respublika.lt

2018 liepos 19, ketvirtadienis

Pas gydytojus nepateksim net už pinigusnuotraukos (11)

2017 lapkričio mėn. 04 d. 08:32:26
Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Seimo sveikatos reikalų komitete svarstyta kelių Seimo narių idėja, ar nereikėtų, norint sumažinti eiles valstybinėse gydymo įstaigose, uždrausti joms teikti mokamas paslaugas. Tokiais planais nepatenkinti tiek medikai, tiek kai kurie pacientai: gydymo įstaigos todėl, kad konsultacijų skaičius yra ribojamos kvotų, pacientai todėl, kad turės arba ilgai laukti, arba kreiptis į privačias gydymo įstaigas.

 

Nori drausti imti pinigus

Kad valstybinėse gydymo įstaigose specialisto konsultacijos ar kai kurių tyrimų tenka laukti ne vieną savaitę ar mėnesį, niekam ne paslaptis. Kaip ir tai, kad pacientai, kurie gali sau leisti, susimoka ir pas gydytoją patenka kone kitą dieną.

Seimo nario Antano Matulo teigimu, dabar valstybinės gydymo įstaigos pacientui pirmiausiai siūlo ne konsultaciją už 3-4 mėnesių, bet mokamą konsultaciją už kelių dienų. Šią problemą, jo manymu, galima būtų išspręsti tik absoliučiai draudžiant viešajai gydymo įstaigai verstis komercine veikla.

Tad Seimo Sveikatos reikalų komitete diskutuota, kad viešosios gydymo įstaigos, ypač universitetų, teikiančios aukšto lygio paslaugas, apskritai nebegalėtų suteikti mokamų paslaugų, šią sritį paliekant tik privačios medicinos prerogatyvai.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, sveikatos priežiūros įstaigos turi teisę teikti mokamas paslaugas. Kaip „Vakaro žinias“ informavo Valstybinė ligonių kasa, mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarka yra tvirtinama sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kur reglamentuota, kad pačios gydymo įstaigos turi patvirtinti mokamų paslaugų teikimo tvarką.

Įstaigas riboja kvotos

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas, Vilniaus Centro poliklinikos direktorius Kęstutis Štaras, „Vakaro žinioms“ teigė, kad yra žmonių, kurie nori gauti paslaugas tuojau pat ir sutinka už tai susimokėti. Negana to, prieš šventes į Lietuvą grįžta emigrantai, kurie neretai nori provincijoje gyvenančių tėvų sveikatą patikrinti per dieną ar dvi ir sutinka mokėti. O ir patys jie nori gauti čia mokamas paslaugas, nes jiems čia pigiau. Už planinę pagalbą tenka susimokėti ir nedraustiems piliečiams. Jei mokamas paslaugas būtų uždrausta teikti, būtų pažeidžiama visų jų konstitucinė teisė gauti sveikatos priežiūros paslaugas.

„Kitas dalykas - visiems žinomas faktas, kad viešosios gydymo įstaigos turi tam tikras kvotas, kiek iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokamų paslaugų gali suteikti, - sako K.Štaras. - Vilniaus Centro poliklinika, pavyzdžiui, tas kvotas išnaudoja dar lapkričio mėnesį. Tad jei būtų draudžiama teikti mokamas paslaugas, mėnesį, o gal ir daugiau, mes turėtume nedirbti. Kaip tai atrodo? Tad specialistui, priimančiam vidutiniškai 20 pacientų, „įvedame“ dar vieną mokamą paslaugą - taip nepabloginamas nemokamų paslaugų prieinamumas, bet kartu užtikrinama, kad paslaugą gautų ir tie, kurie nori ir gali susimokėti.“

Poliklinikos direktoriaus teigimu, tokia tvarka padeda užtikrinti, kad gydymo įstaiga galėtų dirbti nepertraukiamai iki metų pabaigos. Nes jei išnaudojamos Teritorinės ligonių kasos nustatytos kvotos, gydytojai specialistai daugiau paslaugų teikti negali arba teikia jas gydymo įstaigai į nuostolį, mat už jas Ligonių kasos moka mažiau, be to, mokama ne už visas viršsutartines paslaugas.

Privatininkai - be konkurencijos

K.Štaro manymu, jeigu siūloma uždrausti teikti mokamas paslaugas, turi būti pasiūlyta ir tai, kaip paslaugas turėtų gauti ta dalis žmonių, kurie už jas moka. Negana to, įstaigoms turėtų būti apmokama 100 proc. už visas suteiktas paslaugas, nenustatant jokių kvotų. Mokamas paslaugas tada galėtų teikti privatus sektorius.

„Tačiau kyla klausimas - ar taip nebūtų pažeidžiama konkurencija? - svarstė K.Štaras. - Valstybinėse gydymo įstaigose mokamos paslaugos, kad ir kaip ten būtų, yra pigesnės nei privačiame sektoriuje. Tai privatininkus šiek tiek tramdo, kad jie neužkeltų kainų. Jei viešasis sektorius būtų eliminuotas ir jie liktų vieninteliai, teikiantys mokamas paslaugas, labai realu, kad jos pabrangtų, nes nebeliktų konkurencijos.“

Dirba „į minusą“

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų direktoriaus medicinai ir slaugai pavaduotojos ambulatoriniam ir diagnostiniam darbui Jolitos Jakutienės pateiktais duomenimis, Santaros klinikose suteikiamų ambulatorinių paslaugų skaičius kasmet auga. Vien pernai iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokėtų ambulatorinių paslaugų buvo suteikta beveik 700 tūkst., o mokamų paslaugų - 10 900.

„Daugiau nemokamų paslaugų pacientams Santaros klinikos teikti negali, nes negauname pakankamai finansavimo, - sako gydytoja. - Mes ne tik išnaudojame kvotą - mes suteikiame dar ir gerokai virškvotinių paslaugų. Tačiau beveik 300 tūkst. eurų negavome už jau suteiktas konsultacijas, kurios viršijo sutartį su ligonių kasa.“

Nacionalinio vėžio instituto Konsultacinės poliklinikos skyriaus vedėjos Daivos Kanopienės teigimu, mokamos paslaugos institute teikiamos nedraustiems asmenims, taip pat tiems pacientams, kurie patys pageidauja gydytojo neskirtų tyrimų ar jei pacientas nori greičiau, be eilės gauti kažkokias paslaugas. Ligonių kasų nustatytas kvotas įstaiga, kaip ir dauguma, viršija. Vilniaus teritorinė ligonių kasa pastaraisiais metais už virškvotines paslaugas pasibaigus metams sumoka, tačiau faktas, kad jų teikti įstaigai, kaip ir visoms kitoms, finansiškai neapsimoka.

„Nemanau, kad mokamų paslaugų draudimas išspręstų eilių problemą. Net priešingai - mokamos paslaugos iš dalies tas eiles sumažina: jei kažkas pasirenka mokamas, mažiau žmonių ateina nemokamų paslaugų“, - sakė Nacionalinio vėžio instituto atstovė.

Kvotos - dėl lėšų stygiaus

Valstybinės ligonių kasos atstovų teigimu, įstatymai Valstybinę ligonių kasą įpareigoja turėti subalansuotą biudžetą. Kadangi Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas yra ribotas, gydymo įstaigų teikiamoms atskiroms paslaugoms yra nustatomos sutartinės sumos. Kitaip sakant, gydymo įstaigos ribojamos kvotomis, kiek paslaugų jos gali suteikti.

Teritorinės ligonių kasos kasmet sudaro sutartis su gydymo įstaigomis dėl paslaugų teikimo ir apmokėjimo ir kas mėnesį už suteiktas paslaugas sumoka pagal sutartis.

O jeigu konsultacijų prireikia daugiau, nei suplanuota? Tada teisės aktų nustatyta tvarka gydymo įstaigoms kiekvienų metų pabaigoje yra apmokama ir už viršsutartines paslaugas.


Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio komentaras:


Manyčiau, sveikatos apsaugos ministras turi keisti įsakymą dėl nemokamų paslaugų, numatyti jų daugiau ir skirti lėšų. Juo labiau, kad dabar pinigų PSDF biudžetas turi, tačiau nei atlyginimams jų neskiria, nei koeficiento nekelia, o 70 mln. eurų „meta“ į 2018 m. biudžetą, tam, kad galėtų parodyti, neva biudžetas yra perteklinis ir ES pasigirti, o realiai taip nėra.

Seimo nario Povilo Urbšio komentaras:

Kai žmogui reikia medikų pagalbos, o jam pasako, kad jis ją galės gauti tik po kelių mėnesių, tai nėra gerai. Mokamos paslaugos šiuo atveju procesą pagreitina. Tačiau susidaro įspūdis, kad eilės nemokamoms paslaugoms reguliuojamos pagal piniginius srautus. Jei pakeista tvarka pagreitintų patekimą nemokamai konsultacijai, manau, gerai. Tačiau ar tikrai taip bus?

 

 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (11)

 • Reikia 2017 lapkričio mėn. 06 d. 23:20:32

  nustoti finansuoti valstybės lėšomis privačias gydymo įstaigas

 • oo 2017 lapkričio mėn. 06 d. 22:40:59

  nesuprantu kam ubagams ligonine ju nebuvo tukstanmeciais kitas reikalas
  elitas

 • Žmogus 2017 lapkričio mėn. 06 d. 12:15:54

  Esu besigydantis žmogus,( kitaip vadinamas poliklinikos klijentas) , jau
  ir taip gydytojui gydyti -apžiūrėti ligonį skiriama mizeris laiko,
  gydytojas turi per tą laiką užpildyti aibę popierių; nuo naujųjų
  metų dar prisidės kortelės internetinis pildymas.Gydytojas taps kontoros
  raštininku. Keista,...migracija didėja, gyventojų mažėja,.... o
  gydymui laikas taip pat mažės.

 • Irma 2017 lapkričio mėn. 06 d. 12:04:19

  Mokamos paslaugos valstybės poliklinikose galėtų būti teikiamos tik
  išnaudojus Valstybės teikiamą finansavimą,Lėšas paskirsčius
  ketvirčiais turėtume matyti,kiek planuojama nemokamų npaslaugų ir kiek
  mokamų.Būtų aiškesnė ir skaidresnė finansų ir gydytojų darbo
  panauda.

 • Safyras 2017 lapkričio mėn. 05 d. 11:34:17

  Lietuvoje dažnai būna taip, kad pas gydytoją talonų nėra, nes didelės
  eilės, o nuėjus matai, kad prie vienų kabinetų eilės didelės, o prie
  kitų -tuščia, nors konsultuoja tos pačios srities specialistas... O ir
  gydymo efektyvumas priklauso nuo gydytojo, o ne nuo įstaigos pavadinimo...
  Tik konkurencija mažina kainas, bet tvarką turi būti aiški visiems, o
  ne tik kai kuriems.. O užsieniečiams turi būti oficialiai padidintas
  tarifas, nes jie mokesčių nemoka Lietuvoje, bet naudojasi jau sukurta
  infrastruktūra. O ir šešėlinę ekonomiką didina tie, kurie sugeba savo
  pajamas ir išlaidas nuslėpti... Apskaita turi būti visur, o ne tik ten,
  kur tikrintojai lankosi savo ar ne savo noru...

 • Manau , 2017 lapkričio mėn. 05 d. 09:27:56

  kad iš vis Lietuvoje bordelis , nes vieni nenori suprasti kas tai yra
  viešoji įstaiga (VALDIŠKA), o kiti nesupranta , o viskas sumaišyta kaip
  sviestas su šūdu ir tuo turniu jau nuo 1992 metų tepamas paprastas
  Lietuvos žmogus (varguolis), tik ne piniguotis. Na, o pas ką Lietuvoje
  pinigai , kas valdžioje , o valdžia , manau , dar nepasikeitė , o
  sugrįžo ta pati irgi beveik tų pačių žmonių rankomis,o kas nesutiko
  "pabalsavo" kojomis į užsienius , na o pabalsavę rankomis jau net
  nežino ant ko pykti , nes patys ir padarė ta bordelį Lietuvoje savo
  rankomis , bet ne kojomis.Dabar pyksta viskas negerai Lansbergiai negerai,
  Kubilius negerai ,bet užmiršo Tautos gerą patarlę :"Kas šika ant tako,
  tas ant kito sako".Manau, pirmiausia apsivalykim kas pridaryta , rankas
  nusiplaukime ,nes gana šūda su sviestu maišyti, tai ir gydytojai visus
  ir visada laiku priims., kaip ir į visas kitas įstaigas.

 • klausimėlis 2017 lapkričio mėn. 04 d. 18:23:03

  ar tas matulas paskaičiavo kiek sutrumpės eilės uždraudus mokamas
  konsultacijas? Ar vietoj 2 - 3 mėnesių reiks laukti viena savaite
  mažiau? Tai kokia nauda? O gal čia priverstinis mokių pacientų
  nuvarymas pas privatininkus?

 • Nora 2017 lapkričio mėn. 04 d. 14:20:09

  Palaukusi kelias dienas pagaliau patekau pas specialistą.Pirmiausia
  reikalavo kompensuojamų vaistų knygutės,į kurią jau Vilniaus
  poliklinikos neberašo vaistų,pasiskundus,kad šokinėja kraujo spaudimas
  ir pulsas išgirdau atsakymą,kad nešokinėja tik mirusiems,o paskui dar
  gavau pastabą,kad žiūriu į gydytojos kaktą,kurioje nieko
  neparašyta.Toks buvo rezultatas mano vizito pas specialistą,jo laukiau
  apie savaitę.Taip greit patekau,nes girdėjau,kad šio specialisto
  pacientai vengia.Įsitikinau kodėl.

 • Pacientė 2017 lapkričio mėn. 04 d. 14:12:44

  Atsiverskite bet kurio gydytojo rezervuojamas vietas
  užsirašyti,pamatysite,kad nemokamų beveik visada nėra.Raudonai
  pažymėtos visos dienos,kada galima gauti mokamą paslaugą.Padariau
  eksperimentą vienoje poliklinikoje.Prasėdėjau visą gydytojo darbo
  laiką ir pastebėjau,kad jis sulaukė gal trijų pacientų.Daugiau jų
  tiesiog nebuvo ir gydytojas nebeturėjo ką veikti.Štai ką daro
  pinigai.TUri jų vietų pasirinkimas,o ne lauk kol galą gausi.

 • X 2017 lapkričio mėn. 04 d. 12:03:39

  Privacioj(apmokama) ir valdiskoj imonej gydymo kaina ta pati.Skirtumas tik
  tiek,kad privacioj dar ir nuomas,ir iranga patys apsimoka.O valdiskoj
  poliklinikoj nemoka nuomos,gydymo iranga naudojasi,ziuri i pacienta pro
  pirstus ir dar pinigus plesia.

 • Geda 2017 lapkričio mėn. 04 d. 11:27:18

  ,kad kalbos ir lieka kalbomis.ka ir sakyt,kai veziu sergantis zmogus jau 40
  metu,jau su 4 veziu pagal siuntima per menesi negali patekt,vel reikia
  siuntimo ir vel viskas is pradziu, Taip buvo pernai,taip siemet,o pries 20
  metu ne, savo ruoztu ir as nepatekau kelis menesius,po pokalbio su Polikl
  vedeja buvo dar blogiau,prieme,bet iskalbejo ir gydytoja isbare,kad
  priiminejo su itarimais,Arteikit,kai BUS VEZYS,pasake,apie ka cia dar
  kalet,jei noretu valdzia ir gyd istaigos eiles baigtusi,nes pazistami juk
  oatenka ir mokus zmones

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • STREIKAS: Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ dėl lėktuvų personalo streiko kitą savaitę atšaukia 600 skrydžių - jie nebus vykdomi trečiadienį ir ketvirtadienį (liepos 25-26). Tai sukels nepatogumų po 50 000 keleivių kasdien, tviteryje pranešė įmonė.
 • PRALAIMĖJO: JAV futbolo „US Open“ taurės turnyro ketvirtfinalyje trečiadienį „Portland Timbers“ klubas, kuriam atstovauja Vytautas Andriuškevičius, išvykoje 2:3 (1:2) pralaimėjo „Los Angeles FC“ ekipai ir nepateko į pusfinalį.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jūs (arba jūsų artimieji) yra susidūrę su aplaidžiu medikų darbu?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +19 C

   +16  +17 C

 

   +16 +17 C

  +25  +29 C

   +24  +27 C

 

   +24  +27 C

    5-10 m/s

  2-4 m/s

 

    2-3 m/s

 

USD - 1.1611 PLN - 4.3103
RUB - 73.3060 CHF - 1.1611
GBP - 0.8912 NOK - 9.5023
reklama
Ukis 2018