respublika.lt

Menas džiaugtis

(0)
Publikuota: 2012 gruodžio 05 17:17:22, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Menas džiaugtis

Visi yra girdėję apie endorfinus - džiaugsmo hormonus. Jie išsiskiria galvos smegenyse ir iš ten pasklinda po organizmą, veikdami įvairius receptorius. Per tuos receptorius endorfinai reguliuoja mūsų gyvenimą: formuoja emocijas, gina nuo streso, veikia imunitetą darbą ir gydo žaizdas. 

 

Tačiau yra žmonių, kurie nesugeba džiaugtis, nes jiems tiesiog trūksta endorfinų. Jiems fiziologine prasme nėra kuo džiaugtis. Ši liga vadinasi anhedonija. Laimė, endorfinų sistemą galima ištreniruoti. Kaip turėdami valią, protą ir laiko galime užsiauginti raumenis, taip kiekvienas iš mūsų galime priversti savo kūną išskirti daugiau endorfinų.

Natūralūs narkotikai

Praėjusio amžiaus 8-ąjį deš. mokslininkai nutarė ištirti, kaip kinų gydytojams, pasitelkiant akupunktūrą, pavyksta nuslopinti skausmą dideliame žmogaus kūno plote. Paaiškėjo, kad adatomis žmogaus organizme išlaisvinamos medžiagos, panašios į morfiną. Šis vidinis narkotikas buvo pavadintas endorfinu, tai yra „vidiniu morfinu“. Vėliau paaiškėjo, kad endorfinai gaminami galvos smegenyse. Be skausmo slopinimo, jie atlieka dar daug funkcijų, pavyzdžiui, silpnina organizmo reakciją į stresą, t.y. normalizuoja arterinį kraujo spaudimą ir kvėpavimo dažnumą, reguliuoja virškinimo sistemos veiklą. Be to, padeda sugyti audiniams ir suteikia mums laimės pojūtį!

Jeigu panagrinėsime endorfinų veikimo mechanizmą, kurį gamta mums įdiegė, kad galėtume išgyventi, schema bus maždaug tokia:

Vaistai nuo visko

Tenka pripažinti, kad endorfinai - vaistai iš esmės nuo visko. Jais galima padidinti kūrybiškumą, pagerinti imunitetą ir užgydyti visas nelengvo gyvenimo padarytas žaizdas. Taip nusprendusios, farmacijos bendrovės ir ėmė gaminti sintetinius endorfinų pakaitalus, kuriais būtų galima gydyti depresiją ir narkomanams padėti atsikratyti priklausomybės. Praktika rodo: žmogų galima pripumpuoti endorfinų, ir kurį laiką jam palengvės. Akupunktūra galima priversti išsiskirti endorfinus, ir vėl laikinai taps lengva, linksma ir neskaudės. Bet jei smegenys pačios nesintetina endorfinų, visiškai išsigydyti anhedonijos nepavyks. Kaip savo smegenis išmokyti gaminti hormonus, užtikrinančius turiningą, stresams atsparų ir džiugesio kupiną gyvenimą?

Paprasčiausias būdas patikrinti, ar jums pakanka geros nuotaikos stimuliatorių, - atlikti nedidelį testą. Atsakykite į tokius klausimus:

Ar gyvenate harmoningai (sutariate su savimi)?

Ar jums bent kai kada pavyksta rasti gero blogame?

Ar gebate svajoti, nusiteikdami kam nors geram ateityje?

Ar prabundate ryte nusiteikę, kad nauja diena bus tikrai ne blogesnė už praėjusią?

Ar pajėgiate nusiteikti optimistiškai sunkiomis gyvenimo valandėlėmis?

Jei bent į pusę klausimų atsakėte teigiamai, anhedonija jums negresia. O jeigu ieškote klastos ten, kur jos nėra, įtariai vertinate visus aplinkinių žodžius ir poelgius, net malonias naujienas sutinkate priešiškai ir esate „užsikrėtę pesimizmo bacila“, netikite tuo, kad rytoj bus geriau negu vakar, jus jau kamuoja endorfinų trūkumas.

Malonumo pasitikti

Nors minutėlę stabtelėkite ir iki soties pasimėgaukite tuo, ką jaučiate šią valandėlę, o paskui įsiklausykite į save: ar nejuntate kokios nors įtampos, silpninančios jūsų džiaugsmo ir laimės pojūtį? Paskui kelis kartus lėtai ir giliai įkvėpkite, mintyse kartodami: „Nors visada bus kokių nors problemų, dabar ir čia jaučiuosi puikiai!“

Apsisupkite džiaugsmą teikiančiais daiktais. Darbo kabinete arba bute gerai turėti paveikslų „nuotaikai pakelti“. Kam jie reikalingi? Pavyzdžiui, jei nuvargstate tiek, kad atsiduriate ties išsekimo riba, neperžengti tos ribos jums padės savikorekcijos metodas, kurio esmė - paveikslų, mielų daiktelių apžiūrinėjimas arba naujų drabužių matavimasis (pastarąjį psichoterapijos metodą naudoja iš esmės visos moterys).

Namuose kurkite džiaugsmo, žvalumo ir laimės atmosferą naudodami rozmarinų, arbatmedžio, ramunėlių, vanilės arba mėtų eterinius aliejus. Tam galima naudoti aromatinę lempą. Vidutinio dydžio kambariui aromatizuoti pakanka 2-3 eterinio aliejaus lašų. Galima naudoti ir purškiklius orui gaivinti. Įpilkite į flakoną 250 ml vandens ir įlašinkite 8-10 aliejaus lašų, paskui sukratykite ir išpurkškite skystį kambaryje (tik žiūrėkite, kad jis nepatektų ant poliruotų paviršių). Yra gerai iškvėpinti skalbinius: vos 1 lašas eterinio aliejaus į paskutinį skalavimo vandenį suteiks jiems švelnų, malonų aromatą.

Norėdami atsikratyti anhedonijos, džiaukitės smulkmenomis: dovanokite aplinkiniams mažų dovanėlių, eikite pasivaikščioti į parką, lankykitės ten, kur užaugote. Jeigu tokios galimybės neturite, tiesiog prisiminkite džiaugsmingas valandėles.

Geros nuotaikos skaičiavimas

Pastaruoju metu psichologai pradėjo skaičiuoti žmogaus patirtus malonumus, kaip dietologai skaičiuoja maisto kalorijas. Sutartinis džiaugsmo vienetas yra hedonas (hedonizmas - malonumų potraukis, apie kurį antikos laikais rašė Epikūras). Hedonų (arba džiaugsmo fermentų, endorfinų) kiekis, kurį žmogus gauna per dieną, vertinamas pagal specialią skalę. 

„Hedoniškiausios“ emocijos - tai entuziazmas, linksmumas, dvasios pakilimas, hobių, įdomaus bendravimo, laimėjimų ir dovanų teikiamas malonumas. Viena iš svarbiausių hedonistinių apraiškų - tai gebėjimas užjausti. O hedonų stoka pasireiškia nuoboduliu, apatija, pesimizmu, bloga nuotaika. Sudaryta skalė, rodanti, kiek malonumų (hedonų) reikia gauti žmogui įvairiais jo gyvenimo laikotarpiais. Pasirodo, 1/3 būtinų hedonų turime gauti vaikystėje, iki 14 metų, kitą trečdalį - nuo 14 iki 60 metų, o likusius - sulaukę garbingo amžiaus. Taigi džiaugtis niekada ne vėlu!

Trumpai

Ekstremali situacija - endorfinai veikia kaip vaistai nuo skausmo ir aktyvina mąstymą.

Atlaikėme ekstremalią situaciją - endorfinai neutralizuoja adrenalino išskyrimo pasekmes (normalizuoja širdies, plaučių darbą ir kt.).

Atsipalaidavome po ekstremalios situacijos - endorfinai suteikia džiaugsmo ir pasitenkinimo pojūtį, juk mes nugalėjome kovoje už išlikimą!

Įvertinome nuostolius - endorfinai malšina žaizdų skausmą, esant reikalui užmigdo, kad galėtume kuo greičiau atsigauti.

Atsigauname po patirto sukrėtimo - endorfinai aktyvina imunitetą, stimuliuoja audinių regeneraciją.

Patirto streso analizavimas - endorfinai skatina asociatyvų mąstymą, kad galėtume parengti naują elgsenos modelį ir daugiau nepakliūti į analogiškas stresines situacijas.

Geros nuotaikos mankšta

Jei jūsų raumenys silpni, jūs einate į sporto klubą ir verčiate tuos raumenis dirbti. Rankos ir kojos priešinasi, virpa ir maudžia, bet laikui bėgant sutvirtėja. Tas pats su endorfinine sistema: ją reikia priversti dirbti. Skamba keistai, bet net dirbtinė, nenuoširdi šypsena priartina jus prie geros nuotaikos. Jūsų rytas turi prasidėti ne šiaip nuo paprasto mankštos pratimų komplekso - būtina ir geros nuotaikos mankšta. Iš pradžių patreniruokite veido raumenis.

Suraukite kaktą, įsivaizduodami, kaip jos oda susitraukia it armonika, o paskui išsilygina. Šį malonaus raumenų atsipalaidavimo pojūtį reikia išsaugoti atmintyje. O norėdami patikrinti, ar kaktos raukšlės gerai išsilygino, galite ją paglostyti ranka. Kartokite šį pratimą 10-15 kartų, kol atsiras malonus kaktos raumenų lengvo nuovargio pojūtis.

Jusdami emocinę įtampą arba būdami blogai nusiteikę mes paprastai raukiame antakius ir prisimerkiame. Šis veiksmas turi ir atvirkštinį poveikį: kai raukomės, nuotaika prastėja. Norėdami atpratinti veidą raukytis, užsimerkite ir stipriai suspauskite vokus. Paskui neatsimerkdami juos atpalaiduokite ir tarsi patempkite veido odą į šalis. Tai darant gali truputį įsitempti smilkinių raumenys. Pridėkite pirštus prie smilkinių ir patikrinkite, ar veiksmingos jūsų pastangos. Šį pratimą galima kartoti kelis kartus per dieną, nes jis, be visa kita, dar ir mažina akių įtampą.

Žiūrėdami į veidrodį prisiminkite ką nors juokinga ir malonaus - tai padės veidui suteikti malonią išraišką. O natūraliai maloniai besišypsantis žmogus įgauna žvalumo ir linksmumo (ką jau kalbėti apie pasitikėjimą savimi), taip pat kelia ūpą visiems aplinkiniams.

Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s