovių mišiniais nedelsdama sustabdė, informavo nesaugaus produkto gavėjus. Šiuo metu visa UAB „Unilever Lietuva distribucija“ išplatinta produkcija, kurios pakuotojas „Greenyard Frozen Poland“ Sp.z.o.o., Lenkija, surenkama iš rinkos.

Vartotojai, nusipirkę nesaugių šio gamintojo šaldytų daržovių mišinių su kukurūzais, turėtų jų nevartoti maistui ir gali grąžinti į pardavimo vietas.

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) antradienį informavo, kad minima produkcija gali būti susijusi su nuo 2015-ųjų fiksuojamu listeriozės protrūkiu Austrijoje, Danijoje, Suomijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje - iki šių metų birželio vidurio šalyse užfiksuoti 47 susirgimų atvejai, 9 sunkia liga susirgę asmenys mirė. Anot EFSA, įtariama, kad nekokybiškai apdoroti kukurūzai į Lenkiją atkeliavo iš tiekėjo Vengrijoje.

EFSA paragino ES šalių sanitarinės inspekcijos žinybas perspėti pirkėjus, kad būtų atsargesni rinkdamiesi ir ruošdami šaldytas daržoves. Prieš vartojant jas būtina apvirti, nes žalias dedant į salotas, spaudžiant iš jų sultis ir darant kokteilius galima susirgti netgi mirtinomis ligomis.

Sergamumas auga

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, sergamumo listerioze tendencija Europoje nuo 2008 m. yra didėjanti. Dažniausia ši liga diagnozuojama vyresniems nei 65 metų asmenims. Tai yra reta liga, pasižyminti dideliu mirštamumu, kuris siekia net 20-30 proc.

Listeriozę sukelia Listeria monocytogenes bakterijos. Jos pasižymi tuo, kad išgyvena ir gali daugintis žemoje temperatūroje (šaldytuve) ir yra atsparios didelei druskos koncentracijai. Todėl jos gali išgyventi perdirbtame, konservuotame ir vartojimui paruoštame maiste: perdirbtos mėsos ir žuvies produktuose, pieno produktuose, pavyzdžiui, minkštuose sūriuose, svieste, piene, ypač jei jie pagaminti iš nepasterizuoto pieno. Bakterijas sunaikina pasterizavimas arba 30 minučių kaitinimas aukštesnėje nei 65,6 laipsnių temperatūroje.

Suvalgę bakterijomis užterštų maisto produktų, dauguma sveikų asmenų nepatiria jokių simptomų arba jiems išsivysto gastroenteritas. Tačiau žmonėms su nusilpusia imunine sistema, nėščioms moterims, naujagimiams ir pagyvenusiems žmonėms listeriozė gali pasireikšti meningitu, galvos smegenų infekcija ar sunkia kraujo infekcija.

Miršta ir Lietuvoje

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro visuomenės sveikatos specialistė Simona Žukauskaitė-Šarapajevienė, Lietuvoje kasmet diagnozuojami pavieniai listeriozės atvejai, sergamumas listerioze išlieka gana stabilus.

Per pirmąjį 2018 m. pusmetį Lietuvoje nustatyti 9 šios ligos atvejai (2 mirties). 2013-2017 m. listeriozė buvo diagnozuota 37 asmenims, iš kurių 9 mirė (24 proc.). Daugiausia šios ligos atvejų buvo nustatyta 2016 m. (10 atvejų, iš jų 3 mirties) ir 2017 m. (9 atvejai, iš jų 4 mirties).

„Pagrindinis listeriozės infekcijos šaltinis yra gyvūninis maistas, vartojamas neapdorotas arba nepakankamai apdorotas karščiu. Kadangi gyvūnai dažniausiai yra bakterijų nešiotojai, todėl tokių gyvūnų mėsa, pienas ir jų produktai gali būti infekcijos šaltinis. Listerijomis maistas gali būti užterštas ir jį tvarkant. Labai dažnai listerijomis gali būti užterštas nevirintas, nepasterizuotas pienas ir iš jo pagaminti produktai. Užsikrėsti taip pat galima nuo žalių daržovių ir vandens. Į dirvožemį ir ant daržovių listerijos patenka tręšiant jas galvijų mėšlu“, - sako specialistė.

Lietuvoje registruojamų listeriozės atvejų infekcijos šaltinis S.Žukauskaitės-Šarapajevienės teigimu, dažniausia lieka neišaiškintas.

***

Informacija


Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba per pirmą šių metų pusmetį dėl įvairių maisto produktų neatitikimų neleido realizuoti daugiau kaip 370 t maisto produktų.

Nemaža dalis maisto produktų (120 t) su saugos pažeidimais buvo sustabdyti importo kontrolės metu ir į Lietuvos rinką nepateko.

248 t įvairių maisto produktų, neatitikusių reikalavimų, buvo nustatyti rinkoje (125 t - dėl ženklinimo, 96 t - dėl saugos pažeidimų, 19 t - dėl tinkamumo vartoti terminų, 8 t - dėl kokybės ir kt.). Gamyboje sustabdyta 0,6 t maisto produktų, daugiausia - dėl tinkamumo vartoti terminų neatitikimo (0,4 t), atsekamumo (0,12 t), netinkamų laikymo sąlygų (0,04 t) ir kt.

Importo kontrolės metu sustabdyti beveik 3120 litrų vyšnių ir obuolių ir 3744 litrų granatų ir vyšnių sulčių iš Uzbekistano dėl jose rastų neleistinų dažiklių.

Pažeidimai dėl tinkamumo vartoti terminų dažniausiai nustatomi pienui ir pieno produktams, konditerijos gaminiams, dėl atsekamumo - viešojo maitinimo patiekalams, dėl produktų saugos - žuvims ir jų produktams, daržovėms, vaisiams, riešutams, dėl netinkamų laikymo sąlygų - žuvims, mėsos ir konditerijos gaminiams.

Šaltinis - Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

***

Siekiant išvengti listeriozės medikai rekomenduoja


Vartoti tik gerai karščiu apdorotą gyvūninį maistą: jautieną, kiaulieną, paukštieną ir kt.

Kruopščiai plauti žalias daržoves (prieš vartojimą).

Žalią mėsą laikyti atskirai nuo šiluma apdoroto ar vartojimui paruošto maisto, siekiant išvengti kryžminės maisto taršos.

Kruopščiai plauti rankas, įrankius, paviršius po sąlyčio su žalia mėsa, daržovėmis.

Vengti nepasterizuoto, nevirinto pieno ir iš jo pagamintų produktų.

Šaltinis - Lietuvos Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s