respublika.lt

Mažyliams reikia valstybės pagalbos

(0)
Publikuota: 2017 vasario 15 14:01:30, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Mažyliams reikia valstybės pagalbos. EPA-Eltos nuotr.

Kasmet vasario 15-ąją minima Tarptautinė vėžiu sergančių vaikų diena. Ir nors Lietuvoje kasmet vėžiu suserga sąlyginai nedaug - 80-90 - vaikų, kiekvienos su šia liga susidūrusios šeimos gyvenimas apsiverčia aukštyn kojom. Prie visų nelaimių prisideda dar ir milžiniškos finansinės problemos, su kuriomis susiduria ne tik šeimos, bet ir vėžiu sergančius vaikus gydantys medikai.

 

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos centro vadovė dr. Jelena Rascon, vaikų vėžys gana smarkiai skiriasi nuo suaugusiųjų vėžio. Visų pirma tuo, kad vaikų vėžys nepriklauso nuo aplinkos veiksnių, vadinamųjų kancerogenų poveikio. Vaikų vėžiui išsivystyti neturi įtakos žalingi ar mitybos įpročiai, oro tarša, tad ir kokių nors profilaktikos priemonių siekiant to vėžio išvengti imtis neįmanoma. Vienintelė išimtis - paveldimi vėžio sindromai. Jeigu žinoma, kad giminėje iš kartos į kartą žmonės serga vėžiu, galima tikslingai stebėti vaiko sveikatą.

„Vis dėlto absoliuti dauguma vaikų vėžio atvejų yra tarsi perkūnas iš giedro dangaus - nors visi aplink sveiki, vaikas niekada nesirgo, skiepytas pagal planą, tyrimai buvo atliekami, tačiau šeimą tiesiog ištinta ta nelaimė“, - sako gydytoja.

Negana to, anot jos, vaikų vėžys yra kur kas „piktesnis“ - jis greitai auga, išplinta po visą organizmą. Vaikai į ligoninę dažnai patenka vėžiui jau esant trečios ar ketvirtos stadijos, bet ne dėl to, kad liga užleista, per vėlai pastebėta, o todėl, kad liga vystosi labai greitai. Pasitaiko ir tokių atvejų, kad liga smarkiai pažengia, kol tėvai pakliūna į specializuotą gydymo įstaigą, kur nustatoma tiksli diagnozė.

Vis dėlto yra ir teigiamų dalykų. J.Rascon teigimu, vaikų vėžio prognozė yra daug geresnė nei suaugusiųjų, t.y. nors vėžys ir labai piktas, jis geriau gydomas. Šiuo metu vėžiu sergančių vaikų pasveikimas Lietuvoje siekia 80 proc. - 8 iš 10 vėžiu susirgusių vaikų pasveiksta, gyvena normalų gyvenimą, mokosi, kuria šeimas, gimdo savo vaikus. Vis dėlto dviejų iš dešimties susirgusiųjų netenkame.

Dažniausios vaikų vėžio formos - kraujo ir galvos smegenų vėžys, bet yra ir gausybė kitų, rečiau pasitaikančių vėžio formų. Visi vaikų vėžio atvejai, net ir dažniausiai pasitaikantis kraujo vėžys, priskiriami retoms ligoms, nes jei lygintume su suaugusiais, vėžys vaikams diagnozuojamas labai retai - suaugusiesiems per metus diagnozuojama maždaug 18 tūkst. vėžio atvejų, o vėžiu sergančių vaikų kasmet būna 80-90.

Kadangi vaikų vėžys - labai reta liga, šiems vaikams gydyti reikia ir ypač kvalifikuotų specialistų, turinčių ilgametę darbo patirtį, ir specializuotos gydymo įstaigos.

Lietuvos mažiesiems pacientams, susirgusiems vėžiu, pasak J.Rascon, šiuo metu taikomas toks pats gydymas kaip bet kurioje kitoje Europos šalyje. Tik problema ta, kad jau keleri metai gydymas ligoninėje ir Valstybinės ligonių kasos skiriamas apmokėjimas nėra adekvatus - ligoninė patiria gerokai daugiau išlaidų.

„Didžiąją sąnaudų dalį sudaro išlaidos vaistams, bet nemažai lėšų reikia ir pažangiai molekulinei-genetinei diagnostikai, kuri padeda tiksliai nustatyti vėžio rūšį, parinkti maksimaliai individualizuotą gydymą, - sako J.Rascon. - Preliminariais skaičiavimais, iš tų lėšų, kurias skiria Valstybinė ligonių kasa, pakanka padengti maždaug 60 proc. sąnaudų, likusią sumą tenka dengti ligoninei iš savo vidinių resursų, net gydytojų atlyginimų sąskaita.“

Tačiau, gydytojos teigimu, vilties teikia tai, kad praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerijoje jau buvo kalbama apie tai, adekvataus finansavimo klausimas pradėtas spręsti.

Dar viena problema - tam tikri vaistai vėžiu sergantiems vaikams, kai jie po gydymo išleidžiami iš ligoninės, nekompensuojami, o įpirkti jų patys tėvai dažniausiai nepajėgūs. Tai ypač aktualu tiems, kurie gydymo metu susiduria su labai pavojinga komplikacija - grybeline infekcija. Tokiems pacientams priešgrybelinius vaistus tenka vartoti 3-6 mėnesius, o ambulatorinis gydymas šiais vaistais yra nekompensuojamas. Vienas vaistų įpakavimas, kurio užtenka priklausomai nuo vaiko amžiaus ir svorio 5-7 dienas, kainuoja nuo 500 iki 700 eurų.

Tokiais atvejais medikams tenka kreiptis į paramos ir labdaros fondus ar kitais būdais ieškoti lėšų, kad vaiko gydymas būtų tęsiamas. Jei vaikas vaistų negauna, infekcija vėl išveši ir jį vėl tenka guldyti į ligoninę.

„Kreipėmės ir į Sveikatos apsaugos ministeriją, į ir Valstybinę ligonių kasą, nes šiuo metu situacija graudi. Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė žadėjo ieškoti būdų, kaip problemą spręsti“, - viltingai teigia J.Rascon.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s