respublika.lt

Mirtinai pavojinga liga moteris užsikrėtė namie (atnaujinta 9:50)

(0)
Publikuota: 2011 gruodžio 01 09:50:01, Džordana GRAICEVIČIŪTĖ, zinios@vakarozinios.lt
×

Nors mirtinai pavojinga legionelioze dažniausiai užsikrečiama viešbučiuose, ligoninėse, darbo vietose įrengtose maudymosi patalpose, Kauno visuomenės sveikatos centro tyrimas parodė, kad spalio pabaigoje 38 metų kaunietė ja užsikrėtė savo namų vonioje.

 

Užkratas namie

Kaunietė pneumonijai būdingus ligos požymius pajuto spalio 25 d. Jai pakilo aukšta temperatūra, prasidėjo sausas kosulys, buvo jaučiamas bendras organizmo silpnumas. Moteris buvo paguldyta į ligoninę. Iš paimto šlapimo mėginio ligonei buvo nustatyta legioneliozė.

Iš pradžių manyta, kad ligą kaunietė pasigavo viešbutyje, kuriame kurį laiką dirbo. Tačiau Kauno visuomenės sveikatos centrui atlikus tyrimą paaiškėjo, kad mirtinai pavojingos ligos užkratas buvo ne viešbutyje, o moters namuose.

Nehigieniški namai

Paklausta, kaip įmanoma šia liga užsikrėsti tiesiog namie, Vilniaus visuomenės sveikatos centro Saugos kontrolės skyriaus viršininkė Asta Razmienė patikino, kad legionelioze galima užsikrėsti visur, kur netinkamai ruošiamas karštas vanduo. „Tai nėra pirmas atvejis. 2006 m. Vilniuje žmogus šia liga užsikrėtė taip pat savo namuose“, - priminė A.Razmienė.

Pagrindinė prevencinė priemonė, anot pašnekovės, yra nuolat palaikyti karšto vandens temperatūrą tokią, kad legionelės nesidaugintų. „Karšto vandens sistemoje vandens temperatūra turi būti ne mažiau kaip 50 laipsnių. Net jei temperatūra nukrinta vos dvidešimčiai minučių, vandenį reikia iš karto „nukenksminti“ ir atlikti terminį šoką“, - kaip apsaugoti vandenį nuo legionelių, pasakojo A.Razmienė.

Prasta diagnostika

Nors legioneliozės atvejų per metus nustatomi vos keli, pasak A.Razmienės, tai dar nereiškia, kad jų nėra daugiau. „Kad būtų galima nustatyti legioneliozę, paprasčiausiai reikia atlikti šlapimo tyrimą. Tačiau ligoninės jo neapmoka, o visų blogiausia tai, kad gydytojai jų nė nesiūlo“, - sveikatos sistema skundėsi moteris.

Galimos legioneliozės atveju skiriama antibiotikų ir laukiama, ar liga pasiduos gydymui. „Jeigu neatliekamas specifinis tyrimas, paprasčiausiai parašoma, kad žmogus serga pneumonija. Todėl galiu sakyti, kad turime diagnostikos problemų“, - akmenį į sveikatos apsaugos sistemą metė A.Razmienė.

Faktai

Legioneliozė yra plaučių uždegimas, sukeltas legionelių. Liga dažniausiai užsikrečiama įkvėpus legionelėmis užkrėsto aerozolio, kuris susidaro dušuose, tualetuose, voniose, saunose bei šių patalpų kondicionavimo sistemose. Plačiai legionelių randama natūralioje aplinkoje - upių ir ežerų vandenyje bei dirvožemyje. Kur kas daugiau jų aptinkama gamybinės ir visuomeninės paskirties vandens objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Kai legioneliozė negydoma skubiai ir veiksmingai, ji gali baigtis mirtimi, ypač jei silpna imuninė sistema.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s