respublika.lt

Apie tuberkuliozę: teisė platinti ligą svarbiau už visuomenės saugumą

(0)
Publikuota: 2019 sausio 06 09:00:30, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas prof. Edvardas Danila. Redakcijos nuotr.

Kasmet Lietuvoje tuberkulioze suserga apie 1000 žmonių. Pasak specialistų, dėl nedisciplinuotų pacientų daugėja vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų. Tiesa, prievarta nuo tuberkuliozės ligonį galima gydyti tik 6 mėnesius ir tik teismo sprendimu, nors vaistams atsparios tuberkuliozės gydymui prireikia ir trejų metų. Kalbamės su Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovu, prof. Edvardu DANILA.

 

- Statistika rodo, jog per metus tuberkulioze suserga apie tūkstantis pacientų, ar statistika atspindi realybę?

- Labai sunku atsakyti, tuberkuliozės diagnostika, kaip ir bet kurios kitos ligos, gali remtis dviem principais: aktyvi paieška (visi gyventojai raginami pasitikrinti dėl tuberkuliozės) ir pasyvi diagnostika, t.y. gydytojai tiria rizikos grupių žmones arba žmones, kuriems jau pasireiškę ligos požymiai (kosėjimas, nežymus karščiavimas, prakaitavimas, svorio kritimas). Žinoma, mes 100 proc. sergančiųjų nediagnozuojame, nes ne visi kreipiasi.

- Ar tuberkuliozės diagnostika gerėja?


- Gerėja, tobulėja ir tyrimo metodai. Dabar yra greitų metodų (molekulinių), kuriais galima diagnozuoti tuberkuliozę. Tiesa, nauji metodai yra brangūs, ištirti kainuoja apie 100 eurų ir daugiau, kol kas valstybė to nekompensuoja, nors jau svarstoma kompensuoti. Dideli centrai, tokie kaip Santaros klinikos, yra pajėgūs patirti finansinę naštą, taigi nauji metodai skinasi kelią ir į kitas ligonines. Mūsų ligoninėje naujas tuberkuliozės diagnostikos metodas taikomas dvejus metus.

- Jei mūsų šalies tuberkuliozės rodiklius lyginsime su užsienio šalių, kaip atrodome?

- Lietuvos, Latvijos ir Estijos padėtis yra labai gera, jei lyginsimės su Baltarusija, Rusija, Vidurio Azijos šalimis. Tačiau jei lyginsimės su Vokietija, Olandija, Danija, atrodome blogai. Taip pat Rumunija prastai atrodo šiuo klausimu. Lietuva yra tarp lyderių pagal sergamumą tuberkulioze, ypač vaistams atsparia.

- Kodėl lyderiaujame?


- Tam yra kelios priežastys. Anksčiau buvo labai konkreti tuberkulioze sergančiųjų ištyrimo, gydymo ir stebėsenos sistema. Buvo šiek tiek ir prievartos elementų (nenorintiems gydytis nuo tuberkuliozės). Po Nepriklausomybės paskelbimo sena sistema nefunkcionavo, o naujos sistemos dar nebuvo sukurta. Buvo panaikinta gydytojo ftiziatro specialybė, tie gydytojai automatiškai tapo pulmonologais. Kitas dalykas - žmonių socialiniai sluoksniai, dalis visuomenės vargingai gyvena. Ypač pažeidžiami tuberkuliozės žmonės yra per mažai valgantys, vartojantys alkoholį, rūkantys. Tuberkulioze sergama dėl socialinio skurdo. Be to, Lietuvoje nėra veiksmingo nesavanoriško (priverstinio) izoliavimo, tuberkuliozės gydymo. Jei žmogus suserga tuberkulioze ir nesigydo taip, kaip turi, tuberkuliozė tampa atspari vaistams. Tai jau problema.

Kai tuberkuliozė paprasta (tuberkuliozės sukėlėjas jautrus pirmos eilės vaistams nuo tuberkuliozės), o žmogus disciplinuotas, prižiūrimas, vartoja vaistus, gydymas trunka pusę metų. Labai didelė tikimybė, kad žmogus visiškai pasveiks. Tačiau jei pacientas nesigydo kaip reikia, tada jau yra problemų. Na, šiuo klausimu žmogaus teisė... nors nemažai šalių visuomenės teisė yra aukščiau nei individo teisė. Tuberkuliozės atveju, jei asmuo nenori gydytis, jis priverčiamas gydytis arba priverstinai izoliuojamas. Lietuvoje tai problema, nes žmogaus negali taip izoliuoti be teismo sprendimo. Jis laisvai vaikšto ir platina tuberkuliozę, kuri dažniausiai atspari vaistams. Tokią tuberkuliozę išgydyti labai sunku, kartais neįmanoma.

- Jeigu žmogus serga, natūralu, jis turi būti suinteresuotas atsakingai gydytis.

- Taip turėtų būti, bet turiu jus nuvilti. Pavyzdžiui, mes, pulmonologai, gydome ne tik tuberkuliozę, bet ir plaučių vėžį. Plaučių vėžį daugeliu atvejų sukelia rūkymas. Mes žmones, kuriems randame plaučių vėžį, gydome ir sakome jiems: „meskite rūkyti“. Absoliuti dauguma nemeta rūkyti. Sako „negaliu mesti“, „nenoriu mesti“ arba „koks skirtumas“. Pasitaiko atvejų, kad išgydome vieną vėžį, tačiau žmogui dėl rūkymo užauga antras naujas vėžys (ne metastazė!). Tuberkuliozės atveju gydymas yra ilgalaikis, žmogus nuo pradinio gydymo pasijunta geriau ir kartais nutraukia gydymą. Taigi apie sąmoningumą daugeliu atvejų kalbėti sunku.

- Ar tuberkuliozės gydymo atžvilgiu atsirado ir gerų tendencijų?


- Atsirado vadinamieji DOTS kabinetai. Žmonėms galima ne tik stacionare gydytis, bet ir ambulatoriškai - atvykti kasdien pagal jų gyvenamąją vietą į DOTS kabinetą, jame prižiūrint medicinos personalui pacientas sugeria vaistus. Disciplinuoti žmonės patys ateina. Socialiai pažeidžiami žmonės viliojami maisto paketais. Tokie dalykai gali šokiruoti, bet taip yra. Jeigu žmogus ir taip nesutinka gydytis, priverstinis 6 mėnesių gydymas galimas teismo sprendimu. Tokie pacientai siunčiami į Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninę, tačiau tik 6 mėnesiams (priverstinai), nors gydymas tokiems ligoniams gali trukti dvejus ar trejus metus.

- Statistika rodo, kad tuberkulioze kur kas dažniau serga vyrai nei moterys, kodėl?


- Lietuvoje vis dar daugiau rūkančių vyrų nei moterų. Rūkymas du kartus padidina riziką susirgti tuberkulioze. Vis dar daugiau vyrų nei moterų vartoja alkoholį, o alkoholis irgi didina tuberkuliozės riziką. Matyt, daugiau moterų geriau maitinasi nei vyrai, - nepakankama mityba, mažas kūno svoris tiesiogiai susijęs su rizika susirgti tuberkulioze.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėjo perkelti Vaikų dieną į gegužės mėn., nes birželio 1-oji turi sovietines šaknis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

0 +5 C

0 +6 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+6 +10 C

0-7 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s