respublika.lt

2018 liepos 16, pirmadienis

Paskutinis medikų prašymas: Leiskite dirbti čianuotraukos (18)

2018 sausio mėn. 05 d. 08:26:44
Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Vakar Lietuvos medikai ir rezidentai žengė į gatves ir visuomenės prašė simboliškai juos palydėti į paskutinę kelionę iki oro uosto - Katedros aikštėje susirinko apie 1000 medicinos darbuotojų ir juos palaikančiųjų. Tie medikai, kuriems mitingo metu teko dirbti, simbolines akcijas surengė savo darbo vietose.

 

Organizatorių teigimu, mitingas skirtas atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į visų medikų masinę emigraciją dėl socialinių ir ekonominių priežasčių bei valstybinės sveikatos apsaugos politikos sąstingio. Medikų atstovai jau anksčiau buvo paskelbę savo reikalavimus: garantuoti šiuolaikinius standartus ir gerąją patirtį atitinkantį gydytojų specialistų ir šeimos gydytojų rengimą, užtikrinti socialines garantijas, leidžiančias oriai gyventi ir kurti šeimą Lietuvoje gydytojams rezidentams, mokėti teisingą atlyginimą už sudėtingą, atsakingą ir rizikingą darbą nepriklausomai nuo studijų finansavimo sąlygų.

„Mes nenorime jokio karo - mes norime likti čia ir dirbti, mes norime, kad ši sistema tobulėtų. Puikiai suprantame, kad vieną dieną mes patys būsime pacientai, tad norime šioje sveikatos sistemoje jaustis saugiai ir užtikrintai. Mes norime, kad jau emigravę mūsų draugai ir artimieji grįžtų ir dirbtų čia. Tikiu, kad ši aktyvi veikla dėl šio tikslo yra tik pradžia“, - sakė mitinge kalbėjęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų atstovybės Rezidentų tarybos pirmininkas Martynas Laukaitis.

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Aldona Baublytė teigė, kad šis rezidentų judėjimas - tai judėjimas už geras darbo sąlygas, už darbo užmokestį, atitinkantį lūkesčius, už tai, kad visi galėtų oriai gyventi ir dirbti ten, kur gimė. Deja, esama situacija labiausiai skatina naudotis teise į laisvą asmenų judėjimą.

Profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovė Kristina Krupavičienė susirinkusiesiems pasakojo, kad neseniai Seime buvo svarstomas Strateginių įmonių įstatymas. Jame įrašyta, kad turi būti patikrinta profesinės sąjungos pirmininko psichinė sveikata. Tačiau minčių patikrinti valdžios atstovų psichinės sveikatos niekam nekyla, o kai kurie jų priimami sprendimai kelia abejonių. „Man skauda širdį, kai jauni žmonės išvažiuoja į užsienį prižiūrėti senelių. O kas prižiūrės mūsų senukus, kas prižiūrės mus? Valdžios atstovai nuvyksta į užsienį ir sako, kad pas mus viskas gerai. Ne, pas mus nėra gerai.“

„Sveikata ne viskas, bet be sveikatos viskas yra niekas“, - filosofo Sokrato žodžius priminė „Solidarumo“ atstovė Jolanta Keburienė. Anot jos, nuo mažens daugelį lydi pamokymai, kaip svarbu saugoti sveikatą, tačiau patekę į Seimą daugelis politikų tai pamiršta. Daug kalbama apie tai, kad svarbu emigravusius susigrąžinti į Lietuvą, tačiau vienu mygtuko paspaudimu išsiunčiama žinia jauniems medikams, kad jie nėra svarbūs. Mažas atlyginimas ir darbuotojų stoka verčia medikus dirbti paromis, o paskui dar adekvačiai mąstyti ir nedaryti klaidų.

„Neišvažiuokite, labai prašau, nes man labai svarbu, kad mane, mano vaikus, mano tėvus prižiūrėtų išsilavinę žmonės - gydytojai, kurie supranta mano kalbą, kultūrą, socialinę padėtį, išpažįsta mano tikėjimą. Suprantu, kad neturiu teisės to prašyti, bet gal susiimam ir pakovojam už savo teises į orų gyvenimą“, - sakė J.Keburienė.

Šeimos gydytojas, Lietuvos medikų sąjūdžio tarybos narys Valerijus Morozovas teigė nenorintis, kad pagalbą jam, kai reikės, teiktų gydytojas, kuris net neturi laiko pakelti akių nuo popierių. Jis nenori mokėti už paslaugą antrą kartą, nes jau sumokėjo mokėdamas privalomojo sveikatos draudimo mokesčius, nenori apkrauti gydytojų popieriukų rašymu vien dėl to, kad pagal įstatymus kitaip jam kažkas negali suteikti paslaugos, kuri reikalinga. Ir pats nenori galvoti apie tai, kiek kuri paslauga kainuoja įstaigai, kai mato, kad žmogui ji būtina. Dar norėtų matyti rezidentus, kurie, turėdami laisvo laiko, studijuoja medicinos literatūrą, o ne anglų, vokiečių ar skandinavų kalbas. Ir ateity norėtų matyti juos dirbančius Lietuvoje, o ne siunčiančius linkėjimus iš Švedijos ar Norvegijos. Kad tai taptų realybe, valdžios atstovai turi suvokti, ko iš tiesų reikia medikams ir piliečiams, - saugumo.

Prie mitingui besirengiančių medikų prisišliejęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad mitingo idėją palaiko ir jau ieškoma, kur rasti lėšų algoms didinti.


Jaunųjų medikų komentarai

Vilniaus universiteto Studentų atstovybės Medicinos fakultete Rezidentų tarybos pirmininkė ir viena renginio organizatorių rezidentė Urtė Builytė „Vakaro žinioms“ teigė, kad nėra tikslios statistikos, kiek medikų dėl susiklosčiusios nepalankios situacijos jau emigravo iš Lietuvos, o kiek planuoja išvykti. Tačiau neseniai atlikta 5-6 kurso vientisųjų medicinos studijų studentų apklausa parodė, kad trečdalis yra tvirtai pasiryžę išvažiuoti ir net yra atlikę dėl to tam tikrus veiksmus, o dar vienas trečdalis kol kas dvejoja.

„Norime, kad sprendimai grįžtų prie rezidentų statuso, socialinių garantijų ir atlyginimo klausimo ne tik trumpalaikėje perspektyvoje, bet ir ilgalaikėje, į tai įeina ir karjeros galimybės, kurios gali paaiškėti tik turint aiškią sveikatos apsaugos sistemos viziją. Taigi rezidentų problema yra tik dalis didelio paveikslo, o jo centre - pacientas, kuriam turi būti teikiamos geros kokybės ir prieinamos paslaugos. Tam reikalinga iš esmės reformuoti visą sveikatos apsaugos sistemą“, - įsitikinusi U.Builytė.

Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas sakė, kad mitingu reikalaujama ne tik didesnių algų, bet ir geresnio sistemos valdymo, kad skiriami resursai būtų naudojami efektyviai.

„Mūsų pagrindinis lūkestis - kad sveikatos sektorius atsirastų politikų aukštesnio lygio darbotvarkėje, negu yra dabar. Nes dabartinė situacija yra visiškai netenkinanti nei mūsų, kaip specialistų, nei pacientų. Norime, kad sistema pakiltų į aukštesnį lygį, tam reikia didinti investicijas į sveikatos sektorių, kad mes pagaliau atitiktume ES vidurkį“, - sakė M.Gedminas.

Po susitikimo su premjeru rezidentų atstovas M.Gedminas „Vakaro žinioms“ teigė, kad per pokalbį medikų reikalavimams iš esmės buvo pritarta. Pažadėta, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. bus draudžiamos visos rezidentų pajamos, jau šių metų balandį Lietuvoje bus patvirtinti sveikatos specialistų bazinių atlyginimų dydžiai. „Neturime daug patirties derybose su Vyriausybe, tačiau susitikimas kol kas mus nuteikė optimistiškai“, - sakė M.Gedminas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (18)

 • kodel 2018 sausio mėn. 05 d. 12:58:33

  to neprasete 27 metus,o tik dabar.Rodosi esate issilavine,nekvaili,o
  duodates kvailinami tokiu teistu asabu,kaip Paluckas ir kt.Nejau
  nematote,kad jumis naudojasi,nes jau ismesti i siukslyna,o nori prie
  lovio.Jei anukas nusvilps juos \kai nebus reikalingi\,tai jiems bus sunkus
  kelias su tokiu partijos pirmininku.

 • kodel 2018 sausio mėn. 05 d. 12:56:48

  to neprasete 27 metus,o tik dabar.Rodosi esate issilavine,nekvaili,o
  duodates kvailinami tokiu teistu asabu,kaip Paluckas ir kt.Nejau
  nematote,kad jumis naudojasi,nes jau ismesti i siukslyna,o nori prie
  lovio.Jei anukas nusvilps juos \kai nebus reikalingi\,tai jiems bus sunkus
  kelias su tokiu partijos pirmininku.

 • Leiskite dirbti čia ? 2018 sausio mėn. 05 d. 12:11:58

  O kas jums neleidžia ? Rajonuose ligonines uždaro, nes ten nebeliko
  gydytojų. Deja, jūs ten dirbti nenorit. Nebent kas nors atvažiuoja porai
  val. per savaitę prisidurt prie algos, o ne žmones gydyt. Čia ir yra
  bendros betvarkės valstybėje atspindys.

 • TOTO 2018 sausio mėn. 05 d. 11:41:42

  Kiek suprantu tie DAKTARELIAI tik del pinigu plesosi.O kur hipokrato
  priesaika.Kur noras gyditi paprastus lietuvos zmogelius.Pries pradedami
  mokslus juk visi zinojo kokios algos.Sako kad pasiruose trecdalis kelt
  sparnus.Tai tegul vyksta.Vadinasi jiems tik pinigai galvoj o ne zmoniu
  gydymas.Pasiliks tik tie kurie tikrai nori kazka lietuvai gero padaryt.

 • seniui ak47 2018 sausio mėn. 04 d. 18:03:35

  Geras komentaras-pritariu

 • Zauras 2018 sausio mėn. 04 d. 17:06:02

  O kodėl išsilavinę ;pilietiški; jauni medikai, nekelia esminių
  sistemos ydų,med.aparatūros viešųjų pirkimų ;cirkų;?Vadinasi anot
  D.Šakalienės tai sovietinis palikimas(maža daktarų alga). Tokia sistema
  tinkama, bet duokit pinigų.Ar nesuveikė ;minkštosios; galios?

 • Zauras 2018 sausio mėn. 04 d. 17:05:27

  O kodėl išsilavinę ;pilietiški; jauni medikai, nekelia esminių
  sistemos ydų,med.aparatūros viešųjų pirkimų ;cirkų;?Vadinasi anot
  D.Šakalienės tai sovietinis palikimas(maža daktarų alga). Tokia sistema
  tinkama, bet duokit pinigų.Ar nesuveikė ;minkštosios; galios?

 • senis 2018 sausio mėn. 04 d. 16:59:24

  kodel visi tyli, kad medicinai Lietuvoje skiriama tik 4% nuo bvp, kai ES
  vidurkis 8% , socialinei sriciai tik 7% , kitur 14% ? Jeigu butume
  lygiateise salis ES, gal ir mums leistu skirti tiek, kiek kitose salyse?
  Butu dvigubai didesnes pensijos, dvigubai didesni mediku atlyginimai. Bet
  tada, senosios ES salys greitai turetu mazinti savo mediku atlyginius,
  pensijas. Dabar, milijonas lietuviu pabegeliu, senosioms ES salims uzdirba
  kasmet po 50 milijardu bvp.Yra is ko neblogai gyventi. Is mazytes Lietuvos
  50 milijardu, o prisijunge ir isvalstybino 20 nauju teritoriju, gerokai
  didesniu. Visur sunaikino darbo vietas, desimtys milijonu darbininku,
  uzdirba Muterlandui pensijas, algas biudzetininkams, ruosia gydytojus,
  kitokius specialistus. Cia ne Rusija, kuri dalindavosi, cia 4 Reichas,
  kuris isplese salis, kad Hitleriui net nesisapnavo.

 • Xp 2018 sausio mėn. 04 d. 14:59:16

  Tik rezidentams, tik gydytojams, tik tyliai prokurorms, o kitiems kaip?
  Dvėsti ? Artėja visuotinių streikų era.

 • etas>zinai 2018 sausio mėn. 04 d. 14:06:59


  Tiesa tai tiesa bet dar buvo galima
  kentet nes kainos nebuvo tokios kosmines
  kaip dabar juk dabar ka buvo litas,ta dabar euras
  vienas prie vieno,net ir daugiau tad slaugute
  santariskese gavusi 900 litu dar kazkaip
  gyvendavo,pabandyk dabar su 250 euru..(atsiminsim
  Butkeviciutyli dabar kaip
  kelnes prisisikes)Tyli ir Kubilius Lietuva praskolines,
  bet Zina yra vienas bet...Kodel prokurorams galima
  tukstanciais metytis ,o medikams truksta? AR TEISESAUGA
  NESINAUDOJA MEDICINOS PASLAUGOMIS? Ne viskas taip paprasta
  Zina....

 • spaliukas 2018 sausio mėn. 04 d. 14:01:03

  sie jauni medikai tikejosi iskart pasiekti vilas... dirbti reikia ir daug
  metu! vien is "dovanu" bus net dvi vilos. prisiekiu.

 • vilnietė 2018 sausio mėn. 04 d. 14:00:07

  Gaila, kad mitinge garsiai nepasakoma, jog pinigų galima paieškoti
  įvairiose srityse - šta, prokurorams, kurie tik imituoja darbą ,
  nusikaltėliams bylų nekelia, bet, kad visai nesėdėti be darbo, kelia
  bylas niekuo nenusukaltusiems žmonėms, taigi, šie bjaurybės iš viso
  nenusipelnė jokios algos, bet jų dauguma yra buvę kgbistai arba tokių
  vaikai, kai ir teisėjai, teisiantys žmones tik pagal SAVO įstatymus, o
  ne pagal priimtus įstatymus, tačiau tokių padarų skvernelis gali
  paprašyti ko tik nori- pvz., kaip Garliavoje 200 smogikų paiųsti
  "taikiai" paimti mergaitę, arba pasųsti pagąsdinti gerb.Rubavičių, nes
  jis skvernui nepatinka. Juk mediką nepasiųsi tokiems dabams. Taigi,
  skvernas turi savo prioritetus, o vieną ir pagarsino - draugauti su
  Rusija, nes žmonės sako, jog jis yra stribo sūnus. Taigi, matom ką
  turim ir taip gyvename. Todėl medikams tinka tik viena krytptie -
  važiuoti į vakarus ir gyventi normaliai, o mes, jei tokie kvaili, renkam
  skvernus, tad ir sėdėkim be medikų.

 • Zinai 2018 sausio mėn. 04 d. 11:33:32

  Jūs parašėte teisingai. Ir aš taip pagalvojau. Kodėl medikai
  nemitingavo tada, prie konservatorių, kai viskas prasidėjo - visos
  betvarkės? Kodėl jie išsidirbinėja būtent dabar? Ogi aišku - tų
  pačių konservatorių ir jiems pritariančių užsiundyti. Medikai elgiasi
  kvailai.

 • Safyras 2018 sausio mėn. 04 d. 11:25:59

  Aplamai Lietuvoje reikia peržiūrėti algų, paslaugų, prekių pirkimo ir
  pardavimo sistemą. Kur dingo tie visi ekonomistai ,politikai kurie tiek
  metų tik savo aplinkai gerino sąlygas, bet ne tiems, kurie dirba ir
  matosi jų darbo rezultatai. Kažkodėl nei vienas politikas, verslininkas
  nenori dirbti už minimalią algą, tačiau ir mokytis nenori, nei kažką
  keisti nenori, nes tada iš jų bus atimtas didžiausias pyrago gabalas...

 • Zinai 2018 sausio mėn. 04 d. 11:25:17

  Jūs parašėte teisingai. Ir aš taip pagalvojau. Kodėl medikai
  nemitingavo tada, prie konservatorių, kai viskas prasidėjo - visos
  betvarkės? Kodėl jie išsidirbinėja būtent dabar? Ogi aišku - tų
  pačių konservatorių ir jiems pritariančių užsiundyti. Medikai elgiasi
  kvailai.

 • Zina teisi 2018 sausio mėn. 04 d. 11:19:43

  joo turėtų aiskintis del kokių reikalų buvo įšaldyti atlyginimai
  šitiek metų nors priskolinta buvo Lietuvos vardu daug

 • Ateisiu 2018 sausio mėn. 04 d. 11:12:59

  Aš ateisiu į mitingą su receptų knygele, nes esu pripratęs prie
  popierinių pinigų ir popierinių receptų.

 • Zina 2018 sausio mėn. 04 d. 10:20:25

  Kodel medikai- gydytojai nemitingavo valdant konservatoriams ir
  socdemams.Juk tada nei po viena eura nedidino atlyginimu.Geda ir dar karta
  geda.Slaugytojoms reikia kelti atlyginimus nes jos
  visa bruda sutvarko.Kodel Lietuvoje veikia kazkokios jegos ,jei
  ne tuos isrinko - karas.Man jau geda darosi buti ietuve.Nekirsinkie
  eiliniu zmoniu.Cia mano nuomone.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • MIGRANTAI: pasieniečiai sulaikė į Lenkiją beišvažiuojantį automobilį „Saab 9-5“, kuriuo Latvijos pilietis gabeno keturis nelegalius migrantus iš Vietnamo.
 • KELIUOSE: praėjusį savaitgalį, liepos 13-15 dienomis, Lietuvos keliuose įvyko 26 eismo įvykiai, kuriuose buvo sužeisti 39 žmonės; tragiško eismo įvykio metu dėl teisės vairuoti neturinčio, neblaivaus vairuotojo kaltės žuvo 59 metų pėsčioji.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar sutinkate, kad dabartinis ministrų kabinetas vertas profesionalų Vyriausybės vardo?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +17  +18 C

 

   +17 +19 C

  +25  +26 C

   +27  +29 C

 

   +27  +28 C

    0-2 m/s

  0-4 m/s

 

    0-4 m/s

 

USD - 1.1643 PLN - 4.3210
RUB - 72.4844 CHF - 1.1704
GBP - 0.8849 NOK - 9.4830
reklama
Ukis 2018