respublika.lt

Kai ligų prisigalvoji, gali jas ir prisišaukti

(0)
Publikuota: 2018 lapkričio 19 07:11:11, Lina VYŠNIAUSKIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Kai ligų prisigalvoji, gali jas ir prisišaukti. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Mėgėjų gydytis patiems, nesikreipiant į profesionalius medikus, netrūko visais laikais. Ypač tokių savamokslių padaugėjo, kai daugumai tapo prieinamas internetas. Pajutęs vienokį ar kitokį simptomą, paskaitęs apie reklamuojamus vaistus, žmogus pats ima gydytis tariamą ar tikrą ligą. Lengvesniais atvejais atsiperkama tik išmestais pinigais, tačiau medikai žino nemažai atvejų, kai toks gydymasis baigėsi mirtimi.

 

Diagnozę nusistato patys

Ant vienos Vokietijos poliklinikos durų galima pamatyti užrašą: „Pacientus, kurie diagnozę sau nusistatė naudodamiesi „Google“, dėl diagnozės patvirtinimo prašome kreiptis ne į mus , o į „Yahoo“. Lietuvos šeimos gydytojų asociacijos pirmininkas Julius Kalibatas sako, kad jis kolegas supranta. „Iš tiesų, kodėl medikai turi prisiimti atsakomybę už pacientą, kai jis ateina jau „nusigydęs“ ir jam sunku padėti. Būtų nesigydęs pats, ligą būtų buvę galima įveikti ar bent pristabdyti“, - sako medikas. Pasak jo, tokie atvejai labai dažni.

Patyrę medikai, dėstantys aukštosiose mokyklose, turi net savotišką terminą - „trečiojo kurso liga“. Trečiame kurse studentams pradedami dėstyti vidaus ligų pagrindai, visuomet po pratybų pasilieka keletas studentų, kurie prašo, kad juos apžiūrėtų. Neva jie jaučią tokius simptomus, apie kuriuos buvo kalbėta per pratybas ir yra įsitikinę, kad serga būtent tokia liga. Praktiškai visais atvejais jie būna sveiki. Tai sau nusistato žmonės, kurie būna jau šiek tiek „čiupinėję medicinos“. Ką tuomet kalbėti apie žmones, kurie prie medicinos „nė arti nestovėję“. Bet nusistato. Ir gydosi. Vieni eina pas gydytoją ir sako: sergu tuo ir tuo, išrašykite man tokių ir tokių vaistų. Čia dar pusė bėdos, nes profesionalus medikas nustatys tikrąją diagnozę.

O kai kurie atvejai skamba tiesiog kurioziškai. Šeimos gydytoja Rasa Isevičienė žino atvejį, kai pagyvenusi moteris nutarė, kad serga lytiškai plintančia liga. Neva, atitinka simptomai. Tačiau, nesant indikacijų, nemokamo siuntimo tyrimams ji nebūtų gavusi, tad nutarė juos darytis privačiai. Laimė, moteris dėl kitos priežasties apsilankė pas šeimos gydytoją, kuriai ir prasitarė apie savo ketinimus. Šeimos gydytoja ją atkalbėjo. Juolab kad pacientė apskritai nebuvo turėjusi lytinių santykių. „Tokiais atvejais galima tik pasijuokti ir istoriją pamiršti. Jei kas ir būtų komplikavęsi, tai nebent finansai, nes tokie tyrimai brangiai kainuoja. Tačiau būna ir liūdnesnių baigčių“, - sakė medikė.

„Kaimyno vaistai“

Ji išskiria kelias savęs gydymo kategorijas. Viena, kai dėl gydymo atsiranda komplikacijos, bet tai negresia žmogaus gyvybei. Dažni atvejai, kai gydomasi „kaimyno vaistais“. Štai anas kaimynas geria vaistus nuo aukšto kraujospūdžio, gersiu ir aš. „Žmonės mano, kad kraujospūdį mažinantys vaistai beveik nieko nesiskiria. Bet taip nėra. Vieno kraujospūdis gali būti labai aukštas, bet pulsas retas. Kito - atvirkščiai - kraujospūdis santykinai nelabai aukštas, tačiau smarkiai padažnėjęs pulsas. Jei pirmasis vartos vaistų, kuriuos geria dažną pulsą turintis pacientas, jis taip suretins pulsą, kad tai gali baigtis labai liūdnai“, - sakė R.Isevičienė.

„Kaimynų vaistus“ mėgstantys ir patys juos sau pasiskyrę žmonės dažnai net neina pas medikus recepto prašyti. Turguje galima gauti daugelį receptinių vaistų. Nors policija nuolat rengia reidus tokiems prekeivoms gaudyti, bet visų vis tiek nesužiūrėsi. Anot medikų, gerai, kai žmogus domisi informacija apie ligas, apie vidaus organus. Bet lazda turi du galus - jie ima manyti, kad viską žino patys. O ligos dažnai turi panašius arba net visai identiškus simptomus. „Pacientai net neįsivaizduoja, kiek skirtingų algoritmų gydytojas sumuoja, skirdamas pacientui vaistus. Kas tinka vienam, netinka kitam, atsižvelgiant į jo gretutines ligas, genetiką, jau vartojamus vaistus“, - teigė R.Isevičienė.

Neretai žmonės turguje perka antibiotikus. Pavyzdžiui, ištikus anginai, geria vaistą kokias tris dienas, jam pagerėja. Tuomet antibiotikus vartoti liaujasi. Pasak medikės, per tris dienas patogeninė bakterija - streptokokas - neišnaikinama. Ji kiek prislopinta lieka organizme ir tai gali sukelti įvairias komplikacijas - inkstų, kepenų ir pan. Dar blogiau, kad po tokio pavartojimo, apie kurį vėliau atėjęs pas gydytoją pacientas net nepasako, bakterijos įgyja šiam vaistui atsparumą. Tad kitą kartą mediko paskirtas šis vaistas paprasčiausiai neveiks.

„Chemijos“ visiškai atmesti negalima

Vieni imasi gydymo vaistais, kiti, atvirkščiai, atmeta bet kokią, kaip jie vadina, chemiją. Gydytojas J.Kalibatas prisiminė atvejį, kai ligonė buvo ant pražūties ribos. Beje, moteris buvo sanitarė, dirbusi toje pačioje ligoninėje kaip J.Kalibatas.

Moteris, užuot nuėjusi pas specialistą, išvyko į Ukrainą. Ten esąs kažkoks „pasaulinio lygio“ žolininkas. Stebuklus darąs. Išbuvo visą savaitę, nes eilė pas „stebukladarį“ milžiniška. Kai grįžo, kolegos darbe pradėjo klausinėti, kaip vyko gydymas. Moteris papasakojo, kad buvo įvesta į visiškai tamsų kambarį. Tada kažkas jai prie ausies dukart garsiai pliaukštelėjo. Tada buvo išlydėta ir „stebukladarys“, pasakęs, kad „problemos galvoje“, įteikė kažkokių žolelių paketą. Jau vien nuo žolelių kvapo jai pasidarę žymiai geriau. Žoles sanitarė gėrė savaitę. „Sutikau ją ligoninės koridoriuje, žiūriu, vienas lūpų kampas nusileidęs žemyn. Nedelsdamas apžiūrėjau. Pasirodo, moteriai buvo pradinė insulto stadija. Paguldėme ją į stacionarą ir išgelbėjome. Jei nebūčiau laiku pastebėjęs simptomų, būtų paralyžiuota pusė, o gal ir visas kūnas. Laimė, ji dirbo ligoninėje, o jei būtų sėdėjusi namie ir gėrusi tas žoles?“ - retoriškai klausė medikas.

Žolelės gali būti ir mirtinos

Paplitusi nuomonė, kad žolės ir visokie jų antpilai jei jau nepadės, tai tikrai nepakenks. Tačiau medikai teigia, kad ir ši nuomonė klaidinga. „Žolių antpilai gali net labai pakenkti. Ypač kepenims. Kepenys turi galybę funkcijų. Viena iš svarbiausių - valyti organizmą nuo toksinų. Dažnai pacientai parsisiunčia įvairiausių reklamuojamų žolelių iš, pavyzdžiui, Tolimųjų Rytų - Indijos, Kinijos. Atrodytų, ir bendrovė patikima, ir žolelės naudingos. Tačiau mūsų kepenys yra tokios, kurios turi genetinę atmintį - būtent mūsų geografinėje vietoje, mūsų klimate išugdytą. Jos neretai tų žolelių „neatpažįsta“, ir nemoka jų išskaidyti. Todėl, „manydamos“, kad tai gali būti toksinas, jos tiesiog „uždaro“ medžiagas savyje, ima kaupti. Taip atsiranda kepenų padidėjimas, ligos“, - pasakojo šeimos gydytoja R.Isevičienė.

Dažnai žmonės, ypač jauni, nejaučia kokių niors aiškiai išreikštų simptomų ir nesikreipia į medikus. Kartais žmogus stokoja vitaminų ar mineralų, nuolat jaučiasi pavargęs, padažnėjęs širdies plakimas. Jis tai priskiria nuovargiui, nemigai, nesveikam gyvenimo būdui. Perka papildus, išleidžia didelius pinigus, nors užtektų tik atlikti kryptingus kraujo tyrimus, rasti trūkumus ir pavartoti būtent tai, ko trūksta. „Reikia pasitikėti medikais, jie profesionalai“, - „Vakaro žinioms“ sakė R.Isevičienė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s