Humoristinės laidos ir komedijos stiprina širdįnuotraukos (4)

2017 gegužės mėn. 18 d. 09:49:25 Perskaitė 2017

Daugiausia žmonių pasaulyje miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų, tačiau galbūt padėti išvengti šių ligų, patarti, kaip su jomis gyventi, gali televizija? Ar žiūrėdami tam tikras laidas galime tapti sveikesni, o gal net pasveikti nuo rimtų ligų, „TV publika“ paklausė VUL Santaros klinikų gydytojos kardiologės prof. Žanetos Petrulionienės.

 

- Kiek televizijoje rodomos laidos padeda išvengti širdies ligų?

- Televizijoje rodoma informacija yra įvairi. Objektyvi informacija gali padėti išvengti ligų, jeigu ji yra pagrįsta ir jeigu ją pateikia žmonės, kurie tą informaciją tikrai išmano. Tačiau jeigu informacija yra populistinė ir nepagrįsta, tada laidos gali dezinformuoti. Kartais pasitaiko laidų, priešinančių medikus ir visuomenę, medikus ir jų pacientus. Negalima vienareikšmiškai kalbėti apie televiziją kaip apie vieną nedalomą vienetą, nes televizinė informacija yra per daug marga, nevienalytė ir gali būti ir pozityvi, ir neutrali, ir neigiama. Informacija gali būti ir žmogui tikrai padedanti, ir klaidinanti.

- TV laidos daugiau orientuojasi į sveiką gyvenseną ir jos laikymąsi, ar daugiau informuoja apie vaistus ir maisto papildus, juos reklamuoja?

- Vėlgi laidų yra labai įvairių ir negalima kalbėti apie televiziją apskritai. Tikriausiai pačios naudingiausios laidos būtų tokios, kurios pasakotų žmonėms apie ligų prevenciją, profilaktiką. Informatyviausios laidos būtų tokios, kurios padėtų žmogui atspėti ligos pradžios simptomus ir laiku kreiptis į gydytoją. Taip pat tos laidos, kurios tiesiog žmogų užvestų ant kelio ir padėtų mums apskritai mažinti sergamumą ir mirtingumą nuo visų ligų, nes nuo kai kurių ligų mirtingumas yra vis dar labai aukštas. Pirmoje vietoje yra širdies ir kraujagyslių ligos, taip pat onkologiniai susirgimai. Pagrindinis televizijos tikslas, mūsų, medikų, akimis žiūrint, turėtų būti pagalba vykdant prevencines, profilaktines programas, sveikatinant visuomenę, keičiant žmonių gyvenseną. Televizija galėtų padėti žmonėms atsikratyti blogų įpročių ir pagelbėti pacientams iš tikrųjų tikėti medikais. Svarbiausia, kad televizija padėtų tikėti medikais, todėl, kad bet koks supriešinimas, dezinformacija, pavienių negatyvių dalykų rodymas žmonėms labai pakenkia.

Antras dalykas, televizijos tikrųjų vaistų reklamų nerodo. Vaisų reklamos televizijoje yra uždraustos. Tų rimtųjų vaistų, kuriuos geria sergantieji sunkiomis, pavojingomis, rizikingomis ligomis, reklamų televizijoje nėra. Televizijoje yra labai daug nereceptinių preparatų reklamos, taip pat labai daug papildų reklamos ir tokią reklamą, kiek aš žinau, galima rodyti. Po tokių reklamų tiek sergantys, tiek nesergantys dažnai puola pirkti ir tai, mūsų požiūriu, kartais žmones suklaidina, nes jie pagalvoja, kad tai yra panacėja ir kad nebereikia gerti rimtų, gydytojų išrašytų vaistų.

-Ar įmanoma padauginti papildų, ar nuo jų gali atsitikti kas nors negero?

- Kiekvienas preparatas, nors ir augalinės kilmės, gali turėti šalutinių poveikių. Kartais žmonės, kurie labai gerai išmano augalų veikliąsias medžiagas, primena, kad senovėje žmonės iš tikrųjų buvo nuodijami augalais. Kiekvienas preparatas gali turėti šalutinių poveikių ir jų perdozuoti negalima.

- Kiek kalbant apie ligas svarbios emocijos? Televiziją pasižiūrėjus turbūt daugiau gauname neigiamų negu teigiamų emocijų, tačiau ar pozityvi informacija gydo? Jeigu kasdien žiūrėtume komedijas, gal nesirgtume?

- Iš tikrųjų, ypač informacinėse laidose, vyrauja negatyvi informacija. Tai tikrai prie pozityvaus mąstymo neprisideda. Neigiama informacija sukelia neigiamas emocijas, o tai kartais paskatina nerimą, padidina depresinius susirgimus, neigiamos emocijos yra ir širdies ir kraujagyslių ligų, onkologinių ligų rizikos veiksnys, net imunitetą slopinantis veiksnys. Čia jokių abejonių nėra. Televizijoje tikrai yra blogas pozityvios ir negatyvios informacijos santykis. Negatyvios informacijos yra daug daugiau ir tai, be jokios abejonės, neprisideda prie sveikatinimo. Yra įrodyta, kad geros emocijos, pozityvios mintys stiprina imunitetą. Tad humoristinė laida ar bet kokia šviesi, teigiama laida ar geras filmas ligų prevencijai, profilaktikai turi labai didelę reikšmę.

- Kada daugiausia suaktyvėja širdies ligos? Kada reikėtų labiausiai saugoti širdį?


- Širdies ir kraujagyslių ligos sezonų nesirenka. Aišku, kartais sergančių padaugėja tuomet, kai yra daug peršalimo ligų, uždegimų, dėl to mes skatiname skiepytis nuo gripo. Uždegiminės ligos šiek tiek paskatina, padažnina ir ūminių koronarinių sindromų, tai yra infarktų. Bet tendencija nežymi. Šiaip širdies ir kraujagyslių ligų visus metus, nepriklausomai nuo sezono, Lietuvoje yra daug.

Kalbant apie paros bioritmus, mes pastebime, ir tai yra įrodyta visame pasaulyje, kad pačios pavojingiausios yra ankstyvojo ryto valandos, kai organizmas pabunda. Tada įvyksta daugiausia infarktų ir insultų. Aišku, bet kokie ekstremalūs pokyčiai, tiek labai didelis šaltis, tiek didžiulis kiekis virusinių ligų, gripo epidemijos gali paskatinti sergančiųjų padaugėjimą. Pavojingi ir labai dideli karščiai vasaros metu. Todėl prieš artėjančius karščius mes perspėjame, kaip elgtis, kaip gyventi, kad žmonės nepaskatintų ligų paūmėjimo. Šiek tiek įtakos turi ir magnetinės audros, nors kai kurie į tai žiūri skeptiškai. Bet visgi mes esame gamtos vaikai, priklausomi nuo gamtos reiškinių ir nuo mūsų pačių gyvensenos.

Parengta pagal priedą „TV publika“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net