respublika.lt

2018 kovo 21, trečiadienis

Po Santaros klinikų stogu tilps visinuotraukos (5)

2018 kovo mėn. 14 d. 09:42:15
Aida VALINSKIENĖ

Santaros medicinos įstaigų asociacija dar prieš porą metų pristatė visuomenei įspūdingą vizualizaciją, kaip Santaros slėnis galėtų atrodyti 2020 m. Pažiūrėti buvo gražu, tik kada tai taps ir ar taps realybe - klausimas. Mat kol kas jokios „valdiškos institucijos“ nieko konkretaus, išskyrus tai, kad sprendimai kažkada bus priimti, pasakyti negali. Tad tiek medikai, tiek pacientai toliau gyvena nežinioje.

 

Onkologų nebeliks?

Praėjusių metų pabaigoje pasklido žinia, kad jau greitai pacientai gali likti be specializuotos onkologų pagalbos. Mat Nacionalinio vėžio instituto Mokslo tarybą pasiekė informacija, kad Sveikatos apsaugos ministerija rengia skubotą įstaigos pertvarką, kuri iš esmės būtų Nacionalinio vėžio instituto ir specializuotos onkologinės pagalbos pacientams galutinis sunaikinimas.

Kaip Nacionalinio vėžio instituto administraciją informavo Mokslo tarybos posėdyje apsilankiusi sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė, instituto pavaldumą iš Švietimo ir mokslo ministerijos planuojama perduoti Sveikatos apsaugos ministerijai. Kitas planuojamas žingsnis - Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų struktūrinių padalinių perkėlimas į Nacionalinio vėžio instituto klinikų patalpas, o Nacionalinio vėžio instituto mokslinių padalinių sujungimas su Inovatyvios medicinos centru.

Nacionalinio vėžio instituto Mokslo tarybos pirmininkas dr. Ernestas Janulionis „Vakaro žinioms“ teigė, kad specializuotos onkologinės pagalbos naikinimas Lietuvoje jau tęsiasi labai daug metų. Iš pradžių buvo sunaikinti onkologiniai kabinetai, veikę apskrityse, tad pasiekti onkologą paprastam žmogui tapo labai sudėtinga. Rajonuose dabar onkologų nėra, o kol pacientai pasiekia Nacionalinį vėžio institutą, tenka nueiti labai ilgą kelią.

„Pastaraisiais metais sistema šiek tiek nusistovėjo, tačiau dabar ruošiamasi sunaikinant ir vienintelę šalyje likusią įstaigą, teikiančią kvalifikuotą specializuotą onkologinę pagalbą ir atliekančią aukšto lygio mokslinį darbą, - teigia E.Janulionis. - Kuo tai gresia? Pirmiausia - visišku chaosu, o pacientams specializuota pagalba yra reikalinga“.

Anot gydytojo, onkologijoje yra trys „banginiai“ - chirurgija, chemoterapija ir spindulinis gydymas. Visa tai yra Nacionaliniame vėžio institute - įranga, technologijos, kvalifikuoti specialistai. Dabar visa tai planuojama sudarkyti, o skaudžiausia, kad tai daroma siekiant išspręsti Santaros klinikų Vaiko raidos centro įkurdinimo problemą.

Gal mes Lietuvoje jau įveikėme vėžį, tai nebėra problema, tad jokio specializuoto centro mums nebereikia? „Pasaulis neįveikė. Jei kažkam atrodo, kad mes Lietuvoje įveikėme - labai džiugu. Tik kažkodėl sergamumas vėžiu Lietuvoje nemažėja. Gerėjant diagnostikai, vėžio atvejų diagnozuojama santykinai daugiau, daugiau žmonių, išgirdusių šią diagnozę, gyvena, nes gerėja gydymo rezultatai. Tik klausimas, ar galėsime tuo džiaugtis ateityje, jei Nacionalinis vėžio institutas bus sunaikintas“, - sakė gydytojas.

Niekas nieko nežino


„Vakaro žinios“ domėjosi, kokie sprendimai dėl Nacionalinio vėžio instituto pertvarkos yra priimti šiuo metu. Instituto steigėjos - Švietimo ir mokslo ministerijos - Komunikacijos skyriaus atstovai informavo, kad siūlymas dėl Nacionalinio vėžio instituto ateities paaiškės bendrai su visais siūlymais dėl 13 valstybinių mokslo institutų, kai premjero sudaryta darbo grupė pateiks savo išvadas. Kol kas jų nėra.

Sveikatos apsaugos ministerijos atsakymas buvo ne ką konkretesnis - dėl Nacionalinio vėžio instituto galutiniai sprendimai dar nėra priimti.

Vaikų likimas neaiškus

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neseniai pasirašė įsakymą, pagal kurį nuo balandžio 1 d. gerės ankstyvosios reabilitacijos prieinamumas ir kokybė raidos sutrikimų turintiems vaikams.

Tik kur tos „geresnės“ paslaugos bus teikiamos, iki šiol neaišku. 2013-ųjų rudenį įgriuvus sostinės Vytauto g. įsikūrusio Vaiko raidos centro pagrindinio korpuso stogui, ši įstaiga iki šiol Vilniuje glaudžiasi net keliose vietose. Ankstyvosios reabilitacijos paslaugos teikiamos sostinės Vytauto g., Vaikų ir paauglių krizių intervencijos centras įkurdintas Vaikų ligoninėje Santariškių g.7.

Laikinai įstaigą norima įkurdinti Santaros klinikų Dermatovenerologijos centre J.Kairiūkščio g.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai praėjusią savaitę „Vakaro žinias“ patikino, kad Vaiko raidos centras, kaip ir buvo planuota, įsikurs naujai pastatytame korpuse Santariškėse. Tiesa, kada tai įvyks, kol kas sunku pasakyti - teismo sprendimu projektui pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės dėl vieno iš viešajame pirkime dalyvavusio rangovo skundo.

Vaikų ligoninės komunikacijos atstovė Jolanta Normantienė „Vakaro žinias“ informavo, kad 2017 m. gegužės 2 d. buvo pasirašyta finansavimo sutartis dėl naujo Vaiko raidos centro pastato projektavimo ir statybų. Šie darbai užtruks 2-2,5 metų. Šiuo laikotarpiu vaikai iš avarinės būklės Vaiko raidos centro patalpų Vytauto g. iki šių metų vasaros laikinai bus perkelti į patalpas, priklausančias Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikoms (Santariškių g. 7 ir J.Kairiūkščio g. 2).

Patalpas Žvėryne parduos

Daug diskusijų kyla ir dėl gydymosi sąlygų Santaros klinikų Infekcinių ligų klinikoje, nuo senų laikų įsikūrusioje Birutės g. 1. Sklypas Žvėryne verslininkams - viliojantis kąsnelis.

Sveikatos apsaugos ministerija informavo, jog Santaros klinikos, siekdamos, kad infekcinių ligų padalinys iš Birutės g. 1, Vilniuje, būtų perkeltas į Santariškių g. 14, Valstybės investicijų programos lėšomis įgyvendina investicijų projektą. Sveikatos apsaugos ministerija šio projekto įgyvendinimui skyrė 5 mln. 885 tūkst. eurų, iš jų: 2016 m. - 79 tūkst., 2017 m. - 1 mln. 500 tūkst., 2018 m. - 2 mln. 947 tūkst. ir 2019 m. - 1 mln. 359 tūkst. eurų.

Šiuo metu vykdoma viešojo pirkimo sutartis dėl Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės priestato (Santariškių g. 14, Vilniuje), į kurį bus perkeltas infekcinių ligų padalinys iš Birutės g. 1, statybos darbų atlikimo. Statybos darbai turi būti baigti ne vėliau kaip 2019 m. birželio mėn.

Koks pastatų Birutės g. likimas? Dėl jų galutinai bus sprendžiama tuomet, kai pacientai bus perkelti į naująjį ligoninės pastatą. Šiuo metu tai yra svarbiausias rūpestis. Kol kas senuosius ligoninės pastatus planuojama perduoti Turto bankui, o vėliau parduoti pasiūliusiam didžiausią kainą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (5)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUKILĖLIAI: sukilėlių paleistai raketai nukritus pietiniame Sirijos sostinės Damasko priemiestyje žuvo 35 žmonės ir dar 40 buvo sužeisti.
  • POSTAS: Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) Vilniaus skyriaus pirmininke išrinkta LŽS ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos narė, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docentė, socialinių mokslų daktarė Jolanta Mažylė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. A.Juozaitis: kaip sakė poetas J.Marcinkevičius - RUSENOME, O DABAR ANGLĖJAME
2. Apie vokelius V.Uspaskicho įmonėje prakalbusi Dalia Budrevičienė: „Tiesa man galėjo kainuoti ir gyvybę“
3. Politikai niekaip nesupranta, kodėl iš Lietuvos masiškai emigruoja žmonės
4. KGB SKANDALAS: KALBA TIK FAKTAI
5. Jolantos Jacovskienės-Balčiūnienės išpažintis RESPUBLIKAI
6. Žmonės bėga ir nuo valdžios
7. Europarlamentaras, buvęs prezidentas Rolandas Paksas: Neįvertinau, kad neklusniuosius siekiama žūtbūt pašalinti
8. V.Jasukaitytė: Žmonės nebegali pakęsti melo
9. V.Jasukaitytė: žmonės nebegali pakęsti melo II
10. Paskutinė viltis N.Venckienei
11. O.Strikulienė: Konservatoriams su Lietuva nepakeliui
12. Z.Vaišvila: Valdžia vėl tolsta nuo žmonių
13. Vyriausiasis redaktorius atsistatydina. „Vakaro žinių“ redakcijos darbuotojai atsisako tarnauti V.Tomkui
14. V.Tomkus: Nuo atgimimo iki išsigimimo
15. Šventinis Vito Tomkaus reportažas iš dar šventiškesnių Seimo rūmų
16. V.Tomkus: Patriarchai
17. VSD įspėjimas „Respublikai“
18. Vito TOMKAUS recenzija, skirta Rūtos (ne Vanagaitės) TV laidai apie KGB veiklą Lietuvoje
19. V.Tomkus: Tautos tribunolas - paskutinė viltis
20. V.Tomkus: Kodėl aš nepasitikiu internetu?
21. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“!!!
22. V.Tomkus: Esu dukart „atpirkimo ožys“ Nr. 2
23. V.Tomkus: Delfinas vs Delfi
24. V.Tomkus: pasaka kaip senelis susipyko su dar senesniu
25. V.Tomkus: Dar kartą apie pavogtą Sąjūdžio „Respublikos“ laikraštį

Ar Jums svarbu, kas vadovaus LRT?

balsuoti rezultatai

Ar skaitote knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -7   0 C

   -5   -3 C

 

   -6   0 C

  2   4 C

   0    3 C

 

    2   4 C

  5-10 m/s

    2-5 m/s

 

     3-6 m/s

 

USD - 1.2276 PLN - 4.2277
RUB - 70.8466 CHF - 1.1721
GBP - 0.8772 NOK - 9.4863
reklama
Sveikata Grožis