respublika.lt

Buitinę chemiją naudokime atsakingai

(0)
Publikuota: 2017 gruodžio 06 08:28:19, Edita SIAVRIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Mokslininkai akcentuoja, kad galima išsiversti su kur kas mažiau priemonių, kurios dažnai kenkia ir sveikatai, ir aplinkai. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Buitinės chemijos produktai daugeliui tapę būtinybe, ypač skalbikliai. Vis dėlto mokslininkai akcentuoja, kad galima išsiversti su kur kas mažiau priemonių, kurios dažnai kenkia ir sveikatai, ir aplinkai.

 

Kalbėjomės su KTU Cheminės technologijos fakulteto Aplinkosaugos technologijos katedros docente dr. Violeta Kauneliene, mokslininkė prisipažino, jog pačios namuose nerastume, pavyzdžiui, daugelio pamėgto skalbinių minkštiklio, taigi turėtume ne tik atidžiai rinktis skalbiklius, bet galvodami apie aplinką galime dalies priemonių išvis atsisakyti.

Skalbiklių sudėtyje yra 30-40 proc. paviršiaus aktyvių medžiagų (PAM), apie 65 proc. užpildų, vandens minkštiklių ir įvairių priedų. Minėti užpildai (fosfatai, fosfonatai, ceolitai) yra skirti vandeniui minkštinti. Pasak doc. dr. V.Kaunelienės, aplinkoje daugiausia problemų kelia fosfatai, nes pernelyg didelis jų kiekis vandens telkiniuose sukelia eutrofikaciją. Fosfonatų vandens minkštinimo geba yra didesnė nei fosfatų, tačiau jie sunkiai skaidomi biologiniu būdu. Ceolitai yra aplinkai draugiška medžiaga, tačiau kaip minkštiklis pradeda veikti palyginti lėtai, todėl reikalingas papildomas nedidelis kiekis greitai veikiančio minkštiklio.

Kaipgi turėtų atsakingai rinktis skalbiklius galutinis vartotojas? Doc. dr. V.Kaunelienė atkreipė dėmesį, jog ant skalbiklių pakuočių informacija, deja, gana kukli. „ES rinkoje fosforo kiekis skalbikliuose yra reglamentuotas, kartais netgi nenurodomas. Produktų ženklinimas (ekologiškumo etiketė) visgi lieka pagrindiniu kriterijumi renkantis prekę. Ypač reikėtų vengti daug kvapiųjų medžiagų turinčių skalbiklių. Kvapiosios medžiagos gali būti ganėtinai toksiškos“, - kalbėjo mokslininkė.

Pageidaudami baltesnių skalbinių įsigyjame įvairių baliklių, doc. dr. V.Kaunelienė aiškino, jog balikliai yra dažnai naudojami organiniai junginiai, kurie reakcijoje su vandeniu išskiria vandenilio peroksidą, jis ir turi balinamąjį poveikį. „Kartais naudojamas natrio hipochloritas, kuris šarminėje aplinkoje sudaro hipochlorito joną, jis skildamas sudaro aktyvųjį deguonį (balinimas). Tačiau rūgščioje terpėje hipochloritas skyla išskirdamas chlorą. Tai nuodinga, labai reaktyvi medžiaga“, - teigė mokslininkė ir pridūrė, jog pagrindinis hipochlorito trūkumas yra tas, kad nuotekų valyklose gali sudaryti kenksmingus chloro organinius junginius. Baliklių funkcijai užtikrinti į skalbimo priemones dedami sudėtingos struktūros organiniai junginiai - baliklių aktyvikliai bei stabilizatoriai.

Skalbiklių sudėtyje yra ir daugiau sudėtingos struktūros (dažniausiai sunkiai biologiškai skaidomų) junginių: optiniai balikliai (medžiagos, sugeriančios nematomus UV spindulius ir paverčiančios juos 400-800 nm spinduliais, dėl ko audinys atrodo baltesnis); antiresorbentai (medžiagos skirtos apsaugoti audinį, kad PAM pakelti nešvarumai vėl nenusėstų ant audinio); hidrotropai (naudojami gaminant skystus skalbiklius, jie didina organinių junginių tirpumą vandenyje); konservantai; dažai; kvapiosios medžiagos. Pastarosios yra sintetinės, dažniausiai sunkiai skaidomos, turinčios alergizuojantį, endokrininę sistemą ardantį poveikį.

Prof. Julius KALIBATAS, Lietuvos šeimos gydytojs asociacijos vadovas:

- Ar gydytojai per pacientų praktiką jaučia, jog naudojame per daug ir pernelyg agresyvios sveikatai, gamtai buitinės chemijos?

- Be abejo, pacientų skundų dėl to yra, tiesą sakant, net man pačiam buvo atvejis, kai žmona išskalbė patalynę skalbikliu ir atsigulus buvo baisi alerginė reakcija, visos šlaunys raudonos. Taigi stengiamės naudoti švelnius, bekvapius skalbiklius, tokie sveikatai, aplinkai yra geriau. Patarčiau rinktis tokius skalbiklius, kurių cheminės medžiagos greitai biologiškai skyla. Nes vienos medžiagos trumpai išsilaiko, kitos net dešimtmečius neskyla. Neekologiškų priemonių netikslingas, perteklinis vartojimas kenkia ir sveikatai, ir aplinkai. Ypač vandenims. Juk nuo aplinkos būklės labai priklauso žmonių sveikata.

- Į ką atkreipti dėmesį renkantis skalbiklius?

- Jeigu skalbiklis yra labai pigus, galima manyti, jog cheminė jo sudėtis nebus gera ir yra alerginės reakcijos rizika. Taip pat labai nesigundykite skalbiklių, minkštiklių kvapais, bet koks kvapas vis tiek yra tam tikra cheminė medžiaga, tai sintetiniai kvapai, kurie gali dirginti. Kai reklamuojami skalbiklių kvapai, man visuomet kyla klausimas: o kokia ten cheminė medžiaga, kuri taip kvepia ir užgožia visus kitus kvapus? Norėtųsi, kad oras būtų kaip galima grynesnis. Pavyzdžiui, oro gaivikliai, jie nepanaikina blogo kvapo, jie tik užgožia blogą kvapą, mums užkemšami uoslės receptoriai. Vadinasi, oras apkraunamas medžiaga, kuri mums dvokia ir dar ant viršaus papurškiama cheminių medžiagų, kurios tokios stiprios, kad užgožia pirminį kvapą. Higieniniu, medicininiu požiūriu man tai nėra priimtina.

Ne mažiau svarbu dozavimas, naudokite tiksliai pagal instrukcijas. Jei manoma, kad įpylus daugiau skalbiklio, bus geriau, klystama. Perteklinė cheminė medžiaga gali pakenkti. Taip pat jei skalbimo milteliai skirti automatinėms skalbimo mašinoms, neskalbkite rankomis, nes tokie milteliai koncentruoti.

- O pavieniai vartotojai pajėgūs sumažinti aplinkos taršą naudodami mažiau buitinės chemijos?

- Be abejonės, ir visuomenė turėtų būti skatinama turėti protingą požiūrį į chemines medžiagas. Jų naudojimas turėtų būti saikingas, tai labai svarbu. O jeigu galite nenaudoti išvis, tai dar geriau.

                                                                 

Užs. 320

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s