respublika.lt

Ką, kaip ir iš ko valgyti geriausia

(0)
Publikuota: 2017 spalio 07 08:48:06, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Ką, kaip ir iš ko valgyti geriausia. EPA-Eltos nuotr.

Kanarėlė gali žūti per kelias minutes, jeigu netyčia atsidurs virtuvėje, kurioje valgis kepamas keptuvėje su teflono danga. Žmonėms, aišku, tai negresia, bet vis dėlto vertėtų susimąstyti apie tai, kaip teisingai gaminti maistą ir kur jį laikyti.

 

Patogus kenksmingas plastikas

Amerikoje buvo atliktas eksperimentas, kai žmonės tris dienas valgė tik tokius produktus, kurie nė karto nebuvo susilietę su plastiku. Tyrimai parodė, kad kenksmingų medžiagų, kurios gali į maistą patekti iš plastiko, koncentracija sumažėjo daugiau kaip 50 proc. Tai yra, atsisakius tokios pakuotės, poveikis yra teigiamas.

Visi daug kalba apie produktų kokybę, apie tai, kaip teisingai juos išsirinkti, kiek jų vartoti, bet pasirodo, kad labai daug kas priklauso nuo to, kur tie produktai yra laikomi. Juk daug kenksmingų medžiagų yra ne tik pačiuose produktuose, bet ir pakuotėse bei induose, kuriuose yra laikomi. Plastmasiniuose buteliuose, tetrapakuose, konservų dėžučių vidinėje dangoje gali slypėti tokių žalingų medžiagų kaip bisfenolis A ir ftalatai. Bisfenolis A dažnai yra vadinamas endokrininės sistemos naikintoju, nes jis neigiamai veikia hormonus. Kol mokslininkai nebuvo atradę, kad bisfenolio A struktūra yra labai panaši į estrogeno (moteriškas lytinis hormonas) ir kad patekęs į organizmą jis gali sukelti savaiminį abortą ir nevaisingumą, bisfenolio A ilgus metus buvo dedama net į čiulptukus ir buteliukus kūdikiams maitinti! Bet tai jau praeitis - dabar Amerikoje ir daugumoje ES šalių draudžiama naudoti bisfenolį vaikiškuose buteliukuose. Juk į organizmą patekus šiai medžiagai pasekmės gali būti labai įvairios - nutukimas, organizmo priešinimasis hormonui insulinui. Pastarasis reiškinys dabar, beje, yra labai paplitęs: insulinas išskiriamas, bet organizmo ląstelės į jį nereaguoja, o tai sukelia II tipo cukrinį diabetą. O dar jis gali pakenkti imuninei ir nervų sistemai.

Kaip išvengti ftalatų


Bisfenolio A „bendrininkai“ ftalatai gaminiams iš plastiko suteikia tvirtumo ir elastingumo. Bet jie yra klastingi tuo, kad slepiasi ne tik maisto pakuotėse (maisto plėvelė), bet ir kosmetikoje, kvepaluose, šampūnuose, dirbtinėje odoje ir daugybėje kitų gaminių. Tad jie į organizmą gali patekti pro odą ir taip pat, kaip bisfenolis A, skatinti nutukimą ir atsparumą insulinui. Nuo 2005 m. Europoje buvo uždrausta naudoti šias medžiagas žaisluose. Norint kaip nors išvengti ftalatų ir bisfenolio A, užtenka įdėmiai apžiūrėti plastiko butelio dugną. Jei pamatysite skaičių 7 arba PC (yra bisfenolio A) ir 3 arba PVC (yra ftalatų), tokio butelio vis dėlto geriau nepirkti. O štai nepavojingas plastikas žymimas skaičiumi 1. Bet reikia prisiminti, kad tokio butelio vis tiek negalima naudoti daug kartų. Dažniausiai plastiko buteliai nėra skirti pakartotinai pilti vandeniui, jei, aišku, tai nėra gertuvės, kurios tam ir yra pagamintos.

Patartina valgyti mažiau konservų, nes po dėžučių vidiniu sluoksniu slypi plastikas, ir nepersistengti šveičiant plastiko indus. Juos lengva subraižyti ir taip „paleisti į laisvę“ nepageidautinų ingredientų. Todėl plastmasę geriausia plauti rankomis, o ne indaplovėje, kur ji gali susibraižyti. Ploviklių tokiems indams taip pat geriau nenaudoti - gali kilti cheminė reakcija. Subraižytiems indams geriau nekontaktuoti su cheminėmis priemonėmis - jiems geriau nekontaktuoti su niekuo, išskyrus šiukšlių kibirą. Plastike nereikėtų laikyti rūgščių, labai riebių ir sūdytų gaminių, nes ir vėl gali įvykti cheminė reakcija. O apskritai maistą sveikiausia laikyti stikliniuose induose.

Skanūs vaisiai su pavojingu priedu

Dar vienas į maistą patenkančių kenksmingų medžiagų šaltinis - žemės ūkyje naudojami pesticidai. Tai kancerogeninės medžiagos, vėžio stimuliatoriai. Kenkia jie ir endokrininei bei nervų sistemai, akims ir odai. Amerikoje buvo atliekami plataus masto tyrimai, kurių metu beveik visų tirtų nėščių moterų šlapime, vaisiaus vandenyse, bambagyslėje buvo rasta daug pesticidų. Taip pat motinos piene ir vyrų spermoje. Amerikiečiai ekologai sudarė sąrašą daržovių ir vaisių, kurie daugiausia kaupia pesticidus: tai obuoliai, braškės, vynuogės, persikai, špinatai, paprikos, nektarinai, agurkai, pomidorai, bulvės, čili pipirai. Ne tokie „taupūs“ yra avokadai, kukurūzai, ananasai, žalieji žirneliai, svogūnai, mangai, papajos, šparagai, baltieji ir spalvotieji kopūstai, kiviai, greipfrutai, baklažanai, melionai. Todėl pirmosios grupės produktus geriau rinktis ekologiškus, užaugintus be pesticidų.

Jūros gėrybės, paskanintos gyvsidabriu

Jūroje pilna toksinų, teršiančių vandenį ir jo gyventojus. Beje, Baltijos jūra yra viena labiausiai užterštų Europoje, joje yra ne tik pesticidų, bet ir gyvsidabrio su dioksinais.

Patikrinus kai kuriuos žuvų konservus iš parduotuvių, juose buvo aptikta gyvsidabrio. Pavojingos medžiagos patenka į organizmą iš maisto grandinės - nuo mažos žuvytės prie didelės. O daugiausia pavojingų medžiagų susikaupia didžiųjų jūrų gyventojų - ryklių, žuvies-kardo, tuno - organizmuose. Šiuo požiūriu smulkios žuvelės yra mažiau pavojingos. Nėščioms moterims geriau išvis nevalgyti didelės jūrų žuvies, o mažesnių - kokį kartą per savaitę, ne dažniau. Taip pat, kartą per savaitę, jos gali suvalgyti ežerų arba upių žuvies.

Įbrėžimas - keptuvę lauk!

Maisto kokybė priklauso ir nuo keptuvių bei puodų, kuriuose yra gaminamas. Keptuvės su teflono danga buvo pradėtos gaminti turint gerų ketinimų - kad kepant reikėtų mažiau riebalų. Bet pasirodė, kad toks sveikas maisto gaminimo būdas nėra labai sveikas. Išgirtajame teflone yra toksinių medžiagų, kurios gali patekti ir į produktus, ir į orą. Teflono danga pradeda chemiškai skaidytis esant aukštesnei kaip 340 laipsnių temperatūrai. Jeigu žmogus įkaitins keptuvę iki tokios temperatūros, jis gali pajusti simptomus, panašius į virusinės infekcijos: temperatūra, galvos skausmas, vėmimas. Teflono dangoje yra tokios medžiagos - perfluoroktaninės rūgšties (PFOA). Ji didina vėžio, nutukimo riziką ir ardo kepenis. Bet pastaruoju metu ant daugumos keptuvių galima rasti užrašą „nėra PFOA“. Tačiau gali būti, kad dangose yra kitų kenksmingų medžiagų, kurios nėra taip ištyrinėtos kaip PFOA. Todėl būtina atidžiai žiūrėti, kad keptuvės danga nebūtų mechaniškai pažeista, ir jokiu būdu nesinaudoti subraižyta. Radote įbrėžimą - iškart meskite į šiukšlių kibirą. Ilgaamžių tefloninių keptuvių neturi būti - dveji, daugiausia penkeri metai yra riba. Tų keptuvių negalima perkaitinti, temperatūra turi neviršyti 200-250 laipsnių. Kuo sunkesnė keptuvė, tuo lėčiau ji įkaista, todėl perkant reikia rinktis būtent tokias. Keptuvę perkaitinus, tiek sausą, tiek su aliejumi, joje gali atsirasti plyšelių, per kuriuos nuodingos medžiagos gali patekti į maistą. Sugadinti dangą galima ir kitaip - įpilti į įkaitusią keptuvę šalto vandens arba laikyti spintelėje sudėtas vieną ant kitos.

Nerūdijantis plienas, ketus, aliuminis - kas geriau?

Kokybiškus indus iš nerūdijančio plieno galima laikyti vienais saugiausių, jeigu laikysitės naudojimo taisyklių. Tai reiškia - nelaikyti juose maisto, paruoštą sudėti į stiklinius indus. Juose nereikėtų laikyti rūgščių ir sūrių produktų, kad neįvyktų nepageidaujama reakcija. Plauti tokius indus reikia be abrazyvinių priemonių, kad nesusibraižytų paviršius ir geležis, chromas bei nikelis nepatektų į maistą. Reikia prisiminti, kad geležis - oksidantas, ji gali pakenkti organizmo ląstelėms.

Ketaus induose taip pat yra geležies, be to, jų paviršius yra porėtas, todėl juos geriau plauti vien vandeniu, nes plovikliai gali kauptis viduje, o po to prasisunkti į maistą. Ketaus induose negalima gaminti maisto su daug aliejaus, o patį ketų saugoti nuo rūdžių.

Indus iš aliuminio apskritai geriau pamiršti. Jie yra uždrausti pardavinėti daugelyje Europos šalių. Bet naudinga žinoti, kad aliuminis yra beveik visų indų su įvairiomis dangomis pagrindas. Todėl dangą subraižius aliuminis iškart patenka į maistą, o tai yra nepageidautina. Jis daro neigiamą įtaką vyrų reprodukcinei funkcijai, centrinei nervų sistemai, kaupiasi audiniuose ir apskritai yra kancerogeniškas.

Indai muziejui, o ne virtuvei

Keraminiai indai, pagaminti gamykloje, naudojami pagal paskirtį, laikantis taisyklių, yra nepavojingi. Bet to nepasakysi apie rankų darbo keramiką. Ja geriau tik grožėtis. Ypač reikėtų vengti indų su raudonu, geltonu ir oranžiniu emaliu, kuriame gali būti švino. Gražūs indai iš vario ir žalvario turėtų būti laikomi muziejuje, o jų vienintelė paskirtis - džiuginti akį. Juose nieko negalima gaminti ir laikyti! O štai naujausia medžiaga silikonas ir gaminiai iš jo yra visiškai saugūs. Tiesa, yra vienas „bet“. Silikonas - nauja medžiaga, todėl neaišku, ko joje gali būti rasta ateityje.

Netikėkite užrašu „natūralus“

Visi žino, kad reikia vengti transriebalų ir cukraus. Tiesa, transriebalų dabar naudojama vis mažiau, nors įstatymais tai ir neribojama. Bet juos kontroliuoti galime ir patys, paskaitę etiketę. Pavojingi gali būti tik įvairūs konditerijos gaminiai - kad ir kaip gražiai jie atrodytų, jų sudėties nenustatysi.

Maisto papildų (ypač svoriui mesti), „baltymų miltelių“, sumaišytų iš didelio kiekio baltymų ir kitų medžiagų, sudėties, deja, nepatikrinsi, todėl jų nereikia vertinti kaip sveiko maisto ir išvis geriau vengti.

Nuo įvairių arbatų mišinių taip pat geriau laikytis atokiau - jie gali būti toksiški. Jeigu ant pakuotės parašyta „natūralūs ingredientai“, nereikia tuo pasitikėti, juk musmirė - taip pat visiškai natūrali medžiaga.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s