respublika.lt

Pyktis gali būti naudingas

(0)
Publikuota: 2013 liepos 27 15:59:12, Respublika.lt
×

Pyktį esame įpratę laikyti destruktyvia, santykius griaunančia emocija. Dažniausiai peršami pykčio valdymo metodai - jo gniaužimas. Vis dėlto pyktis nėra blogis pats savaime. Dar daugiau, būna situacijų, kai pažadinti savyje pyktį netgi sveika ir naudinga.

Pavyzdžiui, asmeniniuose santykiuose, tariantis dėl tam tikrų verslo sandėrių, visuomeninėse grupėse ir panašiose situacijoje.

„Pykčio patirtis nėra maloni, tad mes jį laikome negatyvia emocija. Vis dėlto pyktis gali būti naudingas ir ilgainiui mus padaryti laimingesnius ir sveikesnius. Jis skatina siekti tikslų“, - dėsto Kalifornijos universiteto psichologas Bretas Fordas (Brett Ford).

Tam, kad iš šios emocijos išpeštume naudos, reikia žinoti, kada, kur ir kaip supykti. Mes privalome išmokti pykti strategiškai, neleisti pykčiui tapti mūsų valdovu.

Pyktis dažniausiai apibrėžiamas kaip emocinis atsakas į provokaciją. Dažnai reakcija būna ne tik emocinė, bet ir lydima tam tikrų fizinių pokyčių - sutankėja širdies ritmas, organizme pagausėja hormono adrenalino. Atsakas, kaip smarkiai supykstame ir kaip atvirai tai parodome, priklausomai nuo kiekvieno žmogaus skiriasi.

Be abejonės, žmonės, dažnai patiriantys ir reiškiantys nevaldomą pyktį, kenčia. Dėl pykčio poveikio sveikatai gali būti diskutuojama. Be to, tai aiškiai žlugdo santykius su žmonėmis.

„Jų vaikai, žmonos, vyrai, viršininkai, šeimos jų bijo, tad šalinasi. Nepatikėtumėte, jei atskleisčiau skaičių žmonių, kurie į mus kreipiasi dėl šios problemos. Jie neturi draugų. Juos palieka šeimos. Jie arba nuolatos dirba, arba įsitraukia į gausybę priklausomybių“, - aiškina Maikas Fišeris (Mike Fisher), Britų pykčio valdymo asociacijos prezidentas.

Niekas nesiginčija - pyktis išties gali būti destruktyvus ir griaunantis. Vis dėlto po truputį populiarėja požiūris, kad pyktis tam tikrais atvejais gali būti naudingas. Vienas iš tyrimų, atskleidusių pykčio naudą, buvo atliktas praėjus 9 dienoms po tragiškų Rugsėjo 11-osios įvykių. Tyrimo autorė apklausė 1000 suaugusių ir paauglių amerikiečių, norėdama ištirti jų emocijas ir jausmus teroristinės atakos atžvilgiu. Apklaustieji, jautę pyktį teroristams ir terorizmo reiškiniui, į ateitį žvelgė optimistiškiau, palyginti su tais, kurie terorizmo bijojo. Beje, pikčiau terorizmo atžvilgiu buvo nusiteikę vyrai, jie ir ateitį vertino optimistiškiau nei moterys. Tyrėja priėjo dar vieną išvadą: žiniasklaidoje pasirodantys žmonių pyktį žadinantys straipsniai žmones nejučia versdavo jaustis drąsiau, ne taip bijoti teroristinių atakų.

Dar vienas tyrėjos Dženifer Lerner (Jennifer Lerner) pastebėjimas: žmonių, stresinėmis situacijomis linkusių įpykti, o ne bijoti, biologinis atsakas mažiau intensyvus (turima omeny kraujo spaudimą ir streso hormonų lygį). Tai, anot tyrėjos, reiškia, kad erzinančioje situacijoje, kai pyktis pagrįstas, jis nebūtinai kenkia sveikatai. Kitas faktas: žmonių, dažniau jaučiančių pyktį, o ne laimę, pragyvenimo lygis aukštesnis. Taigi pyktis, nors ir nemaloni emocija, turi savų pranašumų.

Kitas įdomus reiškinys: pyktis - puikūs „klijai“ bendram visuomeniniam veiksmui, nukreiptam prieš bendrą grėsmę. Endriu Livingstonas (Andrew Livingstone) iš Stirlingo universiteto su kolegomis atliko tyrimą ir priėjo išvadą, kad, palyginti su kitomis emocijomis, labiausiai žmones vienija ir skatina imtis bendro veiksmo būtent pyktis.

Jo darbe taip pat rašoma, kad pyktis taip pat priverčia siekti žmones pelnyto atlygio. Jei, pavyzdžiui, siekiamybė yra geresnės darbo sąlygos arba socialiniai pokyčiai, pyktis gali atlikti itin svarbų vaidmenį. Profesinėje srityje pyktis gali būti ypač naudingas. Be abejonės, reikia mokėti jį valdyti: jį reikšti atsakingai.

Egzistuoja įsitikinimas, kad pyktį kartais netgi naudinga sukelti: įpykusiems žmonėms gimsta įdomesnių idėjų, jie mąsto ne taip struktūriškai, todėl kūrybingiau.

Įrodyta, kad politiniai ir verslo lyderiai, į skandalą reaguodami pykčiu, o ne liūdesiu, visuomenės akyse pelno aukštesnį statusą. Vis dėlto tai galioja tik vyriškos lyties atstovams. Moters emocinės reakcijos dažniausiai aiškinamos jos charakteriu („ji - piktas žmogus“), o vyrų pyktis dažniau aiškinamas kaip tiesiog reakcija į išorines aplinkybes.

Keletas tyrimų atskleidė, kad piktesni derybininkai gali pasiekti naudingesnių rezultatų.

Darbovietėje ir platesnėje socialinėje sferoje pyktis tikrai gali būti naudingas. O kaip derėtų elgtis namų aplinkoje? Ar bendraujant su artimu žmogumi galioja kitokios taisyklės ir šiuo atveju geriausia visuomet išlikti kuo ramesniam?

Vašingtono visuomenės sveikatos universiteto profesorius Ernestas Harburgas ne tokios nuomonės. Jo įsitikinimu, pasipykti su partneriu kartais gali būti labai sveika. Jo komanda, atlikusi tyrimą, atrado: žmonės, kurie bendraudami gniaužia pyktį, miršta anksčiau už tuos, kurie pykčio neslepia ir sprendžia konfliktus. Naujausio tyrimo duomenimis, porų, kurių abu partneriai išreiškia savo pyktį, gyvenimo trukmė reikšmingai ilgesnė.

Vis dėlto būtina akcentuoti, kad santykiuose pyktis neturi užgožti pagarbos.

„Tai paprasta, lyg pasakyti: „aš ant tavęs pykstu, noriu, kad mane išklausytum ir manimi rūpintumeisi“, - pataria tyrėjas, bet nurodo, kad konfliktuose dažniausiai skamba toli gražu ne tokios frazės.

Kaip kadaise rašė Aristotelis, pyktį valdyti nelengva. Be to, nelengva ir tinkamai reaguoti į kitų pyktį. Blogiausia, kai reakcija sukelia dar didesnę pykčio bangą arba išreikštą pyktį ignoruoja. Taigi geriausia pasinaudoti antikos filosofo išmintimi ir „pykti ant tinkamo žmogaus, tinkamu laipsniu, tinkamu metu, dėl tinkamos priežasties, tinkamu būdu“.

 

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Julius/Brigita“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s