Chirurgo S.Sereikos įspėjimas „auksarankiams“: rizikuoja kiekvienasnuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 06 d. 09:56:51 Perskaitė 613

Susižaloti plaštaką, netekti piršto ar net kelių, susižeisti kojas ar kitas kūno vietas rizikuoja kiekvienas buityje besinaudojantis kampiniu šlifuokliu.

 

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės ortopedas traumatologas, plaštakos chirurgas Simonas Sereika teigia, kad metų metus medikai gelbsti kampiniu šlifuokliu, liaudyje pramintu „bulgarke“, susižalojusius pacientus.

„Pasitelkiame naujausias priemones, kad išsaugotume sužalotus pirštus, plaštakos funkciją. Visų į mūsų rankas patekusių pacientų paaiškinimai, kaip įvyko trauma, atrodytų, iš klaidingo vadovėlio: vienas pasakoja pjovęs medžio atraižas šiltnamyje auginamiems augalams paremti, kitas - sumanęs malkoms supjauti turėtus nestorus medgalius. Ir taip dar koks trisdešimt būdų, kaip ne pagal paskirtį naudoti įrankį“, - praktikoje pasitaikančius atvejus vardijo S. Sereika.

Gamintojai aiškiai nurodo, kad minėtas įrankis skirtas pjauti akmenį, metalą, betoną, plyteles, mūrą ar net asfaltą. Tačiau RVUL Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus medikai konstatuoja, kad instrukcijų nepaisoma. Ypač lietuviai pamėgę kampinį šlifuoklį naudoti medžiui pjauti, o po nesėkmingų bandymų, deja, ne vienam „auksarankiui“ tenka gultis ant operacinio stalo.

Kaip pastebi daktaras S. Sereika, pagrindinė priežastis, kodėl šis prietaisas toks populiarus, kad prie jo itin paprasta primontuoti medžiui pjauti skirtą diską.

„Išties gerai, kai tą patį įrankį gali panaudoti įvairiems darbams, ne vienam namuose ar sodyboje kaime toks universalus prietaisas praverstų, tačiau tik tuo atveju, kai nerizikuoji savo sveikata. Juk kiekvienas gerai pasvarstytų, ar naudoti įrankį, jeigu žinotų, kad dėl jo neteks piršto ir liks traumuotas visam gyvenimui“, - sako plaštakos chirurgas.

RVUL Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus medikai stebisi ir internete plintančiais aukštųjų mokyklų parengtais mokomaisiais siužetais. Jų herojai - studentai, demonstruojantys, kaip, pasinaudojant kampiniu šlifuokliu, medinės paletės virsta patogiais lauko baldais.

Gydytojų teigimu, tokie mokomieji siužetai turėtų būti rengiami atsakingiau, įvertinus, kad įrankių naudojimas ne pagal jų paskirtį gali kainuoti sveikatą. Tad norinčius ir mėgstančius „meistrauti“ namie RVUL medikai ragina atkreipti dėmesį į gamintojų rekomendacijas, o internete plintančius mokomuosius vaizdo įrašus vertinti kritiškai.

„Raginu mokytis iš svetimų, o ne iš savų klaidų ir neužmiršti, kad kampinis šlifuoklis gali būti naudojamas metalui, mūrui, plytelėms pjaustyti, bet jokiu būdu ne medžiui. Taip išvengsite ne tik pavojaus sau, bet ir aplinkiniams, pavyzdžiui, vaikams. Iš tiesų dažnai atsitinka ir taip, kad, pjaunant medį, dėl didelės prietaiso jėgos įrankis krenta iš rankų ir atšokęs gali sužeisti ne tik patį dirbantįjį, bet ir aplink esančius žmones“, - būti dėmesingus ragina S. Sereika.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net