respublika.lt

Depresija - šių laikų maras

(0)
Publikuota: 2018 spalio 17 07:53:11, Kamilė PONOMARIOVAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Depresija - šių laikų maras. Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Savižudybių statistika Lietuvoje jau kurį laiką šokiruoja. Statistikos duomenimis, nuo Nepriklausomybės atkūrimo iki 2016 metų Lietuvoje nusižudė 35 tūkstančiai piliečių. Tokiai mažai valstybei tai milžiniški skaičiai. Neabejotinai toks žingsnis - neišspręstų psichologinių problemų padarinys. Dažniausiai prasidėjęs depresija, kuri negydoma progresuoja. Plačiau apie tai kalbėjome su profesionalia psichologe, lektore, biomedicinos mokslų daktare Viktorija Grigaliūniene.

 


- Ar lietuviai dažnai skundžiasi depresija?

- Pagal statistinius rodiklius Europoje mes pirmaujame pagal išrašytų antidepresantų skaičių, bet tikrai negalime pasakyti, kad depresija sergančiųjų Lietuvoje yra daugiausia, kadangi antidepresantai yra skiriami ir kitų psichologinių ligų gydymui. Šiais medikamentais gali būti gydomos tiek panikos atakos, tiek lėtinio nuovargio sutrikimai. Tačiau galiu teigti, kad mūsų šalyje nemažai žmonių skundžiasi šia diagnoze.

- Kada būtina kreiptis pagalbos?

- Kategoriško atsakymo nėra. Daugelis psichinės sveikatos specialistų patikintų, kad tai individualu, tačiau jei žmogus jau kurį laiką jaučiasi blogai, jį vargina nemiga, trunkanti ilgiau nei dvi savaites, sutrikusi mityba, prasta nuotaika, jis turėtų kreiptis į psichinės sveikatos centrą, kur gydytojai galėtų nustatyti kokio lygio yra depresija. Depresija būna trijų tipų: lengva, vidutinė ir sunki. Esant vidutinei ar lengvos formos depresijai daugelis specialistų siūlo psichologo, psichoterapeuto pagalbą, meditacijas, akupunktūras, tačiau jei žmogų kamuoja sunkios formos depresija, būtinas medikamentinis gydymas. Nesigydantis šios, iš pirmo žvilgsnio nekaltos ligos, matydamas beprasmybę, žmogus gali pakelti ranką prieš save, įvykdydamas savižudybę.

- Ar žmogus, sergantis depresija, visada savo noru kreipiasi į specialistus?

- Depresija yra liga, kai žmogus išlieka pakankamai sąmoningas. Šios ligos simptomai trikdo ne tik žmogaus psichiką, bet ir fizinę būklę, todėl blogai besijaučiantis, nuotaikų kaitos varginamas pacientas, dažniausiai pagalbos kreipiasi savo noru arba praneša artimiesiems, kurie jį palaiko, paskatina ieškoti išeities.

- Ar žmonės nesigėdija lankytis pas psichologą?

- Galiu pasidžiaugti, kad vis daugiau žmonių supranta kokį vaidmenį atlieka psichologas, kreipiasi pajautę pirmuosius simptomus. Per savo ilgametę darbo praktiką, galiu teigti, kad kiekvienais metais besikreipiančių daugėja. Žmonių suvokimas keičiasi. Juk kai skauda skrandį, einame pas gastroenterologą, kai skauda sielą - pas psichologą.

- Sutinkate, kad psichologo kabinete verta apsilankyti kiekvienam?

- Mes visi esame atsinešę tam tikras nuoskaudas, išgyvenimus iš savo vaikystės, apie kuriuos šiandien nepagalvojame, tačiau mums net nesuvokiant jos dažnai kenkia mūsų dabartiniam gyvenimui, todėl būtent psichologas yra žmogus, galintis padėti surasti atsakymą daugeliui. Neturint nusiskundimų, psichologo konsultacija gali būti kaip profilaktika, lygiai taip, kaip kraujo tyrimai.

- Neretai depresiją lydi panikos atakos. Panikos ataka psichologų traktuojama kaip nuslopintų emocijų proveržis. Dėl kokių priežasčių ji atsiranda?

- Panikos atakos dažnai painiojamos su nerimu, o nerimą mes patiriame visi, tačiau radus priežastį, kodėl atsirado nerimas, jis dingsta. Jeigu nerimas lydi ilgesnį laiką, tai yra panikos atakos išraiška. Panikos atakos metu reaguoja žmogaus psichika, o tada ir kūnas, kadangi tai neatsiejama. Vienos priežasties dėl ko atsiranda panikos atakos, nėra. Tai per laiką susikaupę aspektai, įtampa, gyvenimo pokyčiai.

- Kas vyksta su žmogumi priepuolio metu ir kaip reikėtų elgtis?

- Atsiranda vegetacinės reakcijos: prakaituojantys delnai, padažnėjęs pulsas, dusulys. Visa tai išgyvenančiam žmogui atrodo, kad jis tuoj mirs. Tada kreipiamasi į šeimos gydytoją ir neradus kitos ligos yra diagnozuojama panikos ataka. Blogiausia, kas žmogui gali atsitikti panikos atakos metu: alpimas, nesuvokimas, kas vyksta aplinkui. Liga būdingesnė jautriems žmonėms. Statistikos duomenimis nuo jos dažniau kenčia vyrai, kadangi jie nuo mažens yra auklėjami būti stiprūs, ištvermingi. Visuomenėje vyrauja nuostata, kad vyras turi pasirūpinti šeima, uždirbti pinigų. Ne visi sugeba atlaikyti spaudimą, o palūžę susiduria su pasikartojančiais panikos priepuoliais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s