Gal jau įveikėme vėžį, kad specializuoto centro nebereikia?nuotraukos (9)

2017 gruodžio mėn. 07 d. 08:30:16 Perskaitė 2387

Nacionalinio vėžio instituto Mokslo taryba nepritaria Sveikatos apsaugos ministerijos rengiamai skubotai įstaigos pertvarkai, kuri iš esmės būtų Nacionalinio vėžio instituto ir specializuotos onkologinės pagalbos pacientams galutinis sunaikinimas siekiant išspręsti ūkinę - patalpų Vaiko raidos centrui trūkumo - problemą.

 

Kaip Nacionalinio vėžio instituto administraciją informavo Mokslo tarybos posėdyje apsilankiusi sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė, instituto pavaldumą iš Švietimo ir mokslo ministerijos planuojama perduoti Sveikatos apsaugos ministerijai. Kitas planuojamas žingsnis - Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų struktūrinių padalinių perkėlimas į Nacionalinio vėžio instituto klinikų patalpas, o Nacionalinio vėžio instituto mokslinių padalinių sujungimas su Inovatyvios medicinos centru.

Kitaip sakant, planuojama, kad, Sveikatos apsaugos ministerijai perėmus savo žinion Nacionalinį vėžio institutą, klinikinis darbas būtų atskirtas nuo mokslinio - pastarąjį perimtų Inovatyvios medicinos centras, o klinikinį - Santaros klinikos. Nacionalinio vėžio instituto patalpos būtų atlaisvintos ir į jas persikeltų šiuo metu J.Kairiūkščio gatvėje veikiantis Santaros klinikų Dermatovenerologijos centras, o jo patalpose būtų įkurdintas Vaiko raidos centras.

Nacionalinio vėžio instituto Mokslo tarybos pirmininkas dr. Ernestas Janulionis „Vakaro žinioms“ teigė, kad specializuotos onkologinės pagalbos naikinimas Lietuvoje jau tęsiasi labai daug metų. Iš pradžių buvo sunaikinti onkologiniai kabinetai, veikę apskrityse, tad pasiekti onkologą paprastam žmogui tapo labai sudėtinga.

„Pastaraisiais metais sistema šiek tiek nusistovėjo, tačiau dabar ruošiamasi sunaikinti ir vienintelę šalyje likusią įstaigą, teikiančią kvalifikuotą specializuotą onkologinę pagalbą ir atliekančią aukšto lygio mokslinį darbą, - tai pripažįstama net Europoje, nes Nacionaliniam vėžio institutui 2013 m. suteikta OECI (Organi sation of European Cancer Institutes) akreditacija, - teigia E.Janulionis. - Kuo tai gresia? Pirmiausia - visišku chaosu, o pacientams ta specializuota pagalba reikalinga.“

Anot gydytojo, onkologijoje yra trys „banginiai“ - chirurgija, chemoterapija ir spindulinis gydymas. Visa tai yra Nacionaliniame vėžio institute - tiek įranga, technologijos, tiek specialistų kvalifikacija. Dabar visa tai planuojama sudarkyti, o skaudžiausia, kad tai daroma siekiant išspręsti Santaros klinikų Vaiko raidos centro įkurdinimo problemą.

Teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, anot E.Janulionio, negali būti interpretuojamos kaip atskira misija, nes čia vykdomų mokslinių tyrimų rezultatai turi būti pritaikomi klinikoje, o onkologiniai pacientai turi gauti aukščiausio lygio, naujausiais mokslo atradimais pagrįstą gydymą.

Gal mes Lietuvoje jau įveikėme vėžį, tai nebėra problema, tad jokio specializuoto centro mums nebereikia? „Pasaulis neįveikė. Jei kam nors atrodo, kad mes Lietuvoje įveikėme, - labai džiugu. Tik kažkodėl sergamumas vėžiu Lietuvoje nemažėja. Gerėjant diagnostikai, vėžio atvejų diagnozuojama santykinai daugiau, daugiau žmonių, išgirdusių šią diagnozę, gyvena, nes gerėja gydymo rezultatai. Tik klausimas, ar galėsime tuo džiaugtis ateityje, jei Nacionalinis vėžio institutas bus sunaikintas“, - sako gydytojas.

2013-ųjų rudenį įgriuvus sostinės Vytauto g. įsikūrusio Vaiko raidos centro pagrindinio korpuso stogui, ši įstaiga iki šiol Vilniuje glaudžiasi net keliose vietose. Ankstyvosios reabilitacijos paslaugos teikiamos sostinės Vytauto g., Vaikų ir paauglių krizių intervencijos centras įkurdintas Vaikų ligoninėje Santariškių g.7. Laikinai įstaigą norima įkurdinti Santaros klinikų Dermatovenerologijos centre J.Kairiūkščio g.

Prof. Feliksas Jankevičius, Nacionalinio vėžio instituto direktorius:


Esame derinę galimus abiejų įstaigų - Santaros klinikų ir Nacionalinio vėžio instituto - darbo optimizavimo variantus, diskutavę dėl lovų skaičiaus perskirstymo, bet ne tokiais mastais, ne tokia skuba ir ne tokiomis priemonėmis, kad, gelbstint vieną struktūrą, nukenčia labiausiai prioritetine sritimi turinti būti onkologija. Reikia sprendimų, kurie ne griautų, o stiprintų pagalbą onkologiniams pacientams, užtikrintų mokslinės, klinikinės ir pedagoginės veiklos vienovę, visavertę onkologinės pagalbos, prevencijos, diagnostikos ir gydymo strategiją.

Lina Bušinskaitė-Šriubėnė, Sveikatos apsaugos ministro patarėja:

Vyriausybei buvo pateiktas projektas, kurio tikslas yra Nacionalinio vėžio instituto savininko teises ir pareigas pavesti įgyvendinti Sveikatos apsaugos ministerijai. Atsižvelgiant į tai, kad ši įstaiga iš esmės teikia gydymo paslaugas, jos veiklą turėtų koordinuoti būtent už sveikatos apsaugos politikos formavimą atsakinga institucija, taip užtikrindama ne tik teikiamų paslaugų kokybę, bet ir apmokėjimą personalui.

Nacionalinio vėžio instituto veiklos finansavimas iš PSDF biudžeto sudaro esminę visos įstaigos veiklos finansavimo dalį.

Įgyvendinus pokyčius, Nacionalinis vėžio institutas kaip valstybinis mokslinių tyrimų institutas ir toliau vykdys mokslą onkologijos srityje.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net