respublika.lt

Prezidentė nepritaria gydymo įstaigų pertvarkai

2018 liepos mėn. 10 d. 11:45:08
Benas Brunalas, Elta

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį vetavo Seimo patvirtintą gydymo įstaigų pertvarką.

 

Šalies vadovė gydymo pertvarką laiko svarbia, tačiau pabrėžia, kad valdančiųjų sprendimai ir siekiai reformuoti neefektyvią sveikatos priežiūros sistemą negali prieštarauti Konstitucijai.

Daug opozicijos priekaištų ir raginimų prezidentę vetuoti Seimo priimtus įstatymus sulaukusią reformą D. Grybauskaitė stabdo argumentuodama, kad sprendimai negali būti daromi prasilenkiant su Konstitucijos nuostatomis bei įstatymams priimti nustatyta tvarka.

Prezidentė pabrėžia, kad priimant įstatymus būtina griežtai laikytis Konstitucijoje ir įstatymuose numatytų teisėkūros procedūrų.

Pasak prezidentės patarėjos Rasos Svetikaitės, gydymo įstaigų reformą apibrėžiančių įstatymų svarstymo metu buvo padaryti esminiai įstatymų leidybos pažeidimai, todėl visas įstatymų paketas pagal priėmimo procedūrą neatitinka Konstitucijos.

Pasak Prezidentūros, netiksliai pritaikius 2013 ir 2014 metų Konstitucinio Teismo išaiškinimus, priimtos gydymo įstaigų pertvarkai būtinos įstatymų pataisos suvaržo Konstitucijos garantuojamą paciento teisę pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą ir pažeidžia sąžiningos konkurencijos laisvę.

Taip pat Prezidentūra akcentuoja, kad, naudojant Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšas, negali būti pažeistas sąžiningos konkurencijos reikalavimas ir valstybinėms įstaigoms negali būti teikiamas prioritetas privačių įstaigų atžvilgiu.

R. Svetikaitė žurnalistams akcentavo, kad dėl šių priežasčių prezidentė grąžina Seimui visą sveikatos sistemos pertvarkos paketą ir siūlo neatidėliojant taisyti antikonstitucines nuostatas.

„Norėčiau akcentuoti, kad prezidentė palaiko gydymo įstaigų pertvarką, ji yra būtina, nes dabartinis ligoninių tinklas yra neefektyvus, brangus ir negarantuoja geriausios kokybės paslaugų, tačiau net ir geriausių tikslų negalima siekti paminant konstitucinius principus. Visų pirma, skaidrumo ir viešumo, nediskriminavimo, sąžiningos konkurencijos ir kiekvieno piliečio teisės į kokybišką sveikatos priežiūrą“, - kalbėjo prezidentės patarėja.

Prezidentūros išplatintame pranešime pabrėžiama, kad šiuo metu Lietuvos sveikatos priežiūros sistema yra viena neefektyviausių Europoje.

„Valstybė vis dar išlaiko 130 ligoninių, iš kurių net trečdalis yra nuostolingos. Šiandien gydymo įstaigose turime net 35 proc. daugiau lovų negu ES vidurkis, tačiau kas trečia jų rajonuose yra tuščia“, - rašoma pranešime spaudai.

Prezidentė siūlo neatidėliojant taisyti antikonstitucines nuostatas, kad reformos nestabdytų pakartotiniai kreipimaisi į Konstitucinį Teismą, o pati pertvarka, kaip ir numatyta, pajudėtų jau nuo 2019 m. sausio 1 dienos.

Šalies vadovė taip pat siūlo taisant įstatymus vadovautis Konstitucinio Teismo išaiškinimais ir įstatymuose įtvirtinti aiškius kriterijus, pagal kuriuos bus vertinamos gydymo įstaigos, jų gebėjimas užtikrinti pacientams saugias, greitas ir kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas. Pasak prezidentės, gydymo įstaigų likimą turi lemti įstatymų nustatyti skaidrūs standartai, o ne vienasmeniai ministro sprendimai, politiniai interesai ar priešrinkiminiai pažadai.

Prezidentė siūlo įstatymuose aiškiai apibrėžti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų panaudojimo ir sutarčių su gydymo įstaigomis sudarymo tvarką. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad biudžeto lėšomis gali būti finansuojama tik gyvybiškai būtina medicinos pagalba, o PSDF įmokos, kurias kiekvienas žmogus moka pats, turi garantuoti paciento teisę ir laisvę pasirinkti norimą sveikatos priežiūros įstaigą.

Prezidentė sprendimą atliko pasikonsultavusi su medikų atstovais, konstitucinės teisės specialistais ir už sveikatos politiką atsakingais politikais.

Seimui pakartotinai svarstyti bus grąžintos Sveikatos priežiūros įstaigų, Sveikatos sistemos, Visuomenės sveikatos priežiūros, Vietos savivaldos, Medicinos praktikos, Viešųjų įstaigų ir Sveikatos draudimo įstatymų pataisos.

Seimas birželio 30 d. po antro balsavimo priėmė pataisas, kuriomis numatyta, kad sveikatos apsaugos ministras įgyja teisę tvirtinti gydymo įstaigų tinklą.

Seimo priimta reforma taip pat nustatyta, kad tik į gydymo įstaigų tinklą patekusios įstaigos turės prioritetą sudaryti sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK). Tuo tarpu stacionaro paslaugas teikiančios privačios įstaigos sutartis su TLK galės pasirašyti tik tada, jei valstybinės ligoninės negalės suteikti tokių paslaugų.

Prezidentūra liepos 4 d. pranešė, kad gydymo įstaigų reformas priims gerai išanalizavusi visus Seimo priimtus įstatymus ir jų atitikimą Konstitucijai. Šalies vadovės patarėja Daiva Ulbinaitė tvirtino, kad D. Grybauskaitė sveikatos reformą palaiko, tačiau visus Seimo priimtus įstatymus vis tik dar vertins per atitikimo Konstitucijai prizmę.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga po pastarąją savaitę vykusio susitikimo su D. Grybauskaite tvirtino, kad daug opozicijos priekaištų sulaukusį ir abejonių dėl atitikimo Konstitucijai keliantį įstatymą taisys sulaukus prezidentės sprendimo. Ministras neslėpė manantis, kad D. Grybauskaitė svarsto vetuoti Seimo pasirašytą įstatymą.

Valdančiųjų iniciatyva Seime priimtą įstatymą kritikuoja ekspertai ir opozicinės partijos. Liepos 4 d. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionis demokratai, Lietuvos socialdemokratų partija, Liberalų sąjūdis, partija „Tvarka ir teisingumas“ bei Mišri Seimo narių grupė prezidentei įteikė prašymą vetuoti reformą.

Politikai pabrėžia, kad įstatymas priimtas nesilaikant teisinių procedūrų. Opozicija akcentuoja, kad gydymo įstaigų pertvarka buvo priimta šiurkščiai pažeidžiant įstatymų leidybos procedūras - kai projektas buvo apsvarstytas neteisėtai įvykusiame Sveikatos reikalų komiteto posėdyje.

Pasak opozicijoje esančių politikų, valdančiųjų stumiama pertvarka užkirs kelią patiems pacientams pasirinkti gydymo įstaigas. Anot jų, taip bus pažeisti teisėti pacientų lūkesčiai pasirinkti privačią gydymo įstaigą ir gauti apmokėjimą iš ligonių kasų už joje gautas paslaugas iš sumokamų sveikatos draudimo įmokų.

Ekspertai akcentuoja, kad reforma eliminuoja privačių gydymo įstaigų stacionaro paslaugas iš bendrojo sveikatos priežiūros tinklo. Tai, pasak buvusios Konstitucinio Teismo teisėjos ir teisės profesorės Tomos Birmontienės, kelia nemažai klausimų dėl atitikties Konstitucijai.

Tuo tarpu premjeras Saulius Skvernelis pastarąją savaitę atmetė opozicijos ir visuomenės būgštavimus dėl valdančiųjų planuojamos regioninių ligoninių pertvarkos ir aiškino, kad planuojama reforma taps aiškesnė pradėjus ją įgyvendinti.

S. Skvernelis pabrėžia, kad šiuo metu regioninės ligoninės dirba nekokybiškai, todėl planuojama pertvarka yra būtina.

A. Veryga: prezidentės veto sveikatos reformai nėra netikėtas

Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai nebuvo netikėtas prezidentės Dalios Grybauskaitės veto sveikatos reformai.

„Tam tikrus savo pastebėjimus dėl įstatymų pataisų ji išsakė praėjusią savaitę vykusiame susitikime. Labai gaila, kad neaiškumai kilo tik šiame etape, nes visi reforminiai teisės aktai buvo nuolat derinami su prezidentės komanda ir teisinius neaiškumus buvo galima išspręsti iki priėmimo Seime“, - teigia ministras.

A. Verygai svarbu, kad šalies vadovė palaiko sveikatos sistemos reformą, būtinybę efektyviai organizuoti saugias ir kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas mūsų šalies pacientams.

„Dėl iškilusių teisinių klausimų ir galimo neatitikimo Konstitucijai pakartotinai konsultuosimės su teisininkais, taip pat, kaip ir iki šiol, ir su prezidentės komanda, bei prie reforminio įstatymų paketo sugrįšime Seimo rudens sesijoje“, - teigia ministras.

A. Veryga apgailestauja, kad reforminiai sprendimai vėluoja, nes kai kurios sveikatos priežiūros įstaigos jau dabar susiduria su įvairiais sunkumais, o savivaldybių merai laukia sprendimų, kurie leistų efektyviau organizuoti sveikatos priežiūros įstaigų tinklą.

„Noriu tik dar kartą akcentuoti, kad pakeitimų tikslas nėra uždaryti ligonines ar kaip nors išskirtinai diskriminuoti privačias sveikatos priežiūros įstaigas. Primenu, kad šiame pakete yra ne vienas sprendimas, susijęs su skaidresne ir efektyvesne įstaigų valdysena: valdybos valdymo modelio įteisinimas, regionų tarybos, vadovų rotacija, nepriekaištingos reputacijos reikalavimai. Taip pat pakete yra sprendimai, susiję su taip trūkstamų slaugos paslaugų teikimo išplėtimu ir kt.“, - vardijo ministras.

A.Veryga pridūrė tikintis, kad Seimas nepasiduos opozicijos keliamai panikai ir manipuliacijoms ir rudenį priims visus reikiamus su reforma susijusius teisės aktus.

ELTA primena, kad po praėjusią savaitę vykusio politikų ir medikų atstovų pasitarimo su prezidente Dalia Grybauskaite šalies vadovės patarėja Daiva Ulbinaitė pranešė, kad D. Grybauskaitė sveikatos reformą iš esmės palaiko, tačiau galutinį sprendimą dėl gydymo įstaigų reformos priims gerai išanalizavus visus Seimo priimtus įstatymus ir jų atitikimą Konstitucijai.

Prezidentė D. Grybauskaitė antradienį vetavo Seimo patvirtintą gydymo įstaigų pertvarką. Šalies vadovė gydymo pertvarką laiko svarbia, tačiau pabrėžia, kad valdančiųjų sprendimai ir siekiai reformuoti neefektyvią sveikatos priežiūros sistemą negali prieštarauti Konstitucijai.

Daug opozicijos priekaištų ir raginimų prezidentę vetuoti Seimo priimtus įstatymus sulaukusią reformą D. Grybauskaitė stabdo argumentuodama, kad sprendimai negali būti daromi prasilenkiant su Konstitucijos nuostatomis.

Pasak Prezidentūros, netiksliai pritaikius 2013 ir 2014 metų Konstitucinio Teismo išaiškinimus, priimtos gydymo įstaigų pertvarkai būtinos įstatymų pataisos suvaržo Konstitucijos garantuojamą paciento teisę pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą ir pažeidžia sąžiningos konkurencijos laisvę.

Prezidentė siūlo neatidėliojant taisyti antikonstitucines nuostatas, kad reformos nestabdytų pakartotiniai kreipimaisi į Konstitucinį Teismą, o pati pertvarka, kaip ir numatyta, pajudėtų jau nuo 2019 m. sausio 1 dienos.

Šalies vadovė taip pat siūlo taisant įstatymus vadovautis Konstitucinio Teismo išaiškinimais ir įstatymuose įtvirtinti aiškius kriterijus, pagal kuriuos bus vertinamos gydymo įstaigos, jų gebėjimas užtikrinti pacientams saugias, greitas ir kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas. Pasak prezidentės, gydymo įstaigų likimą turi lemti įstatymų nustatyti skaidrūs standartai, o ne vienasmeniai ministro sprendimai, politiniai interesai ar priešrinkiminiai pažadai.

Prezidentė taip pat siūlo įstatymuose aiškiai apibrėžti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų panaudojimo ir sutarčių su gydymo įstaigomis sudarymo tvarką. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad biudžeto lėšomis gali būti finansuojama tik gyvybiškai būtina medicinos pagalba, o PSDF įmokos, kurias kiekvienas žmogus moka pats, turi garantuoti paciento teisę ir laisvę pasirinkti norimą sveikatos priežiūros įstaigą.

Prezidentė sprendimą atliko pasikonsultavusi su medikų atstovais, konstitucinės teisės specialistais ir už sveikatos politiką atsakingais politikais.

ELTA primena, kad Seimas birželio 30 d. po antro balsavimo priėmė pataisas, kuriomis numatyta, kad sveikatos apsaugos ministras įgyja teisę tvirtinti gydymo įstaigų tinklą.

Seimo priimta reforma taip pat nustatyta, kad tik į gydymo įstaigų tinklą patekusios įstaigos turės prioritetą sudaryti sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK). Tuo tarpu stacionaro paslaugas teikiančios privačios įstaigos sutartis su TLK galės pasirašyti tik tada, jei valstybinės ligoninės negalės suteikti tokių paslaugų.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ĮSPĖJO: Londonas šeštadienį įspėjo britų laivus kurį laiką vengti Hormūzo sąsiaurio, kuriame penktadienį Iranas užėmė su Jungtinės Karalystės vėliava plaukiojantį tanklaivį.
  • GAISRAS: penktadienio popietę Šiaulių rajone pastebėta, kad padegtas kviečių laukas; išdegė apie 7-8 ha plotas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kaip vertinate, jog už Sosnovskio barščius gresia baudos?

balsuoti rezultatai

Ar džiaugiatės atvėsusia vasara?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+26 +28 C

 +25 +29 C

 

 +20 +21 C

+11 +12 C

 +14 +16 C

 

 +16 +17 C

 1-2 m/s

 1-2 m/s

 

 2-4 m/s

 

USD - 1.1226 PLN - 4.2571
RUB - 70.7370 CHF - 1.1033
GBP - 0.8963 NOK - 9.6138
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis