respublika.lt

2018 rugpjūčio 19, sekmadienis

E.sveikatos sistemos auditas baigtas: iššvaistytos lėšos, netinkamai vykdyti konkursai, įtartini ryšiainuotraukos (12)

2018 gegužės mėn. 10 d. 15:26:11
Rūta Grigolytė, Elta

Netinkamai vykdyti konkursai, konkurencinio sąžiningumo nesilaikymas, blogai arba neteisingai panaudotos skirtos lėšos - tokios atlikto kompleksinio elektroninės sveikatos sistemos kūrimo audito išvados. Ketvirtadienį susisiekimo ministras Rokas Masiulis ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga aptarė audito rezultatus, apie kuriuos paskelbė spaudos konferencijoje.

 

R.Masiulis pristatė Susisiekimo ministerijos atlikto audito rezultatus, A. Veryga - e.sveikatos ateities gaires.

Auditą Susisiekimo ministerija atliko bendradarbiaudama su Sveikatos apsaugos ministerija, Viešųjų pirkimų tarnyba ir nepriklausomais IT srities ekspertais.

R.Masiulis sakė, kad atliktas auditas parodė, jog lėšos panaudotos visai netinkamai.

Audito metu vertinti trečiajame e. sveikatos sistemos kūrimo etape Registrų centro įgyvendinti projektai - Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos bei jos posistemių Elektroninio recepto (E. receptas) ir Nacionalinės medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų informacinės sistemos (MedVAIS) kūrimas. Tai 3 iš 29 projektų, įgyvendintų minėtame trečiajame etape. Bendra šio etapo projektų vertė - apie 27 mln. eurų, iš jų audituotų 3 projektų vertė sudaro 5,8 mln. eurų.

Pasak ministro, auditas atskleidė simptomines ydas: tai - lėšų švaistymas ir neracionalus naudojimas, viešųjų pirkimų pažeidimai, stringanti sistema, nepasiteisinusios technologijos ir apmokėti nebaigti darbai, o pasibaigus sutartims - milijonai sistemos priežiūrai bei masinis laikinas projekte paslaugas teikusių įmonių darbuotojų įdarbinimas Registrų centre.

„Bendra projekto suma - 40 mln. eurų. Pirmosios dvi projekto dalys, kurioms skirta 10 mln. eurų, išvis nenaudojamos. Iš likusių maždaug 30 mln. kitos naudotos trečiajame etape, tačiau jis veikia ne taip, kaip tikėtasi. Išleista daug pinigų, o sistema dirba ne taip, kaip turėjo. Iš šių lėšų 5,8 mln. eurų panaudotos Registrų centre“, - sakė ministras.

R. Masiulio teigimu, 14 žmonių iš įmonės, kūrusios sistemą, buvo įdarbinti Registrų centre.

Po audito pateikti dokumentai rodo, kad, pasibaigus sutarčiai su „Nortal“ dėl sistemos sukūrimo ir diegimo, Registrų centras įdarbino 14 šios bendrovės darbuotojų sistemos tvarkytojo funkcijoms vykdyti, 11 iš jų mokant darbo užmokestį iš valstybės biudžeto lėšų (2016-2017 m. jis sudarė 235,7 tūkst. eurų).

Audito išvadose teigiama, kad tai kelia įtarimą dėl galimo susitarimo su „Nortal“ dėl papildomo apmokėjimo už atliekamus darbus (tobulinimo, klaidų taisymo ir panašiai) sistemos garantinės priežiūros metu. Sistemos priežiūros etape daugiau nei už 100 tūkst. eurų iš bendrovės „Affecto Lietuva“ buvo įsigyta programinės įrangos licencijų aptarnavimo, priežiūros ir tobulinimo paslaugų. Ryšį su šioje įmonėje įdarbintu asmeniu šiemet deklaravo Registrų centro direktoriaus pavaduotojas, įmonės vardu pasirašęs visus audituotų projektų perdavimo-priėmimo aktus, nors sutartyse buvo nurodyti kiti atsakingi asmenys.

Kaip teigiama audito išvadose, nors e. sveikatos sistemos projektai baigti įgyvendinti dar 2015 m., tolesnė sistemos priežiūra kainuoja milijonus eurų, be to, kasmet vis daugiau. Sveikatos apsaugos ministerija kasmet skiria biudžeto lėšas Registrų centrui, kaip pagrindinio sistemos tvarkytojo, funkcijoms vykdyti: 2015 m. antrą pusmetį - 0,2 mln. eurų, 2016 m. - 1 mln. eurų, 2017 m. - apie 2 mln. eurų.

Pasak ministro, pradeda matytis informacinių sistemų bėdos, kai yra abejotini darbuotojų ryšiai su tiekėjais, neskaidrūs konkursai, juose dalyvauja labai mažas tiekėjų skaičius ar net kai kuriais atvejais vienas tiekėjas, atsakomybės už valstybės lėšas irgi nesimato.

„Tyrimas detaliau atsakys, kokie padaryti pažeidimai“, - komentavo ministras.

Pasak ministro, kas liečia tiekėjus ir su jais susijusius nusižengimus, informacija bus pateikta atskirai.

Ministerija skelbia, kad auditas nustatė, jog, vykdydamas minėtų projektų viešuosius pirkimus ir sutartis, Registrų centras ne kartą pažeidė Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintus skaidrumo ir lygiateisiškumo principus: kėlė neproporcingus reikalavimus tiekėjams, taip susiaurindamas jų ratą, nepagrįstai ir be VPT sutikimo atsisakė dalies sutartyse numatytų paslaugų. Nustatytas atvejis, kai paslaugų techninė specifikacija buvo pakeista jau baigus vykdyti sutartį, nes kitaip nebūtų buvę galima priimti pagal sutartį atliktų darbų.

R. Masiulio teigimu, detalesnius tyrimus dar atliks Registrų centras, kai bus paskirtas naujas vadovas. Kai tyrimas nustatys padarytą žalą, iš atsakingų asmenų bus pareikalauta atsakomybės.

„Ateities tikslas yra nustatyti žalą, kuri buvo padaryta, įvardyti kaltuosius asmenis, nubausti nusižengusius, taip pat įvesti naują tvarką, didinti konkurenciją konkursuose, kad nebūtų dominuojančių tiekėjų, kad nebūtų, kaip šis konkursas parodė, kad laimėtojas keičia taisykles, tęsiamas bendradarbiavimas priežiūrai po konkurso“, - aiškino R. Masiulis.

Vis dėlto Susisiekimo ministerija Registrų centrui galėjo tik rekomenduoti spręsti klausimą dėl atsakingų asmenų atsakomybės bei žalos atlyginimo ir patikslinti vidaus teisės aktus, reglamentuojančius viešųjų pirkimų atlikimą.

A. Veryga kalbėjo, kad tenka konstatuoti, jog neatsakingo elgesio būta daug, priiminėjami darbai jų neįvykdžius iki galo.

„Tai verčia toliau naudoti tas sistemas, panaudoti europiniai pinigai. Medikų bendruomenei labai svarbu, kad sistema, kuri sukurta dabar, nebus griaunama ir kuriama nauja versija. Dabar dirbame su trečiąja versija, į kurią daugiausia ir investuota. Žiūrėsime, kaip gerinti jų funkcionalumus“, - pasakojo sveikatos apsaugos ministras.

Kaip teigia Susisiekimo ministerija, E. sveikatos sistemos kūrimą ne kartą tikrino atsakingos valstybės institucijos - Valstybės kontrolė, Seimo Antikorupcinė komisija, VPT ir CPVA, tačiau į pateiktas pastabas nereaguojama, pažeidimai netaisomi.

ELTA primena, kad auditą Susisiekimo ministerija inicijavo po to, kai jos pavaldumui buvo perduotas e. sveikatos sistemos kūrime dalyvavusi valstybės įmonė Registrų centras. Auditą atliko Susisiekimo ministerija, bendradarbiaudama su Viešųjų pirkimų tarnyba ir nepriklausomais IT srities ekspertais.

E.sveikatos sistema Lietuvoje kuriama nuo 2005 m. Jos kūrimas vyko trimis etapais, iš kurių paskutinis, panaudojant Europos Sąjungos fondų lėšas, įgyvendintas 2013-2015 m. Kaip savo išvadose konstatavo Valstybės kontrolė, 2015 m. baigus kūrimo darbus e. sveikatos sistema pradėta naudotis pasyviai, o viešojoje erdvėje pasirodė vartotojų ir sistemos kūrėjų prieštaringos nuomonės dėl sistemos kūrimo tikslų pasiekimo, kokybės ir saugumo.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (12)

 • Nuomonė 2018 gegužės mėn. 12 d. 20:02:32

  Per TV Rūta J.rodė reportažą,kai prie E sistemos kūrimo prisidėjo
  baltųjų pirštinių vadas ,konservatorius,Langaitis.Jis neišbuvo iki
  kadencijos pabaigos ,paliko Seimą .

 • Komentatorius 2018 gegužės mėn. 11 d. 12:31:52

  Vienas esminis dalykas - šitai e.Sistemai panaudoti ES paramos pinigai.
  Jeigu pripažins, kad "sistema bloga ir pinigai netinkamai panaudoti", tuos
  pinigus reikės grąžinti ES'ui.
  Iš kaltininkų tokių sumų niekas nepajėgs išieškoti, todėl tuos
  milijonus reikėtų grąžinti iš Lietuvos biudžeto.
  Užtai niekas nedrįsta sakyti tiesos...

 • stop 2018 gegužės mėn. 11 d. 11:14:15

  Tai bet jau sustabdytu ta nesamone, kol nesukurs normalios sistemos. kam ji
  buvo kuriama? Gydytojams ir pacientams, ar kontrliuojanciom istaigom?

 • deinis 2018 gegužės mėn. 11 d. 08:41:41

  Faktai yra ,pinigai išvokti,sistemamneveikia ,lygtai kalti asmenys yra
  ,bet kad sugražinti pinigus ,atsakytų kalti nėra kam ,gerai kad tai
  europos pinigai bet ir jų gaila o juk galėjo už tuos pinigus ką nors
  naudingo sukurti o ne pasisavinti

 • E.sistema kaip ir 2018 gegužės mėn. 11 d. 00:33:36

  E.ministeris-abu labu tokiu.

 • dzin 2018 gegužės mėn. 10 d. 20:06:17

  koks ministras nedatiopa,tokia ir tvarka

 • hu ir kas is to 2018 gegužės mėn. 10 d. 20:06:11

  audito ,kaip voge taip ir vogs
  Valdziavagiu vagystes, suvalgo 11 proc. Lietuvos BVP, o jei sis skaicius
  jums nieko nesako, pinigine israiska stai tokia – daugiau nei 4
  milijardai euru.
  I. Makaraityte. Per metus Lietuvoje isvagiama per 4 mlrd. euru, bet
  atsakingu niekas neranda.

 • Sveikatos 2018 gegužės mėn. 10 d. 18:43:45

  Sveikatos draudimo pinigai svaistomi i desine ir i kairia ligoniams maistui
  paskui lieka tik slapenke o aistams tik pigiausiems kiek dar zmones kentes

 • valdas 2018 gegužės mėn. 10 d. 17:53:48

  Didziule pagarba ministrui,ir kaip tevui,ir kaip zmogui !!!
  Tiek nuzmogejimo per tuos 28 metus kgb-istu valdymo,bet po truputi visuose
  srityse judama i zmogaus puse...

 • Gedas 2018 gegužės mėn. 10 d. 17:37:58

  Tyrimas nieko neparodys, nes vagis tirs vagį. Skrodimas parodys.

 • Pagaliau 2018 gegužės mėn. 10 d. 16:00:02

  ir šioje srytyje ledlaužis pajudėjo, bet kiek jis bus efektyvus ir ar
  bus sugrąžinti pinigai iš kur jie ir buvo pasisavinti. Bet manau vargu.
  Per šiuos 28 metus niekas niekam negražino ir cypėje nesedėjo, gal tik
  mizerines baudeles mokėjo, todėl ir čia iš didelio debesies
  lašeliais pakrapnos...

 • Senis 2018 gegužės mėn. 10 d. 15:56:16

  Kas ir iš kur surinko "profesionalus" e. sistemoms kurti ??

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VESTUVĖS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur dalyvaus šios šalies užsienio reikalų ministrės Karinos Kneisl ir verslininko Volfgango Meilingerio vestuvėse.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis