respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Dula: gimdyklose dar yra smurto ir patyčiųnuotraukos (9)

2018 rugsėjo mėn. 13 d. 12:29:35
Loreta KLICNER, „Šiaulių krašto“ žurnalistė

Po įvykio Šiaulių moters ir vaiko klinikoje, kai medikai iškvietė policijos pareigūnus „agresyviai nusiteikusiai“ gimdyvei, o šie laikė jos rankas, pirmos viešai sureagavo Lietuvos dulos – gimdyvių padėjėjos. Rašėme, kad Lietuvos dulų asociacija išplatino kreipimąsi į Prezidentę, Seimą ir Vyriausybę, žiniasklaidą, kuriame medikų veiksmus įvertino netinkamais, o priemones – kraštutinėmis.

 

Lietuvos dulų asociacijos valdybos pirmininkė dviejų vaikų mama Lina Gabrijolavičienė sako, jog smurtas prieš gimdyvę jokiomis aplinkybėmis nėra pateisinamas.

Įvykis atspindi bendrą situaciją

– Kas paskatino viešai kreiptis dėl šio, jūsų žodžiais, rezonansinio įvykio?

– Nes buvo imtasi kraštutinių veiksmų. Šis įvykis atspindi tai, kas vyksta beveik visose Lietuvos gimdyklose. Prieš moteris yra naudojamas fizinis ir emocinis smurtas. Apie tai nėra kalbama tarsi nebūtų žmonių, kurie galėtų joms atstovauti, nes ne visos šeimos, grįžusios namo su vaiku, būna stiprios ir drąsios. Ne visos gimdyvės atpažįsta, kaip buvo su jomis pasielgta. Yra ryžtingų, drąsių moterų, kurios sugeba nusiųsti laiškus ligoninių vadovams ir į Sveikatos apsaugos ministeriją, bet jos pavienės.

Paskutiniu metu buvo daug visuomenės susidūrimų su smurtu ir mūsų požiūrio į jį: ir vaikų, ir prievartautų moterų istorijų. Kiek reikia jėgos vien tam, kad galėtum apie tai šnekėti!

Didelė visuomenės dalis yra nepasirengusi net pripažinti, kad problema egzistuoja, o aukos kaltinimas – dar viena problema Lietuvoje.

Kai pats su tuo susiduri, turi daugiau atjautos kitam. Atpažįsti, sugebi pagalvoti, o kokiomis sąlygomis tai būtų pateisinama? Jeigu moteris būtų asociali, ar toks elgesys su ja būtų pateisinamas? Ne!

Ji buvo pavadinta agresyvia ir tai tarsi kodas, kad gali atvažiuoti policija. Bet iš to, kaip buvo apibūdintas jos elgesys – gulėjo ant grindų, atsakė lipti ant stalo ir keikėsi – nėra pavojaus kitų gyvybei arba sveikatai.

– Ką jūs vadinate fiziniu, psichologiniu smurtu, kurį patiria gimdyvės?

– Ta riba yra labai plona. Pagrindinis skiriamasis bruožas – ar moteris davė sutikimą tam, kas yra daroma su jos kūnu, ar ne. Emocinė gimdymo trauma priklauso nuo moters, ne nuo faktorių. Vienaip į žodžius: „Tai dabar plačiau išskėsk kojas“ – sureaguos moteris su vienokia patirtimi, visiškai kitaip juos išgirs moteris, patyrusi seksualinį smurtą.

Fizinis smurtas gali būti neatsiklausimas prieš darant epiziotomiją (kerpant tarpvietę), kai moteris prašo jos neliesti, o ją liečia: skečia kojas, užgula, spaudžia pilvą. Yra buvę, kad muša per veidą.

– Būsena, kai gimdyvė šaukia, pyksta ar net keikiasi, nėra naujiena nei gimdžiusiai moteriai, nei medikams.

– Ji netgi turi pavadinimą – tranzitinė fazė. Svarbu atpažinti, kad moteris yra ant ribos, kurią turi peržengti, jai niekada nebuvo taip intensyvu. Taip, nuo to norisi atsitraukti, tokia žmogiška reakcija. Bet kai tai vadina atsisakymu gimdyti... Moteris atsisakė ne gimdyti, o paklusti procedūroms. Kad mes šiuos dalykus tapatiname ir naudojame kaip sinonimus, labai daug parodo apie požiūrį.

Aš nemanau, kad ši situacija buvo lengva ir paprasta, panaudota tikrai kraštutinė priemonė. Labai nenoriu kaltinti ir nenoriu kalbėti apie tai, ko nemačiau.

– Kraštutine priemone vadinate tai, kad buvo iškviesti pareigūnai?


– Ir kad jie laikė moterį už rankų, net sugebėjo fotografuoti ir tai paviešinti.

Lietuvoje yra daug moterų, kurios buvo pažemintos, prieš jas buvo pavartota jėga, su jomis buvo elgiamasi nepagarbiai tuomet, kai jos pažeidžiamos.

Aš suprantu, kad policiją reikia palaikyti, ji dirba ypatingą darbą, padėkų ir pagyrimo jai nebus per daug, bet čia ne tas atvejis. Ir dar Šiaulių mero padėka... Tie juokeliai, kad gimęs vaikas gal bus policininkas...

Ar gimdyvei, kuri atliko pagrindinį darbą, sugebėjo net ir tokiomis sąlygomis pagimdyti, buvo skirtas dėmesys? Ar buvo pagalvota, kokios pagalbos jai reikia dabar?

Pasigenda empatijos ir atjautos

– Ginate žmogaus teisę atsisakyti jam siūlomų procedūrų, ir kad šis sprendimas turi būti gerbiamas. Bet šioje situacijoje yra ne tik gimdyvė, bet ir kūdikis. Kas apgins jį?


– Lietuvoje, kol žmogus negimė, nėra naujagimis, pirmiausia yra mamos kūnas ir mamos interesai. Aišku, medikai nori sveikų žmonių ir jų linki, bet su gimdymu nėra taip pat, kaip su apendicitu, nors dažnai girdime tokį palyginimą.

Gimdymo fiziologija labai priklauso nuo moters psichologinės būsenos. Moteriai reikia įeiti į tą specifinę tranzitinę fazę, reikia, kad jai netrukdytų. Yra labai daug tyrimų apie tai, kad viena panaudota intervencija gimdyme reiškia ir kitas tikėtinas intervencijas. Gimdymas yra sudėtingas, kompleksinis procesas.

– Dulos bendradarbiauja su medikais, padeda gimdyvėms. Su kokiu požiūriu susiduriate?


– Yra moterų, kurios gimdė su dulomis ir pirmą, ir antrą, ir trečią vaiką, yra moterų, kurioms tai atrodo pinigų švaistymas. Personalas irgi labai skirtingai reaguoja: vienur yra atviresnis, ieško bendrų sprendimų, kitur pasakoma moteriai, kad ji turi pasirinkti, ką vesis į gimdyklą – vyrą ar dulą.

– Ar žinote atvejų, kai gimdyvės ėmėsi gintis nuo smurto ar patyčių, gal kreipiasi į jus pagalbos?


– Jeigu ši gimdyvė manys, kad mes galime kažkuo padėti, feisbuko grupėje „Dulos Lietuvoje“ gali parašyti žinutę ir mes tikrai padėsime. Žinau atvejų, kai medikai atsiprašė ir kalbėjosi su moterimis. Tai yra labai daug, nes atpalaiduoja moterį, leidžia jai gyventi su žinia, kad buvo teisi, kad įvyko nesąmonė.

Neigimas, jog tu nieko nesupratai ir viskas buvo gerai, yra baisus, nes moters kūnas žino, kad buvo ne taip. Pas mus nėra pagalbos sistemos, be to, visi kaštai – emociniai, laiko, finansiniai – krenta ant šeimos. Čia tokie nepraminti keliai...

Uždarose feisbuko grupėse, kuriose yra daug mamų, matau didelę reakciją. Bet moterys linkusios dalytis istorijomis tik ten, kur jaučiasi saugiai. Reikia būti išsigydžius savo žaizdas, kad apie jas viešai galėtum šnekėti.

– Ką šis įvykis reiškia moteriai, esančiai nėštumo pabaigoje ir laukiantis pirmojo vaiko? Kokia jo žinutė?

– Linkėčiau moterims žiūrėti į gimdymą, kaip į savo procesą, kuriame kiti gali padėti. Net ir labiausiai kvalifikuota, didžiausia komanda gali tik padėti, bet gimdo pati moteris. Už šį procesą prisiimti atsakomybę nelengva, bet iš to ir visa jėga.

– Jūsų asociacija ragina imtis pokyčių gimdymo įstaigose. Kokių?

– Šis įvykis – atspindys to, kas vyksta mūsų visuomenėje, kaip mes elgiamės su pažeidžiamiausiais žmonėmis, kiek yra patyčių mūsų aplinkoje.

Patyčios nėra penktokų problema, patyčios prasideda nuo suaugusiųjų. Nei ligoninės personalas, nei kiti nėra atskirti nuo visuomenės. Gimdyklose daug patyčių, nepagarbos, smurto ir tai neturėtų tęstis. Tai negali būti tik jas patiriančių moterų reikalas.

Visas su gimdyve dirbantis personalas, nuo slaugių iki aukščiausios kvalifikacijos medikų, turėtų žinoti gimdymo psichologiją, bendravimo psichologiją, kaip perduoti žinią, kad viskas keičiasi, negu buvo suplanuota, kaip bendrauti su tėčiu, kuris yra už operacinės durų ir patiria įtampą.

Reikia daugiau empatijos, susikalbėjimo, kad medikai galėtų atsidurti pacientų kailyje, o pacientai suprastų, kokiomis sąlygomis dirba medikai, kokiu krūviu dirba akušerės ir koks neadekvatus jų atlyginimas.

Gimdyklose yra labai šviesių ir nuoširdžių žmonių, todėl jiems dirbti aplinkoje, kuri jų nepalaiko, yra sunku. Manau, ir jiems turime išreikšti savo palaikymą.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • Didelės sveikatos 2018 rugsėjo mėn. 16 d. 12:09:09

  mamytei. Jai teko daug iškentėti tiek pažeminimų, skausmo, prievartos.
  Kaip jai jaustis, kai svetimi vyrai žiūri į užpakalį? Ar ji nejaučia
  gėdos jausmo? Jai buvo be galo sunku. Ar kas pagalvojo kokios dabar
  psichologinės pasekmės bus tai mamytei?

 • o-o-o 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 14:40:59

  Šito pasipliurpimo esmė - mes čia emociškai viduriuojame, duokit mums
  pinigų. Kiek pažįstamų moterų gimdė, nė viena nesiskundė
  patyčiomis gimdykloje, ir visos laimingos, kad jos sveikos ir vaikai
  sveiki. O vienetinis psichės atvejis, tai dar ne visos Lietuvos moterys.
  Dar viena dūrų asociacija kiša ranką į žmonių kišenes.
  O tas žodis "empatija" tuoj taps keiksmažodžiu - kiek galima iš
  suaugusių žmonių daryti išplerusias žmogystas. Ar suaugęs neturi
  būti stoiškas, kad sugebėtų išgyventi jis ir jo vaikai? Suaugusios
  nėščios moterys - verkšlenkite, būkite amžinai šokiruotos, bijokite
  smurto gimdykloje, mes dūlos, einame pas jus, viską gražiai
  papasakosime ...ruoškite babkes...

 • Aldona 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 14:30:21

  Nu man tai čia atrodo nenormali tos dulos kalba, Moterį nepajėgia apimti
  medikai tai ir kviečia policininkus stiprius vyrus -o ką daryt-juk
  galėjo žūti kūdikis.Kas čia per maivymasi kad negalima gimdyvės
  liesti-o ką daryti. Anksčiau mes sovietinės gimdėm ir buvom dėkingos
  medikams-o čia baisus įvykis,Iškrypęs mąstymas nežino ko pačios
  nori.

 • Viešnia iš praeities 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 14:05:35

  Ką tas vyras veikia gimdymo metu,jei ir jį nuo įtampos reikis
  ramint?Užjaučiu ligoninės personalą,kitasyk kvieskitės dulą,ji padės
  viską išspręst

 • Aldona 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 14:00:36

  Nu man tai čia atrodo nenormali tos dulos kalba, Moterį nepajėgia apimti
  medikai tai ir kviečia policininkus stiprius vyrus -o ką daryt-juk
  galėjo žūti kūdikis.Kas čia per maivymasi kad negalima gimdyvės
  liesti-o ką daryti. Anksčiau mes sovietinės gimdėm ir buvom dėkingos
  medikams-o čia baisus įvykis,Iškrypęs mąstymas nežino ko pačios
  nori.

 • Onutė 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 13:42:09

  čia tur būt pirmas toks atvejis ne tik Lietuvos istorijoje, kuris
  demonstruoja požiūrį į žmogų. Kyla klausimas - ko trūksta?
  Žmoniškumo ar kompetencijos?

 • Ona 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 13:42:06

  O kas būtų buvę,jei būtų žuvęs naujagimis ar gimdyvė?Kaip galima
  smerkti ir piktintis,kai ten nebuvai ir nematei.Pažinojau moterį,kuri
  prieš daugelį metų,eidama gimdyti,išgėrė puslitrį degtinės ir dar
  du puslitrius su savimi į ligoninę pasiėmė.Tai ką su tokia
  daryti?Šiuo atveju,policijos tikrai be reikalo nekvietė.Pretenzijas
  galėtų reikšti tik pati gimdyvė ir jos vyras,kuris,kaip girdėjau,buvo
  šalia,policininkams padėjo laikyti žmoną.

 • Onutė 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 13:36:51

  čia tur būt pirmas toks atvejis ne tik Lietuvos istorijoje, kuris
  demonstruoja požiūrį į žmogų. Kyla klausimas - ko trūksta?
  Žmoniškumo ar kompetencijos?

 • Duros 2018 rugsėjo mėn. 13 d. 12:55:53

  Man keista, kad moterys save vadina duromis...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

reklama
Ukis 2018