respublika.lt

Dantų pastų sudėtis. Nepageidaujamas poveikis

(0)
Publikuota: 2018 rugpjūčio 20 07:58:11, „Laisvalaikio“ partnerio inf.
×
nuotr. 2 nuotr.
Klinikos archyvo nuotr.

Ar žinote, koks yra medžiagų, įeinančių į dantų pastų sudėtį, nepageidaujamas poveikis? Yra paskaičiuota, kad žmogus, valydamas dantis 2 kartus per dieną, per gyvenimą suvalgo 2,5 kg dantų pastos. Ir nors šios medžiagos įeina ne tik į dantų pastų, bet ir į daugelio kosmetikos bei buitinės chemijos produktų sudėtį, kviečiame pasidomėti, koks tų medžiagų poveikis mūsų organizmui.

 

Konsultuoja Šv. Kristoforo odontologijos klinikos gydytoja odontologė Olga Siniakova

Natrio sulfatas


Ant dantų pastų pakuočių galima rasti ir tokius pavadinimus: „Sodium Lauryl Sulfate“ (SLS), „Sodium Laureth Sulfate“ (SLES), „Ammonium Lauryl Sulfate“ (ALS), „Ammonium Laureth Sulfate“ (ALES arba E487). Tai putojimą sukeliančios medžiagos. Jos mažina paviršiaus įtempimą ir padeda lengviau pašalinti nešvarumus. Įeina į daugelio dantų pastų, šampūnų, prausiklių, indų ploviklių, automobilio ir grindų valiklių sudėtį. Tai, kad jos padeda gerai išplauti automobilį - puiku. Bet burnos ertmei padaro daug žalos. Šie sulfatai denatūruoja apsauginio gleivinės sluoksnio baltymus, apnuogindami epitelį - jis tampa labai pažeidžiamas. Šie sulfatai gali sukelti negyjančias burnos gleivinės opas.

Metų metus į mūsų pasąmonę buvo siunčiamos žinutės: putojančia dantų pasta valyti dantis malonu, tik stipriai putojančios dantų pastos gerai išvalo dantis. Iš tiesų, tai labai pigi medžiaga, gaunama iš naftos arba kokosų bei palmių aliejaus. Kartais gamintojai pabrėžia dantų pastos augalinę kilmę. Bet realiai jokio skirtumo nėra, kaip gaunamas SLS - iš naftos ar iš aliejaus, cheminė formulė ta pati ir žala gleivinei vienoda. Be to, šis sulfatas patenka per burnos ertmės gleivinę į kraujotaką, nusėda vidaus organuose ir gali sukelti jų pažeidimus.

Gal pastebėjote, kad išsivalius dantis iškart prieš valgį, maistas atrodo neskanus ir šiek tiek kartus? Natrio sulfatai ardo liežuvio fosfolipidus, taip sutrikdydami skonio receptorių veiklą.

Parabenai


Tai sintetiniai konservantai, kurie dėl savo fungicidinių bei antibakterinių savybių pailgina dantų pastos galiojimo laiką. Ant pakuočių galime rasti užrašus: „Methyl“ (E218), „Buthyl“, „Prophyl“ (E216), „Isobuthyl“, „Isoprophyl“, „Ethyl“ (E214) - „paraben“. Jie gerai rezorbuojasi per burnos gleivinę. Dėl savo pigumo buvo naudojami ilgą laiką, nes alternatyvūs augalinės kilmės konservantai mažiau efektyvūs. Pirmą kartą apie jų kenksmingumą pradėta kalbėti, kai krūties navike buvo rastas didelis parabenų kiekis.

Organizme jie imituoja estrogenų poveikį ir tai sukelia hormoninius pokyčius. Įrodyta, kad šiuo metu pagal ES teisės aktus leidžiamas naudoti parabenų kiekis mažina spermos gamybą. Taip pat patenka į motinos pieną ir gali pažeisti naujagimio imuninę sistemą

Dėl parabenų kenksmingumo verda daug ginčų. Dar reikėtų išsamesnių mokslinių tyrimų. Bet kadangi jų yra daugumoje kosmetikos priemonių (muiluose, lūpdažiuose, kremuose, dezodorantuose, šampūnuose ir t.t.) ir net vaistuose, tai mes jų gauname daug. Tad būkime atidūs ir, kur įmanoma, nerizikuokime savo sveikata.

Triklozanas


Tai - antibakterinė medžiaga. Pasižymi neigiamu poveikiu endokrininei sistemai, alergija, toksinėmis savybėmis. Ingredientas kaupiasi organizme bei didina bakterijų atsparumą. Burnoje naikina ne tik kenksmingas, bet ir gerąsias bakterijas. Triklozanas ribojamas Europos Sąjungoje. Kiekis kosmetikos priemonėse negali siekti daugiau nei 0,3 proc. 2009 metų tyrimas su žiurkėmis parodė, kad triklozanas mažina skydliaukės hormonų koncentraciją. Jis taip pat naudojamas kaip pesticidas. Tad šiuo metu, kai pasaulyje daugėja infekcijų, kurių neveikia turimi antibiotikai, antibakterines medžiagas reikia vartoti labai atsargiai ir tik paskyrus gydytojui.

Mikrogranulės

Mikrogranulės yra mažyčiai rutuliukai iš plastiko. Jie naudojami kaip švelnūs abrazyvai. Tačiau mikrogranulės gali kauptis dantenų vagelėse ir sukelti dantenų uždegimą. Tai ypač pavojinga žmonėms, sergantiems periodonto ligomis ir turintiems gilias periodonto kišenes.

Jeigu mąstome apie ekologiją, turėtume žinoti, kad mikrogranulės, patekusios į kanalizaciją, praeina daugelį filtrų, patenka į aplinką, kaupia toksinus. Tuomet jas ėda jūros gyventojai, o juos valgome mes.

Propilenglikolis

Polipropilenglikolis ir polietilenglikolis (PPG ir PEG) naudojami kaip surfaktantai, drėkikliai, konservantai, tirpikliai. Turi mažą molekulinį svorį, tad rezorbuojasi per burnos gleivinę. 2 procentai žmonių yra alergiški šioms medžiagoms. Jos gali sukelti dermatitą, dirginti burnos gleivinę, sukelti negyjančius odos ir gleivinės pažeidimus.

Dietanolaminas

Dantų pastoje naudojamas kaip putojimą sukelianti medžiaga. Pats dietanolaminas netoksiškas, bet dalyvauja tam tikrose reakcijose, kurių metu susidaro kancerogeninė medžiaga N-Nitrosodiethylaminas. N-Nitrosodiethylaminas gerai rezorbuojasi per odą ir gleivinę, gali lemti kepenų, skrandžio, stemplės ir inkstų vėžio atsiradimą. Tyrimuose su gyvūnais nustatyta, kad jis padidina persileidimo riziką bei stabdo vaisiaus smegenų vystymąsi.

Fluoras

„Netyla ginčai apie fluoro žalą. Yra daugybė straipsnių apie fluoro kancerogeninį bei toksinį poveikį konkorėžinei liaukai, kuri yra atsakinga už daugelį organizmo funkcijų. Tačiau mes, odontologai, turim neginčijamų įrodymų apie tai, kad dantims fluoras naudingas. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad žmonės, turintys dantų implantų, vengtų dantų pastų, kurių sudėtyje yra neorganinų fluoro junginių, tokių kaip natrio fluoridas („Natrium fluoride“), natrio monofluorofosfatas („Sodium monofluorophosphate“ arba MFP), ir ypač Alavo fluoridas („Stannous fluoride“), nes jie sukelia titano implantų koroziją. Jeigu būtinos dantų pastos su fluoru, rekomenduojama rinktis dantų pastą su amino fluoridu.

Dar kartą noriu pabrėžti, kad dantų pastų nuryti negalima.Ypač atidžiai turėtume stebėti vaikus, kad jie nevalgytų dantų pastų, o po dantų valymo gerai išsiskalautų burną“, - teigia O.Siniakova.

Sorbitolis

Jis randamas vaisiuose ir uogose. Dantų pastose atlieka saldiklio ir stabilizatoriaus vaidmenį. Pabrėžiama, kad šis saldiklis nepasižymi kariesogeniniu poveikiu. Tačiau atlikti tyrimai nurodo, kad dažnai vartojant sorbitolį, burnoje daugėja mikroorganizmų, kurie jį fermentuoja, taip mažindami burnos pH (rūgštindami burnos terpę). Taigi, sorbitolis pasižymi silpnu kariesogeniniu poveikiu. Patariama rinktis dantų pastą su ksilitoliu.

Dantų pastoje gali būti ir augalinės kilmės medžiagų, dažiklių, galinčių sukelti alergines reakcijas.

Bet kokiu atveju rekomenduojama dantų pastą rinktis atidžiau, paskaityti jos sudėtį, o geriausia - pasitarti su savo odontologu. Jis, įvertinęs jūsų burnos ertmės sveikatą, padės išsirinkti tinkamiausią dantų pastą.

***

KONTAKTAI

Kęstučio g. 33, Vilnius

Registracija tel. +370 620 84477

www.kristoforoklinika.lt

facebook.com/kristoforoklinika.lt

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s