respublika.lt

Draugystės parke kauniečiams prisistatys keturkojai „terapeutai“

(0)
Publikuota: 2017 rugpjūčio 08 13:26:45, Birutė Mačienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Draugystės parke kauniečiams prisistatys keturkojai „terapeutai“. EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Antradienio vakarą Draugystės parke vyksiančiame Veiklių mamų klubo šeimų piknike numatytas kaniterapijai parengtų šunų pasirodymas, bus galima pabendrauti su jų šeimininkais.

 

Anot specialistų, dar neseniai buvo sunku įsivaizduoti gyvūną ligonio palatoje, slaugos ar globos namuose, ugdymo įstaigoje. O šiandien terapinei veiklai parengti šunys - vis dažnesni psichologų, kineziterapeutų, specialiųjų pedagogų pagalbininkai. Keturkojai „terapeutai“ praskaidrina nuotaiką, jie padeda dirbant su tėvų globos netekusiais, autizmo ar kitos negalios paliestais vaikais.

Brabanto grifonų veislės Jaris ir borderkolė Mūza - dažni profesionalių kaniterapijos edukacinių renginių ir gydymo seansų dalyviai. Šiuos šunis profesionaliai kaniterapijai parengusią Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) dailės terapijos specialybės magistrantę, kinologę Inetą Martinkevičiūtę ypač džiugina naujausias sėkmingos terapijos atvejis - sparti su Mūza bendravusios dešimtmetės pacientės pažanga. Socialinio nerimo sutrikimo kamuojama mergaitė turi autistinio elgesio bruožų, - visai nebendrauja ir nekalba su svetimais žmonėmis. Tačiau kai mažosios pacientės terapijai pradėjo asistuoti borderkolė Mūza, po 8 užsiėmimų mažoji pacientė pati pradėjo duoti šuniui žodines komandas, išmoko jį pagirti. Nors su svetimais žmonėmis ji dar nebendrauja, bet jau garsiai paskaito keletą žodžių iš knygelės, kadangi Mūzai labai patinka, kai jai skaito.

„Dievas davė šunims didžiulę dovaną - gebėjimą besąlygiškai priimti bet kurį žmogų. Mes, žmonės, neretai turime įvairių nuostatų, ne kiekvienas įstengia įveikti pasidygėjimą neįprastu elgesiu ar ligos sumaitotu kūnu - o štai šuo geba visus besąlygiškai priimti, ir tai turi labai stiprų teigiamą poveikį. Teigiamas žmogaus ir gyvūno ryšys - viena iš priežasčių, kodėl gyvūnų asistuojama terapija tokia veiksminga“, - įsitikinusi I. Martinkevičiūtė.

Užsiėmimus su borderkole Mūza, belgų aviganiu malinua Toniu ir vipete Liuse džiugiai prisimena vaikų gerovės centro „Pastogė“ ikimokyklinukai, kuriuos I. Martinkevičiūtė drauge su kitais LSMU Kinologijos centro Profesionalios kaniterapijos tarnybos nariais aplankė ne kartą.

„Mūsų centre apgyvendinti tėvų globos netekę vaikai dažniausiai būna psichologiškai pažeisti, išgyvenę įvairias traumuojančias patirtis. O šunys buvo labai ramūs, geraširdžiai, ir su jais pabendravę vaikai tarsi persismelkdavo jų skleidžiama ramybe. Net didžiausi peštukai, paglostę šunelius, tapdavo meilesni, ramesni ir itin džiugiai laukdavo kitų užsiėmimų. Šie pokyčiai išliko ilgesnį laiką: vaikų elgesyje sumažėjo pykčio ir agresijos, jie pradėjo dažniau šypsotis. Manau, mums čia tokių užsiėmimų reikėtų nuolat“, - pastebėjo vaikų gerovės centro „Pastogė“ direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams Laima Grigonytė.

Kad kaniterapija turi teigiamą poveikį žmogaus fizinei ir psichinei sveikatai, jau seniai patvirtino ir įvairūs tarptautiniai moksliniai tyrimai.

LSMU Kinologijos mokslinio ir edukacinio ugdymo centro vadovas, LSMU Veterinarijos akademijos Gyvulininkystės technologijos fakulteto Gyvūnų auginimo technologijų instituto lektorius Mindaugas Paleckaitis papildė: žmogus bei šuo bendrauja dar ir biochemiškai. Mokslinių tyrimų rezultatai atskleidė, kad šuns ir žmogaus bendros veiklos metu žmogaus kūne išsiskiria medžiagų, kurios teigiamai veikia sveikimo procesus: vadinamojo „laimės hormono“ oksitocino kiekis padidėja, o „streso hormono“ kortizolio - sumažėja.

Kaip pasakojo LSMU Kinologijos mokslinio ir edukacinio ugdymo centro tarybos narė psichoterateutė, medicinos psichologė dr. Viktorija Grigaliūnienė, šalia terapinės veiklos, keturkojai mūsų draugai pasitelkiami ir edukacinei veiklai - dalyvaudami jie padeda mokyti bei mokytis. Vienas įsimintiniausių pavyzdžių - įvairiose Lietuvos bibliotekose vykę netradiciniai skaitymo užsiėmimai, kai pradinukai įdomias ir mėgiamas knygas skaitė... šunims. Pasak psichologės, šiuo atveju vaikams buvo svarbu pasirinkti tokį skaitymo draugą, kuris ramiai klausytų, o skaitytojas nesibaimintų, kad iš jo skaitymo gebėjimų kas nors pasišaipys. Pastebėta, kad pradinukai visai nejuto nerimo ir tokių užsiėmimų labai laukdavo.

Dr. V.Grigaliūnienės teigimu, toks mokymosi būdas gali būti veiksminga alternatyvi pagalba moksleiviams, atsiliekantiems nuo klasės draugų. Skaitydami šunims, vaikai išmoksta susikaupti, tobulėja jų kalba, skatinami pojūčiai. O štai vokiečių aviganė Arytė šiemet veikiausiai tapo pirmuoju šunimi, kuris su Profesionalios kaniterapijos tarnybos narėmis dalyvavo mokyklos egzamine - dešimtokų viešojo kalbėjimo įskaitoje. Tai buvo neįkainojama pasitikėjimo savimi patirtis dešimtokams: nebaisu kalbėti viešai, jei šalia - drąsos ir ramybės įsikūnijimas - šuo.

LSMU atstovai skelbia, kad šiuo metu Lietuvoje yra tik apie 30-40 šunų, oficialiai išlaikiusių tarptautinių šios srities ekspertų rengiamus kaniterapijos testus. LSMU studentė, kinologė I. Martinkevičiūtė ir jos augintiniai atstovavo Profesionalios kaniterapijos tarnybai liepos pabaigoje Palangoje vykusioje tarptautinėje kaniterapijos stovykloje kartu su įvairių šalių šunų dresuotojais, kaniterapeutais. Stovykloje kviestiniai lektoriai veda mokymus, vyksta šunų testavimas. Šiemet testą bandė išlaikyti šeši šunys, pavyko keturiems.

Lietuvoje kaniterapija kol kas nėra oficialiai įteisinta. Kaniterapija, kaip ir joga, akupunktūra, Tibeto medicina, fitoterapija, gydymas dėlėmis ir panašios sritys, priskiriama alternatyviajam gydymui. Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmai siekia, kad šios sritys ir mūsų šalyje būtų deramai reglamentuotos. Kol kas mūsų šalyje rengiami tik įvairūs socialiniai projektai, kurių metu lankomi neįgalieji, slaugos ir globos namų gyventojai, susitinkama su dienos centrų lankytojais. Daugelyje šių projektų neatlygintinai dalyvauja studentai - LSMU Kinologijos centro Profesionalios kaniterapijos tarnybos nariai.

Pastebima, kad profesionalių kaniterapijos paslaugų poreikis šalyje auga. Specialistus, galinčius rinktis kinologo specializaciją ir tobulintis gyvūnų terapijos srityje, Lietuvos sveikatos mokslų universitete rengia dvi - gyvūnų mokslo bakalauro ir gyvūninių išteklių valdymo magistro - studijų programos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s