respublika.lt

Kiaušidžių vėžys - klastingiausia moters onkologinė liga

(0)
Publikuota: 2014 gegužės 07 13:23:22, Respublika.lt, Eltos inf.
×
nuotr. 2 nuotr.
Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Chemoterapijos skyriaus gydytoja Lina Daukantienė. Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Lietuvoje tarp moterų kiaušidžių vėžys yra ketvirta pagal dažnumą liga. Specialistai įspėja, kad bent kartą per metus apsilankius pas šeimos gydytoją šios klastingos ligos pavyktų išvengti.

Trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitetas kartu su Vilniaus universiteto Onkologijos institutu rengia konferenciją "Kiaušidžių vėžys - klastinga liga. Ar ją nugalėsim?".

Pasak konferencijos iniciatorės, Seimo narės prof. habil. dr. Vidos Marijos Čigriejienės, ši liga sunkiai kontroliuojama ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Keturioms iš penkių šia liga susirgusių moterų diagnozuojamos vėlyvos stadijos kiaušidžių vėžys. Pagal mirtingumą kiaušidžių vėžys yra antra po krūties vėžio moterų onkologinė liga.

"Pasaulis gana sėkmingai išmoko gydyti įvairių moteriškų organų vėžį, tačiau kiaušidžių vėžys - didelė problema daugelyje pasaulio šalių, nes išgyvenamumas sergant šia Lietuvoje siekia tik 31,7 proc. Tuo tarpu Šiaurės Europoje šis rodiklis siekia 41,1 proc.", - per spaudos konferenciją sakė V.M. Čigriejienė.

Kaip politikė atkreipė dėmesį, nors visame pasaulyje naudojama nauja chemoterapijos schema, tačiau ji Lietuvą pasiekia 4-5 metais vėliau, o šiuo metu trūksta cheminio arsenalo vaistų, biologinės (taikinių) terapijos. Dažniausiai kiaušidžių vėžys nustatomas esant išplitusiam piktybiniam procesui, po gydymo penkerius metus išgyvena tik 13-22 proc. moterų.

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto (VUOI) direktorius prof. habil. dr. Narimantas Evaldas Samalavičius kalbėjo, kad kasmet šia liga suserga apie 400 moterų, iš kurių net 300 miršta.

Medikas atkreipė dėmesį į tai, kad kiaušidžių vėžys neturi specifinių simptomų, ligą nustatyti ankstyvoje stadijoje, kai dar galima padėti pacientėms, yra sudėtinga, dėl ko daugiau nei 50 proc. diagnozuojama vėlyvose stadijose.

Be to, anot N. E. Samalavičiaus, nors Lietuvoje dažnai kalbama apie onkologinės pagalbos sistematiškumą, tačiau ši liga neretai pradedama gydyti ne specializuotuose skyriuose - Lietuvoje yra keturios visiškai tam pritaikytos gydymo įstaigos, bet chirurginės, chemoterapinės procedūros prieinamos tik keliuose centruose.

"Onkologijoje kartais svarbu ne pradėti gydymą, bet svarbiausia pradėti gydymą teisingai, nes neteisingai pradėtas gydymas neretai baigiasi mūsų pralaimėjimu prieš onkologinę ligą", - sakė VUOI direktorius.

N.E.Samalavičius stebėjosi, kodėl Lietuvoje kiaušidžių vėžio rodikliai yra vieni žemiausių Europoje. Visa tai, pasak jo, ragina kalbėti apie šios lygos gydymo potencialą.

VUOI Vėžio kontrolės ir profilaktikos centro vadovo pavaduotoja dr. Giedrė Smailytė sutiko, kad kiaušidžių vėžys labai klastinga liga ir šiai dienai daug priemonių su ja kovoti nėra: negalima pasiūlyti pirminės profilaktikos priemonių, ligos priežastys ir sukeliantys veiksniai nežinomi, nors pagrindiniu veiksniu įvardijamas amžius. G. Smailytės teigimu, pagrindinis dėmesys siekiant suvaldyti šią ligą, turi būti nukreiptas į jau susirgusių moterų išgyvenamumo gerinimą.

Tuo tarpu daugiau nei 20 metų darbo patirtį turintis VUOI Onkoginekologijos poskyrio gyd. dr. Kastytis Žilinskas teigė, jog jau pasaulyje yra daug sėkmingų būdų gydyti kitoms onkologinėms ligoms, tačiau to negalima pasakyti apie kiaušidžių vėžį.

"Liga labai klastinga, kadangi jos etimologija neaiški, liga klastinga todėl, kad turi įvairių formų, neaiški jos kilmė, taip pat liga dar sudėtinga, nes nustatoma labai vėlyvoje stadijoje. Dėl ankstyvos stadijos nustatymo mes gal nelabai atsiliekame nuo viso pasaulio, tačiau daugumą pacienčių, sergančių kiaušidžių, sudaro sergančios 3-4 stadija moterys. Taip yra, nes nėra ankstyvojo kiaušidžių vėžio simptomų, tą ligą diagnozuoti sudėtinga", - vardijo medikas.

Pašnekovai sutiko, kad, jeigu moteris atsakingai žiūrės šį savo sveikatą, tikrinsis, nors kartą per metus nueis pas šeimos gydytoją, ligos galima išvengti, nes ji turi išskirtinius simptomus. Didelės viltys gydant ligą dedamos į taikinių terapiją, kuri, kaip daugelyje kitų šalių, turėtų būti kompensuojama valstybės lėšomis. Lietuvoje valstybė ne tik neskatina, bet ir nekompensuoja kiaušidžių vėžio patikros programų.

Kiekvienais metais pasaulyje kiaušidžių vėžys diagnozuojamas 230 tūkst. moterų.

Kiaušidžių vėžiu dažniausiai serga darbingo amžiaus moterys (amžiaus vidurkis - 35-45 metai).

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s