respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Jauno chirurgo pasiekimai, kuriais verta didžiuotisnuotraukos

2018 birželio mėn. 27 d. 14:47:44
Daiva ALZYTĖ

Chirurgas koloproktologas Audrius Dulskas, dirbantis Nacionalinio vėžio institute, šiais metais  laimėjo Amerikos kolorektalinių (gaubtinės ir tiesiosios žarnos ligų, - red.past.) chirurgų asociacijos stipendiją karjeros vystymui ir turėjo galimybę iš arti pamatyti dviejų pasirinktų ligoninių darbą bei sudalyvauti Amerikos kolorektalinių chirurgų kasmetiniame suvažiavime, kuris šiais metais vyko Našvilyje, mieste, vadinamame Country muzikos sostine.

 

- Daktare, ar galėtumėte plačiau papasakoti apie stipendiją, kam ji gali būti skirta ir ką ji reiškia?

- Tai Amerikos koloproktologų asociacijos stipendija/premija, skiriama užsienio šalių chirurgams karjeros vystymui. Atrankoje gali dalyvauti visų pasaulio šalių chirurgai, besidomintys ir besiverčiantys gaubtinės ir tiesiosios žarnos ligų gydymu. Stipendijos tikslas - kad asmuo, pabuvojęs pasirinktose klinikose, įgytas žinias pritaikytų tiek savo veikloje, tiek ir rekomenduotų pakeitimus šalies sveikatos ir ligų gydymo praktikoje. Dalyvaujantis atrankoje žmogus turi būti labai motyvuotas, aktyvus savo srities specialistas, dalyvaujantis mokslinėje ir akademinėje veikloje. Įdomu tai, jog anksčiau šią premiją buvo laimėjęs tik vienas chirurgas iš Lietuvos – prof. Narimantas E. Samalavičius, 2006 metais, taigi daugiau nei prieš dešimtmetį.

- Kokias ligonines pasirinkote ir ką naujo pamatėte?

- Pirmoji mano aplankyta ligoninė buvo Memorial Sloan Kettering Cancer Center, New York‘e, JAV. Ši ligoninė pastaruosius metus patenka į geriausių pasaulio ligoninių, gydančių vėžį, penketuką. Tai ligoninė, kuri ne tik gydo daugybę pacientų, tačiau ir atlieka labai daug mokslinių tyrimų vėžio srityje. Todėl buvo labai svarbu susipažinti su čia dirbančiais specialistais ir jų atliekamais tyrimais. Teko bendrauti su chirurgais, tokiais kaip prof. Julio Garcia-Aguilar ar prof. Martin R.Weiser, kurių darbai gausiai cituojami medicinos literatūroje. Labai nustebino darbuotojų skaičius, kuris dalyvauja paciento ištyrime, gydyme ir tolimesnėje priežiūroje. Į šią kliniką, jei tik turi galimybių, gydytis vyksta pacientai iš viso pasaulio (teko susidurti su pacientais ir iš mūsų kaimyninių šalių - Baltarusijos, Ukrainos, Rusijos). Labai nustebino tai, jog beveik 90 proc. visų gaubtinės ir tiesiosios žarnų operacijų atliekama naujausia robotinės chirurgijos technika (DaVinci Xi). Kita plačiai taikoma naujovė – tiesiosios žarnos vėžio gydymas tik chemospinduliniu būdu ir chemoterapija – atrenkami pacientai, kuriems po gydymo vėžys visiskai išnyko, jie toliau sekami ir taip išvengia operacijos ir su tuo susijusių funkcinių sutirkimų.

Kita puikiai žinoma ligoninė, kurioje turėjau galimybę apsilankyti, – Mayo klinikos Ročesteryje, JAV. Tai iš tikrųjų yra viena žinomiausių pasaulyje gydymo įstaigų. Per paskutinius dvidešimt metų, Mayo klinika patenka tarp geriausių JAV gydymo įstaigų, o praėjusiais metais buvo net pirmoje vietoje. Tai dešimtys tūkstančių darbuotojų, moderniausia įranga ir pažangiausi gydymo metodai. Visas Ročesteris - tai atskiras Mayo klinikų miestelis, kuriame šalia didžiulių ligoninės pastatų yra viešbučiai pacientams ir jų artimiesiems apsistoti, sujungti su ligonine koridoriais. Gaubtinės ir tiesiosios žarnos skyriuje atliekama apie 3000 operacijų per metus, ligoninėje yra apie 80 operacinių. Kol kas operuojama tiek laparoskopiškai, tiek ranka asistuojančia laparoskopine, tiek robotine metodika. Tačiau iki šių metų pabaigos, planuojama įsigyti 15 robotinės chirurgijos sistemų ir, žinoma, ženkliai padidinti šių operacijų skaičių. Kita labai svarbi naujovė - tai, jog operacinių bloke yra ir patologijos skyrius, todėl dar operacijos metu gaunamas tikslus patologijos atsakymas – galima iš karto išplėsti operaciją ar taikyti papildomus gydymo metodus (pvz. intraoperacinę radioterapiją).

- Minėjote, jog taip pat dalyvavote kasmetiniame Amerikos kolorektalinių chirurgų asociacijos suvažiavime. Koks tai renginys?

- Tai kasmetinis renginys, kuriame šiais metais dalyvavo apie 3000 kolorektalinių chirurgų iš viso pasaulio, didžioji dalis, žinoma, atvyksta iš JAV, tačiau teko bendrauti ir su kolegomis iš Pietų Korėjos, Japonijos, Australijos, Indijos, Pietų Amerikos šalių. Prieš konferenciją vyksta praktikiniai mokymai, vienuose jų – ikivėžinės analinio kanalo būklės, jų diagnostika ir gydymas – dalyvavau ir aš. Konferencija vyksta kelias dienas, jos metu dalijamasi patirtimi ir naujovėmis gydant gaubtinės ir tiesiosios žarnos ligas, tiek onkologines, tiek ir neonkologines. Konferencija labai naudinga tęsiant mokslinę veiklą Lietuvoje – galima atrasti naujų idėjų, pabendrauti su bendraminčiais, užmegzti pažintis. Taip pat nedidelėje auditorijoje, tarptautinio komiteto susirinkimo metu pristačiau pranešimą apie gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio gydymą ir pačios koloproktologijos būklę Lietuvoje. Buvo labai naudinga diskusija su komiteto nariais.

- Kokias naujoves po vizito JAV ketinate pritaikyti ir savo darbe?

- Svarbu suprasti, kad tiek JAV didžiausiosiose ligoninėse, tiek ir Lietuvoje dirba tie patys žmonės - geri savo sričių specialistai. Lietuvos gydytojai niekuo nenusileidžia gydytojams, dirbantiems mano aplankytose ligoninėse. Visur yra akcentuojamas pacientas. Žinoma, didžiausias skirtumas – naujausia aparatūra, specialistų, dalyvaujančių paciento ištyrime ir gydyme, skaičius. Jei Lietuvoje mes dar kalbame tik apie laparoskopines operacijas, ten gi pirmenybė teikiama robotinėms operacijoms. Mano aplankytose ligoninėse daugiau kaip 80 proc. visų operacijų atliekamos tik šiuo būdu. Kalbant apie tai, ką būtų galima pritaikyti Lietuvoje, - tai visų pirma pacientų paruošimas operacijai ir tolimesnė jų priežiūra. JAV pacientai operacijai atvyksta tą pačią dieną, jau visiškai pasiruošę – konsultacijos metu gauna visą reikiamą informaciją kaip pasiruošti, esant neaiškumams, gali skambinti visą parą veikiančiu informacijos numeriu. Po operacijos iš karto valgo, yra mobilizuojami. Namo išvyksta 2-3 parą net ir po didžiųjų gaubtinės ir tiesiosios žarnos operacijų. Ligoninėse gausu skrajučių, knygelių apie paciento ligą, operaciją ir tolimesnę priežiūrą. Pacientai yra labai smulkiai supažindinami su viskuo, kas jų gali laukti. Chirurgas bent 30 min. prieš operaciją skiria pacientui ir jo artimiesiems tam, kad supažindintų su numatoma procedūra. Į minėtas įstaigas pacientai važiuoja traukiniais, skrenda lėktuvais po kelis šimtus kilometrų – JAV atstumas nėra problema, svarbiausia - patekimas į gerą ligoninę, pas gerą specialistą. Todėl labai svarbi ligų koncentracija – pacientai, sergantys vėžiu, yra gydomi vėžio centruose, specializuotose ligoninėse.

Dar vienas svarbus  žingsnis kolorektalinio vėžio profilaktikoje ir ankstyvoje diagnostikoje buvo žengtas tada, kai Amerikos vėžio draugija nutarė, jog sveikus asmenis pradės tikrinti nuo 45 metų, t.y. penkeriais metais anksčiau nei buvo iki šiol. Taip nuspręsta todėl, kad per paskutinius 30 metų, jaunų žmonių (iki 50 metų) sergamumas minėtos lokalizacijos onkologinėmis ligomis padvigubėjo, o ši amžiaus grupė į profilaktikos programą anksčiau nepateko.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
 

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KATASTROFA: Tunise gausios liūtys ir potvyniai pareikalavo mažiausiai keturių žmonių gyvybių; Šiaurės rytinėje Nabulo provincijoje gelbėjimo komandos rado dviejų pagyvenusių vyrų ir dviejų jaunų moterų kūnus.
  • TRAGEDIJA: per sukilėlių ataką neramiuose Kongo Demokratinės Respublikos rytuose, Benio mieste, žuvo 16 žmonių, tarp kurių 12 civilių ir keturi kariai arba sukilėliai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. V.Tomkus: nuo atgimimo iki išsigimimo
2. V.Vyšniausko kalba, pasakyta Seime, Sąjūdžio jubiliejaus proga
3. Disidentė, vienuolė Nijolė Sadūnaitė: Abu popiežiai suprato mūsų kančią
4. Įstatymai rašomi „iš pilvo“
5. Į politiką eina jau prasiskolinę žmonės
6. Rolandas Paksas. Neturi likti ginklų ir kariuomenių Baltijos šalyse bei Karaliaučiuje
7. Prezidentei krizė buvo pelninga
8. Vilniečiai atvykstantį popiežių pasitiks užversti kalnais šiukšlių
9. O.Strikulienė: Kas verks sumažinus Seimo narių skaičių?
10. Parlamentas tirs žinomų šviesuolių KGB šmeižto istoriją
11. Už vizitą pas gydytoją mokėti teks ne visiems
12. Arvydas Juozaitis stoja į kovą
13. Iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto varomas P.Gražulis: Esu labiausiai tinkamas ginti žmogaus teises
14. O.Strikulienė: Žmonės patys neina balsuoti, o paskui bloga valdžia piktinasi!
15. T.B.Burauskaitė: Padarėme tai, ką liepė Seimas
16. Nekultūringa politika
17. O.Strikulienė: Du politikai, taikos balandžiais lakstantys
18. F.Kauzonas: Parduodamas Europos vidurys!
19. Bausti reikia tikruosius žudikus
20. Perki internetu, malonėk susimokėti... už orą
21. Sumindžiotos mūsų istorinės relikvijos
22. Ar ne laikas grąžinti skolą Mažvydui?
23. Vaidindami demokratišką valstybę pamiršome, kas ta demokratija yra
24. „Auksinių šaukštų“ istorija dar nebaigta
25. O.Strikulienė: Nieko naujo. Valdžios fikusai tik kaitaliojasi su kaktusais
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis