respublika.lt

Pavojus iš dešinės, arba mitai apie kepenis

(0)
Publikuota: 2017 rugpjūčio 04 08:41:54, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Pavojus iš dešinės, arba mitai apie kepenis. Redakcijos archyvo nuotr.

Kepenys - iš tiesų nepakeičiamas organas. Be to, mokslininkai ir gydytojai iki šiol iki galo nesugebėjo atskleisti jų darbo mechanizmo. Todėl apie kepenis galima dažnai išgirsti įvairiausių mitų.

 

Daugelis miglotai įsivaizduoja, kokios yra kepenų funkcijos. Žinoma tik tai, kad jos atsakingos už virškinimo sistemos valymą ir kad joms tenka pagrindinis krūvis organizmą perkraunant riebiu maistu, alkoholiniais gėrimais ir kitais kenksmingais produktais. Nemažai faktų prikuriama ir galop gimsta daugybė mitų, dėl kurių uždelsiama pradėti gydymą, o dėl to kyla rimtesnių problemų. Ką galima vadinti mitu apie kepenų darbą?

Oda pagelsta tik dėl kepenų ligų

Daug kas įsivaizduoja, kad gelsva odos spalva - vienareikšmiškas kepenų ligos požymis. Juk šiam organui ėmus streikuoti, kraujyje smarkiai gausėja bilirubino - pigmento, kuris odai ir suteikia būdingą atspalvį. Dalis tiesos čia yra. Bet tokiu atveju turi pagelsti ir akių baltymai bei gleivinės. Oda gali pagelsti ne tik dėl kepenų patologijos. Pavyzdžiui, odos atspalvis kinta yrant kraujo ląstelėms. Šiuo atveju „geltligės“ priežastis - taip pat bilirubino kiekio didėjimas, bet kepenys nuo to nenukenčia. Dėl karotino pertekliaus valgant daug morkų taip pat gali pakisti odos spalva.

Kepenys kaupia toksinus ir šlakus

Tai gana tvarus mitas: įsivaizduojama, kad šis organas aktyviai valo ir filtruoja kraują, sau palikdamas visas kenksmingas organizmo gyvybinės veiklos atliekas. Iš tiesų kepenys jų visai nekaupia - jos tam neturi resursų. Kraujo filtravimas - iš esmės gamybinis procesas, kai organas vienas medžiagas verčia kitomis ir pritaiko jas organizmo reikmėms arba neutralizuoja, kad būtų pašalintos. Kepenys tai daro padedamos ląstelių - hepatocitų, kurios yra tarsi miniatiūriniai chemijos fabrikai. Jeigu organo veikla nėra sutrikusi, šios ląstelės puikiai susidoroja su viskuo, kas patenka į organizmą. Todėl jokių „šlakų“ kepenys nekaupia. Kai dėl įvairių priežasčių jų veikla sutrinka, pavyzdžiui, vystantis cirozei, nuodai nefiltruoti patenka į kraują ir sukelia bendrą intoksikaciją.

Kepenis reikia „valyti“

Šiandien daugelis žino, kad kepenis reikia reguliariai valyti - apie tai kalbama įvairiose laidose ir reklaminiuose filmukuose. Žmonės tikinami, kad šis labai svarbus organas užsiteršia. Todėl siūloma daugybė įvairių preparatų, tarp jų - augalinių, kurie atseit padeda greičiau išvalyti iš kepenų jas nuodijančius toksinus. Žmogus juos geria, ir suveikia placebo efektas. O kepenys nesiunčia skausmo signalų, nes jose nėra nervų galūnių. Todėl žmogus nusiramina įsivaizduodamas, kad laiku sustiprino savo sveikatą. Ypač dažnai taip savimi rūpinasi tie, kurie supranta gyvenantys ne visai tinkamai - dažnai valgo riebiai, vartoja svaigalus, dirba kenksmingomis sąlygomis. Iš tiesų bijoti reikia ne šlakų, o pakenkti kepenų ląstelėms, nes dėl to iš pradžių galima susirgti hepatitu, o paskui „darbingas“ ląsteles pakeis „nedarbingos“, t.y. išsivystys cirozė. Ir tuomet ką nors pakeisti bus labai sunku - dažniausiai cirozė baigiasi mirtimi. Todėl verta reguliariai tikrintis, kaip dirba kepenys, pavyzdžiui, pasidaryti ultragarso tyrimą, išsitirti kraują. Taip pat verta daugiau dėmesio skirti sveikai gyvensenai - subalansuotai maitintis ir išsiugdyti sveikus įpročius.

Dažniausiai nukenčia alkoholikų kepenys

Gan stipriai įsigalėjo įsitikinimas, kad kepenys nukenčia daug geriant. Taip, nesaikingas ir nekontroliuojamas alkoholio vartojimas labai kenkia kepenims. Bet problemų, ir gana rimtų, gali kilti ir tiems, kurie išvis negeria. Tada kalbama apie nealkoholinį kepenų suriebėjimą, kai sveikas kepenų ląsteles pakeičia riebalų lašai. Dažniausiai taip atsitinka antsvorio turintiems, nutukusiems žmonėms, taip pat tiems, kurie, kad ir kaip keista, laikosi griežtų dietų. Apskritai į bet kokį ląstelių pažeidimą kepenys reaguoja veikiančias ląsteles keisdamos riebalų ląstelėmis. O dar pavojų kelia virusiniai hepatitai ir nekontroliuojamas vaistų vartojimas. Žalojantis mechanizmas yra analogiškas, tad anksčiau ar vėliau gali išsivystyti hepatitas (kepenų audinio uždegimas) arba dar blogiau - cirozė.

Kepenims padeda gydomasis badavimas

Yra žmonių, įsitikinusių, kad kepenis galima pagydyti badaujant. Iš tiesų tai - rimta klaida. Tokio kepenų „valymo“ šalininkai mano, kad negaunant maisto į organizmą nepatenka ir kenksmingų jo gyvybinės veiklos atliekų. Vadinasi, organas ilsisi ir regeneruojasi. O iš tiesų keletą dienų badaujant organizme prasideda atvirkštinė reakcija. Medžiagų apykaita sutrinka, o tai ir vėl kenkia kepenų ląstelėms. Organizmas pakankamai negauna jam, taip pat kepenų darbui reikalingos energijos. Teisingiau būtų riboti gaunamų riebalų ir lengvai pasisavinamų angliavandenių kiekį, taip pat sportuoti - atrodysite pastebimai jaunesni, o jūsų kepenys bus sveikesnės.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s