respublika.lt

2018 liepos 22, sekmadienis

Jau įprasta teisti be teismonuotraukos (10)

2018 kovo mėn. 21 d. 09:57:44
Aida VALINSKIENĖ

Lietuvos chirurgų bendruomenė aukščiausiems šalies vadovams bei Vilniaus universiteto vadovybei vakar išsiuntė pareiškimą, kuriuo ragina atkreipti dėmesį, kad mūsų šalyje tapo įprasta žmogų nuteisti be teismo ir užmėtyti akmenimis.

 

Tokį medikų pareiškimą paskatino vasario 21 d. įvykiai Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose, kai buvo sulaikyti prof. Kęstutis Strupas ir Informatikos plėtros centro direktorius Romualdas Kizlaitis. Tada valstybės pareigūnai, vykdydami tariamą teisingumą, įsiveržė į bendras ligoninės patalpas lydimi žiniasklaidos ir pasistengė visa tai paviešinti. Chirurgų manymu, toks elgesys demonstruoja absoliučią demokratijos stoką - pasmerkti žmogų dar neįrodžius jo kaltės, sugriauti reputaciją, profesinę garbę.

Ar įtarimai prof. K.Strupui pasitvirtins, anot jo kolegų, parodys ateitis. Tačiau puolimas, neįrodžius kaltės, jų manymu, yra drastiškas, nesąžiningas ir negarbingas.

„Tai rodo, kad iki šiol neišmokome gyventi demokratijos sąlygomis ir nesame laisvi, nes laisvę suprantame tik kaip besąlygišką, nekvescionuojamą KRITIKĄ, negalvodami apie pasekmes asmeniui, jo šeimai, bendruomenei ir, svarbiausia, žmogiškai GARBEI“, - rašoma pareiškime.


Situaciją komentuoja Žmogaus teisių gynimo asociacijos prezidentas Vytautas Budnikas:

- Tai, kad žmogus paskelbiamas nusikaltėliu tyrimui nepasibaigus ir teismui jo nenuteisus - nedovanotini pažeidimai. Mes tą patį sakėme dėl Bronislovo Burgio, kai jis buvo dergiamas visus metus, o po metų teismai jį išteisino. Na ir kas? Žmogus neteko darbo, tik jis vienas žino, kiek sveikatos prarado, ką teko iškęsti jam ir jo šeimai. Jo autoritetas sužlugdytas, o niekas jo net neatsiprašė.

Mes matome, kad tai yra sistema - pirmiausia žmogus apjuodinamas, ištepliojamas, apkaltinamas, o po to net neatsiprašoma. Apie nekaltumo prezumpciją jau net nekalbame - ji seniai pažeidinėjama ir jos nebepaisoma.

Lygiai tas pats su seksualiniu priekabiavimu - kiek ten tiesos, o kiek netiesos? Kažkas prisimena kažką gal buvus prieš 20 metų, o jūs ten kapstykitės ir aiškinkitės, ar ten buvo kas, ar nebuvo, eikite į teismą. Bet ne visi juk turi tiek pinigų, kad galėtų kreiptis į teismą, samdytis advokatus, kad galėtų bylinėtis su tomis kompanijomis, kurios tokiu būdu organizuoja viešųjų ryšių akcijas ir kiršina mūsų visuomenę. Tokios griaunančios iniciatyvos paprastai gerai finansuojamos, ta destrukcija kažkam labai naudinga, o tu po to jau nusiplauk tą purvą pats kaip nori.

Mes vertiname tokius faktus kaip specialias pastangas mūsų visuomenę destabilizuoti ir kiršinti. Ką mes į tai galime pasakyti? Kad tai yra labai blogai. Juk paprastai kalbama ne apie vieno žmogaus, o apie daugybės žmonių gyvenimų griovimus. Daužomi žmonių likimai. Galbūt po kelerių metų tas žmogus savo autoritetą atstatys, bet ar jis susigrąžins tai, ką yra praradęs? Kas atlygins žalą, padarytą jo šeimai?

Sakyčiau, Lietuvoje labai mažai galimybių išlikti neišpurvintam, neapšmeižtam. Faktiškai tai daroma visiškai nebaudžiamai. Net specialiosios tarnybos tyrimus, kurie dar tik atliekami, viešina be jokios atsakomybės. Neretai tai daroma tam tikrais politiniais sumetimais, siekiant diskredituoti kokią nors partiją ar judėjimą. Po to aiškinsimės, pasiteisins ar nepasiteisins. Kiek mes matėme tokių tyrimų, kur labai triukšmingai vyksta, kameros filmuoja, o vėliau paaiškėja, kad net teismo proceso nebuvo - nepakako medžiagos įrodyti ar pan. Tokių įvykių labai daug yra.

Teisingumą vykdo teismai. Tik teismai gali pasakyti, kaltas žmogus ar nekaltas. Kol kaltė neįrodyta, negalima jo bausti ir su antrankiais demonstruoti visuomenei - juk jis dar tik įtariamasis. Tačiau pas mus ta sistema taip smarkiai įsišaknijusi, taip smarkiai veikia, kad mes nieko negalime pridurti ir pasakyti.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

 


Papildymas: Teismui užteko įrodymų - Santaros klinikoms vadovavęs prof. K. Strupas nušalintas pusmečiui

Piktnaudžiavimu korupcijos byloje įtariamas buvęs Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų generalinis direktorius nuo pareigų nušalintas pusmečiui.

Kaip Eltai sakė sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Lina Bušinskaitė-Šriubėnė, apie Vilniaus miesto apylinkės teismo priimtą sprendimą pusmečiui nuo kovo 20 dienos nušalinti įtariamąjį dėl galimo piktnaudžiavimo Santaros klinikų generalinį direktorių Kęstutį Strupą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) trečiadienį sužinojo iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) persiųstos informacijos.

„Teismas, įvertinęs ikiteisminio tyrimo metu surinktą informaciją, nusprendė, kad jos pakanka priimti sprendimą dėl nušalinimo ir nusprendė šios įstaigos vadovą nušalinti 6 mėnesiams“, - sakė L. Bušinskaitė-Šriubėnė.

Pasak jos, gavus šią informaciją dar šią savaitę rinksis Santaros klinikų dalininkai - VU ir SAM. Numatoma, kad šio susirinkimo metu bus tariamasi dėl tolesnių veiksmų, pavyzdžiui, laikinojo vadovo skyrimo, kaip užtikrinti nepertraukiamą ir sklandų šiuos gydymo įstaigos darbą, kad pacientai laiku gautų reikiamas ir kokybiškas gydymo paslaugas.

Kaip ELTA jau skelbė, laikinai vadovauti Vilniaus universiteto Santaros klinikoms Sveikatos apsaugos ministerija paskyrė profesorių Juozą Raistenskį.

Apie Santaros klinikose tiriamą kyšininkavimą, susijusį su viešaisiais pirkimais, kurių vertė per 2017 metus viršijo 2 mln. eurų, STT paskelbė vasario 21 dieną.

Pareigūnai sulaikė Santaros klinikų generalinį direktorių K. Strupą ir Informatikos ir plėtros centro direktorių Romualdą Kizlaitį. Tą pačią dieną K. Strupas buvo išleistas.

Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Nėrijus Puškorius sakė, kad parama maskuojamame kyšininkavime dalyvavo Santaros klinikų valstybės tarnautojai, stambaus ir mažesnio kapitalo asmenys, veikiantys per savo darbuotojus.

„STT atliko ne vieną dešimtį kratų ir kitų procesinių veiksmų Santaros klinikose, valstybės tarnautojų darbo vietose, automobiliuose, namuose. Veiksmai toliau tęsiami, papildoma informacija visuomenei bus teikiama“, - sakė prokuroras, patikslinęs, kad ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas dar praėjusių metų rudenį.

Pasak STT Vilniaus valdybos Ikiteisminio skyriaus viršininko Ramūno Lukošiaus, tarp laikinai sulaikytų asmenų yra ir Santaros klinikų, ir privačių įmonių atstovų.

„Tai yra stambaus masto tyrimas, nukreiptas ne į pavienius korupcinius elementus, o siekiant atskleisti kyšininkavimo schemas, kurios pasireiškė Santaros klinikose“, - sakė STT atstovas.

Pasak prokuroro, galimo kyšininkavimo, kai reikalauta neteisėto atlygio, užmaskuoto kaip parama, tyrimas pradėtas praėjusį rudenį. Kokiomis sumomis Santaros klinikos papirkinėtos maskuojant jas parama, STT pareigūnai neatskleidė.

Ieva Urbonaitė-Vainienė, Elta


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (10)

 • komediantai 2018 kovo mėn. 23 d. 13:26:59

  Kažkam kyla įtarimas; kažkas viešai ištriūbija neįrodytą kaltę;
  kažkas dirba savo darbą ir, remdamasis "savo giliu įsitikinimu" bei
  "teismų praktika" priima sprendimą. Per šakas. Visi vykdo, kažkam turi
  atsiskaityti, reik juos suprasti. "1945, Niurnberge, kai kurie pareigūnai
  irgi sakėsi tik vykdę įsakymus. Juos korė." Grehemas Grinas.
  "Komediantai"

 • Iš nieko šaršalas nekyla 2018 kovo mėn. 21 d. 20:07:16

  Valstybėj betvarkė

 • Atrodo 2018 kovo mėn. 21 d. 15:29:00

  Atėjo baisesni laikai nei prie tarybinių laikų.

 • Senis 2018 kovo mėn. 21 d. 14:05:04

  Kas per įrodimas - straipsnis - kaltinimas, teismuose naudojama
  frazė "REMENTIS TEISMŲ PRAKTIKA" - skiriama bausmė...

 • Irena 2018 kovo mėn. 21 d. 13:04:29

  Burgis seniai savivaliavo ,buvo gimnazijos ponas dievas . Ponas Strupas
  lygiai tas pat . tai jau buvo dievybė , kurią ne kiekvienas galėjo
  pakalbintim,nes tik paniekinamai pažiūrėdavo į eilinę žemės
  kirmėlę - Žmogų.

 • čia 2018 kovo mėn. 21 d. 11:37:31

  Ne spec. tarnybų problema... Kalta pati sukurta supuvusi sistema,
  leidžianti šmeižti, juodinti... Pirmiausiai užsiundomi mėšlasklaidos
  šunys... Po to viskas jau rieda savaime...Tik įdomu, kada bus teisiami ir
  pelnytas bausmes ( realiai, bendrojoje pataisos įstaigoje) gaus tie, kas
  tą sistemą sukūrė ir iki šiol palaiko

 • abc 2018 kovo mėn. 21 d. 11:00:22

  teismai vykdo teisingumą.. na gal medikai iš medžio iškrito? Teismai
  turi yrodyti kaltę, o vienintelis tiesioginis yrodymas yra kaltinamojo
  prisipažinimas. Nesant tiesioginių yrodymų, netiesioginius gali vertint
  tik prisiekusieji ar prisiekusieji tarėjai, kurie yra visuomenės atstovai
  ir išneša verdiktą, o teismas.. Kaškokie viduramžiški teismai
  Lietuvije, nes jie niekam neatstovauja, ir tik prie tokios sistemos buvo
  galima nebaudžiamiem išvokti Lietuvą taip, kad nieks neatsakytų.. Gal
  baikit kliedėti apie teisingumą Lietuvoje? Pagal faktą teisingumą vykdo
  nebent advokatai, o teismai.. ,,konsitucinių dvasių įkvėpti''.. tai
  kaškieno interesus

 • hh 2018 kovo mėn. 21 d. 10:58:43

  jei jis nekaltas tai iš kur tokie turtai tegul paaiškina

 • OKA 2018 kovo mėn. 21 d. 10:57:41

  Cia panasiai kaip su zmogaus mirtim.Kazkas "apskelbia",kad Jonas Jonaitis
  mire:zinia pasiekia visus gimines,visi susiruosia i laidotuves-prisiperka
  vainiku,geliu iskasama duobe,bet VAJEGAU - NETURIM MIRTIES LIUDIJIMO
  (TEISMO SPRENDIMO).Begam ieskoti liudijimo,bet jo neisduoda-Jonas gyvas,jam
  tik operacija ruosiama atlikti.Kaip dabar bus,jei po operacijos Jonas
  PASVEIKS(BUS NENUTEISTAS)- kaip isgastis,kaip duobe,kaip geles su
  vainikais...-ANT KIENO KAPO DABAR VISKA SUDESIM? Gal ant tu VALSTYBES
  INSTITUCIJU,kurios siame straipsnyje aprasytos!

 • Neteisininkas 2018 kovo mėn. 21 d. 10:35:29

  Pritariu medikų išsakytom mintims, bet supraskite ir spec. tarnybų
  darbą, juk iš jų reikalauja rezultatų ir kuo greičiau ir ypatingai
  prieš valdžiai neparankius, o tokių vis atsiranda ir ką tada belieka
  daryti, kaltus ar nekaltus viešinti, skaitytojas ar žiūrrovas te
  pasirenka kas kaltas, kas teisingas. Lietuvoje įsivyrauja pirmumo tesė,
  kas pirmas išviešins vieną ar kitą tariamai padarytą nusikaltimą. Ir
  tokia “teisė” Lietuvoje populiarėja ir ypač tarp partijų ir
  valdžios vyrų, kuo toliau tuo liūdniau darosi ir nei viena pusė
  neketina sustoti, pagyvensime kaip liaudis sako, pamatysime.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • IŠGELBĖJO: Izraelis naktį JAV ir Europos šalių prašymu evakavo iš Sirijos į Jordaniją 800 organizacijos „Baltieji šalmai“ gelbėtojų ir jų šeimų narius; tai pirmas kartas septynerius metus trunkančiame Sirijos pilietiniame kare, kai Izraelis leido sirams išsigelbėti nuo karo per savo teritoriją.
 • PASIRODYMAS: „Vilniaus festivaliai“ pristato pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantį pasaulinę muzikos garsenybę Philippe Jaroussky; prancūzų baroko scenos superžvaigždė savo pasirodymą sekmadienio vakarą surengs Vilniaus universiteto Didžiajame kieme.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar dalyvaujantys rinkimuose politikai turėtų nurodyti, ar nebuvo pripažinti sumaišę interesus?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +15  +16 C

 

   +16 +18 C

  +25  +28 C

   +22  +24 C

 

   +22  +25 C

    2-4 m/s

  2-5 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1670 PLN - 4.3229
RUB - 74.0532 CHF - 1.1633
GBP - 0.8945 NOK - 9.5905
reklama
Sveikata Grožis