Laimė yra padėti kabintis į gyvenimąnuotraukos

2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 07:56:44 Perskaitė 709

Giruliuose prasidėjo ketvirtoji Maltiečių stovykla „Move it“, skirta neįgaliesiems, kurie po sunkių stuburo traumų padedami profesionalios komandos grįžta į įprasto gyvenimo vėžes. Ši stovykla keičia žmonių gyvenimus, - „Vakaro žinioms“ pasakojo neįgaliųjų mentorius Darius Čirvinskas, šiuo metu dirbantis neįgaliųjų instruktoriumi, o kadaise pats buvęs instruktorių mokinys.

 

Stovykla užgrūdino

Pasakodamas savo istoriją Darius prisiminė 2014-uosius, kai dalyvaudamas keturračių ralyje Pabradėje patyrė sunkią stuburo traumą, jos metu vyrui lūžo keli slanksteliai. Iki tol Darius dirbo mylimą elektriko darbą. Po traumos buvo operacija, reabilitacija. Pašnekovas prisipažįsta, kad kardinaliai pasikeitus gyvenimo aplinkybėmis norėjosi iš gyvenimo imti viską, ką jis duoda. „Būdamas stovykloje Palangoje susipažinau su maltiečių stovyklos „Move it“ organizatoriumi Vitalijumi, jis pasiūlė maltiečių stovyklą, nedvejodamas sutikau. Maltiečių stovykloje neįgalieji gali aktyviai reabilituotis ir prisitaikyti prie visko. Pamenu, pirmoje stovykloje buvo 19 neįgaliųjų ir 6 instruktoriai, jie mokė neįgaliuosius gyventi, pradedant higienos reikalais, baigiant važiavimu mieste per bortelius. Mokė, kaip nebijoti viešumos, kaip išvažiuoti į miestą“, - vardijo 37-erių D.Čirvinskas. Stovykloje neįgaliesiems vyksta aerobikos, sunkiosios atletikos, kiemo žaidimų užsiėmimai. Instruktoriai - taip pat neįgalūs, turintys daug mokymo patirties bei puikiai suprantantys, su kokiais iššūkiais susiduria žmonės, po sunkių stuburo traumų netekę galimybės vaikščioti. Komandos paskirstomos po 4-5 žmones, taip kiekvienas stovyklos dalyvis gauna individualų dėmesį, atitinkantį jo fizinę situaciją ir poreikius. „Yra instruktorius, kuris moko mieste nuvažiuoti laiptais, užvažiuoti ir nuvažiuoti nuo bortelių. Moko, kaip elgtis, jei laiptai be turėklų ar su turėklais, kaip įveikti įkalnę (kai važiuodamas į įkalnę pavargsti, vežimėlį reikia pastatyti skersai, nes gali greit nudardėti į nuokalnę). Fiziniais pratimais niekas nesibaigia. Kalbame ir apie įdarbinimo reikalus, kurie neįgaliesiems labai svarbūs. Pamenu, aš pats ėjau žygius Kauno darbo biržoje, kad įsidarbinčiau. Neįgalieji darbindamiesi gali pasinaudoti subsidijavimo paslauga. Aš pats dabar dirbu, tęsiu elektriko veiklą, tik darbas dabar vadovaujamas“, - pasakojo Darius.

Paklaustas, ką Dariui reiškia maltiečių stovykla, jis atsako, jog ji sustiprino ir užgrūdino. Šiuo metu stovykloje Darius dirba instruktoriumi, moko kiemo žaidimų, dalijasi įvairia patirtimi, kurią maltiečių stovykloje įgijo per keletą metų. Anot Dariaus, nieko nėra gražiau, kai žmonių akyse jis išvysta viltį, motyvaciją, užsidegimą. „Ne paslaptis, kad pas mus patenka nemažai neįgaliųjų, kurie nusivylę gyvenimu, netekę vilties. Jiems teikiamos psichologo paslaugos, tačiau labai svarbus bendrumas, dalijimasis patirtimi, vienas kito skatinimas, - kalbėjo stovyklos „Move it“ instruktorius. - Kitų žmonių akimis aš per trumpą laiką išmokau gyventi visavertį gyvenimą: vairuoju, dirbu, keliauju, esu gerai įvaldęs vežimėlį ir esu savarankiškas. Džiaugiuosi galėdamas dalytis patirtimi, kaip kabintis į gyvenimą. Labai gerai jaučiuosi, kai žmonės stovykloje patiki savimi.“

Nors motyvuoti treniruotis naujai atvykusius neįgaliuosius ne visada lengva, stovyklos instruktoriams fantazijos ir išmonės netrūksta. Rėmėjų neįgaliesiems skirtos įvairios priemonės, pavyzdžiui, medicininiai pleistrai, dantų šepetėliai, šiltos šlepetės ir pan. - paverčiamos bonusais. Kitaip sakant, kuo geriau stovyklos dalyvis pasirodys treniruotėse, tuo daugiau gaus bonusų. O juos galės iškeisti į daiktus. „Aišku, viską gražiai pasidalijame, tačiau reikia kažką sugalvoti, kad žmogui būtų stimulas siekti daugiau, taigi sugalvojame visokių motyvacijų. Svarbiausia - nesustoti. Žinoma, būna visko, ir iš vežimo keliskart per dieną išvirstame, būna ir nubrozdinimų, tačiau kai dirbi, stengiesi, viskas išeina“, - tikina D.Čirvinskas.

Glumina visuomenės požiūris

Kalbėdamas apie visuomenės požiūrį į neįgaliuosius, Darius akcentuoja, kad lietuviai neretai į neįgaliuosius žvelgia taip, lyg jie būtų kitokie. „Žinoma, tai nėra malonu, bet ką darysi. Į Palangos tilto kalniuką esu 7 kartus važiavęs, tai nė vienas lietuvis manęs neužstūmė, padėjo tik užsieniečiai - rusai, anglai, vokiečiai. Aš drąsus, paprašau, bet yra drovesnių, kurie nepaprašys. Taigi stovykloje mokoma ir komunikacijos, problemų sprendimo, esant tam tikroms situacijoms“, - aiškino Darius.

Matyt, kaip visuomenė dar turime mokytis, kaip sutvirtinti žmogaus ryšį su žmogumi, nesvarbu, kad jis negali vaikščioti. Galbūt dar daugelis turime kompleksą pasiūlyti pagalbą neįgaliajam. Nežinome, nemokame, kaip prieiti. Tačiau visas sienas panaikina nuoširdus noras padėti. Pasak Dariaus, lietuviškas kuklumas jaučiasi ir pačioje stovykloje, kai atvyksta nauji dalyviai, jiems būna nejauku mokytis, bendrauti, tačiau po poros dienų viskas pasikeičia. „Atsigauna žmonės, atsipalaiduoja, tada prasideda ir juokavimai, ir lengvas flirtas. Paskutinę stovyklos dieną atsisveikinant būna ir ašarų. Bet bendraujame socialiniuose tinkluose, susitinkame. Socialinis gyvenimas vyksta toliau. Tik niekada nereikia pasiduoti“, - šypsosi Darius.

Norėdami paaukoti stovyklai „Move it“, apsilankykite svetainėje www.maltieciai.lt ir sužinosite, kokiais būdais tai galite padaryti.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net