respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

A.Veryga margarino jau atsikandonuotraukos (18)

2018 birželio mėn. 22 d. 07:29:22
Aida VALINSKIENĖ

Vakar sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė laikinai atšaukiantis nurodymą jau šių metų rugsėjį vaikų ugdymo įstaigose sviestą keisti aliejumi arba margarinu, nes „mūsų žmonėms reikia daugiau laiko apsiprasti su pokyčiais“. Ministerijos atstovai įrodinėjo, kad margarinas yra sveikesnis pasirinkimas, tačiau medikai ir mitybos specialistai tokius teiginius argumentuotai neigia.

 

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė Sveikatos apsaugos ministerijos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas, patvirtintas Vaikų maitinimo tvarkos aprašas nedraudžia ugdymo įstaigose naudoti sviesto. Yra tik rekomendacija sviestą, kur įmanoma, keisti aliejumi arba margarinu, kurio sudėtyje sočiųjų riebalų rūgščių ne daugiau kaip 33 proc. Margarinas turi būti nehidrintas, t.y. be transriebalų.

„Atkreipiame dėmesį, kad sparčiausiu sveikatos gerėjimu pasižyminčiose Šiaurės šalyse vaikų maitinimui sviestas apskritai neleidžiamas. Vietoje jo tiekiamas minkštas nehidrintas margarinas“, - teigia A.Kranauskas.

Jis akcentuoja, kad geriau visai nevartoti nei sviesto, nei margarino, nes šalies gyventojams riebalų tikrai netrūksta. Negana to, kietieji riebalai (sviestas ir margarinas) yra nepalankūs sveikatai, prisideda prie gyventojų sergamumo ir mirštamumo nuo infarktų ir insultų, cukrinio diabeto, vėžio bei nutukimo didėjimo. Sveikesnis kietųjų riebalų pakaitalas yra alyvuogių arba rapsų aliejus.

Tačiau, jei kietieji riebalai būtini, geriau rinktis margariną, o ne sviestą. Visų pirma todėl, kad svieste yra didesnis bendras riebalų kiekis nei margarine. Svieste yra 2-3 kartus daugiau nei margarine nepalankių sveikatai sočiųjų riebalų rūgščių. Svieste yra cholesterolio, o margarine jo visai nėra. Svieste yra kelis kartus daugiau kraujagyslėms agresyvių miristo ir palmitino rūgščių nei margarine. Svieste yra laktozės, kurios dalis gyventojų netoleruoja, o margarine jos nėra.

A.Kranausko teigimu, šiuolaikinis margarinas dažniausiai gaminamas be hidrinimo ir jame nesusidaro transriebalai. Tiesa, norint būti tuo tikram, reikia skaityti etiketes.

Laikyti margariną nenatūraliu, o sviestą - natūraliu, ministerijos atstovo teigimu, yra neteisinga, nes gaminant sviestą jis pereina apie 15 technologinių perdirbimo etapų. Abu produktai vienodai nenatūralūs.


Situaciją komentuoja aikų gastroenterologas doc. Vaidotas Urbonas:

- Negalėčiau kategoriškai teigti, kad kažkuris vienas iš šių produktų blogas, o kitas - geras. Ir vienas, ir kitas turi tam tikrų trūkumų. Vis dėlto sveikiems vaikams aš siūlyčiau duoti sviestą.

Visų pirma todėl, kad sviestas yra natūralesnis produktas nei margarinas. Nors SAM atstovai teigia, kad margarinas yra natūralus produktas, taip nėra. Tiesa, šiais laikais kitas paruošimo metodas ir tų baisiųjų transriebalų rūgščių atseit nėra, bet vėlgi žiūrint kokiu metodu margarinas buvo daromas.

Sviesto siūloma atsisakyti, nes jis turi sočiųjų riebalų rūgščių. Sakoma, kad jos gali lemti blogojo cholesterolio padidėjimą kraujyje. Tačiau pagal mitybos normas iki 10 proc. šių riebalų rūgščių yra leidžiama. Margarine jų nėra, bet jame kartais atsiranda transriebalų rūgštys, kurios dar blogesnės už tas sočiąsias. Tiesa, tai priklauso nuo gamybos proceso.

Kitas klausimas - iš ko daromas margarinas? Maišomas vadinamasis kietas aliejus, kuris kambario temperatūroje yra kietas (kokosų, palmių), su skystu augaliniu aliejumi. Tad jame sočiųjų riebalų lyg ir nėra, bet... Ar kokosų ir palmių aliejai yra labai sveiki, ekologiški ir organizmui reikalingi? Savo maistine verte jie, tiesą sakant, nėra labai vertingi, nes neturi būtinųjų riebalų rūgščių. Pridedant skystų aliejų šis trūkumas lyg ir kompensuojamas. Tačiau kitas klausimas - iš kur tas kokosų ir palmių aliejus gaunamas, ar jis yra ekologiškas? Tą nelabai įmanoma sužinoti. Aliejai, kaip ir bet kuris riebalas, yra labai geras tirpiklis įvairiems organiniams teršalams, pesticidams.

Keičiame sočiąsias riebalų rūgštis, esančias svieste, į nesočias, kurios yra margarine - tai vienintelis margarino privalumas prieš sviestą. Bet vėlgi - jeigu mes suvalgome nedaug sviesto (žinome, vaikai jo tikrai nedaug valgo), tas nedidelis sočiųjų riebalų kiekis neturi sveikatai jokios neigiamos reikšmės.

SAM mitybos pavyzdžiu nurodo Skandinavijos šalis. Tačiau jeigu palygintume skandinavų ir mūsų vaikų sveikatą, sakyčiau, kad jų vaikai yra ligotesni. Alerginėmis ligomis jie serga tikrai dažniau, sunkiomis uždegiminėmis žarnyno ligomis - Krono liga, opiniu kolitu - 3-4 kartus dažniau nei mūsų. Vaikų cukrinio diabeto atvejų pas mus pradėjo daugėti tik pastaraisiais metais, o Skandinavijos šalyse šie skaičiai milžiniški jau gerą dešimtmetį. Tad realiai skandinavų vaikų sveikata nėra tokia gera, kad reikėtų sekti jų pavyzdžiu.

Kitas dalykas - margarine nėra cholesterolio, o svieste jo yra. Daugelį metų buvo sakoma, kad cholesterolis yra didžiulis „baubas“, bet pastaraisiais metais požiūris pradėjo keistis. Cholesterolis yra labai svarbi medžiaga žmogaus organizmui - iš jo gaminasi hormonai, tulžies rūgštys, jis įeina į daugelio ląstelių sudėtį. Kai jo per daug - blogai, tačiau kai jo trūksta - vėl gi blogai.

Abibendrindamas noriu pasakyti, kad nematau didelio reikalo sviestą keisti margarinu, ypač vaikams, kurie to sviesto apskritai suvalgo nedaug. Viskas priklauso nuo kiekio. Jeigu valgysi kilogramais, tiek vienu, tiek kitu atveju turėsi problemų.

Kalorijų ir margarinas, ir sviestas turi tiek pat, tad kalorijų mažiau vaikai nesuvartos. Pasikeis tik tai, kad su margarinu gaus šiek tiek kitokių riebalų. Bet tik tuo atveju, jei tas margarinas bus tikrai kokybiškas. O kokybiškas margarinas - nėra pigus.

Situaciją komentuoja gydytoja dietologė Justė Parnarauskienė:


- Lietuvos gyventojai, taip pat ir vaikai, suvartoja per daug riebalų, ypač sudarytų iš sočiųjų riebalų rūgščių. Tad sviesto keitimas aliejumi tikrai priimtinas. Tačiau keisdami sviestą margarinu nesuformuosime įpročio vartoti mažiau riebalų. Margarinas yra mažiau riebus, tad, norint gauti tą patį riebalų kiekį, jo gali būti sunaudojama daugiau.

Sviesto, kaip ir kitų pieno produktų, riebalų sudėtis yra unikali, nes jie sudaryti iš įvairaus ilgio riebalų rūgščių. Jame yra butiro riebalų rūgšties, kurios nėra kituose produktuose. Ši rūgštis pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu, be to yra daug geriau įsisavinama nei kiti riebalai, o tai svarbu vaikams. Nėra svarių įrodymų, kad pieno riebalai yra susiję su didesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Margarino riebalų rūgščių sudėtis priklauso nuo to, kokie aliejai yra vartojami jų gamyboje. Dažniausiai užrašoma „augaliniai aliejai“, tad tiksliai sužinoti aliejaus kilmės neįmanoma. Daugelyje margarinų yra kalio sorbato E202, kuris yra draudžiamų maisto priedų sąraše.

Natūralu, kad sviestas pereina tam tikrą gamybos procesą, nes jis nėra žaliava. Ar produktas yra natūralus, ar ne, tikrai nenurodo jo gaminimo etapų skaičius, o nurodo tai, kad pagamintas iš natūralių medžiagų, šiuo atveju - grietinėlės.

Aš savo pacientus mokau, kad renkantis iš kelių tam tikros rūšies produktų, kartais užtenka atkreipti dėmesį į sudedamųjų dalių sąrašą - kuo jis trumpesnis, tuo mažiau įvairių priedų jame. Sviesto sudedamųjų dalių sąrašas sudarytas iš 1 ingrediento, o margarino - vidutiniškai iš 10-15 punktų.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (18)

 • Karabasiniai 2018 birželio mėn. 25 d. 08:47:10

  pridengė mokesčių aferą , ne kitaip , reikia nukreipti dėmesys nuo
  fokusininko rankų , šiuo atveju nuo mokesčių reformos , ką daro
  fokusininkas , šiuo atveju patys suprnatant , gal dar yra tikinčių
  fokusininkais -Tautos gelbėtojais ar kaip ten jie pasivadino prof-analų
  vyriausybe

 • senis 2018 birželio mėn. 22 d. 16:52:50

  pirmos rusies produktai tiekiami D. Britanijai, Vokietijai, Prancuzijai,
  Belgijai. Antra rusis Italijai, kitoms pietines dalies salims. Trecia rusis
  Lenkijai Rumunijai, Vengrijai ir kitoms rytu itakos zonos salims. Ketvirta
  rusis tiekiama tik buvusioms TSRS respublikoms ir Rusijai. Visa tai
  priziuri Andriukaitis. Ka tik valgiau saldzios grietineles sviesta. Tiesa,
  ten uzrasita, kad ta saldi grietinele buvo surauginta. Tai gal jau
  grietine, nebe grietinele? Ant lupu liko riebalai. Nenusivalo. Tai reiskia,
  kad pieno produkto cia nera, vien palmiu pramoninis tepalas. Negalima
  maisyti palmiu aliejaus ir palmiu pramoninio tepalo. Is vienos puses,
  ilginamas pensinis amzius, is kitos puses, Andriukaicio, Lietuvos patrioto,
  rupestis. Taip mus, pensininkus, bendrom jegom ir suoptimizuos.
  Suoptimizuos, nuvaziuos prie Suslovo kapo ir atraportuos apieatlikta savo
  pareiga.

 • >Kažkas ne taip 2018 birželio mėn. 22 d. 14:59:46

  Jūsų tiesa. Ten ir neadekvatūs dirba, ir triukšmas sukeltas pridengti
  mokesčių reformos aferai. Nes dar pastebės žmogeliai per anksti, kad
  vietoj buvusių 15 procentų pajamų mokesčio turės mokėti jau 20, plius
  sujungus darbuotojo ir darbdavio "sodrinius" alga ant popieriaus padidės,
  o kartu padidės ir sodriniai, ir pajamų mokestis, ir PSD. Visa tai
  žaliukai vadina mokesčių nedidinimu ir socialinės atskirties mažinimu,
  nors iš tiesų mokesčiai nedidės tik kapitalui.

 • NE 2018 birželio mėn. 22 d. 13:44:53

  Man jau darosi Lietuvoje gyventi baugu , nes europos sąj. komisijai
  rekomendavus , o profanui Verygai pritarus , valgysime karvės ŠŪDĄ.

 • nebent 2018 birželio mėn. 22 d. 13:27:42

  ministras zino,kad ir i sviesta dedamas palmiu aliejus ir kiti
  nuodai.Tada,aisku jie lygiaverciai.Tiesa sakant sviestas,sokoladas
  lengviausiai ''padirbami''.Margarino laikai jau praejo,nes patys medikai
  nuo jo atbaide.O del palmiu aliejau,tai ministras turetu apsispresti.Ne
  viena salis ji uzdraude

 • nebent 2018 birželio mėn. 22 d. 13:25:58

  ministras zino,kad ir i sviesta dedamas palmiu aliejus ir kiti
  nuodai.Tada,aisku jie lygiaverciai.Tiesa sakant sviestas,sokoladas
  lengviausiai ''padirbami''.Margarino laikai jau praejo,nes patys medikai
  nuo jo atbaide.O del palmiu aliejau,tai ministras turetu apsispresti.Ne
  viena salis ji uzdraude

 • senis 2018 birželio mėn. 22 d. 12:01:28

  Veryga naujo tipo ministras. Uteles tipo. Nukvakusios uteles. Jam uz
  kiekvieno zando, po packasviesto, kitiems pavydi.

 • valdas 2018 birželio mėn. 22 d. 11:50:26

  Nupusimas.....
  Tai geriau kombinzyru......
  Ir uzsigeriant zuvies taukais......
  Bus visas paketas.....

 • hmmm 2018 birželio mėn. 22 d. 11:34:02

  Nesuprantu, kodėl reikia remti užsienio gamintojus ir išstumti
  lietuviškas įmones iš rinkos. Sviestas yra sveikas natūralus produktas,
  niekas jo nevalgo šaukštais. Visapusiškai neapgalvotas sprendimas.

 • che che che 2018 birželio mėn. 22 d. 11:14:22

  juokdarys tas psichu daktaras kad jam ministerijos atstovai (i ministerija
  pakliuve pagal svogeriu programa)rekomenduoja ka turi valgyti mano
  vaikas.Svogeriai manau sudare sutarti su margarino gamintojais ir vaiku
  saskaita nori eilini karta prasisukti.Jau kareiviai piktinosi kad juos
  pradejo serti margarinu,tai atsakingieji uz ju maitinima pareiske kad jokiu
  budu i ju raciona margarinas nepakliuna.Tai svogeriams belieka tik vaikai

 • vualia 2018 birželio mėn. 22 d. 10:40:59

  pigiausią š..dą valgai, nes alga kitaip neneša ir gar šitie
  biurokratai tyčiojasi, kad žmonės netaisyklingai maitinasi. pasėdėk
  pats ant minimumo, pažiūrėsim tada kaip vartysiesi.

 • Kaip suprasti 2018 birželio mėn. 22 d. 10:07:18

  Ketvirtadalis Lietuvos žmonių neprivalgo iki soties - kišenė
  neleidžia, o ministerijos deb*lai šaukia, kad tik žmonės
  nepersivalgytų. Maitinimasis - kiekvieno žmogaus reikalas, tai nėra
  ministerijos reguliavimo sfera. Lytiniai santykiai, prausimasis,
  maitinimasis - kiekvieno reikalas. Redakcijai: ar yra kur pasaulyje dar
  viena sveikatos apsaugos ministerija, kuri taip įžūliai kištųsi į
  šiuos reikalus? Yra - dievai nematė, bet jei nėra, tai ar nėra
  Lietuvoje jėgos, kuri pasidomėtų puspročio Verygos veikla?

 • ats 2018 birželio mėn. 22 d. 09:22:56

  isvada tokoio durno ministrp lietuvele nera turejusi

 • Kažkas ne taip. 2018 birželio mėn. 22 d. 09:20:44

  Arba ten neadekvatūs "specialistai" dirba, arba ši nesąmonė paskelbta
  tyčia, kad sukelt triukšmą ir pridengt kokią nors aferą.

 • O 2018 birželio mėn. 22 d. 09:16:36

  Nebandet vaikams tepti solidolo vietoj sviesto?Sako-gerai,užauga
  dideli,stiprus ir razumni,kaip ministras...

 • Nu jo 2018 birželio mėn. 22 d. 08:55:45

  Jau nebezino, kaip per galva verstis... Prades vaikus surogatais maitint,
  nesgi pigiau.... Patys ir eskit, o prie mano vaiku neliskit.

 • Raimis 2018 birželio mėn. 22 d. 08:41:31

  Pas mus lyg palmių ir kokosu neauga? Tai kokio PYPT primesti valgio
  kultūrą kaip kituose kraštuose. Jei visą dieną A4 lapą kilnoji gal
  gerai ir dešrelė be mėsos bet akmenis panešiojus ir lašinių norisi.
  Su pagarba.

 • pensija 2018 birželio mėn. 22 d. 08:26:43

  Kada pagaliau baigs demonizuoti riebalus? Cukrus ir angliavandenius
  ribokite, o ne riebalus. Be to zinant musu "specus" vis tiek bus perkamas
  pigiausias produktas, o ne kokybiskas

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PATEKO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio Tarptautinės teniso federacijos (ITF) „Futures“ serijos turnyro vienetų atrankoje lietuvis Simonas Žukauskas 2:6, 1:6 pralaimėjo atrankos favoritui 20-mečiui amerikiečiui Roy'ui Smithui (1378-oji pasaulio raketė), tačiau pateko į pagrindines varžybas kaip „laimingas pralaimėjusysis“ (lucky loser).
 • VADOVAUS: Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų kuriamam Verslo kompetencijų ir paslaugų centrui nuo pirmadienio vadovauja ilgametę patirtį turinti Ramunė Vaičiūnienė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018