respublika.lt

Medikai perspėja: gripo komplikacijų grėsmė išlieka net susilpnėjus ligos simptomams

(0)
Publikuota: 2018 vasario 22 18:58:44, Valentina GUDIENĖ, Elta ir Danutė SAVICKAITĖ, VŽ
×
nuotr. 1 nuotr.
Arktiniai šalčiai gali pradžiuginti moksleivius, bet geriau nerizikuoti. Stasio Žumbio nuotr.

Šių metų septintąją savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę buvo paguldyta 219 asmenų. Keturiolika asmenų gydyti intensyviosios terapijos skyriuje. Daugiausiai ligoninėje gydytų asmenų buvo Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus apskrityse. 2017-2018 m. gripo sezonu registruoti keturi mirties nuo gripo atvejai.

 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad sergant gripu būtina gydytis namuose, laikytis gydytojo nurodymų ir jokiu būdu neiti į darbą ar ugdymo įstaigą. „Nesigydant ar gydantis netinkamai, gresia įvairios komplikacijos. Kai kurios jų gali pasireikšti jau išnykus gripo simptomams“, - įspėjo ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas.

Dažniausiai pasitaikančios gripo komplikacijos - virusinės arba bakterinės kilmės plaučių uždegimas, prienosinių ančių uždegimas (sinusitas), vidurinės ausies uždegimas, sepsis (kraujo užkrėtimas).

Retesnės, bet itin pavojingos komplikacijos - širdies raumens, smegenų uždegimas.

Gripo sukeltos neurologinio pobūdžio komplikacijos priklauso nuo gripo viruso štamo. Jeigu virusas linkęs žaloti nervinius audinius, gali komplikuotis meningitu arba dar pavojingesne komplikacija - encefalitu, dažniausiai susiformuoja po 1,5-2 savaičių, kai žmogus jau pradeda dirbti.

Širdies raumens uždegimas (miokarditas) dažniausiai pasireiškia jau išnykus gripo simptomams arba ligos pabaigoje, perspėja medikai.

Gripas pavojingiausias mažiems vaikams, seniems žmonėms, nėščioms moterims, lėtinių ligų turintiems asmenims. Tačiau nereikia užmiršti, kad mirtinai pavojingos komplikacijos gali susiformuoti ir jauniems, stipriems žmonėms netinkamai gydant gripą. Rizikos grupių asmenims pavojingiausios yra jau turimų lėtinių ligų paūmėjimas, komplikacijos ir galimi mirties atvejai nuo lėtinių ligų suaktyvėjimo.

Suaugę asmenys gripo viruso sukelta liga serga 5-7 dienas, o vaikai 7-10 dienų. Visą ligos periodą gripo virusas išskiriamas į aplinką. Komplikacijų pavojus gerokai padidėja, jei ligonis nesilaiko rekomenduojamo lovos režimo arba nevisiškai pasveikęs eina į darbą. Po ūmaus ligos periodo, kuris trunka 3-7 dienas, ligonis visiškai pasveiksta tik per 7-10 dienų.

Komplikacijų grėsmė išlieka net susilpnėjus ligos simptomams, todėl būtina laikytis gydytojo nurodymų ir tinkamai gydyti gripą, ūmiu ligos periodu gulėti lovoje, neiti į lauką, kol visiškai nepasveikstama. Po sunkios ligos reikia stengtis nepervargti, vengti stresų, valgyti visavertį vitaminingą maistą.

Ligonio, sirgusio gripu, ligos pabaigą gali vertinti tik sirgusiojo šeimos gydytojas, įvertinęs ligos eigą, galimas komplikacijų grėsmes ir sveikatos būklę, pabrėžia ULAC specialistai.

Skiepytis nuo gripo tikslingiausia rudens, žiemos laikotarpiu, kol sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis rodikliai yra žemi. Kai sergamumo gripu ir peršalimo ligomis rodikliai pasiekia epideminį lygį (100 ir daugiau sergančiųjų/10 tūkst. gyventojų), skiepytis taip pat galima, tačiau reiktų žinoti, kad po vakcinos įskiepijimo asmuo bus apsaugotas nuo gripo tik po dviejų savaičių, nes tiek reikia laiko, kad pasigamintų antikūnai, o sergamumo lygiui pasiekus epideminį, aplinkoje yra daug sergančių ir gripo virusą nešiojančių asmenų, todėl užsikrėsti yra dažnesnė galimybė. Užsikrėtus gripu, susergama po 1-3 parų, todėl paskiepytas asmuo nespės pagaminti antikūnų (apsaugos) nuo gripo.

Viena dažniausių gripo komplikacijų - plaučių uždegimas, tačiau jo galima išvengti pasiskiepijus. Nemokami skiepai nuo pneumokokinės infekcijos, kuri sukelia plaučių uždegimą, priklauso rizikos grupių asmenims.

Švietimo ir mokslo ministerija: dideli šalčiai gali pakoreguoti mokyklų darbą

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių tėvų dėmesį, kad jei oro temperatūra nukrenta iki 20 laipsnių šalčio ar žemiau, į mokyklą gali nevykti pradinukai ir 5 klasių mokiniai. Jei spusteli 25 laipsnių speigas, į mokyklą gali nevykti ir kitų klasių mokiniai.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos dirba esant bet kokiai temperatūrai. Darželius lankančius vaikus į įstaigą atveda tėvai, todėl esant šalčiams, jie turi pasirūpinti saugiu vaikų atvykimu, primena Švietimo ir mokslo ministerija.

Mokyklos dirba ir priima vaikus esant bet kokiai temperatūrai, todėl jei pavojus vaikų sveikatai negresia - mokiniai gyvena netoli mokyklos arba juos į mokyklą atveža tėvai - jie turėtų dalyvauti pamokose. Pėsčiomis ar viešuoju transportu į mokyklą per šalčius rekomenduojama nevykti.

Dėl šalčių praleistos mokymosi dienos įskaičiuojamos į mokymosi dienų skaičių, vadinasi, už šias dienas nereikia atidirbti vėliau. Taip pat iš mokinių nereikalaujama pateisinimo už pamokas, praleistas dėl šalčių.

Per tokias šaltas dienas, kai mokiniai lieka namie, mokytojai turi konsultuoti mokinius, panaudodami elektronines informavimo priemones. Mokiniams, neatvykusiems į mokyklą, mokymuisi reikalinga informacija skelbiama mokyklos internetinėje svetainėje ir elektroniniame dienyne.

Jei į mokyklą atvyksta vienas ar keli mokiniai iš klasės, mokykla atvykusiems turi užtikrinti ugdymo procesą.

Švietimo ir mokslo ministerija pabrėžia, kad vykstant į mokyklą būtina atkreipti dėmesį ne tik į faktinę, bet ir jutiminę oro temperatūrą konkrečioje vietovėje, įvertinti vėjo žvarbumą.

Ikimokyklinio amžiaus vaikai į lauką auklėtojų gali būti išvedami, kai oro temperatūra yra iki 12 laipsnių šalčio ir vėjo greitis silpnas (iki 2 m/sek.), arba kai oro temperatūra - 8 laipsniai šalčio, o vėjo greitis vidutinis (nuo 2 iki 6 m/sek.).

Arktiniai šalčiai gali pradžiuginti moksleivius, bet geriau nerizikuoti

Dar ne visos šalies mokyklos pradėjo dirbti po karantino, paskelbto dėl gripo epidemijos, o sinoptikų prognozuojami šalčiai gali priversti vėl stabdyti ugdymo procesą. Manoma, kad žiema Lietuvoje užsitęs.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, ši vasario savaitė yra kone dvigubai šaltesnė nei vidutinės daugiametės normos. Vidutinė temperatūra bus -5,9 laipsnio, kai įprastai šiuo metu fiksuojami -3 laipsniai. Prognozuojama, kad penktadienio paryčiais vietomis galima tikėtis ir 24 laipsnių šalčio.

Kita savaitė, į kurią patenka paskutinės kalendorinės žiemos ir pirmosios kalendorinio pavasario dienos - dar šaltesnė. Nors sinoptikai konkrečių prognozių kiekvienai dienai dar nepateikia, kai įprastai šiuo laiku šaldavo iki -2,2 laipsnių, šiemet šals net iki -6,5 laipsnių. Taigi stipriau nei šią savaitę.

Ne kokia ir kovo pradžia. Savaitę nuo kovo 5-osios prognozuojama vidutinė temperatūra sieks vos -4,5 laipsnio, kai vidutiniškai būdavo -0,8 laipsnio. Nuo kovo 12-osios temperatūra, vadovaujantis daugiametėmis normomis, jau perkopdavo nulį ir siekdavo 0,1 laipsnio, o štai šiemet, prognozuojama, laikysis vidutiniškai -0,8 laipsnio šaltis.

Į šalį atkeliaujantys šalti orai ypač džiugina vaikus. Mat bendruosiuose ugdymo planuose nustatyta, jog jei oro temperatūra 20 laipsnių šalčio ar žemesnė, į mokyklą gali nevykti pradinukai ir 5 klasių mokiniai. Jei spusteli 25 laipsnių speigas, į mokyklą gali neiti ir vyresni - 6-12 klasių - mokiniai.

Šios dienos įskaičiuojamos į mokymosi dienų skaičių, vadinasi, už šias dienas nereikia atidirbti vėliau. Taip pat iš mokinių nereikalaujama pateisinimo už pamokas, praleistas dėl šalčių.

Per šias dienas mokytojai gali konsultuoti mokinius, panaudodami elektronines informavimo priemones.

Jeigu į mokyklą vis tik atvyksta vienas ar keli mokiniai iš klasės, mokykla turi juos užimti per pamokoms skirtą laiką.

Higienos norma numato, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai ugdymo įstaigoje į lauką auklėtojų gali būti išvedami, kai oro temperatūra iki 12 laipsnių šalčio ir vėjo greitis silpnas (iki 2 m per sekundę), arba kai oro temperatūra 8 laipsniai šalčio, o vėjo greitis vidutinis (nuo 2 iki 6 m per sekundę).

Sprendimus dėl ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo organizavimo, esant žemesnei nei 20 laipsnių temperatūrai, priima įstaigos steigėjas (savivaldybė ar kt.).

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s