respublika.lt

Padidėjęs prakaitavimas ne tik estetinė problema: ką išduoda kvapas?

(0)
Publikuota: 2019 liepos 19 13:01:27, Asta Valatkevičienė
×
nuotr. 1 nuotr.
„Eurovaistinės“ vaistininkė Kristina Staivė

Polinkį prakaituoti lemia kiekvieno žmogaus organizmo ypatumai, tad net jei jaučiatės sušilę, o šalia esantys draugai ar kolegos tokio diskomforto nepatiria, tai dar nereiškia, jog turite sveikatos problemų. Sunerimti verta tada, kai imate prakaituoti intensyviau nei įprastai, prakaitas kamuoja naktį miegant ar užuodžiate pakitusį prakaito kvapą.

 

„Eurovaistinės“ vaistininkė Kristina Staivė sako, kad prakaituoti šiltą vasarą yra visiškai normalu, taip organizmas saugosi nuo perkaitimo. Jeigu žmogus visą gyvenimą buvo linkęs gausiau prakaituoti, pavyzdžiui, kai jaučia stresą, išgeria puodelį karšto gėrimo ar diena yra itin karšta, tai taip pat visiškai įprasta. Sunerimti reikėtų tada, kai prakaitas pasireiškia iki tol pačiam žmogui nepatirtais ir neįprastais atvejais.

„Jei žmogus pradėjo prakaituoti nei iš šio, nei iš to, ypač naktį, tai jau gali būti ženklas, kad organizmo funkcijos sutriko. Įprasta, kad prakaituoja veidas, pažastys, delnai, kojos, bet jeigu gausiai pradėjo prakaituoti visas kūnas, o po nakties reikia net keisti patalynę, tikrai reikėtų pasitikrinti ar nesutriko endokrinologinė sistema“, – išskirtinius atvejus apibrėžia vaistininkė.

Pagausėjęs prakaitavimas nebūtinai reiškia tik ligas. Jeigu pajutote nemalonius gausesnio prakaitavimo požymius po didelio krūvio darbe ar nemigo nakties, pasak vaistininkės, pirmiausia – skirkite daugiau laiko poilsiui. Užsitęsęs nuovargis tikrai gali paskatinti gausesnį prakaitavimą dienos metu.

Kvapas – ir ligų pranašas


Vienas iš didžiųjų prakaitavimo nepatogumų – kvapas, o jam įtaką daro netgi mūsų mitybos įpročiai.  Pavyzdžiui, jeigu gausiai prakaituojantis žmogus valgo patiekalus su česnakais, kartu su prakaitu gali būti jaučiamas česnako kvapas. Paskatinti prakaitavimą gali ir aštresnis, karštas maistas.

Tačiau kvapas gali būti ir labai iškalbingas. Jeigu pastebėjote pakitusį, specifinį prakaito kvapą, tai jau gali pranešti apie ligą. Pavyzdžiui,  neįprastas kvapas  kartu su dažnu troškulio jausmu yra gana rimtas signalas kreiptis į gydytojus pasitikrinti dėl cukrinio diabeto. „Žmonių, kurie turi problemų su inkstais ar serga cukriniu diabetu, prakaitas skleidžia acetono kvapą“, – dar patikslina „Eurovaistinės“ vaistininkė.

Jei rimtesnių sveikatos sutrikimų neturite ir prakaitas pagausėjo dėl mitybos įpročių ar darbo ir poilsio režimo nesilaikymo, iš šalies tai gali atrodyti labai maža problema. Ir vis dėlto, daug prakaituojančiam žmogui gali atsirasti socialinių barjerų, baimė, kad prakaitas ir kvapas išryškės svarbaus susitikimo metu. Be to,  gausiai prakaituojant padidėja ir odos sudirgimų, iššutimų rizika.

„Šlapioje terpėje labai intensyviai pradeda daugintis bakterijos, kurios sukelia iššutimus, todėl gausiai prakaituojantiems žmonėms svarbu kuo dažniau praustis ir taip saugotis nuo odos sudirgimų“, – pataria vaistinės specialistė.

Pagrindinis vaistas – švara


Norint, kad kūnas mažiau prakaituotų, labai svarbu laikytis tinkamų higienos įpročių – praustis kiekvieną dieną bent po kartą ar net du, jei diena šiltesnė. Prakaitą lengviau suvaldysite, jei naudosite kambario temperatūros ar net vėsesnį vandenį, atidžiai prausite visą kūną.

„Nemažai žmonių prausiasi duše ir galvoja, kad pėdoms nereikia atskiros priežiūros. Jeigu turite problemų dėl pagausėjusio pėdų prakaitavimo, ypač svarbu kojas nuprausti atskirai, tam galima panaudoti ūkinį muilą. Pėdos prakaituos mažiau, jei dėvėsite medvilnines, natūralaus audinio kojines ir natūralios odos, kuo atviresnę avalynę“, – pataria K. Staivė.

Pasirūpinus švaria oda, ne ką mažiau svarbu naudoti priemones nuo prakaitavimo. Pasak „Eurovaistinės“ vaistininkės, efektyviausią poveikį turi tie antiperspirantai, kurių sudėtyje yra aliuminio, tačiau ši priemonė gali dirginti odą, todėl reikėtų įsitikinti ar nesate alergiški.

„Visų veiksmingiausių gydomųjų priemonių, kurios saugo nuo diskomfortą keliančio padidėjusio prakaitavimo, sudėtyje yra aliuminio. Tačiau turintiems jautrią, į alergijas linkusią odą reikėtų naudoti kuo natūralesnes ir švelnesnes, bekvapes priemones. Jų sudėtyje neturėtų būti ir alkoholio, kuris gal ir turi antibakterinių savybių, tačiau kartu odą labai dirgina ir sausina“, –  sako vaistininkė, kaip vieną iš natūraliausių priemonių įvardijanti mineralinį alūno akmenuką.

Renkantis įprastas priemones nuo prakaitavimo labai svarbu žinoti, kokio siekiate rezultato. Pavyzdžiui, dezodorantai naikina bakterijas, nešvarumus ir taip kovoja su nemaloniu kvapu, o antiperspirantų sudėtyje esančios medžiagos mažina patį prakaitavimą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s