Lietuvių profesorius vadovavo vėžio patikros programų kokybės gerinimui Kroatijojenuotraukos (4)

2017 balandžio mėn. 14 d. 08:36:19 Perskaitė 1788

Šių metų kovo 31 dieną oficialiai baigėsi 12 mėnesių trukęs Europos Sąjungos dvynių programos projektas „Kroatijos nacionalinių vėžio patikros programų kokybės gerinimas“.

 

Šį reikšmingą tarptautinį projektą finansavo ES, o jo vykdytojai Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Nacionalinis vėžio institutas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Centrinė projektų valdymo agentūra, Slovėnijos nacionalinis visuomenės sveikatos institutas ir partneriai Kroatijoje: Kroatijos visuomenės sveikatos institutas bei Centrinė finansų ir kontraktavimo agentūra. 2016 metų balandį prasidėjusio projekto finansinė vertė - 641 tūkst. eurų. Šiam didžiulės apimties projektui vadovavo ir jo darbą koordinavo prof. Narimantas Evaldas Samalavičius (Nacionalinis vėžio institutas), o jo kolega prof. Giedrius Vanagas (Lietuvos sveikatos mokslų universitetas) vykdė Kroatijoje nuolatinio ES dvynių programos patarėjo funkcijas.

Neeilinio projekto tikslas - gerinant trijų vėžio patikros programų (krūties, gimdos kaklelio ir storosios žarnos) kokybę mažinti tikslinės grupės asmenų ligotumą ir mirtingumą nuo atitinkamų onkologinių ligų Kroatijos Respublikoje. Projekto veiklos apėmė 5 komponentus, trys iš jų buvo skirti atskirų vėžio patikros programų kokybės gerinimo rekomendacijoms parengti, kiti du komponentai buvo skirti sveikatos specialistams mokyti ir patikros programų registrui atnaujinti.

„Šis metų trukmės darbas buvo nemažas iššūkis Lietuvai. Visų pirma vykdyti projektą, be Lietuvos, dar pretendavo Suomija ir Slovėnija. Suomija turi išskirtinai ilgą ir visavertę patirtį vėžio patikros programų srityje, o jos pasiekimai neretai laikomi pavyzdžiu tarptautiniu mastu. Slovėnija turi panašią sveikatos sistemą ir nėra kalbos barjero. Kai Kroatijos institucijos nusprendė, kad mūsų siūloma projekto įvykdymo programa yra geriausia, tai buvo itin reikšmingas ir svarus Lietuvos sveikatos specialistų įvertinimas, o kartu ir didžiulė atsakomybė. Laimėję konkursą, jaunesniąja partnere pasikvietėme Slovėniją, jos specialistams patikėjome ketvirtadalį šio projekto veiklų. Lietuvai atstovavo jungtinė onkologų ir visuomenės sveikatos specialistų komanda iš Nacionalinio vėžio instituto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto. Ši aukščiausio lygio specialistų grupė dirbo itin darniai, visos projekto veiklos ir jo tikslai buvo pasiekti. Siekiant tolesnio tikslo svarbus vaidmuo teks kroatų specialistams - jų uždavinys ir bus maksimaliai įgyvendinti mūsų ekspertų rekomendacijas, pritraukti lėšų ir įvykdyti struktūrinius pokyčius. Tad šio projekto rezultatai bus ilgalaikio mūsų ir kroatų ekspertų darbo rezultatas, kurį Kroatijos gyventojai pajus jau po kelerių metų. Mūsų ekspertai savo darbą atliko, toliau kroatams teks išanalizuoti visas mūsų pateiktas rekomendacijas ir jas įgyvendinti. Tuomet bus galima tikėtis, kad įdiegus visas rekomendacijas pagerės sergančiųjų krūties, gimdos kaklelio ir storosios žarnos vėžiu išgyvenamumo rodikliai Kroatijos Respublikoje“, - pasakojo projekto vadovas prof. N.E.Samalavičius.

Nuolatinis ES dvynių programos patarėjas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius G.Vanagas pridūrė: „Projekto įgyvendinimo laikotarpiu buvo parengtos labai konkrečios rekomendacijos, kurios apėmė labai platų spektrą: pradedant nuo klinikinių kokybės indikatorių ir patikros programų valdymo kokybės standartų bei pereinant prie būtinų valdymo struktūros pakeitimų, kokybės kontrolės sistemos diegimo, patikros programas vykdančių institucijų ir specialistų licencijavimo ir akreditavimo sistemos diegimų, programų finansavimo ir informacijos valdymo panaudojant informacines sistemas bei veikiančius registrus taikymo. Tad visa tai yra didžiulis mūsų specialistų darbo indėlis, kuris neabejotinai galėtų ir turėtų būti panaudotas ir Lietuvoje tobulinant dabar vykdomų profilaktikos programų kokybę. Šiuo aspektu galėdami prisidėti prie vykdomų profilaktikos programų kokybės gerinimo galime pavydėti patys sau, nes Lietuvos sveikatos priežiūros sistema turėdama aukščiausios kokybės specialistus vis dar nesugeba tinkamai, pagal Europos standartus organizuoti ankstyvosios patikros programų.“

Projekto finansinį-administracinį valdymą atliko VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA). CPVA yra įgyvendinusi 38 ES dvynių programos projektus kitose šalyse. Sukaupusi didelę dalyvavimo Dvynių programos projektuose patirtį, CPVA padeda kitoms Lietuvos Respublikos institucijoms įgyvendinti projektus jų kompetencijos srityse.


Baigiamosios konferencijos Zagrebe, Kroatijoje, dalyviai


Milan Kajudžič
, Kroatijos sveikatos apsaugos ministras; Donatas Žiugžda, Lietuvos atstovybės Kroatijoje vadovas; Vojko Volk, Slovėnijos ambasadorius Kroatijoje; Tomislav Petrič, Kroatijos centrinės finansų ir kontraktavimo agentūros vadovas; Ivan Eržen, Slovėnijos visuomenės sveikatos instituto direktorius ir Slovėnijos grupės vadovas projekte; Krunoslav Capak, Kroatijos visuomenės sveikatos instituto direktorius; Narimantas Evaldas Samalavičius, šio ES dvynių programos projekto vadovas; Giedrius Vanagas, nuolatinis ES dvynių programos patarėjas Kroatijoje; Dinka Nakič, Kroatijos visuomenės sveikatos instituto direktoriaus pavaduotoja ir projekto vadovė Kroatijoje; gausus būrys projekto dalyvių iš Lietuvos, Kroatijos ir Slovėnijos bei Kroatijos onkologų ir visuomenės sveikatos specialistų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net