respublika.lt

Nuodai lėkštėje: ir įprasti produktai gali būti nuodingi

(0)
Publikuota: 2018 lapkričio 17 14:00:39, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Tunas. EPA-Eltos nuotr.

Žmogus - vienintelė būtybė Žemėje, galinti mirtinai rizikuoti vien dėl pramogos arba malonumo. Mes net valgymą paverčiame pavojingu atrakcionu. Štai kad ir žuvis fugu, kuria, kaip žinoma, galima mirtinai apsinuodyti: ją ir draudė valgyti, ir gąsdino statistika, bet japonai, kaip ir daugybė turistų, ir toliau kutena sau nervus. Beje, norint sužaisti kulinarinę rusišką ruletę nebūtina vaikytis egzotikos. Šiuos produktus pažįstate ne iš nuogirdų, bet ar žinojote, kad juose yra nuodingų medžiagų?

 


Žali anakardžių riešutai

Nuodas: alerginis toksinas urušiolis, kurio taip pat yra nuodingoje gebenėje. Sukelia nepaprastai skausmingą odos bėrimą.

Įdomus faktas: „žali“ anakardžiai parduotuvėse iš tiesų yra apdoroti karštais garais, neutralizuojančiais gailią medžiagą. Bet pirkdami rinkitės tik sveikus riešutus, sudžiūvę ir susiraukšlėję valgyti jau netinkami.

Bulvės ir pomidorai

Nuodas: solaninas. Bulvių gumbuose solanino yra labai mažai (iki 0,05 proc.), bet pažaliavusiose ir sudygusiose jo gerokai pagausėja. Maksimali koncentracija - daiguose ir po odele. Pavojingo solanino yra ir neprinokusiuose, žaliuose pomidoruose. Toksino mažėja, kai vaisiai pradeda šviesėti, rausvėti - tuomet juos jau galima drąsiai marinuoti ir rauginti.

Kaip veikia solaninas: dirgina, o paskui slopina nervų sistemą, sutrikdo virškinimą. Tiesa, stipriai apsinuodyti galima tik suvalgius kelis kilogramus žalių pomidorų arba neskustų žalių bulvių.

Apsinuodijimo požymiai: galvos skausmas, silpnumas, kliedesiai, viduriavimas, vėmimas, sunkiais atvejais - spazmai ir koma.

Absentas

Nuodas:
žmogui toksiškas tujonas, kurio daug yra karčiojo pelyno, svarbiausio šio gėrimo komponento, eteriniuose aliejuose.

Kaip veikia:
blaško dėmesį, o didelės dozės sukelia raumenų spazmus ir traukulius bei pražūtingai veikia galvos smegenų, inkstų ir kepenų ląsteles.

Įdomus faktas: taip ir nėra įrodyta, kad tujonas sukelia haliucinacijas, nors daugelyje šaltinių tai ir toliau tvirtinama, o priprasti prie absento kenksminga ne tiek dėl nuodo, kiek dėl spirito.

Šeivamedis


Nuodas: cianidas, esantis lapuose, stiebuose ir sėklose.

Kaip veikia:
suvalgius nevisiškai prinokusių arba netinkamai apdorotų uogų gresia stiprus viduriavimas ir net spazmai.

Požymiai:
jau po kelių minučių gali pradėti skaudėti galvą, atsirasti svaigulys, mieguistumas, kristi kraujospūdis, pykinti ir dusinti.

Ūkiuose užauginta lašiša

Nuodai:
13 įvairių toksinių medžiagų, tarp jų polichlorinti bifenilai, kurie priskiriami prie tvarių organinių teršalų. Nustatyta, kad „naminėje“ lašišoje jų yra daugiau negu laukinėje.

Kaip veikia:
slopina imunitetą, kenkia odai, kepenims, inkstams, nervų sistemai ir net provokuoja vėžį. O blogiausia, kad šios medžiagos skatina mutacijas ir atsiliepia palikuonių sveikatai.

Tai reikia žinoti: jei valgysite tokios lašišos ne dažniau kaip du kartus per mėnesį, sveikatai ji nepakenks. Bet jeigu nenorite rizikuoti, geriau pereiti prie laukinės lašišos.

Rabarbarų lapai


Nuodas: rūgštynių rūgštis

Kaip veikia: susidaro kenksmingos kristalinės nuosėdos inkstuose. Požymiai: pasunkėjęs kvėpavimas, pykinimas, viduriavimas, skausmas akyse, deginimas burnoje ir gerklėje, raudonas šlapimo atspalvis.

Karambola


Nuodas: neurotoksinas, kurį gali pašalinti tik visiškai sveiki inkstai.

Kaip veikia: žaloja smegenis ir nervų sistemą. Žmogus su nesveikais inkstais gali apsinuodyti ir nuo 100 ml karambolos sulčių.

Požymiai:
nemiga, žagsėjimo priepuoliai, vėmimas, raumenų spazmai, sustingimas, silpumas ir sutrikimas.

Vaisių kauliukai


Nuodas: ciano vandenilio rūgštis, kurios yra vyšnių, trešnių, abrikosų ir persikų kauliukuose, taip pat obuolių sėklose.

Kaip veikia: sukelia deguonies badą audiniuose, pažeisdamas centrinės nervų sistemos funkcijas.

Požymiai:
ūmaus apsinuodijimo atveju padažnėja kvėpavimas, atsiranda dusulys, pakyla kraujospūdis, o širdies ritmas sulėtėja. Tiesa, kad taip stipriai apsinuodytum, reikia šių kauliukų minkštimo valgyti stiklinėmis.

Muskato riešutas

Nuodas: miristicinas - psichotropinė medžiaga, mažinanti smegenų ląstelių gebėjimą perduoti nervinius signalus ir sukelianti nemalonias haliucinacijas.

Kaip veikia: didelės dozės priverčia stipriai plakti širdį, sukelia spazmus ir konvulsijas, dehidrataciją ir mirtį. Epilepsija gali prasidėti gavus 5,6 g, o vienas visas suvalgytas riešutas sukelia psichozę.

Požymiai:
susijaudinimas, galvos skausmas, pykinimas ir svaigulys, sausumas burnoje, akių paraudimas ir atminties sutrikimai.

Šviežias (nekaitintas) medus

Nuodas:
andromedotoksinas, esantis viržinių žiedų nektare.

Kaip veikia: sutrikdo ląstelių receptorių darbą, iš pradžių stimuliuodamas, o paskui slopindamas centrinę nervų sistemą, ir tai gali baigtis mirtimi.

Požymiai: galvos svaigimas, silpnumas, padidėjęs prakaitavimas, pykinimas ir vėmimas. Su medumi į žmogaus organizmą patenka nedaug toksino, todėl simptomai paprastai praeina per parą. Šiaip ar taip, kabinti šviežią medų šaukštais - prasta mintis.

Tunas


Nuodas: gyvsidabris, kurį organizme kaupia kai kurios žuvys ir moliuskai.

Kaip veikia: tai labai pavojinga cheminė medžiaga, jos junginiai kenkia virškinimo traktui, inkstams, kepenims ir nervų sistemai. O dar net nedideli gyvsidabrio kiekiai yra didelis pavojus vaiko vystymuisi, todėl nėščioms moterims, maitinančioms mamoms ir vaikams tuno geriau visai atsisakyti.

Reikia žinoti: produktą termiškai apdorojant gyvsidabris neišnyksta. Brazilijoje, Kinijoje, Kanadoje ir kai kurios kitose šalyse gyventojų, kurie verčiasi žvejyba, grupėse 17 vaikų iš tūkstančio pasireiškia psichikos sutrikimai.

Kukurūzų spragėsiai, paruošiami mikrobangėse


Nuodas:
diacetilas, kurio yra aromatizatoriuose, kukurūzams suteikiančiuose sviesto skonį.

Kaip veikia: veikiant mikrobangoms išsiskiria toksiški garai, pažeidžiantys plaučius.

Tai reikia žinoti:
daugiausia pavojus gresia jų gamyboje dirbantiems žmonėms, bet apsinuodyti įmanoma ir namie, jei labai žavėsitės spragėsiais ir nuolat kvėpuosite garais atplėšdami pakuotę. Kol kas žinomas vienas atvejis, kai žmogus susigadino plaučius, namuose ruošdamas kukurūzų spragėsius - tiesa, jis 10 metų juos šlamšdavo dukart per dieną!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s