respublika.lt

Kaip pamiršti buvusią meilę?

(1)
Publikuota: 2014 gegužės 11 08:13:57, Milda KUNSKAITĖ
×

Viena iš skausmingiausių išsiskyrimo problemų - kad neįmanoma iškart ištrinti iš atminties visų puikių akimirkų, susijusių su buvusiais santykiais. Fantastinių filmų herojai prisiminimų lengvai atsikrato, o serialų veikėjai amnezija suserga kone taip pat dažnai kaip sloga. Bet ką daryti tikrajame gyvenime, kaip išvengti gyventi trukdančių prisiminimų?

Pirmiausia tai priklauso nuo situacijos. Bene svarbiausia - išsiskyrimo priežastis, nuo jos priklauso, ar ši patirtis bus labai skausminga.

I situacija: jūs esate pamesti, išsiskyrimas jums buvo netikėtas.

Dar vakar jūs mylėjote ir buvote mylimi, o dabar kiekviena vienatvės diena jums primena, kad visa tai - praeitis. Situaciją, kai jus iškeitė į kitą žmogų, priimti yra daug sunkiau negu tokius bendro pobūdžio teiginius kaip „man reikia pagalvoti, ar dabar noriu leistis į rimtus santykius“ arba motyvavimą materialine padėtimi, priklausomybe nuo tėvų ir panašiai. Kito partnerio pasirinkimas visada žeidžia savimylą ir paaštrina kompleksus. Ši situacija pavojinga tuo, kad pradedama svarstyti „kuo aš blogesnis/-ė“ ir vėl atgaminamas reikalavimų, savybių ir parametrų sąrašas. Taip vertinant padėtį sunku ne tik pamiršti buvusius santykius, bet ir užmegzti naujus.

Norint situaciją pakeisti, reikia ją suvokti ir priimti - tai pirmoji „pasveikimo“ sąlyga. Nereikia gyventi viltimi, kad praeis pusmetis ir partneris „dar atbėgs prašyti atleidimo“. Nesitikėti, kad pavyks susigrąžinti buvusią meilę numetus penkis kilogramus arba persidažius plaukus. Būtina suvokti, kad priežastis - ne jūs, ne varžovas ar varžovė, o žmogus, kuris nusprendė skirtis. Panašiose situacijose galima dažnai išgirsti patarimų „pamilti save“, „skirti laiko įvairiems malonumams“. Tai nėra įvykdoma rekomendacija. Teisingiau būtų iš pradžių duoti sau laiko, juk laikas išties gydo visas žaizdas. Bet to nepakanka. Reikia laikui padėti gydyti jūsų negalavimą: būtina išmokti tikslingai nusiteikti pozityviai. Suprantama, kad rasti džiaugsmo panašioje situacijoje sudėtinga, bet kuo daugiau kartų nusišypsosite, tuo greičiau pajėgsite užsimiršti ir imsite „sveikti“. Linksmi renginiai, kino komedijos, kelionė į kitą miestą, šuolis su parašiutu - tiks viskas! Tai patvirtina pastaruoju metu atlikti psichologų tyrinėjimai. Džiaugtis galima išmokti! Beje, neigiamas scenarijus įsitvirtina taip pat. Todėl, kai nepadeda nei komedija, nei bendravimas su draugais, ir grimztate į depresiją, verta kreiptis į specialistą.

II situacija: išsiskyrimo iniciatorius esate jūs, bet po kiek laiko mintys apie seną meilę pradeda neduoti ramybės. Galbūt ir buvęs partneris, nenorintis susitaikyti su išsiskyrimu, visaip primena apie save.

Išsiskirti nusprendėte jūs, bet vis dažniau prisimenate buvusius santykius. Jūs nebandote suprasti, kaip pamiršti buvusią meilę, nes tiesiog norite ją susigrąžinti. Dažniausiai tai būna neigiamas scenarijus, nors žinomi atvejai, kai poros, vėl susiėjusios po išsiskyrimo, dešimtmečius laimingai gyvena santuokoje. Bet tai - veikiau išimtys. Noro susigrąžinti partnerį priežastis - ne situacija, o jūsų būsena. Paprastai prie tokio elgsenos modelio linksta žmonės, kurių savivertė yra žema. Užuot ieškoję naujo partnerio, tobulinę savo asmenybę, apgalvoję klaidas jie grįžta, kai kada ne kartą, prie seniai nutrūkusių santykių, apeliuoja į buvusio partnerio sentimentalius prisiminimus, gyvena iliuzija, kad „šįkart viskas bus kitaip“.

Ką daryti? Galbūt jūsų atvejis ir yra ta minėta laiminga išimtis, o galbūt stengtis susigrąžinti meilę neverta, nes tai trukdo judėti pirmyn. Tokiems žmonėms naudinga susimąstyti, kodėl nutrūko santykiai. Ir mažiausiai pusė atsakymų į šį klausimą paprastai būna susiję su jų asmeninėmis savybėmis. Jei toks žmogus randa savyje jėgų ir pradeda dirbti su savimi, tobulėja, bręsta, išsiskyrimo priežastys jam tampa akivaizdžios. Kadangi jis keičiasi, ankstesni santykiai nustoja būti jo tikslas ir jis gali žengti pirmyn.

III situacija: santykiai atgyveno, bet išsiskyrimas laimės nesuteikė, nekeičia gyvenimo į gerąją pusę ir jūs gailitės dėl priimto sprendimo. Negalite pamiršti ankstesnės meilės, bet nežinote, ar verta prie jos grįžti.

Ši situacija būdinga poroms „su stažu“. Išsiskyrimas gali būti tiek pabaiga, tiek naujo etapo pradžia. Svarbu suvokti ir išsiskyrimo priežastis, ir priežastis to, kad meilės negalite užmiršti. Dažniausiai santykiai atšąla po konfliktų dėl skirtingų požiūrių į vaidmenis šeimoje, neišsipildžiusių, o svarbiausia, neišsakytų lūkesčių šeimoje. Pavyzdžiui, vyras tikisi, kad žmona jo grįžtančio iš darbo lauks gražiai pasipuošusi, bet niekada apie tai jai nesakė. O ji, pragyvenusi su vyru dešimt ar daugiau metų, nustojo kreipti dėmesį į išvaizdą namie. Vyro nepasitenkinimas diena po dienos kaupiasi... Antroji dažna santykių atšalimo priežastis būna gyvenamojo ploto klausimas. Kai sutuoktinių pora gyvena su vieno iš jų tėvais arba su suaugusiais vaikais, dažnai būna pažeidžiamos šeimos sistemos ribos. Žmonės, jei galima taip pasakyti, netenka teisės į asmeninį gyvenimą. Tokiu atveju romantikai vietos nebelieka. Kai tokia padėtis tęsiasi ne vienus metus, jausmai keičiasi. Bet jei negalite pamiršti buvusios meilės todėl, kad jums tie santykiai buvo patogūs, kad jus sieja bendri malonūs prisiminimai ar net paprasti buitiniai įpročiai arba noras bendrauti su giminaičiais ir bendrais pažįstamais, tai ne pretekstas grįžti prie senų santykių.

Ši situacija išgyvenama mažiau skausmingai, nes sprendimas skirtis būna laukiamas ir logiškas. Jei visa esmė - įpročiai, tradicijos ir prisiminimai, reikia įgyti naujų. Jei nevienija vaikai, geriau su buvusiuoju nebebendrauti arba bendrauti tik minimaliai. Jei išsiskyrimo priežastis buvo neišsakyti lūkesčiai ir nuoskaudos, situaciją galima išnarplioti. Bet dažnai poros pačios negali pradėti ką nors aptarinėti ir nutaria skirtis. Specialistais daugelis nepasitiki, bet jo pagalba galėtų tikrai praversti. Psichologas tampa „vertėju“ - išklauso ir vieną, ir kitą ir persako mintį taip, kad būtų suprantama, kas yra svarbiausia. Jei visa esmė - asmeninės erdvės trūkumas, galima įsivesti taisyklę tiesiog kelis kartus per savaitę dviese eiti pasivaikščioti. Taip vaikštinėdami žmonės pradeda kalbėtis, tarp jų vėl atsiranda intymi erdvė ir vėl po truputį atgimsta jausmai.

 

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Julius/Brigita“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s