respublika.lt

Mikroorganizmai pergudrauja vaistus

(0)
Publikuota: 2014 gegužės 20 08:52:28, Regina MAŽEIKYTĖ, zinios@vakarozinios.lt
×

Pastaruoju metu mados reikalu tapo ir su sveikata susiję dalykai. Dalis visuomenės sako NE gydytojams ir patys nusprendžia, kokie vaistai jiems tinka. Pasaulio mokslininkai sunerimę, jog dėl žmonių piktnaudžiavimo vaistais po 10-20 metų žmonija gali nebeturėti efektyvių antibiotikų.

Pasaulio mokslininkai žvalgo Ramiojo vandenyno gelmes, tikėdamiesi ten rasti naują medžiagą, kuri padės sukurti naujus antibiotikus.

„Vakaro žinios” klausė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus prof. dr. Sauliaus Čaplinsko, kas nutiko, kad mikroorganizmų atsparumas antibiotikams didėja milžinišku tempu, ir kada galime tikėtis naujos kartos efektyvių antibiotikų.

„Maždaug nuo 10 iki 20 metų užtrunka, kol surandamas naujas vaistas, kalbu nuo idėjos iki tada, kol jis pradedamas vartoti. Mokslininkai sunerimę todėl, kad pagal dabartinę situaciją galima tikėtis tik kelių naujų vaistų, - teigė profesorius. - Mikropasaulis yra labai „gudrus”, mikroorganizmai prie kintančios aplinkos greitai prisitaiko. O tam sąlygos dabar susidarė daug geresnės nei buvo prieš 100 metų. Tokias sąlygas lėmė pakitusi aplinka.”

Deja, dalis žmonių, piktnaudžiaujančių antibiotikais ir vis dar manančių, jog geriausi gydytojai yra jie patys sau, nesupranta, jog antibiotikai veikia bakterijas, o ne virusus. Taigi sergant virusine infekcija ir vartojant antibiotikus sau galima tik pakenkti.

Be to, 50 proc. visų antibiotikų pasaulyje suvartojama veterinarijos srityje. Taigi gyventojai, vartodami mėsos, pieno produktus gyvulio, kuris buvo gydytas antibiotikais, su šiuo maistu gali gauti ir „dozę antibiotikų likučių”. Todėl galvijų augintojai turėtų laikytis gydymo taisyklių ir nerealizuoti žaliavinio pieno, jei galvijas tuo metu gydomas antibiotikais ar ką tik gydytas. Lygiai tas pats ir dėl mėsos, galvijas turi būti skerdžiamas sveikas.

„Žmonės visose srityse turi paisyti normų, taisyklių, nes su mikropasauliu juokauti negalima, - akcentavo S.Čaplinskas. - Gyventojai neretai neįvertina ir „lengvesnių” lytiškai plintančių ligų, kurių simptomatika yra lengva, tačiau padariniai gali būti nevaisingumas. Trečdalis nevaisingų šeimų šią problemą gali turėti dėl to, jog jaunystėje turėjo chlamidiozę. Mes turime kalbėti apie ligų profilaktiką plačiąja prasme, o ne vien apie tai, kokius vaistus vartoti ir panašiai.” Lietuvoje buvo atvejis, kai nuo kokliušo, rodos, šiais laikais nebe tokio aktualaus, mirė kūdikis, nes tėvai atsisakė jį skiepyti nuo šios ligos.

„Laikas visuomenei suprasti bendrus sveikatos dalykus”, - tikino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius.

 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s