respublika.lt

Nuo meningogokinės infekcijos kūdikiai bus skiepijami PSFD lėšomis

2018 sausio mėn. 11 d. 17:45:20
Ieva Urbonaitė-Vainienė, Elta

Į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukiami skiepai nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Kaip planuoja Sveikatos apsaugos ministerija, kūdikiai bus pradėti skiepyti jau šių metų liepos mėnesį, kai tik bus nupirktos ir į Lietuvą pristatytos vakcinos.

 

ELTA primena, kad meningokokinė infekcija yra ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos - žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių yra įtraukiami skiepai nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Jomis bus skiepijami patys mažiausi, 2 mėnesių sulaukę, pacientai.

Kaip įprasta, pilną skiepijimo schemą sudarys trys vakcinos dozės, tai reiškia, kad mažyliai bus skiepijami tris kartus ir tėveliams už tai mokėti nereikės. Pirmąją vakcinos dozę gaus 2 mėnesių kūdikiai, antrąją - 4 mėnesių, o trečiąją - 12-15 mėnesių vaikai.

Ministro A. Verygos teigimu, nuo šiol Lietuva bus viena pirmųjų šalių Europoje, pradėjusi skiepyti vaikus nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Iki šiol šie skiepai buvo įtraukti tik į Airijos, Jungtinės Karalystės ir Italijos skiepijimų kalendorius.

„Lietuvoje sergamumas meningokokine infekcija yra gana didelis, o palyginti neseniai sukurta vakcina yra išties labai brangi, todėl tėveliams dažnai būdavo sudėtinga savo mažylius paskiepyti. Tad buvo ieškoma galimybių ir labai džiaugiuosi, kad jos rastos, jog būtų pradėti skiepyti vaikučiai, kurie patiria didžiausią riziką susirgti šia klastinga liga, nusinešančia gyvybes“, - sako ministras A. Veryga.

Pasak ministro, dabar viskas priklauso nuo Valstybinės ligonių kasos (VLK) ir jos organizuojamų viešųjų pirkimų procedūrų, kurių metu turi būti nupirktos reikiamos vakcinos, siekiant užtikrinti sklandų mažylių skiepijamą.

SAM duomenimis, VLK artimiausiu metu pradės vykdyti meningokokinės infekcijos vakcinos pirkimą. 2018 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete šios meningokokinės vakcinos įsigijimui numatyta 2,6 mln. eurų. Vaikams skiepyti skirtas vakcinas VLK perka kasmet, už jas sumokama PSDF lėšomis.

Kaip informuoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, meningogokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas.

Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos).

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojaus susirgti didėja, kai sergama virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir pan. Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Susirgimui progresuojant ligos eiga sunkėja - išryškėja odos bėrimas.

Pasak medikų, meningokoko B galima išvengti, tačiau, priklausomai nuo vaiko amžiaus, reikia dviejų ar trijų vakcinų, o viena kainuoja per 100 eurų.


Vakcinos nuo rotaviruso bus kompensuojamos ne visiems vaikams

Nuo ateinančio rugsėjo vaikai bus pradėti skiepyti nuo rotavirusinės infekcijos (RVI), tačiau ne visi.

Kaip Eltai sakė Valstybinės ligonių kasos (VLK) Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė, vakcina nuo rotavirusinės infekcijos bus skiepijami 2 mėnesių kūdikiai (gimę 2018 m. birželio 4 d. ir vėliau).

„Skiepijimo schema priklausys nuo nupirktos vakcinos: gali būti skiepijama 2 arba 3 kartus, paskiepijus 2 mėnesių kūdikį, pakartotinai jis bus skiepijamas 4 ir 6 mėnesių. Šio trečio skiepo gali ir nereikėti“, - atkreipė dėmesį L. Reinartienė.

Paklausta, kodėl rotaviruso vakcinos bus kompensuojamos ne visiems vaikams, VLK atstovė paaiškino, kad tokio amžiaus riba nustatyta sveikatos apsaugos ministro patvirtintame Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje, toks sprendimas priimtas, atsižvelgiant į ekspertų rekomendacijas.

„Atkreipiame dėmesį, kad naujomis kompensuojamomis vakcinomis Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius pasipildo kasmet. Tai reiškia, kad vaikų užkrečiamoms ligoms suvaldyti nuolat skiriama vis daugiau dėmesio bei lėšų. Šiemet pradėjus kompensuoti rotavirusinės infekcijos vakciną Lietuvoje, prilygstame kaimyninėms šalims - Latvijai ir Estijai, kurie šia vakcina pradėjo skiepyti jau anksčiau“, - sakė VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja.

Tėvams rūpi, kodėl laukiama iki rudens, - skiepijimas nuo viruso aktualus jau dabar. Atsakydama į tai, L. Reinartienė pabrėžė, kad rotavirusinės infekcijos vakcina įtraukta į Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir nustatyta, kad kūdikiai bus pradėti skiepyti nuo šių metų rugsėjo.

„Planuojama, kad metams visiems 2 mėnesių kūdikiams paskiepyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto išlaidos sieks apie 600 tūkst. eurų. Tam, kad vaikai būtų pradėti skiepyti, dar reikia nupirkti vakciną. Artimiausiu metu VLK pradės vykdyti pirkimo procedūras“, - sakė VLK atstovė.

Kol neįvykdytas pirkimo konkursas, L. Reinartienei buvo sunku prognozuoti vakcinos kainą, tačiau tikimasi, kad ji bus mažesnė nei kaina, už kurią ši vakcina parduodama Lietuvos rinkoje šiuo metu.

ELTA primena, kad rotavirusų sukeltas rotavirusinis enteritas - žarnyno infekcija, pasireiškianti vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, bendra organizmo intoksikacija. Sergamumo pikas - šaltasis metų laikas. Lietuvoje sergamumo šia liga augimas kasmet stebimas gruodžio-balandžio mėnesiais, nors atvejų registruojama ištisus metus.

Rotavirusai gana atsparūs buityje naudojamiems švelnaus poveikio plovikliams, tačiau greitai žūsta veikiami chloro turinčiomis dezinfekuojančiomis priemonėmis, virinant.

Pagrindinis rotavirusinės infekcijos šaltinis - sergantis žmogus. Dažniausiai ligos sukėlėjus platina rotavirusu užsikrėtę vaikai ir besimptome infekcija sergantys suaugusieji.

Pagrindinis RVI plitimo būdas - fekalinis-oralinis. Kadangi virusai ilgą laiką gali išlikti gyvybingi aplinkoje, jie gali plisti per įvairius daiktus, kuriuos vaikai gali įsidėti į burną.

Rotavirusine infekcija galima užsikrėsti ir nuo maisto, jei jis buvo gamintas virusais užterštomis rankomis. Dažniausiai tai - maistas, vartojamas be papildomo apdorojimo šiluma, pavyzdžiui, sumuštiniai, mišrainės.

Vaikų kolektyvuose vaikai dažniausiai užsikrečia vienas nuo kito, o suaugusieji - paprastai nuo mažų vaikų.

Liga prasideda ūmiai. Pagrindinis ankstyvasis simptomas - vėmimas, kuris tęsiasi nuo 2 iki 6 dienų. Vemiama 3-4 kartus per parą. Viduriavimas tęsiasi ilgiau nei vėmimas. Ligos pradžioje skauda pilvą. Vaikams gali būti ir lengvų viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymių. Beveik 90 proc. ligonių karščiuoja.

Viduriuojant ir vemiant netenkama daug vandens ir druskų, sunki dehidratacija gali būti labai pavojinga kūdikiams ir mažiems vaikams.

Patikimiausia specifinė rotavirusinės infekcijos profilaktika - skiepijimai rotavirusine vakcina.

Rotavirusų plitimą galima sumažinti profilaktikos priemonėmis. Pagrindinė - rankų higiena. Plaunant rankas muilu, nuo jų pašalinama beveik 95 proc. žmogui patogeninių bakterijų ir virusų.

Kol maži vaikai nesugeba patys tinkamai nusiplauti rankų, kolektyvuose tai turėtų daryti personalas, o namuose - tėvai.

Ikimokyklinio amžiaus vaikai labai imlūs RVI, todėl ji lengvai plinta kolektyvuose. Jei vaikas suviduriavo ar vemia, patariama jo neleisti į darželį ar kitus vaikų susibūrimus.

Sergantysis virusus išskiria vidutiniškai 7 dienas, todėl vaiko į kolektyvą nereikėtų leisti, kol nedingę klinikiniai ligos simptomai, ir dar kelias dienas.

Ligoniui namuose reikėtų paskirti atskirą kambarį ar dalį jo. Kambarį, kuriame guli ligonis, būtina gerai vėdinti. Sergančiojo slaugai naudoti kuo daugiau vienkartinių slaugos priemonių.

Tualetą ir ligonio kambarį patariama valyti atskirais įrankiais, šluostėmis, naudojant chloro turinčias dezinfekcines medžiagas.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) primena saugiai šalinti sergančio kūdikio sauskelnes, atskirai laikyti ir skalbti nešvarius ligonio rankšluosčius, baltinius, kuriuos patariama 15 minučių pavirinti su skalbiamaisiais milteliais. Išdžiūvusius skalbinius derėtų gerai išlyginti karšta laidyne.

Vaiko žaislus taip pat reikėtų nuplauti muilo ar sodos tirpalu, perskalaujant tekančiu vandeniu, išdžiovinti.

Patikima rotaviruso profilaktika kūdikiams ULAC vadina maitinimą krūtimi.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • VANDALAS: naktį į pirmadienį nuo vandalo nukentėjo Stokholmo rotušės pastatas, kur pagal tradiciją gruodžio 10-ąją rengiamas pokylis Nobelio premijos laureatų garbei; nežinomas piktadarys ištepliojo dažais pastato sienas ir mažiausiai vieną iš statulų jį supančiame nedideliame parke.
  • LAIMĖJO: Lisabonoje (Portugalija) vykusias Kalėdines sportinio ėjimo varžybas „Grande Premio de Natal“ laimėjo Lietuvos atstovė Kristina Saltanovič; ji 5 km distanciją įveikė per 23 min. 25 sek.; K. Saltanovič šias varžybas laimėjo devintąjį kartą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar moterys turėtų būti šaukiamos privalomai karo tarnybai?

balsuoti rezultatai

Ar jums yra tekę apsinuodyti kavinėse suvartotu maistu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  -1    +1 C

-1     0 C

 

   -1   +1 C

 +1    +3 C

-1   +1  C

 

  +1   +2 C

    4-6 m/s

    3-2 m/s

 

   2-4 m/s

 

USD - 1.1371 PLN - 4.2895
RUB - 75.8850 CHF - 1.1299
GBP - 0.8909 NOK - 9.6970