respublika.lt

Kaip kontroliuoti apetitą?

(0)
Publikuota: 2015 liepos 26 08:31:05, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuvoje dažnokai rengiamos ir valgymo varžybos: kas daugiau, kas greičiau. Apetito ribojimas čia ne prie ko. Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Kai išalkstame, vadovaudamiesi seniausiu žmogaus instinktu alkį stengiamės numalšinti. Beje, nuo kai kurių maisto produktų alkio jausmas gali tik sustiprėti.

 

Balta duona. Jai kepti naudojami balti miltai iš grūdų, kuriuos apdirbant sunaikinamos juose esančios skaidulos. Valgant baltos duonos, didėja hormono insulino kiekis kraujyje, o kartu stiprėja ir alkio jausmas. Valgykite rupių miltų duoną!

Sultys. Jose yra ne tik mėgstamų vaisių skonio, bet ir nemaža porcija cukraus. O sotumo jausmą sukeliančių skaidulų sultyse nėra, ir tai didina alkio jausmą. Geriau gamintis vaisių ir daržovių tyreles, kuriose yra skaidulų.

Greitasis maistas.
Beveik kiekvienas greitojo maisto ingredientas sukurtas tam, kad suvalgytumėte kuo daugiau. Pavyzdžiui, transriebalai žarnyne trukdo organizmui gaminti nervinius mediatorius, slopinančius apetitą, kaip dopaminas ir serotoninas.

Dribsniai vaikams gaminami iš baltų miltų ir sukelia tokias pačias problemas, kaip ir balta duona bei makaronai.

Pomidorų sultys.
Pomidorų sultys puikiai pasotina, iš jų organizmas gauna reikalingų elementų, ir jose nėra tiek cukraus kiek vaisių sultyse. Išgėrus pomidorų sulčių prieš valgį, pasisotinsite greičiau ir suvalgysite mažiau.

Dirbtiniai saldikliai.
Aspartamas, sacharinas ir panašūs produktai „apgauna“ smegenis, versdami jas galvoti, kad dabar organizmas gavo „saldžios energijos“ dozę, tai yra, daug kalorijų. To nėra, ir atsiranda alkio jausmas.

Baltų miltų makaronų gaminiai.
Su jais - tos pačios problemos kaip ir su balta duona. Atskirai juos paminėti reikia todėl, kad žmonės labai dažnai makaronų persivalgo, patys to nepastebėdami.

Anyžiai. Šis prieskonis yra labai populiarus tarp konditerių ir vyndarių. Jau senovės laikais anyžiais buvo gydomos įvairios ligos. Grūdelius kramtydavo senovės Graikijos sportininkai, norėdami susilaikyti nuo valgymo prieš varžybas, mat šis prieskonis puikiai slopina apetitą. Papildoma nauda: anyžiai atstoja burnos gaiviklį.

Vanduo.
Gryno negazuoto vandens būtina išgerti ne mažiau kaip 2 l per dieną. Jei apie vandenį vis pamirštate, troškulį galite palaikyti alkiu. Todėl 15 minučių prieš valgį rekomenduojama išgerti stiklinę vandens, ir tuomet greičiau pasisotinsite mažesniu valgio kiekiu.

Pica
- neįmanoma pasitenkinti vienu gabalėliu, nes pica kepama iš baltų miltų tešlos, joje yra sukietintųjų riebalų, lydyto sūrio ir konservantų. Visa tai mažina pasisotinimo hormonų kiekį ir kelia norą valgyti dar.

O jei sočiai pavalgyti nėra galimybių, bet mintys apie maistą neduoda ramybės, yra gerai žinoti keletą būdų, kaip apgauti gurgiantį pilvą.

Sušiai.
Jums atrodo, kad valgote sveikatai naudingą žuvį, o iš tiesų prisikemšate pilvą ryžių. Standartiniame sušio ritinėlyje yra daugiau kaip 30 g angliavandenių. Tai tas pats, kas suvalgyti tris riekes baltos duonos!

MSG (mononatrio glutamatas) - tai glutamo rūgšties natrio druska, kurios dažnai dedama į maisto produktus kaip skonio ir aromato stipriklio. Ispanų mokslininkai nustatė, kad šis priedas 40 proc. didina apetitą.

Vanilė ir kiti saldūs prieskoniai.
Saldus vanilės kvapas slopina apetitą ir gali „įtikinti“ smegenis, kad jos jau pasisotino. Jos nebūtina dėti į valgius, galima tiesiog įkvėpti jos aromato, užlašinus ant nosinės eterinio aliejaus arba kvepalų su vanilės aromatu ir vis prikišant ją prie nosies. Tiks ir kiti prieskoniai, kuriuos naudojame saldiems patiekalams: cinamonas, kardamonas, muskato riešutas.

Tamsusis šokoladas.
Jei labai labai norisi saldaus, padėti gali kartusis šokoladas. Suvalgykite kvadratėlį šokolado be pieno ir pajusite, kad trauka saldumynams mažėja.

Judėjimas. Nors ir atrodo, kad sportavimui tiesiog nelieka jėgų - tai netiesa. Jei nueisite į sporto salę ar bent sparčiu žingsniu pasivaikščiosite gryname ore parke, jėgų antplūdis jums garantuotas. O svarbiausia, ne taip stipriai norėsite valgyti.

Kokybiškas miegas. Visi dietologai pataria gerai išsimiegoti, ypač kai ribojate valgį. Mat neišsimiegojus organizmas bando jam trūkstamos energijos kiekį prisidurti iš valgio. Ir labai nori papietauti!

Petražolės ir kiti prieskoniniai žalumynai. Tai žino visi modeliai ir balerinos. Prieskoninės žolės puikiai papildo maistą, suteikia jam aromatą. Tos pačios salotos su įvairiais žalumynais pasižymi visai kitokiu skoniu. Alkio slopinimo rekordininkės - petražolės. Jos lapų galima pakramtyti, ir „kirminas“ bus nuramintas.

Linų sėmenys.
Pamerkti linų sėmenys išskiria gleives, kurios aptraukia skrandžio sieneles ir slopina alkį. Be to, jie labai naudingi, juose gausu vitamino A, baltymų ir organizmui naudingų riebalų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar klausėte kandidatų į prezidentus debatų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-4 +4 C

+3 +8 C

0 +7 C

+4 +8 C

+4 +7 C

+9 +12 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s