respublika.lt

2018 liepos 18, trečiadienis

Gydyti pacientus privers bausmėsnuotraukos (9)

2017 liepos mėn. 29 d. 08:39:42
Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Bene kiekvienas tautietis žino, kad Lietuvoje greitai patekti pas gydytoją - beveik neįmanoma: mažosios gydymo įstaigos pas aukštesnio lygio specialistus žmonių nesiunčia, o jei siuntimą ir pavyksta išsireikalauti, paaiškėja, kad eilėje konsultacijos teks laukti kelis mėnesius. Tačiau yra vilties, kad situacija pasikeis kitais metais, kai įstaigoms, per nustatytą laiką nesuteikusioms pacientui pagalbos, iškils grėsmė nukentėti finansiškai.

 

Vėluoti nebeapsimokės

2018 m. sausio 1 d. įsigalios Seimo priimtos Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisos, reglamentuojančios, per kiek laiko pacientui privalo būti suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos.

Nustatyta, kad pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros paslauga ūmių būklių atveju turi būti suteikta ne vėliau kaip per 24 valandas, kitos pirminio lygio paslaugos poliklinikose - ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas. Antrinio ir tretinio lygio ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugos - ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų.

Brangaus tyrimo ar procedūros paslaugą planinės pagalbos atveju pacientas turės gauti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų, stacionarinę, dienos stacionaro ar dienos chirurgijos sveikatos priežiūros paslaugą planinės pagalbos atveju - ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų.

Jeigu paslaugos suteikimo laikas vėluos, už ją gydymo įstaigai iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto bus sumokėta mažesniu tarifu. Jei vėluojama ne daugiau kaip 10 dienų - išlaidų apmokėjimas bus mažinamas 20 proc., pavėlavus nuo 11 iki 20 dienų - 30 proc., 21 ir daugiau dienų - 50 proc.

Įstaigų perspektyva nedžiugina

Sveikatos apsaugos ministerijoje šiuo metu rengiami teisės lydimieji aktai, reikalingi tam, kad naujoji tvarka sklandžiai veiktų. Į pasitarimus kviečiami iš šalies gydymo įstaigų atstovai. Tačiau jiems naujoji tvarka kelia ypač daug abejonių. Bene pagrindinė priežastis - kvotos. Mat kiekvienais metais sudarant sutartis dėl paslaugų teikimo su teritorinėmis ligonių kasomis numatoma suma, už kurią gydymo įstaigos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamų paslaugų gali suteikti.

Kai kurių rajoninių gydymo įstaigų, kuriose gydosi ypač mažai pacientų, tai negąsdina, nes jos ne tik kvotų neviršija, bet dar ir daro viską, kas įmanoma, kad prisiviliotų kuo daugiau pacientų ir gautų kuo daugiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Šiose įstaigose žmonės susiduria su priešinga problema - jei nemoka už save pakovoti, primygtinai nereikalauja arba nesumoka gydytojui „į kišenę“, dažniausiai negauna siuntimo pas specialistus į kitas gydymo įstaigas.

Tačiau toms gydymo įstaigoms, kur pageidaujančiųjų gydytis daug, kvotos - labai didelė problema. Mat dažniausiai Teritorinės ligonių kasos sutartyje būna numatyta mažesnė suma, nei įstaigos pageidauja, t.y. natūraliai jos gali suteikti mažiau paslaugų, nei pacientams jų reikia. Pavyzdžiui, kai kurios gydymo įstaigos, „Vakaro žinių“ žiniomis, būtų pajėgios suteikti gerokai daugiau paslaugų, tačiau jau dabar tam tikrų specialistų konsultacijoms ar paslaugoms yra išnaudoję šių metų kvotas.

Ką daryti tokioje situacijoje? Įstaigos turi dvi išeitis - teikti viršplanines paslaugas arba rašyti pacientus į eilę... kitiems metams. Pasirinkus pastarąją išeitį kyla pacientų nepasitenkinimas. Negana to, jau nuo sausio 1 d. už tai, kad pagal įstatymą numatytais terminais nesuteikia paslaugų, įstaigos bus baudžiamos.

Teikti viršplaninių paslaugų įstaigos nenori, nes tai joms nuostolinga - už tokias paslaugas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto joms mokama mažiau.

„Vakaro žinioms“ pasiteiravus, ką ypač daug pacientų sulaukiančioms ir per mažas kvotas gaunančioms įstaigoms reikės daryti kitais metais, kai už laiku nesuteiktas paslaugas joms grės nukentėti finansiškai, Valstybinės ligonių kasos atstovai teigė, kad teritorinių ligonių kasų ir sveikatos priežiūros įstaigų sutartyse sumos paskirstomos ketvirčiais, todėl pačios įstaigos turi stebėti pacientų srautus ir planuoti darbą.

Ministerija žada naujovių

Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos išteklių priežiūros ir inovacijų valdymo departamento direktorė Justina Januševičienė „Vakaro žinioms“ teigė, kad jeigu gydymo paslaugas teikianti įstaiga paciento kreipimosi į ją momentu dėl objektyvių priežasčių negalės suteikti paslaugos per numatytus terminus, ji privalės užtikrinti, kad pacientas būtų užregistruotas gydyti kitoje įstaigoje, kurioje paslauga bus suteikta per nurodytą terminą.

Negana to, siekiant įgyvendinti įstatymo nuostatas, šiuo metu rengiama bendra pacientų registracijos į gydymo įstaigas tvarka - ji turėtų būti parengta iki spalio.

Registracijai taip pat numatoma naudoti ir šiuo metu Lietuvoje veikiančią išankstinės pacientų registracijos sistemą „Sergu.lt“ (arba - IPR), kuri suteikia galimybę pacientams pasirinkti norimą specialistą, gauti informaciją apie šio specialisto laisvą priėmimo laiką bei užsiregistruoti neišvykstant iš namų.

„Ministerija ragina visų gydymo įstaigų vadovus kuo greičiau jungtis prie „Sergu.lt“, kad jos galėtų efektyviai valdyti pacientų srautus savo įstaigose bei matyti laisvus laukimo laikus kitose gydymo įstaigose, į kurias būtų galima siųsti pacientus“, - teigia J.Januševičienė.

Dr. Konstantinas Dobrovolskis, gydytojas radiologas, buvęs sveikatos apsaugos ministras:

Pagrindinė priežastis, kodėl norint patekti pas specialistą reikia taip ilgai laukti - siuntimai. Viskas prasideda nuo šeimos gydytojo, kuris turi visur rašinėti siuntimus. Tai visiškai nereikalinga.

Kitas dalykas - tiek medikų, pagalbinio personalo trūkumas, prasidėjęs 2000 m. ir vis didėjantis. Blogai, kad 6 metus mokęsi medikai toli gražu ne visi gauna vietą rezidentūroje. Jiems tenka arba „parsiduoti“ farmacininkams, arba emigruoti. Nuo kitų metų įsigaliosiantis finansinis įstaigų baudimas už pavėluotai suteiktas paslaugas problemą tik dar padidins - sumažinus apmokėjimą mažės medikų atlyginimai, tad jie ieškos, kur geriau, ar kai kurioms įstaigoms visai teks užsidaryti.

Anksčiau kiekvienos ligoninės vadovas gaudavo tam tikrą finansavimą ir sukdavo galvą, kaip jam su tomis lėšomis išgyventi, suteikti žmonėms paslaugas. Dabar viskas ligonių kasų kontroliuojama. Jei žmogus guli plaučių ligų skyriuje, gydytojas negali jam ištirti skrandžio rimtai, tokio tyrimo būtinybės nepagrindęs - ligonių kasos neleidžia. Vien popierizmas ir kontrolė.

Reikia - net būtina - iš esmės peržiūrėti visą sveikatos priežiūros sistemos darbo organizavimą. Tačiau daryti tai turi patyrę profesionalai, specialistai, kurie orientuojasi sveikatos apsaugos sistemos vadyboje. Tai atskira medicinos sritis, kurios žinios ministrui labai reikalingos. Nepakanka būti vien geru psichiatru - turi būti ir geras organizatorius.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • Kelmas 2017 liepos mėn. 31 d. 20:14:34

  Sūnus darbe pajuto skausmą šone. Netoli Santariškių klinikos nuėjo
  ir...kadangi nenorėjo trukdyti [neskambino] greitajai,neturėjo šeimos
  gydytojo siuntimo,tai už visus tyrimus susimokėjo iš savo kišenės.

 • Niekas neprivers gydyti. 2017 liepos mėn. 31 d. 11:09:06

  Gydymas tik vaidinamas, kad būtų galima "įsisavint" lėšas iš ligonių
  kasų. Todėl ir sukurtas tas kabinetų labirintas ir dirbtinės eilės.

 • x 2017 liepos mėn. 31 d. 10:55:09

  su nostalgija prisimenu laikus, kai norint patekti pas akiu, LOR,chirurgą
  ar kitą specialistą niekur nereikėjo papildomai kreiptis -
  atėjai,užsiregistravai ir po kelių minučių jau sėdi pas specialistą

 • Jo 2017 liepos mėn. 31 d. 10:53:58

  Teisingai sako komentatorius senis

 • Atrodo, 2017 liepos mėn. 30 d. 19:50:17

  jog pradėta atvirai pažeisti įstatymą, jog ligonis turi teisę pats
  rinktis gydymo įstaigą. Štai neseniai specialistas, prižiūrintis mano
  ligos eigą, rašydamas mano ŠMC skirtas gydymo rekomendacijas įrašė,
  jog toliau turiu gydytis pagal savo gyvenamą vietą. Neteko girdėti, kad
  įstatymas būtų pakeistas. O gal slapčia pakeitė, o mes nieko nė
  neįtariame?

 • senis 2017 liepos mėn. 30 d. 19:05:23

  uzmirskime tarybinius prietarus, dabar rinkos ekonomika! Tarybiniais
  laikais zmogus zmogui buvo zmogus, todel gyde net pensininkus! Kodel turetu
  gydyti eilinius darbininkus ar net pensininkus rinkos ekonomikoje?
  Pakalbeti, pazadeti Verygos privalo, kad visi butu laimingi ir galvotu:vot,
  kitiemet ir as pakliusiu pas daktara. Greiciau pas patalagoanatoma.

 • Elgiasi 2017 liepos mėn. 30 d. 10:52:43

  Kaip neteke galvos kaire nezino ka daro desine...

 • Verdiktas 2017 liepos mėn. 29 d. 22:13:07

  Naikint LIGONIŲ KASĄ ir vietoj jo įsteigt VIEŠĄ
  buhalteriją.Sutaupytas lėšas perduot GYDANTIEMS GYDYTOJAMS.Užteks šert
  administratorius mokesčių mokėtojų babkėmis.
  Kas atliks auditą,kas pareikalaus viešumo internetu?

 • Vidas 2017 liepos mėn. 29 d. 20:47:23

  Ponui Verygai vėliavą į rankas ir tegul užsiima realia tvarka
  poliklinikose, ligoninėse ir žinoma ligonių kasoje. Tai jam gali būti
  per sunku ir sudėtinga, o pasirodyti reikia. Todėl vargšas ministras ir
  mėtosi tarp alkoholio ir cukraus. Visgi kai kas galvos, kad ministras
  rimtas ir dar dirba. Pajacų kraštas ir tiek.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • STEBĖJO: sekmadienį pasibaigęs pasaulio futbolo čempionatas prie TV ekranų sutraukė daugiau kaip pusę šalies gyventojų - futbolo varžybas bent trumpam įsijungė 1 mln. 700 tūkst. šalies gyventojų; žiūrimiausias, kaip ir tikėtasi, buvo finalinis mačas, kuriame žaidė Kroatija su Prancūzija - jį tiesiogiai žiūrėjo per dešimtadalį šalies gyventojų.
 • KARŠČIAI: Japonijos meteorologijos agentūra trečiadienį įspėjo dėl „gyvybei pavojingos“ karščio bangos daugelyje šalies vietų; prognozuojama, kad temperatūra gali pasiekti beveik 40 laipsnių Celsijaus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kaip manote, kam valdžia atstovauja - pensininkams ar privatiems pensijų fondams?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +18   +19 C

   +18  +19 C

 

   +16 +17 C

  +27  +29 C

   +26  +28 C

 

   +24  +27 C

    6-9 m/s

  2-6 m/s

 

    2-6 m/s

 

USD - 1.1707 PLN - 4.3007
RUB - 73.1793 CHF - 1.1648
GBP - 0.8873 NOK - 9.4875
reklama
Ukis 2018