Pirmą prevencinės akcijos savaitę nustatyti keli burnos vėžio atvejainuotraukos

2018 vasario mėn. 13 d. 11:39:26 Perskaitė 876

Burnos vėžio prevencijos mėnesį - vasarį - šešiolika Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų pacientus registruoja į patikras, kurių metu kiekvienas norintis gali pasitikrinti, ar neserga burnos vėžiu.

 

Kaip Eltai sakė prevencinės akcijos iniciatorė, Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos direktorė, profesorė Alina Pūrienė, rizikos grupėje - ne tik daug metų rūkę žmonės bei jaučiantys bent vieną iš simptomų, būdingų burnos vėžiui.

„Jei burnoje atsirado patinimas, paburkimas, sustorėjimas, guzelis arba šiurkštus, žaizdotas, šašuotas, negyjantis plotelis, būtina kreiptis į gydytoją. Burnos vėžio prevencijos mėnesio metu nemokamai bus tikrinami visi, kurie kreipsis į akcijoje dalyvaujančias gydymo įstaigas, pastebėję įtartiną darinį burnos, galvos ar kaklo srityje ir jei šie pakitimai nepranyksta ar simptomai tęsiasi ilgiau nei dvi savaites“, - pabrėžė prof. A. Pūrienė.

Burnos vėžys - tai piktybinis bet kurios burnos vietos susirgimas. Jis gali išsivystyti ant lūpų, dantenų, liežuvio, burnos dugne, vidinio žandų paviršiaus, gomurio ar net seilių liaukose, žandikauliuose.

Kaip ir kiti vėžiai, burnos vėžys išsivysto tada, kai audinių ląstelių genetinėje medžiagoje įvyksta tam tikri pokyčiai, dėl kurių ląstelės ima netaisyklingai dalintis ir augti.

Galimų burnos vėžio simptomų yra daug ir įvairių. Dažniausiai ši liga būna auglio arba ilgą laiką negyjančios opos pavidalo.

Kaip pabrėžė burnos vėžio prevencijos akcijos organizatorė, iš anksto registruotis ir ateiti pasitikrinti, ar neserga burnos vėžiu, kviečiami net ir siuntimų neturintys pacientai.

„Tiesa, jeigu bus reikalingi papildomi tyrimai, mes nukreipsime pacientą, kad atsineštų šeimos gydytojo ar odontologo siuntimą arba užsimokėtų“, - sakė prof. A. Pūrienė.

Vaikai burnos vėžiu serga labai retai. „Bet jeigu tėvams kažkas neaišku, geriau eiti pasitikrinti negu neateiti“, - tokiu principu siūlo vadovautis akcijos iniciatorė.

„Paprastai burnos vėžys diagnozuojamas ne jaunesniems nei 35-30 metų pacientams, bet Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje ši liga buvo nustatyta ir pirmakursei studentei, ir abiturientei.

„Burnos vėžys nustatomas vis jaunesniems pacientams dėl Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, dažniau randamo papilomos viruso, provokuojančio įvairias ilgainiui suvėžėjančias išaugas. Vaikai serga retai, bet taip pat suserga“, - pabrėžė A. Pūrienė.

Profesorė išskyrė ypatingos rizikos grupėje esančius ilgą laiką rūkančius ir tuos žmones, kurie ilgai rūkė, nors dabar jau nebe, taip pat tuos, kurie nuolat rūko ir išgeria.

„Pakitimai burnoje dėl nuolatinio lėtinio dirginimo išlieka labai ilgai. Todėl žmogui svarbu pačiam apsižiūrėti burną, lūpas, veido sritį, o kilus įtarimui - kreiptis“, - sakė prof. A. Pūrienė.

Kaip prisiminė daktarė, ankstesniais metais daug žmonų vyrus vedė pasitikrinti. „Radome visko: ikivėžinių, vėžinių bei įvairiausių kitų burnos lėtinių susirgimų, kuriuos tikrai reikėtų gydyti“, - sakė akcijos organizatorė, suinteresuota, kad burnos vėžys būtų nustatomas kuo anksčiau.

Vėlai diagnozuotą burnos vėžį sunku gydyti, prognozės būna prastesnės, o ir valstybei gydymas labai daug kainuoja, nekalbant apie tai, kad operacijos pakeičia žmogaus išvaizdą.

„Užleisti burnos vėžiai šalinami su didele sveikų audinių dalimi bandant užkirsti kelią ligos plitimui, ir dėl to pacientai gali netekti dalies ar viso žandikaulio, didelės dalies skruostų, lūpų, kitų veido dalių, kurias atkurti - ypač didelė problema. Dėl didelių išvaizdos pokyčių žmonės nebegali dirbti, iškrenta iš visuomenės gyvenimo“, - pasekmes, kurių galima išvengti užbėgus ligai už akių, vardijo prof. A. Pūrienė.

ELTA primena, kad burnos vėžio patikros truks iki vasario 28 dienos. Akcijoje dalyvaus viešosios ir privačios įstaigos, kur teikiama veido ir žandikaulių chirurgijos, burnos chirurgijos, onkologinė, periodontologinė ir odontologinė pagalba.

Savanoriai specialistai ir įgudę gydytojai planuoja apžiūrėti šimtus atvykusių pasitikrinti pacientų.

Šiemet juos priims Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika, Nacionalinis vėžio institutas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos, Klaipėdos universitetinė ligoninė, Šiaulių centro poliklinika, Panevėžio miesto odontologijos poliklinika, Panevėžio miesto odontologijos poliklinika, E. Kunčiuvienės įmonės „Neodenta“ Kaune, klinika „Periodont“ Vilniuje, UAB ,,Medproject“ Kaune, Aukštaitijos implantologijos klinika Panevėžyje, Vilniaus rajono centrinė poliklinika, Vilniaus Naujininkų, Antakalnio, Šeškinės, Karoliniškių poliklinikos.

Per kasmetines Burnos vėžio akcijas patikrinta per 6 tūkst. Lietuvos žmonių. Akciją remia Seimo Sveikatos reikalų komitetas, Odontologų rūmai, Sveikatos apsaugos ministerija.

Kaip Eltai sakė prof. A. Pūrienė, per pirmas dvi dienas jos vadovaujamoje klinikoje dviem pacientams buvo įtartas nebe pirmos stadijos burnos vėžys, šiuo metu atliekami papildomi tyrimai.

„Kad ir kaip būtų, baimė išgirsti vėžio diagnozę - ne priežastis neateiti ir nepasitikrinti, jei burnoje ar veide atsirado nebūdingi dariniai. Kuo liga įtariama anksčiau, tuo sėkmingesnis gydymas ir geresnės prognozės”, - pabrėžė ketvirtą kartą burnos vėžio prevencijos akciją organizuojanti prof. A. Pūrienė.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net