respublika.lt

Gyventi 120 metų? Mielai!

2014 vasario mėn. 15 d. 09:10:35
Jaunystę jau šiandien galima pratęsti kosmetika, dietomis, plastinėmis operacijomis.  EPA-Eltos nuotr.

Kita žmonių karta gyvens dvigubai ilgiau už ankstesniąją, neabejoja medikai. Ir griebiasi už galvos dėl atsirasiančių problemų.

Iš esmės vaistai nuo senatvės jau išrasti. Ne, jūs nepraleidote sensacingos naujienos. Tiesiog nuo akmens amžiaus iki XIX a. paprastas žmogus gyvendavo 20-30 metų. Egiptiečiai pastatė piramides, Kolumbas atrado Ameriką, Napoleonas užkariavo pusę Europos... Visa tai atliko mūsų masteliais matuojant labai jauni žmonės, tokio amžiaus, kai mes spėjame nebent mokslus baigti. Suprantama, aristokratai ir mokslininkai vienuoliai gyvendavo ilgiau, vargšai - trumpiau. Bet vis tiek vidutiniškai 25 metus. Šiuo metu vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė yra:

Japonijoje ir Šveicarijoje - 82 metai,

JAV - 78 metai,

Kinijoje - 73 metai,

Rusijoje - 69 metai.


Kas įvyko prieš du šimtus metų? Kodėl žmonės staiga pradėjo gyventi tris kartus ilgiau? Pramonės revoliucija, medicinos, sveikatos apsaugos ir higienos laimėjimai, vakcinos ir antibiotikai, kraujo perpylimas. Mes nebemirštame nuo paprastų infekcijų, gydytojai išmoko persodinti organus, net nugaros smegenis ir širdį. XXI a. atsirado genų terapija, kamieninės ląstelės, ankstyvoji diagnostika, robotai chirurgai. Tai, o ne koks nors garuojantis antpilas mėgintuvėlyje yra jaunystės eliksyras. Ir tai suvokus, 200 metų iškart nustoja atrodyti fantastika. Jei žmonijai ne per seniausiai pavyko triskart pailginti savo gyvenimą, kodėl to nepadarius dar kartą? Demografai patvirtina: vaikai, gimę po 2000-ųjų, gyvens gal ir ne 150 metų, bet tikrai ilgiau už tėvus. O dabar atliekami tyrimai, kurie gali iš esmės pakeisti mūsų supratimą apie amžių. Galbūt net mūsų, o ne mūsų palikuonių. Jei mokslininkams pavyks gauti rezultatą per artimiausius 10-20 metų.

Receptai

Vladimiras Skulačiovas, Rusijos mokslų akademijos narys, vienas autoritetingiausių senėjimo specialistų, akcentuoja antioksidantų svarbą. Šios medžiagos išlaisvina ląsteles nuo kenksmingo deguonies, o organizmą apsaugo nuo ligų. V.Skulačiovas ir jo sūnus jau ėmėsi gaminti akių lašus su antioksidantais, gautais iš kmyninių kuminų - visiems žinomo plovo prieskonio. Akademikas, kuriam dabar 78-eri, sako, kad naudodamas tuos lašus atsikratė kataraktos ir glaukomos, tai yra kaip tik tų akių ligų, kurios pasireiškia senatvėje. Nuo akių lašų pradėta todėl, kad vieną organą yra lengviau patikrinti: veikia - neveikia, padeda - nepadeda. V.Skulačiovo sukurtas vaistas visam organizmui kol kas išbandomas su žiurkėmis. Ir, regis, veikia: graužikai gyvena 10-20 proc. ilgiau ir jų nekankina senatvės ligos.

Kitas  kelias į amžiną jaunystę - tarsi iš rusų liaudies pasakos apie nemirtingąjį Koščėjų. Jo gyvenimas kabojo ant adatos galiuko, o mūsų - ant DNR molekulių galiukų. Jos vadinasi telomeros ir saugo DNR užšifruotą informaciją, bet pačios laipsniškai trumpėja, susinešioja, susidėvi kaip seni batai. O jei padarius taip, kad telomeros nesusidėvėtų? Čia turi padėti baltymas telomerazė. Jo mūsų organizme yra, bet jis galėtų dirbti aktyviau. Pastarųjų metų eksperimentais buvo įrodytos jauninamosios telomerazės savybės. Harvarde pelėms buvo daromos ją aktyvinančios medžiagos injekcijos. Graužikų oda tapo lygesnė, pavargę vidaus organai ir nervų ląstelės atsinaujino. Madride buvo „lendama“ į genus, atsakingus už telomerazę - ir pelių gyvenimo trukmė pailgėjo ketvirtadaliu! Pardavinėjami jau ir vaistai žmonėms, tiksliau, biologinis maisto papildas „TA-65“. Jis gaminamas iš kažkokio kiniško augalo, žadama, kad po 3 mėnesių kurso, atsieisiančio 600 dolerių, telomeros pailgės, o sveikata sustiprės. Tik čia yra vienas niuansas: vėžinės ląstelės todėl taip smarkiai ir dalijasi, kad telomerazė jose yra labai aktyvi. Ar dirbtinis jos aktyvinimas neišprovokuos onkologinių ligų? Dabar mokslininkai tiria naują idėją: išmokus valdyti telomeras, jas galima ne tik padaryti amžinas (sveikų ląstelių), bet ir sunaikinti vėžinėse ląstelėse.

Šikšnosparniai ir smėlrausiai

Velykų saloje, be akmeninių stabų, yra dar viena mįslė. Salos dirvožemio bakterijose rasta rapamicino. Amerikos gerontologai šią medžiagą laiko vos ne perspektyviausia priemone gyvenimui pailginti. Mat mūsų organizme yra proteino, kuris gali ląstelei įsakyti nustoti augti ir dalytis. O rapamicinas veikia šio proteino aktyvumą. Eksperimentai nuteikia optimistiškai: gavusios rapamicino, pelės gyvena 15 proc. ilgiau. Rapamicino žmonėms jau duodama po organų persodinimo: jis slopina imunitetą ir organizmas neatmeta svetimų audinių. Bet jaunystės vakcina jo nepaversi - medžiaga sukelia rimtą šalutinį poveikį, kaip tik todėl, kad silpnina imunitetą. Dabar Amerikoje bandoma sukurti idealią rapamicino modifikaciją: kad jauninančios savybės išliktų, o imunitetą silpninančios dingtų.

Mūsų platumose gyvena keisti šikšnosparniai: Brandto pelėausiai sveria vos 5 gramus, gyvena iki 40 metų, nors visi jų giminaičiai - geriausiu atveju dvejus trejus. Ir dar jie nesensta: jų raumenys ir kaulai yra tvirti, kaip jaunystėje, vėžiu neserga. Pelėausiai buvo ištirti ir rasta skirtumų kai kuriuose genuose. Vieni atsakingi už organizmo augimą, kiti reaguoja į DNR defektus. Panašiai yra su plikaisiais smėlrausiais - graužikais, gyvenančias Afrikoje. Jie laksto ir dauginasi iki 32 metų, beveik 10 kartų ilgiau negu artimiausi jų giminaičiai. Ir taip pat nesensta, ir taip pat neserga vėžiu. O paslaptis? Ją žino visos moterys, kurioms per 30 - hialurono rūgštis. Hialurono injekcijos išvaduoja nuo raukšlių, šios rūgšties dedama į jauninamuosius kremus. Plikųjų smėlrausių organizme hialurono rūgšties yra tarpląstelinėje erdvėje. Maža to, kiekviena hialurono molekulė jų organizme yra penkis kartus didesnė negu kitų gyvūnų ir net žmonių. Mokslininkai šią keistenybę aiškina taip: graužikams elastinga oda reikalinga tam, kad neplyštų, kai smėlrausis knisasi siaura landa. Šio graužiko genomą iššifravo Harvardo profesorius Vladimiras Gladiševas. Dabar jis jau ėmėsi ir Brandto pelėausių genomo. Taigi amžinos jaunystės receptų galbūt pavyks išgauti iš gyvūnų.

Merginos, kurioms per 40

Supratimas apie amžių keičiasi bematant. Mes esame pratę paaugliais laikyti 14-mečius. O dabar psichologai sako: paauglystė trunka iki 25 metų! Anksčiau tiek sulaukus gyvenimas baigdavosi, dabar - vaikystė. O klišę „keturiasdešimtmetė tetulė“ pakeitė naujas terminas - „merginos, kurioms per keturiasdešimt“. Amžius pagal pasą toks pat, bet psichologija, išvaizda, gyvenimo planai, santykiai su vyrais... „Keturiasdešimtmetei tetulei“ viskas jau praeityje: vaikai užaugę, vyras, kad ir koks būtų, bet savas, kad tik pensijos sulaukus... O „merginos, kurioms per 40“ nori patikti vaikinams, kuriems per 50 (taip pat tiems, kuriems nėra trisdešimties), svajoja apie gražią meilę ir laimingą santuoką (dar vieną). Keliauja, užsiima joga... O ir medikai drąsina: merginos, kurioms dabar apie 30, galės gimdyti vaikus net sulaukusios pensinio amžiaus. Hormoniniai vaistai ir kitos technologijos panaikins menopauzę. O „berniukai“? Bredui Pitui (Brad Pitt) ir Džoniui Depui (Johnny Depp) pernai sukako po pusšimtį metų. O gerbėjų jie turi ne mažiau kaip prieš 20 metų. Bredas ir Džonis iš tiesų yra jauni žmonės. Jie liekni, puikiai atrodo, turi gausybę planų, mažų vaikų... Sakysite, B.Pitas ir Dž.Depas - pavyzdys iš kitokio gyvenimo? Jais rūpinasi Holivudo dietologai, kosmetologai ir plastikos chirurgai. Būtent! Šiandien jaunystės pratęsimas (tegu ne iki 150, bet keliomis dešimtimis!) - jau ne teorija, o pastangų ir pinigų klausimas.

Neproporcinga jaunystė

Pailgėjo visas gyvenimas. Ir taip pat proporcingai pailgėjo kiekvienas jo etapas: vaikystė, jaunystė, branda, senatvė. Ir čia gerontologams iškyla naujų uždavinių. Pratęsti reikia ne gyvenimą apskritai, o aktyvią ir sveiką jaunystę. Faktas, kad žmonės šiaip ar taip gyvens ilgiau negu dabar. Bet kas tai bus per gyvenimas? Ilgi ligų, tablečių, slaugių metai? Ekonomika ims dirbti senelių namams ir socialinėms programoms, o visas uždarbis atiteks savo pačių pensijos įmokoms? Bet net ir ilgai gyvenant sveikai bei aktyviai ekonomika neatlaikys. Iš ko gyventi 150 metų? Pažiūrėkite į bet kurį darbo paieškos tinklalapį: 90 proc. padorių pasiūlymų yra skirti tiems, kam mažiau kaip 35-eri. Kol kas darbdaviai ieško jaunų ir kūrybingų ir stengiasi atsikratyti pensininkų, bet tų pensininkų dar laukia 10-20 aktyvaus gyvenimo metų. Laikui bėgant gal ir 30-40. Vadinasi, spręsti gyvenimo trukmės ilgėjimo problemas jau turi imtis ne medikai gerontologai, o ekonomistai, sociologai, verslininkai. Mes pakeitėme požiūrį į augančiąją kartą (20 metų - dar nesusiformavusi asmenybė). Laikas keisti požiūrį į vyresnius žmones. 60 metų - visai darbingas amžius, pats laikas lankyti kursus, keisti kvalifikaciją, daryti karjerą...

Ką gi, išmoksime ilgiau gyventi - sugalvosime, kaip panaudoti papildomą laiką.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Julius/Brigita“


Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • RUSIJA: Rusijos įmonė „Stroitransgaz“ beveik pusei amžiaus perims didžiausio Sirijoje Tartuso uosto kontrolę ir investuos 500 mln. dolerių į uosto plėtrą.
  • KENETAS: Tanzanija ir Mozambikas ruošiasi tropiniam ciklonui Kenetui (Kenneth): ciklonas turėtų šalis pasiekti anksti penktadienį, praėjus vos mėnesiui po to, kai nusiaubė galingas ciklonas Idai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
baneris Big Daddy Wilson

Ar pritariate siūlymui uždrausti besilaukiančioms moterims vartoti alkoholį?

balsuoti rezultatai

Ar po teroro aktų Šri Lankoje planuojate atostogas egzotinėse šalyse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +10  +11 C

   +10   +14 C

 

 +10   +13 C

+20 +24 C

 +22  +26 C

 

+24   +25 C

0-5 m/s

 0-4 m/s

 

 0-2 m/s

 

reklama
TUVAN ORCHESTRA
reklama
Sveikata ir grožis