respublika.lt

Kaip atitolinti senatvę

(0)
Publikuota: 2019 sausio 19 16:00:04, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Šiuolaikiniai tyrimai rodo, kad gamta žmogaus organizmui „suteikia garantiją“ tik iki 35 metų. Nuo gimimo mumyse veikia apsauginiai ir atkuriamieji išgyvenimo mechanizmai, kurių pagrindinis uždavinys yra pratęsti giminę, tęsti savo rūšies evoliucijos procesą. Sulaukus 35-erių apsauginės funkcijos pamažu ima silpnėti. Kaip sutvarkyti savo kasdienybę ir kokius įpročius pakeisti, kad išėję į pensiją jaustumėtės sveiki ir laimingi?

 

Mityba

Pirma, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, - mityba ir kūno šilumos režimo išlaikymas. Tai yra svarbiausia. Jei jaunystėje žmogus galėjo sau leisti maitintis kaip papuolė arba valgyti tik tai, kas yra skanu, nekreipdamas dėmesio į maisto kokybę ir organizmo ypatumus, kad tik nejustų alkio, brandžiame amžiuje maitintis reikia reguliariai, atsižvelgiant į individualias žmogaus savybes (pavyzdžiui, kraujo grupę, miego ir būdravimo režimą) ir maisto produktų kokybę. Būtina teisingai parinkti ir derinti racioną, papildant jį šviežiomis daržovėmis, vaisiais, žalumynais - produktais, kuriuose gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų, būtinų kūno tonusui palaikyti.

Be to, yra toks organizmo terpės būklės rodiklis kaip rūgštingumas. Metams bėgant dėl netinkamos mitybos organizmo vidinė terpė „rūgštėja“, o dėl to silpnėja imunitetas. Norint atkurti šarmų ir rūgščių pusiausvyrą, vartojami atitinkami produktai ir taikomos specialios sveikatinimo procedūros.

Visi žino, kad organizmo didžiąją dalį sudaro vanduo. Tokiai sistemai palaikyti specialistai rekomenduoja per dieną išgerti ne mažiau kaip 2 l vandens. Ir būtent gryno, be priemaišų bei nemaišant jo su valgiu. Įvairūs gėrimai, kava ir arbata neskaičiuojami.

Drabužiai

Būtina keisti ir aprangą: rengtis šilčiau negu anksčiau, atsižvelgiant ne tik į asmeninius įpročius, estetiką ir grožį, bet ir į oro sąlygas bei amžių.

Aktyvumas

Kitas svarbus veiksnys, nutolinantis senatvę, yra kasdieninis fizinis aktyvumas. Daugelis pensininkų yra pratę sėdėti tarp savo keturių sienų, prie televizoriaus arba užsiimdami mėgstama veikla. Bet judėjimas - toks pat kūno poreikis, kaip ir maistas. Todėl reikia skirti laiko pasivaikščiojimams parke. Buvimas gamtoje teigiamai atsiliepia visam organizmui. Be pasivaikščiojimo, yra galimybė pajusti estetinį pasitenkinimą, matant gamtos grožį, pakvėpuoti grynu oru. Taip pat naudinga kasdieninė mankšta, dviratis, baseinas, dabar madingas šiaurietiškas vaikščiojimas.

Pradėti galima, o ir rekomenduojama nuo mažo - paprastos rytinės mankštos. Yra daugybė įvairių pratimų kompleksų, sudarytų atsižvelgiant į asmenines fizines galimybes. Pagrindinis principas - veikti be fanatizmo, įsiklausant į kūno atsaką, suprantant, kad tai daroma kūno ir sielos sveikatai stiprinti, o ne siekiant sportinių laimėjimų ir apdovanojimų ar tenkinant ambicijas.

Smegenys

Atskiro dėmesio reikia ir senstančioms smegenims. Jos yra kūno valdymo centras ir su jomis yra susijusios visos likusios organizmo sistemos: virškinimo, kraujotakos ir kitos. Mažai žinomas, bet labai įdomus faktas: smegenys organizmo imuninei sistemai yra „svetimkūnis“. Ir jeigu dėl vienokių ar kitokių nukrypimų ji iki jų nusigauna, organizmas ima pats save naikinti.

Kad būtų lengviau suprasti, kaip veikia protas, galima palyginti smegenų ir kūno raumenų funkcijas. Kūne yra įvairių raumenų grupių, ir jos vystosi priklausomai nuo veiklos pobūdžio. Smegenyse taip pat yra įvairių zonų, atsakingų už įvairias protinės ir biologinės veiklos funkcijas. Todėl, norint išlaikyti guvų protą, verta užsiimti įvairia intelektualine veikla, kad būtų palaikomos dauguma smegenų funkcijų.

Žalingi įpročiai


Visi minėti dalykai yra sveiko gyvenimo laidas. Bet viską gali sugadinti žalingi įpročiai: nesaikingas valgymas, organizmo biologinio laikrodžio, miego trikdymas, piktnaudžiavimas tabaku ir alkoholiu. Neretai žalingų įpročių priežastis būna neigiamos emocijos arba nuostatos, įgytos ankstyvoje jaunystėje. Tad neharmoningą emocinę būseną bandoma kompensuoti išorinėmis priemonėmis, fiziškai kenkiančiomis kūnui ir smegenims.

Nėra pakankamai vertinama ir jausmų įtaka sveikatai ir apskritai gyvensenai. Šiuolaikiškiausiais psichologijos metodais įmanoma gana lengvai aptikti šias gilumines priežastis ir pakeisti vidinį neigiamą žmogaus požiūrį į jas teigiamu. Po to kompensacijos poreikis atkris savaime ir gyventi taps lengviau ir smagiau. O tai yra svarbu, nes tokios neigiamos nuostatos gali transformuotis į įvairias fizines ligas.

Tyrimai


Medicinos technologijų dabartinis išsivystymas sudaro sąlygas diagnozuoti ligas ankstyvojoje stadijoje, vadinasi, užkirsti kelią jų neigiamiems padariniams. Bet toli gražu ne visi tuo naudojasi. Jei būsite dėmesingi sau, laiku atliksite tyrimus, imsitės būtinos profilaktikos, bus galima pastebėti bet kokią ligą ir net užkirsti jai kelią. Daugelis nėra pratę rūpintis sveikata, ypač vyrai. Todėl ir vyrų mirtingumas yra didesnis už moterų. O juk sveikata - žmogaus gyvenimo ir sėkmingos veiklos pagrindas. Tinkamai ja rūpinantis, visas ligas, kurios šiandien puola penkiasdešimtmečius, galima nustumti iki 70-80 metų ir taip gauti dar 20-30 kokybiško gyvenimo metų. Tikslingai vertėtų atkreipti dėmesį į virškinamojo trakto ir kvėpavimo organų problemas, nes šiandien yra labai paplitusios šių sistemų onkologinės ligos. Taigi šiuolaikinėje visuomenėje yra daug galimybių pasirūpinti savo sveikata ir gyventi ilgai ir laimingai.

Ką sako mokslininkai?


Amerikietė biologė Elizabeta H.Blekbern (Elizabeth Helen Blackburn) ir jos kolegos Kerol Greider (Carol W.Greider) ir Džekas V.Šostakas (Jack W.Szostak) nustatė, kad senėjimas - ne kas kita kaip chromosomų trumpėjimas.Tiksliau, jų galuose esančių apsauginių struktūrų - telomerų. Ir už tai pelnė 2009 m. Nobelio medicinos ir fiziologijos premiją („už chromosomų apsaugos mechanizmų ir telomerazės fermento atradimą“). Mokslininkų nuomone, būtent per didelis telomerų sutrumpėjimas yra priežastis, kad jaučiame (ir matome) senėjimo požymius. O vieną gražią dieną, sako E.Blekbern, „susitraukusios“ telomeros pasiunčia signalą: mielas drauge, atėjo laikas mirti.

Genetikė tvirtina, kad šią akimirką galima nutolinti, taip pat apskritai sulėtinti senatvės atėjimą. Padės penki paprasti, bet labai veiksmingi būdai.

Išmokite valdyti stresą


Kuo labiau įsitempę esate, tuo trumpesnės tampa jūsų telomeros. Tai teigdama E.Blekbern remiasi tyrimu, kurį atlikdami mokslininkai stebėjo autistų ir kitomis lėtinėmis ligomis sergančių vaikų motinas. Buvo nustatyta, kad moterų, kurios buvo atsparesnės stresui (tai yra, savo gyvenimo situaciją vertino ne kaip padėtį be išeities, o kaip problemą, kurią reikia spręsti), telomeros buvo ilgesnės, palyginti su kitomis eksperimento dalyvėmis. „Jūsų požiūris į viską, kas vyksta, yra nepaprastai svarbus, - teigia E.Blekbern. - Jeigu viskas atrodo juoda, reikia pasistengti priimti tai kaip iššūkį. Vertinkite tai kaip uždavinį, kurį reikia išspręsti. Toks nusiteikimas padės kraujui plūsti į širdį ir smegenis, jūs dažniau pajusite trumpą, bet energingą kortizolio pliūpsnį. Jis yra tai, ko reikia jaunystei išsaugoti“.

Medituokite

Jokių dvasinių praktikų ir religinių taisyklių - šį procesą vertinkite išimtinai kaip sveikatinimosi būdą. Mokslininkai seniai nustatė, kad tai padeda: šeimos, kurioje 2 mėnesius kasdien po 12 minučių buvo praktikuojama meditacija, narių telomeros buvo ilgos.

Išeikite į viešumą

Neužsisklęskite savyje, bendraukite, draugaukite, vaikščiokite į susitikimus ir pramogas. Galų gale savo darbą vertinkite ne kaip prievolę ir būdą užsidirbti, o kaip neblogą galimybę praleisti laiką su maloniais (tikėsimės, kad taip ir yra) žmonėmis. Ir už visa tai jums bus dar ir sumokėta!

„Ir priešingai, emocinis uždarumas, neatsparumas pašaipoms, rasizmas, visa tai negerai veikia žmogaus telomeras. O pasekmės būna ilgalaikės“.

Tuokitės ir vertinkite draugystę


E.Blekbern taip pat atrodo svarbu tuoktis, turėti draugų ir draugių. Ji šią nuomonę grindžia 2013 m. atliktu tyrimu, kuriame dalyvavo 298 savanoriai nuo 65 iki 74 metų amžiaus. Tuomet buvo nustatyta, kad dalyvių, kurie buvo susituokę, telomeros buvo ilgesnės. Ilgametė draugystė taip pat palaiko telomerų jaunatviškumą. Vadinasi, ir jūsų sveikatą!

Užsidirbkite pinigų

Patinka jums ar ne, bet tyrimai rodo, kad didesnes pajamas gaunančių žmonių telomeros paprastai būna ilgesnės. Tai gali būti susiję su tuo, kad turint atsargų „juodai dienai“ nekyla kai kurių esminių problemų, dingsta stresas. Ir pamirškite teiginį, kad sveikatos nenusipirksi - labai dažnai kaip tik taip ir yra.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s