respublika.lt

2017 lapkričio 21, antradienis

akordeon festiv kaire

Ką valgo vaikai, svarbu tik tėvams?nuotraukos

2017 lapkričio mėn. 07 d. 07:27:06
Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Sostinės lopšelį-darželį „Rasa“ lankančių vaikų tėvai nuo vasaros net kelis kartus kreipėsi į Vilniaus savivaldybę sunerimę dėl to, kokiu maistu visą vasarą buvo maitinami jų vaikai ir kas jų laukia ateityje. Mat savivaldybės iniciatyva darželyje pradėjus virtuvės remontą patiekalus, kurių, tėvų teigimu, vaikai nevalgo, darželiui pradėjo tiekti UAB „Pontem“, negana to, gresia, kad ši bendrovė maitins vaikus ir remontui pasibaigus.

 

Vaikai lieka alkani

„Vakaro žinioms“ darželinukų tėvai teigė jau kelis kartus kreipęsi į Vilniaus miesto savivaldybę ir informavę, kad darželyje susidarė nepakenčiama situacija dėl vaikų maitinimo. Darželio virtuvės remontas, pradėtas vasaros pradžioje ir turėjęs būti baigtas jos pabaigoje, dėl tėvams neaiškių ir nežinomų priežasčių užsitęsė. Tad vaikams maistas nėra gaminamas čia pat vietoje, kaip buvo iki remonto, o tiekiamas iš UAB „Pontem“ sandėlių.

Visiems žinoma, kad maisto kokybė ir įvairovė turi įtakos vaikų vystymuisi. Tai, kuo vaikai maitinami darželyje, sudaro didžiąją dalį jų dienos ir savaitės raciono. Tačiau „Pontem“ tiekiamas maistas, tėvų teigimu, yra prastos kokybės, dauguma vaikų jo valgo mažai arba apskritai nevalgo ir todėl grįžta į namus alkani, skundžiasi pilvo skausmais, dažnai serga. Darželis kasdien išmeta daugybę maisto atliekų, nes maistas kietas, sausas, praradęs savo skonio savybes, kiekiai dažnai būna nedideli arba visiškai nėra to, kas parašyta valgiaraštyje.

Tokia tėvų netenkinanti situacija darželyje tęsiasi visą vasarą ir, tikėtina, kad tęsis ateityje - tėvų žiniomis, ta pati bendrovė „Pontem“ laimėjo konkursą tiekti maistą darželinukams ir remontui pasibaigus. Tiesa, galutiniai konkurso rezultatai paaiškės tik išnagrinėjus antros vietos laimėtojo pateiktą pretenziją dėl šio viešojo pirkimo.

Tėvų manymu, įvertinusi tai, kaip dabar yra teikiamos maitinimo paslaugos, lopšelio-darželio „Rasa“ administracijos iniciatyva UAB „Pontem“ privalėjo būti įtraukta į nepatikimų teikėjų sąrašą ir net nepretenduoti toliau maitinti vaikus. Tačiau darželio administracija kažkodėl, net ir žinodama apie tėvų nepasitenkinimą, dėl to nesiėmė jokių veiksmų.

Tėvų bendruomenė įtaria, kad kažkas Vilniaus savivaldybėje ar darželio administracijoje galbūt yra suinteresuotas, kad viešąjį pirkimą dėl maisto tiekimo darželiui laimėtų UAB „Pontem“.

Problemos su virtuve


Lopšelio-darželio „Rasa“ virtuvės remontas, kaip „Vakaro žinioms“ aiškino darželio direktorė Alvida Nirkova, - Vilniaus savivaldybės inicijuotas bandomasis projektas. Savivaldybė skyrė 46 tūkst. eurų virtuvės remonto darbams, o toliau buvo skelbiamas konkursas, kurio laimėtojas turi nupirkti įrangą ir su savo darbuotojais ateiti dirbti. Projektas įgyvendinamas dviejuose sostinės darželiuose.

„Mūsų darželis statytas 1965 m., virtuvė nuo to laiko kapitališkai remontuota nebuvo - tik kažkas lopoma, - sakė direktorė. - Gegužės paskutinėmis dienomis sužinojome, kad nuo birželio 1 d. prasideda remonto darbai. Kilo klausimas: kas vežios maistą? Produktus pagal savivaldybės sudarytą sutartį mums tiekė bendrovė „Pontem“, tad jie sutiko tiekti mums ir patiekalus, kol vyks remontas.“

A.Nirkova pripažįsta - skirtumas tarp to, kas būdavo gaminama darželio virtuvėje, ir to, kas atvežama, yra. Patiekalai vežami per visą miestą, tad kokybė nukenčia. Tačiau „Pontem“ valgiaraščiai yra suderinti su Maisto ir veterinarijos tarnyba, atvežama viskas, kas priklauso. Tiesa, pagal dabar galiojančius reikalavimus patiekaluose naudojama mažiau druskos, cukraus, tad prie tokio maisto nepratę vaikai nelabai noriai jį valgo.

„Buvo tėvų skundų, pastabų ir aš kaskart skambindavau „Pontem“, viską išsakydavau, - sako direktorė. - Dėl atliekų - jų lieka visur. Vieni vaikai kažką mėgsta, kiti nemėgsta. Tėvams nuolat siūlau maistą ragauti - nėra tas maistas toks blogas.“

Direktorė teigė, kad virtuvės remontas jau yra baigtas ir teoriškai maistas jau galėtų būti gaminamas vietoje - galbūt jis būtų skanesnis. Tačiau... Rugsėjo pradžioje darželis, padedamas savivaldybės specialistų, paskelbė viešąjį pirkimą įrengti virtuvę ir gaminti maistą. Pageidavo trys įmonės. Naudingiausiu buvo pripažintas „Pontem“ pasiūlymas. Antrąja likusi įmonė konkursą apskundė. Tad kol pretenzija bus išnagrinėta, procesas vėl sustojo.

Paklausta, ar girdėjo, kad bendrovė „Pontem“ dėl maisto produktų kokybės jau buvo patekusi į kontroliuojančių institucijų nemalonę, A.Nirkova teigė apie tai girdėjusi, tačiau viešieji pirkimai - įstatymu reglamentuota procedūra. „Pontem“ dalyvavo viešajame pirkime. Mes negalime neleisti jiems dalyvauti tiesiog argumentuodami, esą girdėjome, kad jie kažką kažkur ne taip darė“, - sakė ji.

Nuskambėjo ne kartą


Darželio „Rasa“ tėvų skundai - ne pirmas kartas, kai skundžiamasi bendrovės „Pontem“ darbu. 2014 m. garsiai nuskambėjo faktai, kai Lietuvos tėvų forumas užsakė kelių maisto produktų, paimtų iš Vilniaus darželio „Varpelis“, kuriam produktus teikė UAB „Pontem“, kokybės tyrimus. Patikrinus kasdienius vaikų maisto produktus rasta sveikatai kenksmingų medžiagų.

Kilus tėvų nepasitenkinimui, tyrimus pakartojo ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Ji tirti paėmė produktų iš penkių darželių ir iš „Pontem“ sandėlių. Iš 17 mėginių 6 neatitiko kokybės reikalavimų.

Tačiau net ir po viso to UAB „Pontem“ toliau vykdo veiklą, dalyvauja ir dažniausiai laimi viešuosius pirkimus teikti produktus sostinės vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigoms.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotoja valstybinė veterinarijos inspektorė Daiva Ruželienė „Vakaro žinias“ informavo, kad tarnyba negali uždrausti ūkio subjektui dalyvauti viešojo pirkimo konkurse, o technines specifikacijas rengia viešąjį pirkimo konkursą organizuojanti perkančioji organizacija.

Kitaip sakant, būtent perkančioji organizacija - lopšelio-darželio administracija, padedama ją konsultuojančių savivaldybės specialistų, - jei tik būtų norėjusi, viešojo pirkimo sąlygas galėjo surašyti taip, kad konkurse negalėtų dalyvauti nepatikimos ar kartą jau susikompromitavusios bendrovės.

Iniciatyvą vertina

UAB „Pontem“ Maitinimo paslaugų departamento vadovė Romana Leleivienė „Vakaro žinioms“ teigė, kad lopšelio-darželio „Rasa“ valgiaraštis buvo sudarytas ir suderintas su ikimokyklinio ugdymo įstaigos administracija bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba.

„Esame atviri dialogui, visuomet įsiklausome į vaikų, jų tėvų, ugdymo įstaigos administracijos nuomonę, pageidavimus, operatyviai reaguojame. Itin teigiamai vertiname aktyvesnį tėvų įtraukimą jų vaikų maitinimo klausimus, todėl jau šiandien organizuojamas susitikimas ir su darželio „Rasa“ tėvelių atstovais bei administracija“, - sakė R.Leleivienė.


Kristina CIBULSKYTĖ, Vilniaus miesto savivaldybės Ikimokyklinio ugdymo skyriaus vedėja:


Darželio „Rasa“ skelbtame pirkime dalyvavo trys bendrovės, tačiau sutartis dar nėra pasirašyta. Turiu pasakyti, kad tėvų įtaka čia labai svarbi. Prieš pasirašant sutartį bus atsižvelgta ne tik į pasiūlytas kainas, bet ir kalbamasi su darželio taryba, apklausinėjame ir kitus darželius, ar jie patenkinti tiekiamais produktais. Tiek visų jų nuomonės, tiek bendrovės reputacija bus labai svarbus faktorius prieš pasirašant sutartį. Nors „Pontem“ pasiūlė mažiausią kainą, tai visiškai nereiškia, kad būtent su jais bus pasirašoma sutartis, nes dėl jų sulaukiama ir nemažai skundų. Viešųjų pirkimų tarnyba išaiškino, kad perkančioji organizacija sprendžia, ar pasitiki konkurso laimėtoju ir ar nori su juo pasirašyti sutartį.


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KELIAI: antradienio rytą Skuodo rajone buvo lijundra, čia kelių dangos vietomis apledėjusios; Vakarų, Šiaurės ir Rytų Lietuvoje ant kelių dangų formuojasi plikledis, slidūs kelių ruožai yra barstomi, informuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija, vykstančiųjų šiais keliais prašydama atkreipti dėmesį į tai, kad yra slidžių ruožų, ir neskubėti.
  • PRATYBOS: antradienį VSAT pareigūnai prie sienos su Lenkija surengs jos kontrolės atnaujinimo pratybas; Pratybose dalyvaus VSAT Varėnos rinktinės Kalvarijos užkardos, Specialios paskirties komandos, Sienos kontrolės ir Kriminalinės žvalgybos skyrių pasieniečiai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
2. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
3. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
4. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
5. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
6. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
7. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
8. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
9. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
10. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
11. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
12. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
13. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
14. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
15. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
16. Užsienio investicijos, kurios kenkia
17. Premjere, žmonės ir nuo jūsų bėga
18. I.N.Lingienės Lietuvoje visada tvyro meilė ir pagarba
19. Alumi ir milteliais aprūpins R.Karbauskis
20. Signataras Z.Vaišvila į teismą padavė ir Rusiją, ir Lietuvą
21. Ar „Rokiškio sūrio“ vadovas D.Trumpa ir JAV prezidentas D.Trampas yra tikri giminės?
22. D.Grybauskaitė įtakingiausia taptų, jei teroristu išvadintų D.Trampą
23. Prašymai čigonų tabore: baikite sėti mirtį
24. Nereikia nukloti kapų žvakėmis
25. Prabanga. S.Skvernelis skrido į Suomiją pasikalbėti apie orą
reklama
guitar trio

Ar ne per daug Lietuvoje ministerijų?

balsuoti rezultatai

Ar pritartumėte savo daugiabučio namo renovacijai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   0  +2 C

   0  +1 C

 

   -1  0 C

   +2  +4 C

  +1  +3 C

 

   0  +1 C

    4-6 m/s

    2-3 m/s

 

      1-2 m/s

 

USD - 1.1781 PLN - 4.2311
RUB - 70.1470 CHF - 1.1676
GBP - 0.8894 NOK - 9.7298
reklama
Velyke2017