respublika.lt

2018 vasario 18, sekmadienis

Pas gydytojus nepateksim net už pinigusnuotraukos (11)

2017 lapkričio mėn. 04 d. 08:32:26
Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Seimo sveikatos reikalų komitete svarstyta kelių Seimo narių idėja, ar nereikėtų, norint sumažinti eiles valstybinėse gydymo įstaigose, uždrausti joms teikti mokamas paslaugas. Tokiais planais nepatenkinti tiek medikai, tiek kai kurie pacientai: gydymo įstaigos todėl, kad konsultacijų skaičius yra ribojamos kvotų, pacientai todėl, kad turės arba ilgai laukti, arba kreiptis į privačias gydymo įstaigas.

 

Nori drausti imti pinigus

Kad valstybinėse gydymo įstaigose specialisto konsultacijos ar kai kurių tyrimų tenka laukti ne vieną savaitę ar mėnesį, niekam ne paslaptis. Kaip ir tai, kad pacientai, kurie gali sau leisti, susimoka ir pas gydytoją patenka kone kitą dieną.

Seimo nario Antano Matulo teigimu, dabar valstybinės gydymo įstaigos pacientui pirmiausiai siūlo ne konsultaciją už 3-4 mėnesių, bet mokamą konsultaciją už kelių dienų. Šią problemą, jo manymu, galima būtų išspręsti tik absoliučiai draudžiant viešajai gydymo įstaigai verstis komercine veikla.

Tad Seimo Sveikatos reikalų komitete diskutuota, kad viešosios gydymo įstaigos, ypač universitetų, teikiančios aukšto lygio paslaugas, apskritai nebegalėtų suteikti mokamų paslaugų, šią sritį paliekant tik privačios medicinos prerogatyvai.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, sveikatos priežiūros įstaigos turi teisę teikti mokamas paslaugas. Kaip „Vakaro žinias“ informavo Valstybinė ligonių kasa, mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarka yra tvirtinama sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kur reglamentuota, kad pačios gydymo įstaigos turi patvirtinti mokamų paslaugų teikimo tvarką.

Įstaigas riboja kvotos

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas, Vilniaus Centro poliklinikos direktorius Kęstutis Štaras, „Vakaro žinioms“ teigė, kad yra žmonių, kurie nori gauti paslaugas tuojau pat ir sutinka už tai susimokėti. Negana to, prieš šventes į Lietuvą grįžta emigrantai, kurie neretai nori provincijoje gyvenančių tėvų sveikatą patikrinti per dieną ar dvi ir sutinka mokėti. O ir patys jie nori gauti čia mokamas paslaugas, nes jiems čia pigiau. Už planinę pagalbą tenka susimokėti ir nedraustiems piliečiams. Jei mokamas paslaugas būtų uždrausta teikti, būtų pažeidžiama visų jų konstitucinė teisė gauti sveikatos priežiūros paslaugas.

„Kitas dalykas - visiems žinomas faktas, kad viešosios gydymo įstaigos turi tam tikras kvotas, kiek iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokamų paslaugų gali suteikti, - sako K.Štaras. - Vilniaus Centro poliklinika, pavyzdžiui, tas kvotas išnaudoja dar lapkričio mėnesį. Tad jei būtų draudžiama teikti mokamas paslaugas, mėnesį, o gal ir daugiau, mes turėtume nedirbti. Kaip tai atrodo? Tad specialistui, priimančiam vidutiniškai 20 pacientų, „įvedame“ dar vieną mokamą paslaugą - taip nepabloginamas nemokamų paslaugų prieinamumas, bet kartu užtikrinama, kad paslaugą gautų ir tie, kurie nori ir gali susimokėti.“

Poliklinikos direktoriaus teigimu, tokia tvarka padeda užtikrinti, kad gydymo įstaiga galėtų dirbti nepertraukiamai iki metų pabaigos. Nes jei išnaudojamos Teritorinės ligonių kasos nustatytos kvotos, gydytojai specialistai daugiau paslaugų teikti negali arba teikia jas gydymo įstaigai į nuostolį, mat už jas Ligonių kasos moka mažiau, be to, mokama ne už visas viršsutartines paslaugas.

Privatininkai - be konkurencijos

K.Štaro manymu, jeigu siūloma uždrausti teikti mokamas paslaugas, turi būti pasiūlyta ir tai, kaip paslaugas turėtų gauti ta dalis žmonių, kurie už jas moka. Negana to, įstaigoms turėtų būti apmokama 100 proc. už visas suteiktas paslaugas, nenustatant jokių kvotų. Mokamas paslaugas tada galėtų teikti privatus sektorius.

„Tačiau kyla klausimas - ar taip nebūtų pažeidžiama konkurencija? - svarstė K.Štaras. - Valstybinėse gydymo įstaigose mokamos paslaugos, kad ir kaip ten būtų, yra pigesnės nei privačiame sektoriuje. Tai privatininkus šiek tiek tramdo, kad jie neužkeltų kainų. Jei viešasis sektorius būtų eliminuotas ir jie liktų vieninteliai, teikiantys mokamas paslaugas, labai realu, kad jos pabrangtų, nes nebeliktų konkurencijos.“

Dirba „į minusą“

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų direktoriaus medicinai ir slaugai pavaduotojos ambulatoriniam ir diagnostiniam darbui Jolitos Jakutienės pateiktais duomenimis, Santaros klinikose suteikiamų ambulatorinių paslaugų skaičius kasmet auga. Vien pernai iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokėtų ambulatorinių paslaugų buvo suteikta beveik 700 tūkst., o mokamų paslaugų - 10 900.

„Daugiau nemokamų paslaugų pacientams Santaros klinikos teikti negali, nes negauname pakankamai finansavimo, - sako gydytoja. - Mes ne tik išnaudojame kvotą - mes suteikiame dar ir gerokai virškvotinių paslaugų. Tačiau beveik 300 tūkst. eurų negavome už jau suteiktas konsultacijas, kurios viršijo sutartį su ligonių kasa.“

Nacionalinio vėžio instituto Konsultacinės poliklinikos skyriaus vedėjos Daivos Kanopienės teigimu, mokamos paslaugos institute teikiamos nedraustiems asmenims, taip pat tiems pacientams, kurie patys pageidauja gydytojo neskirtų tyrimų ar jei pacientas nori greičiau, be eilės gauti kažkokias paslaugas. Ligonių kasų nustatytas kvotas įstaiga, kaip ir dauguma, viršija. Vilniaus teritorinė ligonių kasa pastaraisiais metais už virškvotines paslaugas pasibaigus metams sumoka, tačiau faktas, kad jų teikti įstaigai, kaip ir visoms kitoms, finansiškai neapsimoka.

„Nemanau, kad mokamų paslaugų draudimas išspręstų eilių problemą. Net priešingai - mokamos paslaugos iš dalies tas eiles sumažina: jei kažkas pasirenka mokamas, mažiau žmonių ateina nemokamų paslaugų“, - sakė Nacionalinio vėžio instituto atstovė.

Kvotos - dėl lėšų stygiaus

Valstybinės ligonių kasos atstovų teigimu, įstatymai Valstybinę ligonių kasą įpareigoja turėti subalansuotą biudžetą. Kadangi Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas yra ribotas, gydymo įstaigų teikiamoms atskiroms paslaugoms yra nustatomos sutartinės sumos. Kitaip sakant, gydymo įstaigos ribojamos kvotomis, kiek paslaugų jos gali suteikti.

Teritorinės ligonių kasos kasmet sudaro sutartis su gydymo įstaigomis dėl paslaugų teikimo ir apmokėjimo ir kas mėnesį už suteiktas paslaugas sumoka pagal sutartis.

O jeigu konsultacijų prireikia daugiau, nei suplanuota? Tada teisės aktų nustatyta tvarka gydymo įstaigoms kiekvienų metų pabaigoje yra apmokama ir už viršsutartines paslaugas.


Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio komentaras:


Manyčiau, sveikatos apsaugos ministras turi keisti įsakymą dėl nemokamų paslaugų, numatyti jų daugiau ir skirti lėšų. Juo labiau, kad dabar pinigų PSDF biudžetas turi, tačiau nei atlyginimams jų neskiria, nei koeficiento nekelia, o 70 mln. eurų „meta“ į 2018 m. biudžetą, tam, kad galėtų parodyti, neva biudžetas yra perteklinis ir ES pasigirti, o realiai taip nėra.

Seimo nario Povilo Urbšio komentaras:

Kai žmogui reikia medikų pagalbos, o jam pasako, kad jis ją galės gauti tik po kelių mėnesių, tai nėra gerai. Mokamos paslaugos šiuo atveju procesą pagreitina. Tačiau susidaro įspūdis, kad eilės nemokamoms paslaugoms reguliuojamos pagal piniginius srautus. Jei pakeista tvarka pagreitintų patekimą nemokamai konsultacijai, manau, gerai. Tačiau ar tikrai taip bus?

 

 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (11)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SPRĘS: Lenkų tautinės mažumos problemos Lietuvoje bus išspręstos, nes Lietuva laikosi konstruktyvaus požiūrio, sako Lenkijos Prezidentas Andrzejus Duda; anot Lenkijos vadovo, tokį patikinimą jis išgirdo ne tik iš Prezidentės, bet ir iš Premjero.
  • ŽUVO: devyni žmonės žuvo ir vienas sužeistas per gaisrą, kilusį šiukšlių surinkimo ir išvežimo punkte Gvanduno provincijoje, pietinėje Kinijoje, informuoja Kinijos centrinė televizija.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Euras ir toliau plaunamas
2. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
3. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
4. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
5. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
6. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
7. Lemtinga žinomo verslininko Igno Staškevičiaus klaida
8. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
9. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
10. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
11. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
12. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
13. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
14. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
15. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
16. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
17. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko
18. Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akis
19. Kariams trūksta sveikatos. Kas gintų Lietuvą?
20. R.Karbauskio karikatūra per M.A.M.A. Laisvas žodis ar didžiulė desperacija?
21. Buvusio Lietuvos prezidento žmona Laima Paksienė: Mes tebeiname minų lauku
22. Kiek dar sproginėsime ant KGB paliktų minų?
23. A.Veryga siekia nemėgstamiausio politiko karūnos
24. Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras V.Žiemelis: Rūpindamiesi smulkmenomis pražiūrime valstybę
25. Varžybos dėl trofėjaus „Lietuvos prezidentas“

Ko palinkėtumėte valdžiai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga?

balsuoti rezultatai

Ar šalia jūsų gyvena vieniši senukai, kuriais niekas nesirūpina?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -5   -3 C

   -3  -2 C

 

   -4  -2 C

    -2   -1 C

   -1  -0 C

 

   -2  -1 C

    2-4 m/s

    4-5 m/s

 

      3-5 m/s

 

USD - 1.2348 PLN - 4.1719
RUB - 70.8493 CHF - 1.1519
GBP - 0.8904 NOK - 9.7148
reklama
Kaleda 2017