respublika.lt

2018 birželio 18, pirmadienis

Dėl legioneliozės skelbiama ekstremali situacija Vilniaus mieste (10)

2017 kovo mėn. 10 d. 15:22:56
Respublika.lt, Eltos inf.
Vilniaus savivaldybėje - Ekstremalių situacijų komisijos posėdis dėl legioneliozės

Dėl legioneliozės protrūkio trijuose daugiabučiuose namuose skelbiama ekstremali situacija Vilniaus mieste. Tai reiškia, kad darbą nedelsiant pradeda operacijų centras, kuris priims reikalingus sprendimus situacijai spręsti.

"Šiandien buvo susirinkusi ekstremalių situacijų komisija. Vilniaus mieste yra kai kurie legioneliozės protrūkiai, ekstremalių situacijų komisija susirinko 10.00 val., įvertino visą pateiktą informaciją, kurią gavo iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, išanalizavo, ir priėmė sprendimą, kad tai yra ekstremalus įvykis", - po posėdžio teigė Administracijos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Darulis.

Ekstremaliu įvykis laikomas tada, kai jis paliečia daugiau kaip 500 gyventojų, ligos užkratas gali pratrūkti greituoju metu, jo padarinius likviduoti užtrunka ilgiau kaip 24 val.

Į posėdį 13.00 val. savivaldybėje susirinko operacijų centras, kuriam vadovauti paskirtas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotojas Raimondas Vaidginas.

Legioneliozės protrūkis nustatytas trijuose namuose Vilniuje, vienas - Lazdynų rajone, kiti du - Žirmūnų-Šiaurės miestelio rajone.

Du žmonės, kaip įtariama, nuo šios ligos mirė, dar vienas - ligoninėje. Savivaldybė žada įvertinti šitų daugiabučių valdytojų veiklą, kodėl nebuvo užtikrinti temperatūriniai režimai šilumos punktuose ir tiekiant karštą vandenį.

Dėl daugiabučius administruojančios UAB "Adminstos" veiksmų, A. Darulio žiniomis, pradėtas ikiteisminis tyrimas. Savivaldybė taip pat žada išanalizuoti veiksmus namo valdytojo, kuris turėjo užtikrinti, kad "Adminsta" kontroliuotų šilumos punkto priežiūrą.

"Kalbama ne tik apie "Žirmūnų būstą", bet ir namo valdytoją Architektų gatvėje. (...) Ten pati bendrija yra namo valdytojas", - sakė A. Darulis.

"Siekiant panaikinti bacilą, reikėtų terminį šoką padaryti, tai yra pakelti aukštai temperatūrą, tada tos bakterijos žūsta, arba valyti visą sistemą cheminiu būdu. Operacijų centras įsivertins tų namų šilumos punktų karšto vandens tiekimo sistemas. Priims reikiamus sprendimus, o pasekmių likvidavimo vadovas turės nuspręsi, kokį būdą geriausiai taikyti, atsižvelgiant į Visuomenės sveikatos centro rekomendacijas - kiek ten yra to užterštumo, kiek yra galimybių kuo skubiau pašalinti visas priežastis", - sakė A. Darulis.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotojas R. Vaidginas paaiškino, kad ekstremali situacija bus išspręsta, kai laboratoriniais tyrimais bus patvirtinta, kad namų sistemose užkrato nėra.

Operacijų centras spręs ir dėl būtinybės patikrinti kitus namus Vilniuje, ar yra laikomasi reikalavimų, kas užkirstų kelią legioneliozės atsiradimui.

Greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja, gydytoja Vanda Pumputienė ramino žmones, kad jei nejaučia jokių simptomų, jokių antibiotikų dėl šios ligos gerti nereikia. "Profilaktikos priemonių nėra jokių ir jokių antibiotikų nereikia gerti. Antibiotikai naudojami, ir gana stiprūs, tik tada, kada yra liga", - sakė V. Pumputienė.

Pasak medikės, namų, kuriuose yra nustatytas užkratas, gyventojai, pasijutę blogai, (pajutę - ELTA) panašius į gripą simptomus, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris paskirs šlapimo tyrimą dėl legionelų antigeno.

"Viską lemia organizmo imunitetas. Tie, kuriems yra lėtinės ligos, gali susirgti greičiau. Požymiai yra labai panašūs į gripo, prasideda kosulys ir plaučių uždegimas, bet gali būti ir viduriavimas, silpnumas, šaltkrėtis", - sakė V. Pumputienė.

Pasak jos, užsikrečiama įkvėpus bakterijų su vandens garais. Šaltame vandenyje jos nesidaugina. Ligos inkubacinis periodas yra nuo dviejų iki dešimties dienų.


Po mirties nuo legioneliozės pradėtas ikiteisminis tyrimas

Nuo legioneliozės Vilniuje mirus dviem žmonėms, penktadienį pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neatsargaus gyvybės atėmimo.

Ikiteisminį tyrimą atlieka Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdyba, tyrimui vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai.

Įtariama, kad susirgusi ir mirusi moteris Legionella bakterijomis galėjo užsikrėsti savo gyvenamoje vietoje Vilniuje, Žirmūnų rajone. Ikiteisminio tyrimo metu bus vertinami ir kiti užsikrėtimo šiomis bakterijomis ir mirties nuo legioneliozės atvejai. Įtariama, kad nuo šios ligos jau mirė du žmonės, dar vienas asmuo yra gydomas.

Vilniuje dėl kelių daugiabučių vandens sistemose nustatytos taršos Legionella bakterijomis paskelbta ekstremali situacija.

Šios ligos protrūkis nustatytas trijuose sostinės daugiabučiuose. Nuo ligos du žmonės mirė, dar vienas gydomas ligoninėje. Daugiabučius administruoja UAB "Adminsta".


"Kauno energija" - dėl legioneliozės prevencijos

Po legioneliozės protrūkio sostinėje "Kauno energija" perspėja apie prevencijos veiksmus ir kauniečius.

Šildymo sezono metu į pastatus tiekiamo šilumnešio temperatūra visuomet yra aukštesnė. Pastatų šildymo ir karšto vandens sistemas prižiūrintys asmenys bet kada gali vykdyti legioneliozės prevencijos veiksmus. Ne šildymo sezono metu šilumnešio temperatūra padidinama pagal patvirtintą grafiką, teigia miesto savivaldybės įsteigta "Kauno energijos" bendrovė.

Ji dar kartą perspėja gyventojus, kuriems centralizuotai tiekiamas karštas vanduo, kad informacija apie kiekvieno namo administratorių ir šilumos bei karšto vandens sistemų prižiūrėtoją, taip pat jų kontaktiniai duomenys turi būti viešai matomi kiekvieno daugiabučio namo laiptinėse bei prie pastatų šilumos punktų. Kauniečiai šią informaciją gali rasti ir AB "Kauno energija" interneto svetainėje, užėję į skyrelį "Šilumos suvartojimas Jūsų name" arba tiesiog paspaudę šią nuorodą.

Pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos higienos normą "Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai", legioneliozės prevencijai pastato karšto vandens sistemoje vandens temperatūra turi būti 50-60 laipsnių, sudarant technines prielaidas vandens šildytuve karšto vandens temperatūrą padidinti iki 66, o vartotojų čiaupuose - iki 60 laipsnių.

Šilumos ūkio įstatymas bei Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklės nurodo, kad už higienos normą atitinkančios karšto vandens temperatūros palaikymą bei už karšto vandens sistemų priežiūrą ir reguliavimą pastatuose atsakingi pastatų šilumos ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai bei administratoriai arba bendrijų paskirti atsakingi asmenys.

Kaip jau skelbta, legioneliozės protrūkis nustatytas trijuose namuose Vilniuje, vienas - Lazdynų rajone, kiti du - Žirmūnų-Šiaurės miestelio rajone. Dėl legioneliozės protrūkio trijuose daugiabučiuose namuose paskelbta ekstremali situacija Vilniaus mieste.


"Mano būstas" legioneliozės profilaktiką atliks visuose administruojamuose daugiabučiuose

"Mano būstas" žada legioneliozės profilaktiką - karšto vandens sistemų "termošoką" atlikti visuose administruojamuose daugiabučiuose ne tik Vilniuje, bet ir kituose šalies miestuose, kuriuose administratoriai teikia paslaugas.

"Sudarėme atliekamų darbų grafiką ir pradėjome vykdyti darbus. Mieli gyventojai, apie darbų eigą būsite informuoti elektroniniais laiškais, SMS žinutėmis, laiptinėse bus iškabinti skelbimai. Turime visą parą veikiantį Klientų informavimo centrą bei avarinę tarnybą, todėl jei kils klausimų, drąsiai kreipkitės į mus bet kuriuo jums patogiu laiku. Tuo metu, kai bus vykdoma sistemų profilaktika, prašome bent 10-čiai minučių atsukti karšto vandens čiaupus, kad būtų užtikrinta vandens cirkuliacija bei profilaktikos efektyvumas. Taip pat gyventojai turėtų būti atsargūs, nes tuo metu, kai bus vykdomi profilaktikos darbai, vandens temperatūra bus aukštesnė nei įprastai", - pranešime spaudai cituojamas bendrovės "Mano būstas" Daugiabučių namų administravimo departamento direktorius Mindaugas Genys.

Kaip ELTA jau skelbė, trijuose sostinės daugiabučiuose nustačius legioneliozės protrūkį, Vilniaus mieste penktadienį paskelbta ekstremali padėtis. Nuo šios ligos du žmonės mirė, dar vienas gydomas ligoninėje.


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (10)

 • pirma 2017 kovo mėn. 11 d. 16:53:51

  bobutes is to namo sake, kad bakteriju rado ir klozeto bakelyje, kas zino
  kur a.a. apsikrete, gal kokioj pirtelej, o gal kokia diversija rysium su
  ...., ir klausimas zinovams , jei 1 val bus 66 laipsn, po to 4 val 45, po
  to vel 65 -dauginsis ar ne. ir is viso kas tikrino visas miesto sistemas ir
  vasara balas, ka rastu. o kad mokesim daugaiu ir prie naujo seiminko-tai
  jau aisku, ir dar zinanciu specialisti vandent sisitemas, bet matyt
  atsakynmas bus, kad veisiasi tik namo vamzdelyje, o ne kur kitur, ir ne ant
  palanges vasara stikalini ar senam vandens filtre, kur kaip tik idealios
  salygos

 • Vilnietė 2017 kovo mėn. 11 d. 16:23:16

  pritariu Viliui, jog atsukus karšto vandens kraną, nors gyvenu antrame
  aukšte, karšto vandens tenka laukti ne 1,5 min , bet pilnas 3 kol
  pribėga vos ne puse vonios. Todėl ir išeikvoji per pus daugiau, o tuo
  pačiu ir moki kaip už karštą. Ir taip tęsiasi kiek pamenu jau gan
  seniai...

 • vilius 2017 kovo mėn. 11 d. 16:00:35

  10 metų daugiabutyje atsukus karšto vandens kraną, karštas vanduo 56
  laipsnių pasirodo tik po 1,5 minutės. Ar tai negali būti legioneliozės
  židinys.

 • terra incognita 2017 kovo mėn. 11 d. 14:35:48

  Pakilo jau karšto vandens temperatūra ir Klaipėdoje,o išvadas
  padarykime visi -kaip esam apgaudinėjami su karšto vandens tiekimu. Kuo
  žemesnė karšto vandens temperatūra tuo daugiau jo naudoji ir geri
  pinigai byra tiekėjui.
  Pas mus pakrutama, tik po to, kai įvykis aplaistomas krauju arba
  ,žmogus nuvaromas myriop, o čia tik karšto vandens problemėlė, nieks
  iki to juk nenumirė.

 • Prašalietis 2017 kovo mėn. 11 d. 10:10:38

  Šilumos tiekimo bizniui reikia turėti užtikrintą pelną.Masiškai
  nuskurdus žmonėms,jiems sumažinus karšto vandens naudojimą iki
  minimumo šilumos biznieriai sumažino vandens kaitinimo temperatūrą,o
  kainą paliko tą pačią.Nors seniai yra žinoma,kad karštą vandenį
  laikant 70 ir daugiau temperatūros šios bakterijos žūva.Bet
  pseudovalstybiniuose skurde merdinčiuose durnių laivuose biznis
  išeina"padaryti"apvagiant,apgaunant eilinius vargšus ar,kaip šiuo
  atveju,jų sveikatos kaina."Tautiniam bizniui",prie valdžios lovio
  besistumdantiems,jų chebroms pinigų turi būti pribiznyta bet kokia
  kaina....

 • Įpatingai debiliems. tokiems kaip Lj 2017 kovo mėn. 11 d. 09:46:04

  Mokėti reikės tiek pat kaip ir ankščiau nes karšto naudosi mažiau
  santykyje su šaltu. Dašilo?

 • Lj 2017 kovo mėn. 11 d. 09:23:56

  Atspėkite, kiek reikės mokėti už dabar pradėtą tiekti karštą
  vandenį ir ką darys senyvo amžiaus žmonės, kurie vos suduria galą su
  galu.

 • gyvenu Kaune 2017 kovo mėn. 10 d. 20:32:29

  Silainiuose, kokios dvi dienas teka karstas, o ne siltas vanduo.O del is
  krano begusio apysilcio vandens vietoj karsto, kaltas namo bendrijos
  pirmininkas, amzinai verkiantis, kad reikes daug moketi.

 • Bronius 2017 kovo mėn. 10 d. 18:56:54

  Ne tik Vilniuje ekstrimali situacija, Alytuje mano bute retai vanduo
  pasiekia 50 laipsnių o šaltas birzgalas apie 30. Prisimenu skaitliukų
  statymo vajuje buvo siūlomi Prancūzų gamybos skaitliukai kurie karštą
  vandenį pradėtų skaičiuoti tik nuo 60 laipsnių.

 • ceslovas 2017 kovo mėn. 10 d. 17:58:52

  Vaje vaje ekstremali padetis, o tik tereikia tuose namuose pakelti karsto
  vandens temperatura ir pasibaigs ta padetis. Ir tam tikrai nereikia 24
  valandu.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TRIUMFAS: sekmadienį Graikijos vyrų krepšinio čempionate triumfavo Atėnų „Panathinaikos Superfoods“ ekipa su lietuviu Luku Lekavičiumi: finalo rungtynėse 84:70 nugalėjo Pirėjo „Olympiacos“ ekipą ir laimėjo seriją iki trijų pergalių 3-2.
 • BOKSAS: Eimantas Stanionis pratęsė pergalių seriją profesionalų ringe - šeštadienį Teksase (JAV) vykusiame bokso kovų vakare nugalėjo 27-erių meksikietį Eriką Martinesą; profesionalų ringe lietuvis laimėjo visas šešias kovas, iš jų penkias - nokautais.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar reikia tęsti politinės korupcijos tyrimą Seime?

balsuoti rezultatai

Ar pietų metu einate valgyti į šalia esančius restoranus, kavines?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9   +13 C

   +13  +15 C

 

   +13  +14 C

  +24   +26 C

   +22  +26 C

 

   +22   +24 C

    4-6 m/s

    6-9 m/s

 

     7-10 m/s

 

reklama
Ukis 2018